Skretnice i sve o njima

1borna

Veteran foruma
Mislio sam više na tračnice bez nasipa, a ove sa nasipom (koji je previše jednobojan) bi se mogle oživjeti sa malo deugih
boja ili lijepljenjem pravog šodera u tankom sloju.
 

Bero01

Veteran foruma
Nego, da završimo sa Piko skretnicama jednom za sva vremena.
Bio sam u Moku neki dan, i počastio sam se sa knjigom o slovenskim parnjačama,
potpisanom od strane g. Tadej Brate-a, neprikosnovenog eksperta na tom području.
:)
Gospodin Branko Kovač inače u svojoj trgovini uz modele drži klasični Roco Line, Code 83 na 2,1mm,
uz Roco Geoline, kao i Fleischmann Profi Gleis, za one koji preferiraju bettung na šinama.
Ono čega nema, može se naručiti, kao i u svakoj dobroj trgovini; dočim su cijene su vrlo korektne
i primjerene, i nemam nikakvih primjedbi na njih.
:pivo:
Roco Line Code 83 skretnice su među Top 5 prozvoda koji se nude na tržištu, i stoga mi zaista nije jasna ovdašnja
opsjednutost Piko poluproizvodima. Od kuda to dolazi, zaista mi nije jasno?
:o
Dodatno čuđenje izaziva i činjenica da je normalni Roco Line, Code 83 na 2,1mm moguće nabaviti
i u Zagrebu, kod Backa. Plativo u Kunama, odnosno Eurima u Moku, kartice također.
Znači i u Sloveniji, i u Hr, moguće je nabaviti Roco tračni materjal, koji se može platiti u domaćoj valuti.
Kao prilog tome, dajem iduću fotografiju, sa naljepnicama cijene, tako da se vidi gdje je koja kupljena:
DSC_0192.JPG
Znači sve tri skretnice, kupio sam u domaćoj trgovini, ništa evilbay, i platio domaćom valutom.
Roco Line Code 83 moguće je prilagoditi i za vožnju američkih RP25 kotača, umetanjem posebnog limića u srcište,
tako da ni tu nema nekih poteškoća (koje nikad niti nisu bile pretjerane pa sam ih zato i ostavio).
Dugačka Roco Line skretnica (BTW, takve su bile na Zaboku :sutim), 27 Eu, MoKo...
DSC_0194.JPG
Znači o čemu mi pričamo?
Jedina usporedba između Piko i Roco Code 83 skretnice je u tome, da nema usporedbe.
Kad netko idući put krene preporučati Piko skretnice, neka navede argumentirane RAZLOGE zbog kojih ih preporuča.
Možda naučimo nešto novo.
:palac_gore:
U pripremi za korištenje imam nekih 60 Roco H0 i H0e skretnica.
Da li netko zaista misli da bi ih kupovao da je slučajno Piko bolji?
:glup
PS - o Pecu možemo razgovarat.
 

mmatja

Poznati forumaš
...neka navede argumentirane RAZLOGE zbog kojih ih preporuča.
Pa da i ja kažem koju riječ...@Bero01 evo ti jednog veoma argumentiranog razloga: CIJENA!!! E sad, znaš onu poslovicu: "koliko para, toliko muzike..."
Za manje zahtijevne modelare, je Piko sasvim O.K...I što se kvalitete pritiče tako i njihove cijene, koje su, to moraš priznati!, dosta prihvatljive.... Dok recimo mene ni taj Roco line ne zadovoljava, jer nisu skretnice tako blizu originala, kao je recimo to kod Tillig elite... Da ne govorim o još višoj klasi kao što su recimo Weinart-ove i slične...A tamo su i cijene malo drugčije...Evo tu se recimo tako nešto može dobiti još najpogodnije... http://www.modellbahnshop-lippe.com...7002-0-0-0-0-0-0-grp-gb-p-0/gruppenliste.html
Meni se JAAAKO!!! sviđaju i sigurno su vrhunskog kvaliteta i rado bi ih imao, ali ne sviđa mi se njihova cijena...
L.P.
 
Last edited:

Bero01

Veteran foruma
@mmatja
"koliko para, toliko muzike..."

Slažem se u potpunosti, i mogu ti reći samo ovo:

Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari.

Skretnicu jednom kad ugradiš na maketu, onda je gotovo, osobito kad staviš pogone, balast, i weathering.
Tko će kasnije to sve vaditi van, i još naknadno ponovno prilagođavati geometriju šina ???
Zato su skretnice jako bitni elementi, i od početka treba voditi računa o tome da se ugrađuje kvalitetan materjal.
Nije dobro štedjeti na krivom mjestu, i umjesto jedne lokomotve više/manje u kolekciji,
zaglaviti sa Piko skretnicama na maketi.

Slažem se i da postoje nove, bolje skretnice od Roca, dapače,
ali Roco je ipak postavio neke standarde kvalitete ispod kojih ne bi trebalo ići.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Cene su stvarno zanimljive..uvek ima onih koji će to platiti toliko a to smo zaključili ovde da takvi ljudi nisu b.... nego fina gospoda koja diriguje takve cene na tržištu jer voleeee kupovati skupeee stvaaaariii:party:

Ee zbog takvih ljudi drugi kupuju jeftinije stvari pa u ovom slučaju smrdljivi Piko..

Pa ko ne bi voleo da ima kvalitet? Ali ne bi da ispadnem budala..
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Evo,uzeo sam si skoro sat vremena i proucio detaljno ovu temu o skretnicama.
Koliko sam primjetio,nitko se ne zali na PIKO klasicne R9 skretnice?
Njih trenutno imam najvise na lageru,biti ce upotrebljene na novoj maketi.
Na mjestima gdje se PIKO ne uklapa geometrijom sa svojim R3/R4 zavojitim skretnicama,biti
ce upotrebljene Roco R5/R6 zavojite skretnice.
Zasto,iz razloga sto vozim americke modele i nemogu uklopiti nista iz PIKO programa na odredjena mjesta.
Roco zavojita skretnica R5/R6 ce na vanjskom obodu zadovoljiti prolaz i najduzih americanskih modela.
Na postojecoj maketi sa prastarim Mehanovim skretnicama se javljao problem kod modela sa
RP 25 osovinama,koji su hvatali srciste skretnice.
Taj problem se korigirao priblizavanjem vanjske plasticne sine blize glavnoj sinji.
Mogu samo reci da bez obzira na tracnicki materijal i proizvodjace materijala,mi smo oni koji pokusavaju
natjerati modele da prolaze nezamislive radijuse.
Pise mi lijepo na jednoj kutiji modela da ga niti ne pokusavam ga voziti u radijusu ispod 24 Incha.
I sad cu ga prepelati kroz PIKO R2/R3 i cuditi se sto ne prolazi?

A taj PIKO A Gleis jeste i biti ce jos dugo vremena najdostupniji tracnicki materijal,ako se pametno upotrijebi.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ja na primer nisam ništa mogao voziti na Piko programu..ali ni jedan jedini model iz kolekcije!
Sredjivanjem srcišta i tog graničnika sam uspeo da sredim da bih vozio ali se još moram pozabaviti kratkim spojevima koji me izludjuju!
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Pod sredjivanjem granicnika mislis da si morao pribliziti plasticni komad blize glavnoj sinji?
Sama vodjeca plehnata sinja ti nije zadavala probleme?
Neznam koliko bi lokomotiva morala biti teska da pregazi vodecu sinu prema srcistu.
Kod samog srcista nastanu problemi,lokomotiva ode svojim smjerom preko srcista pravo?
Zakljucujem da se to dade popraviti uz malo truda ili dati 20€ vise po skretnici.
Uz mojih 60 skretnica na novom planu,ja cu popravljati,za 1200 € kupim par modela sa zvukom.
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Pa da i ja kažem koju riječ...@Bero01 evo ti jednog veoma argumentiranog razloga: CIJENA!!! E sad, znaš onu poslovicu: "koliko para, toliko muzike..."
Za manje zahtijevne modelare, je Piko sasvim O.K...I što se kvalitete pritiče tako i njihove cijene, koje su, to moraš priznati!, dosta prihvatljive.... Dok recimo mene ni taj Roco line ne zadovoljava, jer nisu skretnice tako blizu originala, kao je recimo to kod Tillig elite... Da ne govorim o još višoj klasi kao što su recimo Weinart-ove i slične...A tamo su i cijene malo drugčije...Evo tu se recimo tako nešto može dobiti još najpogodnije... http://www.modellbahnshop-lippe.com...7002-0-0-0-0-0-0-grp-gb-p-0/gruppenliste.html
Meni se JAAAKO!!! sviđaju i sigurno su vrhunskog kvaliteta i rado bi ih imao, ali ne sviđa mi se njihova cijena...
L.P.
Tako je mmatja:palac_gore:. Kolko para toliko muzike ...vazda bilo i ostace
 

Bero01

Veteran foruma
@tomislavm
Sama vodjeca plehnata sinja ti nije zadavala probleme?
Neznam koliko bi lokomotiva morala biti teska da pregazi vodecu sinu prema srcistu.
Pa evo, problemi su počinjali već sa Atlas U-30B... umjesto u skretanje, ode u pravac;
pa neki europski modeli, pa Proto 2000, pa Bachmann, i tako... bilo je tu neugodnosti.
:(
Zakljucujem da se to dade popraviti uz malo truda ili dati 20€ vise po skretnici.
Nemoj se ljutiti, ali zaključak ti je kriv, jer za manju cijenu od Piko smećeta,
možeš u trgovini u Njemačkoj, kupiti POTPUNO NOVU, znači ''Neu in OVP'' upakiranu
Roco Code 100 skretnicu, na 2,5 mm, aka ''stari Roco''.... koja iako možda vizualno
ne tako lijepa kao Piko, tehnički gledano svjetlosnim godinama JE kvalitetnija od Pika,
i gle, baš čudno, ne samo da je jeftinija, nego ne moraš po njoj ni oko nje NIŠTA popravljati.
Također, takvih rabljenih, na bayu, ali u jako dobrom stanju skretnica ima na lopate, po vrlo prihvatljivim cijenama.
Ugradiš, i voziš... i SVE ide, ništa ne iskače, i ništa ne radi probleme, a to je nešto o čemu sa Pikom možeš samo sanjati.
:cool_2:

PS - uglavnom, Piko je najgori mogući odabir za vožnju Amerike.
Sretno ti bilo.
:palac_dolje:
 
Last edited:

Bero01

Veteran foruma
A taj PIKO A Gleis jeste i biti ce jos dugo vremena najdostupniji tracnicki materijal,ako se pametno upotrijebi.

Naravno, i sa time se slažem u potpunosti. Uzmeš Piko šine, kojima ništa ne fali, imam ih i ja,
i kombiniraš ih sa Roco ili Peco skretnicama, i sve je za 5, kad si muško i voliš male vlakove!
Znači nije problem sa Piko šinama, nego skretnicama, a glede cijene, tu je uskočio Peco,
koji ubija i Roco, i Piko.
:party:
 
Last edited:

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Neznam,da PIKO moze biti losiji od starog Mehana?
Ja ovu usporedbu izvlacim iz iskustva sa starom/postojecom maketom gdje je sav materijal Mehano.
Robusne,nepoderive skretnice sa premalim radijusom za ameriku.
I opet modeli sa RP 25 osovinama prolaze kroz sve skretnice bez problema.
Moze i kolega @draženzki sa @prle kc potvrditi da su njihovi modeli prolazili svakim kolosijekom i skretnicom bez problema.
Nije bilo zastajkivanja,kratkih spojeva ili slicnih defekata.
Ako je pocetna mjera za losu skretnicu standardna Mehanova skretnica oznacena sa 0 onda je sve ostalo novije bolje od toga?

Moj zakljucak je da americanski modeli imaju pristojni kinematiku,prolazili bi kroz PIKO R2/R3:hahahaha:.
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
@tomislavm

Pa evo, problemi su počinjali već sa Atlas U-30B... umjesto u skretanje, ode u pravac;
pa neki europski modeli, pa Proto 2000, pa Bachmann, i tako... bilo je tu neugodnosti.
:(

Nemoj se ljutiti, ali zaključak ti je kriv, jer za manju cijenu od Piko smećeta,
možeš u trgovini u Njemačkoj, kupiti POTPUNO NOVU, znači ''Neu in OVP'' upakiranu
Roco Code 100 skretnicu, na 2,5 mm, aka ''stari Roco''.... koja iako možda vizualno
ne tako lijepa kao Piko, tehnički gledano svjetlosnim godinama JE kvalitetnija od Pika,
i gle, baš čudno, ne samo da je jeftinija, nego ne moraš po njoj ni oko nje NIŠTA popravljati.
Također, takvih rabljenih, na bayu, ali u jako dobrom stanju skretnica ima na lopate, po vrlo prihvatljivim cijenama.
Ugradiš, i voziš... i SVE ide, ništa ne iskače, i ništa ne radi probleme, a to je nešto o čemu sa Pikom možeš samo sanjati.
:cool_2:

PS - uglavnom, Piko je najgori mogući odabir za vožnju Amerike.
Sretno ti bilo.
:palac_dolje:
Pod PIKO skretnicama mislim samo na upotrebu ravnih/standardnih R9 i three way skretnica.
Na njih se nije nitko zalio?
R2/R3 i R3/R4 od PIKo-a ne dolaze u obzir na glavnoj trasi.
Pod tim mislim na same radijuse,posto mi je najmanji potrebni,preporuceni radijus oko 60 cm.
Tu se uklapa onaj Roco R5/R6.
 

Martin

Poznati forumaš
Da, sve rečeno uglavnom je tako. I Piko je, kakav je, o tome sam već dosta pisao.
I činjenica da u nazivu ima riječ "igračka" je točna.
Ali; ima jedan problem - PIKO nije jeftin!

Usporedba;

Peco obična, ravna skretnica Streamline, SL-88 ili SL -E88,

SL-88_1387_Qty1_1.JPG


koja je najsličnija Piko skretnici 55220;

55220.jpg


I sad, ova Peco, koja nije igračka, (dolazi po istoj cijeni i kao IF i kao EF varijanta), košta 12 £ (oko 100 kuna), koliko bi trebala koštati Piko igračka (bez ikakve mogućnosti polarizacije)? Još kad se uzme razlika u kvaliteti....

Ja mislim da je realna cijena 3-4 €. Međutim, Piko košta 14-20 €

Nešto tu ne štima........
 

Bero01

Veteran foruma
@tomislavm
Pod PIKO skretnicama mislim samo na upotrebu ravnih/standardnih

Na žalost, moram te razočarati, upravo na ravnima su izletali dizel modeli, a zavoje su prolazili,
ali su lokomotive sa kruto vezanim osovinama i dugačkim wheelbase-om, čitaj parnjače,
na zavojima toliko raširile pokretna pera, da bi počele PROKLIZAVATI.
To za mene NIJE skretnica koju ja želim imati bilo gdje na maketi.
Never, ever, taman da ih badava dijele, kao što ne dijele, već ih preskupo naplaćuju.
To mi se čak ni na Mehanu nije nikad desilo, čime je moje razočaranje tim veće.

@Martin - e vidiš, i baš zato što nije jeftin, nije mi jasno zašto ga neki toliko guraju kao izbor za prvu šinu
ili skretnicu sa kojom se ljude uvodi u hobby?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh