Skretnice i sve o njima

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
I, da, ipak, ne da mi vrag mira; Mehano skretnice su, po pitanju iskakanja i pravljenja kratkih spojeva, bolje od Piko skretnica!
To je istina..skoro nikad mi ništa nije izletelo na Mehano skretnicama;)
Ovo sa Piko je katastrofa.. pogotovo kada radim snimke napravi kratak spoj ili iskoči model:mad:
 

Bero01

Veteran foruma
@Brojčile
Ja na primer nisam ništa mogao voziti na Piko programu... ali ni jedan jedini model iz kolekcije!
Sredjivanjem srcišta i tog graničnika sam uspeo da sredim da bih vozio ali se još moram pozabaviti kratkim spojevima koji me izludjuju!
Čile, ti si ovako, bistar momak, i nadasve dobar maketar i modelar.
I ne zafrkavam te sada.
;)
Nije li ti bilo ČUDNO da ti po tim šinama ne prolazi ali ama baš ni jedan model iz tvoje kolekcije,
osobito ako si ih prije vozio, po drugim šinama? Nisi posumnjao u nešto?
Nisi se zapitao: ok, šta ne valja, u čemu je problem? ŠTA je uzrok tome???
Mislim ono, kad se nešto takvo desi, pa čovjek se MORA zapitati GDJE je problem.
Mora postojati neki obrazac koji se ponavlja, pa da vidimo šta je uzrok tome.
:hmmm:
To je istina..skoro nikad mi ništa nije izletelo na Mehano skretnicama
Ni meni, po onoj maloj 0n30 maketi vozio je Bachmann, Proto i Athearn RP25, Merklin, Trix, Fleischman, Mehano...
a isto tako vozi i po Rocu, i manje-više po Fleischmannu, iako je on diskutabilan, pa ga preferiram samo za NEM kotače.
Pa ko ne bi voleo da ima kvalitet? Ali ne bi da ispadnem budala...
Šta je bolje, pregrist gov*no i kupiti u startu jednu dvije-lokomotive manje, pa postaviti kvalitetne skretnice na maketu,
sa kojima nećeš imati problema, a voziti ćeš preko njih idućih 10, 15, 20 ili koliko će već godina trajati ta maketa
ili se ovako gnjaviti kako ti sada imaš probleme?

Pa kad pukneš, i dosadi ti gnjavaža, krenut sve čupati van, i raditi iz početka?
 
Last edited:

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Čekaj stani polako..šine nisam ni testirao pre postavljanja u tome je stvar:fp:
Kad sam sve već postavio bilo je kasno..

Jednog dana ću ih sve zameniti..to znam;)
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Sto se tice skretnica i svega ostalog treba se prvo raspitati i ne srljati. Toliko ima korisnog stiva na internetu da je stvarno glupo da se omasi. Ipak roba koja ima neku cenu je i po pravilu najbolja.Cast izuzecima.Citam da ima i uredjaja koji su skupi a nisu dobri.Zato je bolje da se raspitamo te da nebi doslo do nezgodnih situacija.Znaci ako niste sigurni onda pitajte.
To je pametno.Zato uvek pitam ili googlam pre negoli nesto kupim.
 

Bero01

Veteran foruma
Kad mi se bude smučilo to iskakanje..odmah spremam lovu za nove skretnice! Posao me oko zamene ne plaši već raduje! ;)

E sada mudro zboriš !!!!
:respect:
Čudim se kako uopće imaš živaca to trpiti?
Ja bi to već odavno porušio, počupao skretnice i fijuuu u smeće.
Maketa MORA voziti, i mora to raditi DOBRO, a modeli mogu stajati i po kutijama,
tamo bar ne sakupljaju prašinu.
To je smisao njezinog postojanja, a scenografija je lijepa, ali je ipak samo UKRAS.
Pruga je ključna, jer ona je put po kojem se naši modeli kreću,
a ako toga nema... čemu onda sve skupa?
:andjel:
 
Last edited:

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Bero..ajde što ja nisam testirao šine i skretnice ali što nisu u Piko kompaniji testirali na RP25 e to mi nije jasno:o:hmmm:

Jednog dana planiram seliti maketu u dvorište kad napravim jednu gradjevinu za to pa će mi tad sve biti lakše za zamenu! Lakše ću prići nekim skretnicama!

Vidim da su mišljenja podeljena..u smislu neki nemaju problema ali recimo da su moji svi modeli loši! Što je malo neverovatno da 150kom vagona nije dobro podešeno i da iskaču..a šta ćemo sa kratkim spojem??:dada:
 

Bero01

Veteran foruma
Pa zato sam ti napisao: Piko poluproizvod.
:(

I nije to samo RP25, nego i novi Europski NEM standard koji je vrlo sličan RP-u.
Po tim skretnicama prolaze samo jako lagani modeli, sa kratkim okretnim postoljima,
malim osovinskim opterećenjem i visokim vijencem kotača, drugim riječima igračke ili stara produkcija.
Kad naiđe neki ozbiljniji model, priča je gotova, jer ga ta skretnica ne može nositi.
Pokretna pera se uvijaju, geometrija se mijenja, model se pomiče i dolazi do kratkog spoja ili iskakanja.
Za mene to nije skretnica, nego smeće. Ne bi ih uzeo ni da ih džaba dijele.
:mamurluk:
Za podešavanje kotača, imaš standardnu NMRA mjerku, potraži na bayu, to ti je komad lima sa utorima,
i možeš provjeriti širinu vijenaca na kotačima, vrlo koristan komad alata.

Za kratki spoj, šta da ti kažem?
:zarulja
Nemoj štediti na krivom mjestu, i kupi poštene skretnice, pa makar i rabljene, ima ih po bayu sasvim povoljno.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Uh ova je tema prožvakana već x puta, ali uvijek je zanimjiva i korisna nekome tko skuplja informacije o tračničkom materijalu za start izrade makete.

Uglavnom, Piko je pred 10-tak godina napravio boom sa onim Hobby start setovima - za stotinjak eurića dobio si solidnu lokomotivu, tri vagona, oval sa stanicom (npr. dvije R2/R3 skretnice) - sasvim dovoljno za lijepi početak u hobiju, pogotovo u usporedbi sa Mehano igračkama ili Roco starts setovima koji su bili 2-3 puta skuplji.
Posljedica tih setova je gomila rasparenih loksi, vagona i skretnica koje su se dale dobiti vrlo jeftino - ispod 10 eura.

Tako sam i ja počeo, prvu maketu tj. polovicu sam počeo s Piko A-gleis skretnicama, + što sam na drugoj polovici stavio Peco Code 100 skretnice. Ubrzo su počeli sitni problemi - pogotovo na jednoj zavojitoj skretnici, i križnoj. "Potonuće" lokomotive na zavojnoj, i dosta izletanja na križnoj. Tu sam već odlučio da sljedeća maketa neće imati Piko skretnice, bar ne na glavnoj pruzi...

Ova maketa koju sad radim je 70% Tillig Elite, ostatak je Peco Code 83. Već sam pisao o tome, ukratko - Tillig su predivno realne, ali dosta osjetljive, treba ih strpljivo i pažljivo postaviti. Peco Code 83 su kvalitetne, robusne, raznih veličina, jedina mala mana koje sam skužio kod kontinuirane vožnje je da vlakovi dosta glasnije lupaju kad prolaze kod njih. Ono, kroz Tilligice idu fino mekano sa laganim klak-klak-klak, dok kroz Peco lupaju puno jače, čak ono da mi ide lagano na živce. :-|

S druge strane, nema svatko stotinjak eura na mjesec za hobi buđet, što ti recimo bez problema pojedu 3-4 Tillig skretnice....

BTW, nije pametno odmah okriviti skretnice, jaaako važan parametar za prolazak kroz skretnice je pravilan razmak kotača na osovini - zato je ovaj NMRA gauge fantastična stvar. Ako je ovaj razmak pol mm premali ili prevelik, modeli će iskakati i kroz najbolje i najskuplje skretnice.

IMG_2358.JPG
 

Bero01

Veteran foruma
@Thommo - slažem se, osim ako osovine nisu od renomiranih proizvođača koji se drže
proizvodnih standarda - tipa Proto 2000 ili Kadee...

Za sve ostale, tu je : NMRA Standards gage:
gauge.gif
OBAVEZAN komad u alatnici svakog maketara i modelara koji drži do sebe.:djed

64_pd2126971_1.jpg
Dobije se i papir sa uputama kako se šta mjeri, i provjerava.
:usklicnik
 
Last edited:

1borna

Veteran foruma
Kleinbahn ima svoj način spajanja, šine su šuplje i spajaju se iglicom koja viri iz njih
5118536.jpg
16180231ey.jpg

Ja sam imao nešto iskustva sa tom prugom i skretnicama koje imaju dosta maleni pogon pa su osjetljive na
pregrijavanju u slučaju predugačkih impulsa.
 

Bero01

Veteran foruma
Vredi li investirati u ovo?
:palac_gore:
Da, cijena je ok. Jedino što nisam siguran, jesu ove skretnice na unutrašnjem radijusu,
mislim da je bilo nekih prigovora na njih po stranim forumima; siguran sam da ima
članova foruma koji znaju nešto više o tome.
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Jedino što im fali je unitarnji radij R2 to znače 357 i nešto mm. To znači ,da baš sve lokse ne voze kroz ili čak imaju probleme Ali to je inače standard radij r2 za sve firme osim za Peco kojeg preporučujem /Peco ST 244 i ST I245/ ili za Piko krive skretnce R3/R4. Peco preporučujem zbog kvalitete /made in UK/ funkcionalnsti in elektropogona koji su gotovo neuništivi in na kraju i cijene.I visina tira je code 100 to jest 2,5mm pa se može slagati bez nivelacijskih spojki sa Mehano, starim Roco . Mislim, da je šteta što ljudi ne znaju ili neče znati za PECO.
Pozz
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh