Skretnice i sve o njima

Jevra

Poznati forumaš
Ovde nastavljamo sa diskusijom o skretnicama.
Svako vase iskustvo i misljenje je dobrodoslo!

Moram priznati da mi se svidja ova ideja i ova maketa.Jel će biti na nivojima kao na Carllovom nacrtu ili će ostati ovako.Mada nisam neki stručnjak ali jedino što mi se ne svidja je onaj deo u desnom uglu.Tamo gde su skretnice imaš jedan kraći kolosek,zar nebi bilo bolje i lepše to spojiti sa glavnim kolosekom.Srećno
 

Bero01

Veteran foruma
Re: Makete na policama - Shelf Layouts

Za mene je prelazak sa Roco 30 cm skretnice na Piko
koji ima štancano pero od pleha - korak NATRAG a ne naprijed. Jer se to pero uvija kad lokomotive prelaze preko njega.
Slobodno koristite Piko, ali nemojte tvrditi da je to dobro i kvalitetno - jer nije.

To su šine za početak, zato se i zovu A gleis. Nisu za ozbiljniju upotrebu.
Glede vožnje naprijed natrag, slažem se sa prethodnim postom, ali ne vidim DRUGO riješenje, osim police,
ako želim imati normalne radijuse u H0... a to za mene nije r=360mm;
ako netko ima bolju ideju za korištenje prostora, a da nije potrebno žrtvovati sobu samo i isključivo za maketu,
neka je podijeli sa svima. Prvi ću je primjeniti. Jer me jako zanima kvalitetno riješenje tog problema.
Glede elitizma, nikako, ali nametanje najjeftinijeg kao najboljeg, jednostavno ne stoji, bar ne u ovom hobiju.
Umjetnost je pronaći pravi omjer, između uloženog, i dobivenog.
Dubinu na policama riješava se sa izbočenjem, odnosno ''trbuhom'', tako da možeš istaknuti željeni komad nečega.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Makete na policama - Shelf Layouts

Bero01 kaže:
...Jer se to pero uvija kad lokomotive prelaze preko njega.
Slobodno koristite Piko, ali nemojte tvrditi da je to dobro i kvalitetno - jer nije.

Bero01, neznam kakve si ti to lokomotive vozao po Pikovim skretnicama ali
ja uopste nemam problema s ovim "perima od pleha koji se uvijaju" (!?).

Niko ne tvrdi da je Piko bolji od Rocoa; pitanje je zasto se izlagati nepotrebnom
trosku ukoliko se moze proci puno jeftinije a da se zacuvaju sve zeljene operacije
i vozne karakteristike na maketi.


Bero01 kaže:
...To su šine za početak, zato se i zovu A gleis. Nisu za ozbiljniju upotrebu.
A ovo ne kontam, koje je ozbiljna a koja neozbiljna upotreba?
Ili mozda su A-glesice za malu (neozbiljnu) decu koji neznaju sta rade
a ostale su za odrasle (ozbiljne) ljude, koji su proffsi u zanatu!?
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Re: Makete na policama - Shelf Layouts

@torrente:
Gledaj to ovako, za uskotračnu željeznicu, odnosno lokomotivu i 4 -5 vagona,
koliko ti je dužine i prostora potrebno?
Šta misliš, zašto sam se držao šmalšpura?
Jer na raspoloživom prostoru, odnosno dasci dugačkoj ca 160 cm u H0 nije bilo šanse da razvijem
bilo kakvu iole normalnu komoziciju, a da to nije manevra ili glaskasten sa dva do tri Ep I vagona.
Može se i to napraviti, nije nemoguće, ali, pitanje je kako će to izgledati?
Sada sam razvukao cijelu stvar za probu na 245 cm sa oštrim zavojima od 420 mm,
i to još uvijek nije dovoljno za bilo kakav normalan vlak. O tome se radi.
Standardna dimenzija popularne panel topola 18 mm je 244x122 cm, odnosno 8x 4Ft.
Ja ti postavljam pitanje: kako se odmaknuti od toga, ako nemam 150.000,00 Eu za novi stan?

@mon:
Piko šina je kao i svaka druga, ali glede Piko skretnica, kako da ti to objasnim....?
Pero na skretnici se ne smije uvijati.
Zašto kvalitetne skretnice imaju glodane a ne pleh štampane dijelove?
Zbog preciznosti. Stavi Piko skretnicu pored Roca ili Fl profi Gleisa, pa usporedi.
I Fleischmann Profi Gleis je za parketarenje, i početnike, ali je na drugom kraju skale u odnosu na Piko,
tako da ne misliš da ću ga koristiti za pravu maketu.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Makete na policama - Shelf Layouts

Ma u redu je Bero01, nisam ja ni pomisljao da te ubedjujem da koristis Pikove stvari na tvojoj maketi!
Kao sto smo vec rekli, svako kako hoce i sta hoce.

Mene interesuje tvoja maketa iz drugog aspekta; bice veoma interesantno pratiti
ovu temu i izgradnju tvoje "4 seasons" makete zato sto je unikatna na forumu.

Sa srecom i samo napred!
:palac_gore:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Makete na policama - Shelf Layouts

Pa dobro ljudi, jel vi imate Pikove skretnice (ispravne) i pricate iz vlastitog iskustva
ili ste culi kako neko tamo nesto prica!?

Malopre sam pustio sa takoreci najvecom brzinom i Roco-jevu BR52 i Liminu K.Maffei
preko Pikovih skretnica i nikakvog ispadanja nije bilo!

Ja neznam, da ne postoje mozda vise vrsta Piko-skretnica pa nepricamo o istim?? :??:
Ja nisam cuo...
 

torrente

Poznati forumaš
Re: Makete na policama - Shelf Layouts

@HOmodelar

ma stari, meni je sve to jasno oko standardnih maketa i shelf. mislim da jako dobro "osjecam" prostor. i mogu skontati sta se gdje moze. nije mi ni na kraj pameti bilo da pljujem po "letvi" (ako je klasicna maketa daska :plaza: ) ahahahah . na kraju krajeva i ja sam bio na HO i razmisljao na razne nacine gdje smjestiti maketu. pa sve rasprodao i presao na N zbog prostora. jedino me je malo upalio berin ton mada je ispalo da je pozadina toga nesto drugo, ali opet jako je nezgodno za pocetnika u ovom hobiju kad skucka lovu za piko a onda kazu nevalja. da se razumijemo ko napravi jednu maketu, napravice jos 2-3. prva maketa se baca. zao mi je ako sam ispao prznica ali samo ponavljam da u ovom hobiju nema jet-seta.
 

Bero01

Veteran foruma
Re: Makete na policama - Shelf Layouts

pitanje je zasto se izlagati nepotrebnom
trosku ukoliko se moze proci puno jeftinije a da se zacuvaju sve zeljene operacije
i vozne karakteristike

Stari moj, imaš Yugo 45 i Porsche...
obadvoje su AUTI, imaju motor, 4 kotača, volan,
krov nad glavom (ne nužno za Porsche)...
Koji je tvoj izbor?

Piko je Yugo 45.
Ja sam vozio 55, ALI sadaipak vozim nešto bolje.
Ti bi 2011g vozio Yugo 45?
Ja ne bi...
To se zove NAPREDAK, odnosno, evolucija...
Razvoj, težnja prema boljem. Izvrsnost.

u ovom hobiju nema jet-seta
O, kako griješiš... kao i u svemu, itekako ga ima.
To ne znači da ga ja zagovaram, ali...
nisu svi ljudi na istom nivou znanja i sposobnosti.

Prvo i osnovno, modeli željeznica JESU High Tech Hobby,
koji je po samoj svojoj prirodi SKUP.
Budimo iskreni, koliko košta digitalna lokomotiva sa zvukom?
Prosječnu plaću prodavačice u trgovini, nažalost. Provjeri.
Imaš entry level, sa Start setovima za početnike, ali nećeš ostati na tome cijeli život, ili....?
A imaš i više od toga.

A drugo, modeli željeznica, i maketarenje NISU MASOVAN HOBBY.
I nikad neće biti.
Tko želi masovnost, NEKA IDE NA NOGOMET .
TO je za široke narodne mase!
Ne maketarstvo.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Makete na policama - Shelf Layouts

Bero01 prijatelju, usporedjivati auto koji je za obicne ljude sa autom koji je cist luksuz je besmisleno!

A, usporedjivanje auta koji je vise no potreba u danasnje vreme
sa skretnicom koja je hobby je totalno absurdno!

Kao sto je absurdno da se prica i o necemu koje drugi imaju a mi sami ne,
a pogotovo kad se pricaju "rekla-kazala" pricice. :)

Jednom davno su samo bogati mogli da plate i da idu u skolu.
Danas svi mogu da idu i da se unapredjuju u ono sto oni hoce i zele.
To ja nazivam napretkom i evolucijom.
Jel' treba prevod ili se zna "sta je pisac hteo da kaze"!? :D


A posto smo uveliko O.T. ja ovde prestajem pisanje o skretnicama i
cekam sa nestrpljenjem pocetak tvoje makete a posebno fotke
jer mi nesto kaze da ce imati sta da se vidi a Boga mi i sta da se nauci!
:palac_gore: :palac_gore:
 

Bero01

Veteran foruma
Re: Makete na policama - Shelf Layouts

Mon - respect.
To je konstruktivan komentar.

Ovo sa autima-samo sam nastojao biti slikovit.
Ništa više, ništa manje. Ne vozim Porsche..........(još ne :D ).

Nešto mi se zapetljalo sa jednom pošiljkom šina, pa to malo usporava cijeli razvoj ove priče;
ali, nije nikakav neriješiv problem. No, čim šine stignu... nastavak slijedi.
Mislim, zakucao sam ja Mehano kao privremeno riješenje, ali nije to TO.
:S:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Makete na policama - Shelf Layouts

Uzvracam na respect 100% Bero,
odlican je osecaj da covek moze da kaze tacno onako kako oseca i misli
a da se niko ne naljuti!
:palac_gore:

Pridruzujem se Vladimiru i poddrzavam njegov zahtev za slike!
Hajd' Bero, odresi album i pokazi slike!
:)
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Re: Makete na policama - Shelf Layouts

Meni je drago što je ova "oštrija" diskusija ipak završila vrlo civilizirano i prijateljski! >:)

Iako po afinitetima spadam u grupu "poličara" kao Bero, Anna i ostali, ipak me smeta ovaj Berov način, "My way or highway". Forum ima nekoiko glavnih ciljeva: popularizaciju hobija, privlačenju novih korisnika, i uživanju u modelarstvu. Ništa od nevedenog se ne podudara s jet-set modelarstvom. :D
No svakako da svako ima pravo na svoje mišljenje.

Po mome, "Piko je smeće" svakako ne stoji, iako plehnati "point" skretnice i mene smeta (zanimljivost: najviše izraženo kod R2/R3 skretnice u zavoju!)
:hmmm:

Ali geometrija, legura metala šina, lak(š)a dostupnost, te vizualni dojam su sve sami plusevi. Još uvijek stojim kod onoga što sam napisao na Hobi.pointu: Piko A-gleis je BEST BUY za početnike i srednje zahtjevne hobiste.
 

Bero01

Veteran foruma
Re: Makete na policama - Shelf Layouts

@Thommo - Totalno smo OFF TOPIC. Otišli smo u filozofiju.

"My way or highway".
Ne. Ne, ne i ne.
Zahtjev za vožnjom velikoserijskih standardnih modela NIJE Jet Set.
To je STANDARD.
Kad se već nabacujemo sa američanskim izrazima, ovaj je puno bolji:
Money talks, BULLSHIT walks.
Narodnim riječnikom: koliko para, toliko muzike.

popularizaciju hobija, privlačenju novih korisnika, i uživanju u modelarstvu
- sve 5.

Piko A-gleis je BEST BUY za početnike
- pa za njih je i namijenjen, to tvrdim cijelo vrijeme.
To nisu skretnice za nešto ozbiljnije, maketu neke udruge, recimo.
Šine kao šine su, PONAVLJAM - OK.
plehnati "point" skretnice i mene smeta
- ali ipak nije smeće, ili možda ipak .... :hmmm: ? Loš proizvod JE loš proizvod, ma koliko mi šutjeli o tome.
BTW, pogledaj Tillig program šina, brunirane su, i nisu puno skuplje od Pika, ali JESU puno, puno bolje.

Samo,
Ništa od navedenog se ne podudara s jet-set modelarstvom
imam pitanje za tebe:
koliko lokomotiva sa digitalijom i zvukom, godišnje, što je danas industrijski STANDARD, može svome djetetu
priuštiti jedna prodavačica u trgovini, ili penzić koji traži boce po kontejneru? Ili novu Rocomotivu ili Flajšmanicu?
Uzmi Hr, u regiji ima boljih, ali i gorih. Ovi sjeverni gastarbajteri neka šute :D .

Jet Set vozi vrtne željeznice (prave) ili velike Spurove... 0 ili 1, i mesingane maloserijske modele.
Vidi pod: Micrometakit, Kiss, Fulgurex, Tenshodo i slično. TO je bolest. Malo rjeđa, a zove se višak novaca, doslovce.
Imam jednog prijatelja merklinaša koji pati na te velike modele, i želja mu je da nabavi samo jednu Kiss BR 043,
makar rasprodao sve što ima od modela, čak i auto bi frknuo, samo da je ima, pa ti vidi.

http://www.reynaulds.com/micro-metakit.aspx

http://www.eurorailhobbies.com/KISS.asp

Budimo svjesni činjenice, da je ovo oduvijek bio, i biti će SKUP hobi, osobito ako se želi malo više,
znači sve IZNAD početničkog nivoa. A svi teže tome, sa vremenom.

I za kraj, ni jedan maketar/modelar NIJE zdrav; svi smo mi ludi za one koji TO nisu.
Modelari, mislim... a ni dijete (hobi) nakon 40 godina više nije dijete.
 

Jevra

Poznati forumaš
Pošto se digla tolika prašina o skretnicama mene zanima koje skretnice koristiti.Najviše me interesuje za one zakrivljene
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Najbolje je koristiti iste kao i ostatak tračnica na maketi! ;)

Ako koristiš Mehano, nemaš sreće - jer oni nisu u ponudi imali skretnice u zavoju.
Koliko sam ja isprobao, Peco Code 100 paše gotovo savršeno na Mehano profil. Vrlo su robusne i kvalitetne, ali ST244/ST245 iz Setrack linije su dosta oštrih zavoja i nisu dobre za dugačke 6-os. USA lokomotive (isprobano! >:) ).

Europske lokse koje ja imam, te USA lokomotive dužine do cca. 18/19 cm prolaze kroz te skretnice bez problema.
 

Jevra

Poznati forumaš
Neću koristiti Mehano uopšte.Mislio sam ići kao što je u WT nacrt sa piko program ali je toliko ocrnjen da sam totalno zbunjen.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Evo, to je stvar koje sam se bojao. Da će sve biti krivo protumačeno.

Dakle, jevra: Ja na 50% moje makete koristim Piko A-gleis. Jednu skretnicu u zavoju (lijevu) sam izvadio s makete jer je kod nje bilo jako izraženo ovo o čemu je govorio Bero - limena "sablja" koja usmjerava kotač u skretanje je bila dosta slaba i teške bi lokomotive vidljivo "potonule" - ali bi ipak prošle skretnicu. Nije mi se sviđao taj vizualni dojam pa sam je izvadio.

Zanimljivo, ali ista, zrcalno simetrična skretnica (zavojita desna) nije mi pokazivala to u istoj mjeri, pa sam je ostavio.

U dvije-tri godine upotrebe makete, Piko skretnice mi nisu zadale nimalo problema - čak ni križna koja i kod prave željeznice zahtjeva sporiju vožnju kad se ide u skretanje. Istina, koristim metalne kotače i kvalitetne vagone. Lagani, stariji vagoni češće će izletiti na X skretnici.

Zaključak:

1. Ako ćeš raditi prvu ili drugu maketu europskog prototipa, i još nisi iskusan maketograditelj, uzmi Piko A-gleis! Bit će vremena za skuplje i bolje tračničke sisteme.

2. Ako planiraš voziti npr. Athearn SD40-2, Kato GE ili takve duuugačke USA 6-osovinke, ni ne pomišljaj na Piko. Peco code 83, Walthers, Atlas code 83 ili Shinohara su tračnice za takve modele. Vjerojatno i RocoLine code 83 (nisam isprobao, ali vjerujem da nebi bilo problema).
 

Jevra

Poznati forumaš
Usuštini kakve si sreće ili kako se pogodi,jedna lošija druga dobra.Što ne znači da je sve crno.Nisam ljubitelj Američkih modela i maketa više sam za Evropu,tako da će najverovatnije biti Evropskih modela
 

Mon

 
Osoblje foruma
Jjevra, iz iskustva sa Pikovim skretnicama mogu ovo da kazem:

ukoliko su skretnice nove i dobro namestene i ukoliko vozovi idu
normalnom brzinom a ne "brzinom svetlosti" onda neces imati nikakvih problema.

Ja sam testirao moje najteze lokomotive sa skoro najvecom brzinom
i nije bilo nikakvih iskakanja.

Jedino X skretnicu nemam pa zato nemogu nista o njoj da kazem.
 

Jevra

Poznati forumaš
Skretnice će biti potpuno nove,ovih dana stiže prva tura skretnica i šina.Najviše sam se plašio da se nisam zeznuo ali kad vidim da ih koriste mnogo iskusniji i ozbiljniji modelari nemam razloga za brigu.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh