Stariji poštanski vagoni (ne Y) i pripadajuća 'oprema' (kolica itd.)

nik

Veteran foruma
Evo i nekih nacrta sa dimenzijama.
http://koncar-termotehnika.hr/Elektricna vozila.html

Elektro tegljač EKV-60 i EKV-60E
ekv%2060%20e.jpg

EKV-60-3.jpg

http://koncar-termotehnika.hr/EKV 60E.html

Elektro vozilo EKN-1001 nosivosti 1000kg
obrada.jpg

EKN-1001-2.jpg

http://koncar-termotehnika.hr/EKN 1001.html

Prikolica nosivosti 1,5t standardne izvedbe za vuču elektrovozilima
prikolica.jpg

http://koncar-termotehnika.hr/Prikolice.html
 

Stanley

Poznati forumaš
Od modelarskog kolege Tomislava dobio sam mailom nekoliko zanimljivih fotografija poštanskih vagona starijih tipova.

Štuka - takav vagon sam viđao u Zagrebu šezdesetih, a pripadao je PTT Ljubljana:

t8BHQcC.jpg


Desni tip vagona i danas viđamo u voznom parku Infrastrukture, a posebno je zanimljiv onaj iza njega:

AwGUgA3.jpg


I dvije slike vagona novijeg tipa u vlasništvu PTT Beograd:

I730eY1.jpg


4Up25Lp.jpg
 

Stanley

Poznati forumaš
A na njemu gore lijevo piše ZAGREB 2...:D
I što onda? Nisam napisao taj nego takav. I bio je od PTT Ljubljana. Zagreb tada više nije imao štuke (bar ih ja nisam viđao, a ćesto sam se motao po kolodvoru).
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Već prije je Stanley "ulovio" na izlazu tunela dalmatinske pruge jedan stari 4os vagon pošte, mislim da je to ovaj gdje se bolje vidi, u Splitu 1952.Split 1952 drveni pošta Fa i troosovinac De JDŽ.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
Jedan od starih poštanskih vagona za koji sam siguran da je vozio na mreži JŽ bila je štuka, a pripadala je poštansko-prometnom centru Ljubljana i prometovala je kao putujuća pošta Ljubljana - Zagreb - Ljubljana.
Iako je i o tom vagonu već pisano, stavljam još jednom sliku modela Fleischmann.
Model bi približno odgovarao uz uvjet da mu se promijeni krov, jer ljubljanska štuka nije imala svjetlarnik već je krov bio zaobljen kao i kod putničkih vagona. I ima istu ''bolest'' kao i onaj Liliputov - prolaz za putnike. Nedopustiv propust za renomirane (i skupe) proizvođače modela:


0mdjkiD.jpg

...
...i druga strana Fleischmannovog modela istog tipa vagona:
Flm5079.JPG

Ovaj bi Fleischmann možda mogao biti odgovarajući model i bez promene krova:
1.05.jpg
PS: još kad bi saznali na kojoj je kompoziciji zakačen!?
pray.gif

.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Glasno i slikovito razmišljanje:

Ukoliko pretpostavimo da je osnova vagona na ovim slikama ista, koliko bi bila verovatnoća da su prvobitni vagoni (ukoliko ih je bilo više) kao ovaj na najgornjoj slici iz 30-tih kasnije preuređeni kao na slici u sredini iz 1952.god da bi kasnije dobili izgled kao na najdonjoj slici (ne znam godinu nastanka)?
:cool:
Poštanski razmišljanje01.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
... Ovu fotografiju već imamo na forumu, ali sam je prenio da podsjetim na stare poštanske vagone. Fotografija je snimljena u kolodvoru Pađene na Ličkoj pruzi, vjerojatno na prijelazu iz pedesetih u šezdesete godine, a prikazuje putujuću poštu u sastavu brzog vlaka Split - Zagreb:

2eQHB6r.jpg

...
Jel' postoje uopšte neki nacrti/skice ovog vagona?
Ja sam se malo poigrao na PC-u skraćujući Liliputovog modela ali mi je "rezultat" nekako prekratak da bi odgovarao našem vagonu. :(
Liliput 292 02.jpg
JŽ poštanski pa službeni - Split-Zagreb - 2eQHB6r2.jpg
Liliput 292 03.jpg
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Bili smo pa ko da smo u prijemnoj kancelariji zatvor Goli, ispostava Jurjevo. Ipak, mogli bi organizirati jednotjedne grupne posjete, jer treba im dokaz da i taj muzej nekom treba, pošto u HT kom svijetu takve stvari kao niti uredske čistačice -ne trebaju. I na kraju posjeta bilo je jako važno da fotkamo prostor pa da netko i drugi to vidi....DSC_0063.JPG
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh