STATIC modeli - Motorizacija

SHUCA

Poznati forumaš
Ko reče da ovi modeli moraju ostati samo ukrasni (static)????:yes
Ova kineska lokomotiva je veoma dobro urađena, te je doživela
transformaciju i protrčala po šinama pod naponom....
A nije mnogo trebalo:
Svrdlo 0,8Cm,jer je šasija metalna (ne treba balast kasnije):hihihi:
Postolja troosna od Mehanotehnika USA lokomotive,
Pužna kutija od iste,
Motor na 12V iz starog kompjutera,
Strpljenje,,,
OVO JE TA....
mao tse.jpg
Picture 239.jpg Picture 240.jpg Picture 241.jpgPicture 242.jpg
I natrag u vitrinu ...
Trakciju sam ostavio SAMO na jednom postolju ,jer je to dovoljno.
Masa lokomotive i dobre gumice na točkovima, uz snažan motor-treba li još nešto ?
Picture 243.jpg
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Shuco svaka ti cast na ovome! Mislim da nisam ni cuo ni video da je neko "oziveo" ove modele!
Da li planiras da "ozivis" jos ovakvih vitrinskih modela?
 

Mon

 
Osoblje foruma
Vid' ti Shucana! :aplauz:
Onamo se žali da nevidi dobro a vamo se bavi mikroskopijom! :hihihi:

Nego, zašta služi onaj motorčić u kompu? Šta okreće?
.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Koliko znam, motori su skinuti sa disc drive-a, sa kompova genercije 386, 486....????
Ima ih na 3V, 9V i retko 12V..

Sto se modela "Static" serije tice, mali broj njih i stvarno zasluzuje motorizaciju.
Kvalitet izrade jako varira, RAZMER najcesce NIJE TACAN, već 1:180 !!!
Ja sam većinu ostavio kako jeste, jer je motorizacija skoro nemoguća ili preskupa.
Evo nekih uspelih:
Picture 241.jpg
Vittorio Emanuelo...
Tu je morao biti kompromis.... Točkovi tacnog prečnika NISU mogli stati, jer su se vencima sudarali..
Danak manjoj razmeri-Da je model urađen 1:160, sve bi bilo kako treba !

Picture 247.jpg
Picture 248.jpg

Ova Francuskinja mi je decu pravila, ali sam joj doakao ! Motor i pogon su u lokomotivskom delu, mada se može i tender motorizovati ,kao potencijalno laksa varijanta.
Problem pravi preuska hauba tendera sa 17mm.
Transmisija je uzeta sa stare PICO lokomotive,a puzni prenos modifikovan...
Motor je MICRO, iz ponude CONRAD-a.... Vozi solidno, mada bih je morao još otežati, jer
po izlasku iz krivine na pravac, hoće izgubiti kontakt i zastati, naročito pri sporoj vožnji.
.....................................................

Da napomenem "Potencijalnim motorizatorima" da DOBRO RAZMISLE pre svakog zahvata.
Koristenje celih šasija ili platformi od FLM, MTR ili KATO, ARN.... najčešće nije pametno.
To je preskupo i neadekvatno za ovako podprosečno urađene modele, samim tim i nekorisno,
Često utrošak delova ide do cifre za koju možete kupiti gotov fabrički model.
U većini slučajeva ih ostaviti u originalnom STATIC obliku..
I ne stavljajte ih na maketu jer počesto naprave kratki spoj.

A ovo čeka na motorizaciju... Nastaradaće Mehanotehnika USA lokomotiva X 2:hahahaha:
Picture 243.jpg

Imate više na:.http://www.railserbia.net/forum/viewtopic.php?f=7&t=1544
 

SHUCA

Poznati forumaš
Static model firme CILL ! Ta firma radi modele u TACNOJ razmeri..1-160 !
Ova BR 05, mi je zapala za oko .... Serijski je radio Arnold, no, kako taj model nece voziti ,
vec vise stajati u vitrini-bilo mi je glupo davati velike novce (oko 100-150e).
Jedino sam imao nabaviti sasiju petoosnog tendera od FLM/a. Sve ostalo je sa rashodovanih modela,
odnosno lagera rezervnih delova.:palac_gore: Ukupni trosak bio je za tender-30 eura..
Model BR-05 CILL, kupi se na bayu za oko 10-20 eura. Odlicno je uradjen i ofarban!

Zbog oklopa ne moze ici po manjim radijusima od R-2, no, ni fabricka to ne moze :hihihi:
Nisam hteo ruziti model otvorima koji bi omogucili vece radijalno kretanje slobodnih osovina u krivini.
Interesantno da su i ARNOLD i CILL, predvideli ovo resenje za voznju po malim raijusima.
Vide se polukruzni urezi na haubi-deo haube kojeg treba odstraniti da bi glatko vozila R-1.:slinim:
Picture 272.jpg
 

andrej

Aktivan član
Zbog oklopa ne moze ici po manjim radijusima od R-2, no, ni fabricka to ne moze
Nisam hteo ruziti model otvorima koji bi omogucili vece radijalno kretanje slobodnih osovina u krivini.
Interesantno da su i ARNOLD i CILL, predvideli ovo resenje za voznju po malim raijusima.
Vide se polukruzni urezi na haubi-deo haube kojeg treba odstraniti da bi glatko vozila R-1.
Možda malko izbaciti "blatobrane" na tim pozicijama koliko traži zavoj da se baš ne otvara rupa?

:vrag3:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Andrej, to "malko" iznosi po 2 mm s obe strane..:harakiri Vizuelno PREVIŠE...
Razmišljao sam i deo haube odseci i vezati za postolje, ali bi bilo grotesktno !!!
I tako neće voziti na manjem prečniku od 500mm-ako uopšte bude vozila..
RENFE model...
Ovaj model već spada u retkosti.... Nekad ga je radila firma IBERTREN po bazi Minitrix V-200.
Jako ružno urađen fabrički model ( Ibertren art. 954), ali danas pravi raritet i poslastica za kolekcionare.
Dostiže nemoguće cene na bayu... Kao i sve ostalo od ex firme Ibertren..

Ja sam kupio static CIL , koji je isto postao retkost:palac_gore: Razgrabili ga Španci...
Motorizacija je veoma jednostavna, potrebna je bilo koja Mehanotehnika 4-osna šasija i dobar motor.
Koriste se postolja i pužna kutija.. Ovako...
Kulise postolja sam morao direktno zalepiti na telo postolja. Picture 273.jpgPicture 274.jpg Picture 275.jpg
 

GP 18

Aktivan član
Za motorizaciju CIL 05 stradala je fleischmann BR 012 koja je bila u jako losem spoljasnjem stanju postarivanje koje je izveo neki svaba pokazalo se kao ocajno!Zbog toga je kao model za vitrinu posle zatezanja legla pod 05. Nadam se uspesno!
20161118_172113.jpg 20161118_172049.jpg 20161118_172019.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Još da obojiš i zadnje slobodne osovne ispod kabine...
Šteta što ne rade i u H0 te static modele (u stvari radi(o) ih je Revell ali su dosta skuplji.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh