TŽV Boris Kidrič Y vagoni

nik

Veteran foruma
Ovo je očigledno prototip Goša Y vagona (B ili AB).
Na vagonu se vidi datum revizije 31.5.1976, predvidevam da je slika nastala v pozni pomladi ali poleti 1976 v Ljubljani.
JZ%20B%201974%20Ljubljana%20Joze%20Trpin_resize.jpg

Foto: Jože Trpin
http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.php?f=2&t=8420
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Mogli bi biti prototipi koje je izradila TŽV Boris Kidrič Maribor i sa kojima nisu uspjeli na YU tržistu, znamo uspjela je Goša. O tim vagonima nisam pronašao ništa u arhivima, no postoji nešto malo fotografija, ima ih i Gorchi, ali nisu za objavu.
 
  • Like
Reactions: Sky

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Zdravo,
najprije hvala za kopiranje ove poruke iako sam i sam mislio napisati "priču" ovdje par dana kasnije. G. Trpin je korigirao datum revizije na 31.5.1974 jer slike nije mogao snimiti u razdoblju od juna-avgusta 1976 zbog osobnih uzroka.
Inače je to vagon tipa Y (dužine 24,5m), kako se vidi je krov nekoliko niži od susjednog Goša Y vagona, krov je varen sa vidljivim varovima. G. Trpin je napomenuo (kad mi je slao sliku), da je unutrašnjost nalik Gošinim Y vagona ali pošto kod Goše vjerojatno nisu izumljali tople vode ona je nalik unutrašnjosti njemačkim vagonima. Prema vanjskom izgledu bi mogao biti i neki njemački vagon (kako oni sasvim crveni, plavi i zeleni, već poznati). Ono kaj TV Slovenija kaže oko slika tih vagona su slike iz druge polovine 60-tih za koje na žalost nemam dozvole da se objavljuju ali su to slike vagona Ba 34550 i Ba 34553 u prvim bojama kao Goša Y (slike su CB), sa Görlitz III postoljima ali imaju za razliku od ovih vrata u jednom kosu. Na žalost mi nije ništa poznato kako je bilo sa produkcijom/testnim prototipovima vagona iz TVT Maribor tako da mogu biti i ti. Sve slike tih vagona su iz ŽG Ljubljana.
U svakom slućaju mene i g. Trpina zanima izvor tih vagona tako da ako ima ko više podataka... :)
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Sjetio sam se da ipak imam nešto kaj mogu pokazati, a to su slike iz Pokrajinskog arhiva Maribor. Nekakvih opisa tih vagona nisam pronašao, da li se još negdje kriju?

Odmev tovarne - glasilo delovnega kolektiva TŽV Boris Kidrič, junij 1962
IMG_5607.jpg

IMG_5836.jpg
 

nik

Veteran foruma
Zdravo,
najprije hvala za kopiranje ove poruke iako sam i sam mislio napisati "priču" ovdje par dana kasnije. G. Trpin je korigirao datum revizije na 31.5.1974 jer slike nije mogao snimiti u razdoblju od juna-avgusta 1976 zbog osobnih uzroka.
Inače je to vagon tipa Y (dužine 24,5m), kako se vidi je krov nekoliko niži od susjednog Goša Y vagona, krov je varen sa vidljivim varovima. G. Trpin je napomenuo (kad mi je slao sliku), da je unutrašnjost nalik Gošinim Y vagona ali pošto kod Goše vjerojatno nisu izumljali tople vode ona je nalik unutrašnjosti njemačkim vagonima. Prema vanjskom izgledu bi mogao biti i neki njemački vagon (kako oni sasvim crveni, plavi i zeleni, već poznati). Ono kaj TV Slovenija kaže oko slika tih vagona su slike iz druge polovine 60-tih za koje na žalost nemam dozvole da se objavljuju ali su to slike vagona Ba 34550 i Ba 34553 u prvim bojama kao Goša Y (slike su CB), sa Görlitz III postoljima ali imaju za razliku od ovih vrata u jednom kosu. Na žalost mi nije ništa poznato kako je bilo sa produkcijom/testnim prototipovima vagona iz TVT Maribor tako da mogu biti i ti. Sve slike tih vagona su iz ŽG Ljubljana.
U svakom slućaju mene i g. Trpina zanima izvor tih vagona tako da ako ima ko više podataka... :)
Sa koje strane su slikani ti Ba 34550 i Ba 34553 vagoni; sa strane kupea ili hodnika?
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Sa koje strane su slikani ti Ba 34550 i Ba 34553 vagoni; sa strane kupea ili hodnika?

Ba 34550: kupe
Ba 34553: hodnik

Poznata mi je barem još jedna fotografija, mislim da vagona 34550, ali se nalazi na mom kućnom računalu pa tako sada ne znam sa koje strane je bio uslikan na onoj fotografiji.
 

nik

Veteran foruma
Ba 34550: kupe
Ba 34553: hodnik

Poznata mi je barem još jedna fotografija, mislim da vagona 34550, ali se nalazi na mom kućnom računalu pa tako sada ne znam sa koje strane je bio uslikan na onoj fotografiji.
I kakvi su na Ba 34553 oni mali prozori na kraju hodnika; jednodjelni ili podijeljeni horizontalnom prečkom kao na Y vagonima?
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
I kakvi su na Ba 34553 oni mali prozori na kraju hodnika; jednodjelni ili podijeljeni horizontalnom prečkom kao na Y vagonima?

Jednodjelni. Najvjerojatnije su svi imali na strani hodnika jednodjelni prozor, a na suprotnoj strani podijeljen.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ba 34550: kupe
Ba 34553: hodnik

Poznata mi je barem još jedna fotografija, mislim da vagona 34550, ali se nalazi na mom kućnom računalu pa tako sada ne znam sa koje strane je bio uslikan na onoj fotografiji.

Na mom kućnom računalu imam fotografiju Ba 34550, uslikanu sa strane hodnika, a mali prozor na toj strani je jednodjelan.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Slažem se s TV Slovenija. Svi prozori na hodniku i u kupejima imali su prozore na vertikalno otvaranje kao kod Goše, mali pozori se otvaraju na kip na strani kupeja a na strani hodnika se uopšte ne otvaraju. Na starim slikama se ni prozori na vratima ne otvaraju i pošto su vrata jednodelna, tako su i prozori na vratima veoma široki.
Na krovu Ba vagona ima 10 luftera a vidljivi su sa strane hodnika. Također lijevo postolje sa strane postolja ima dinamo na dugačkoj osovini. Ako pogledam fotografiju g. Trpina i fotku Ba 34550 vagona sa strane hodnika, mogu reći da je g. Trpin slikao vagon sa strane hodnika - prema razporedu kutija ispod vagona.
Ono kaj je zanimljivo je da je kabel za električno grijanje jako dobro sakriven. Ako pogledate prvu generaciju Goša vagona, on je bio malkice umaknut sa strane prema sredini u svom kanalu, kasnije su ga pomaknuli prema uglu. A ovaj vagon uopšte nema kanala, tek ga vidim na slici kad je spojen sa Goša X vagonom da uopče postoji!
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Logično bi se moglo zaključiti da su prvi vagoni imali velika jednodjelna vrata, a kasnije su se pojavili sa preklopnim vratima.
 

nik

Veteran foruma
Ja bi prije rekao da su svi ovi vagoni građeni u Mariboru imali jednodjelna 'rotirajuća' vrata jer niti na jednoj slici ne vidim preklopna.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ja bi prije rekao da su svi ovi vagoni građeni u Mariboru imali jednodjelna 'rotirajuća' vrata jer niti na jednoj slici ne vidim preklopna.
Imaš ga u vlastitom postu na slici iz Ljubljane!
 

nik

Veteran foruma
Postavlja se pitanje da li je TVT sam radio okretna postolja ili ih je kupovao od Gredelja, naime riječ je baš o tipu kakav je radio Gredelj.
1zh1h0k.jpg

8xj80p.jpg

Fotografije: Gredelj
 

nik

Veteran foruma
Slika u Ljubljani iz 1976. godine!
Pod ovim kutem gledanja i ovako širom otvorena izgledaju na prvi pogled kao preklopna ali kad se razmisli i analizira isto tako izgledaju i 'rotirajuća'.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Pod ovim kutem gledanja i ovako širom otvorena izgledaju na prvi pogled kao preklopna ali kad se razmisli i analizira isto tako izgledaju i 'rotirajuća'.
Preklopna 100%, ne treba razmišljat. To se već vidi i po samom uskom nogostupu.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Postavlja se pitanje da li je TVT sam radio okretna postolja ili ih je kupovao od Gredelja, naime riječ je baš o tipu kakav je radio Gredelj.
1zh1h0k.jpg

8xj80p.jpg

Fotografije: Gredelj


Vjerojatno još poslednja očuvana takva postolja (barem u Sloveniji) su ispod muzejskog "talijana" Ba 34542. Može biti da su bila uzeta baš iz jednog TŽV Boris Kidrič vagona.

SŽ Ba 34542, Ptuj, 08. 02. 2006 0009.JPG

SŽ Ba 34542, Ptuj, 08. 02. 2006 0050.JPG
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh