TEEM vlak kroz exYU 1975. godine

nik

Veteran foruma
Kod tog Wiking kontejnera vjerojatno ne štimaju dimenzije.
$_57.JPG

$_57.JPG

http://i.ebayimg.com/00/s/NTA2WDExMjM=/z/D-IAAOSwExJXojFa/$_57.JPG

Koliko pamtim Lima bi po pitanju dimenzija trebala biti korektnija.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Spremnik kakve tvornice jestivog ulja? Ne znam, u ovom trenutku se ne mogu sjetiti da bi to već vidio.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Sad sam pogledao film izgleda kao da se je na ovom vagona zadržavao snimatelj?

Da nije »Filmwagen«?

Buesenbachtal72_001b.jpg

http://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?17,6149147

Sad sam doma i imam vrijeme za provjeru hipoteze – da, to je svakako njemački »Filmwagen«, prerađen iz Flakwagen-a. U filmu je više puta zamijenio svoj položaj u vlaku, i vrlo su pazili da se taj vagon ne vidi u scenama u kojima se vidi cijeli vlak.


Unbenannt-02.jpg Unbenannt-03.jpg
 
Last edited by a moderator:

Davor

Veteran foruma
Moguća vaijanta je da u prvom delu filma imamo dve kompozicije:
sa prvom je "Otto" došao iz Grčke do Skoplja gde je prenoćio, sačekao vinske cisterne iz Titovog Velesa i zajedno s' tim vagonima sledećeg ili nekog drugog dana, zakačen za drugu kompoziciju, produžio put ka Beogradu:

Vidim da još nije odgonetnuta tvoja dilema.

Pokušaću ja sa svojim skromnim poznavanjem funkcionisanja železničkog saobraćaja.
Mislim da nema govora da je voz noćivao u Skoplju čekajući vino iz Titovog Velesa. Negde se pisalo da su Interfrigo vozovi ili vozovi sa frigo vagonima imali najviši rang.
Svi vagoni koji su naknadno uvršatavani su sabirno manipulativnim vozovima dovoženi do ranžirnih/teretnih stanica gde je ovaj glavni voz imao bavljenje.
Na snimku se vidi da se u Gevgeliji dodaje nekoliko vagona sa voćem i povrćem (obst und gemüse). Oni iza Kenedija ulaze u Skoplje ranžirnu odakle izlazi prerađen voz. Na početku je vino, iza je Oto Gbs pa frigo vagoni. Kontejneri iz Gevgelije se više ne pojavljuju.
I da ne bude zabune, film je snimalo više ekipa.

P.S.
Zamišljam kako prosečni EU birokrata doživljava fras gledajući kadrove "nehigijenskog" rukovanja voćem, vinom, transport živih životinja železnicom. :hihihi:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Da, lijep model :palac_gore:, nadam se da će nekad biti i u epohi 4a kao na filmu.
Razmišljao sam jel da ga nabavim ili ne ali je ipak prevagnulo to da ga nabavim i dam mu ulogu vagona iz filma do dana kad se eventualni model u ep.IVa pojavi na tržištu...
ukoliko se pojavi.
Isti je problem i sa na pr. SNCF sa rebrastim krovom kojeg smo diskutovali na prvoj strani teme (Roco46442) kojem je revizija iz 1985. godine a adekvatnijeg modela (ep.IVa) nema.
Mislim da je to problem i kod onih ostalih Roco-hladnjača... kompromisi, kompromisi... :neznam:


Vidim da još nije odgonetnuta tvoja dilema.

Pokušaću ja sa svojim skromnim poznavanjem funkcionisanja železničkog saobraćaja.
Mislim da nema govora da je voz noćivao u Skoplju čekajući vino iz Titovog Velesa. Negde se pisalo da su Interfrigo vozovi ili vozovi sa frigo vagonima imali najviši rang.
Svi vagoni koji su naknadno uvršatavani su sabirno manipulativnim vozovima dovoženi do ranžirnih/teretnih stanica gde je ovaj glavni voz imao bavljenje.
Na snimku se vidi da se u Gevgeliji dodaje nekoliko vagona sa voćem i povrćem (obst und gemüse). Oni iza Kenedija ulaze u Skoplje ranžirnu odakle izlazi prerađen voz. Na početku je vino, iza je Oto Gbs pa frigo vagoni. Kontejneri iz Gevgelije se više ne pojavljuju.
I da ne bude zabune, film je snimalo više ekipa.

P.S.
Zamišljam kako prosečni EU birokrata doživljava fras gledajući kadrove "nehigijenskog" rukovanja voćem, vinom, transport živih životinja železnicom. :hihihi:

Ja ne znam kako su se vozovi kombinirali i kako su se ti vagonu uvrštavali te 1975 godine; uzeo sam kao mogućnost da su Otto i filmski vagon noćevali u Skoplju (znači ne čitava interfigo kompozicija) jer se ta dva vagona prebacuju iz jedne u drugu kompoziciju u čitavom filmu.

Kako i da je, ja lično "vidim" dve interesantne kompozicije Interfiga koje bih voleo da sastavim u H0: jedna koja ulazi u Skoplje sa 661-4 (kadar 08:48) i druga koja izlazi iz Skoplja sa 461 (kadar 12:15/12:26).
001. Interfrigo 1975 Skopje IN-OUT 5.JPG
:)
 

nik

Veteran foruma
Da, lijep model :palac_gore:, nadam se da će nekad biti i u epohi 4a kao na filmu.
Ovaj model je prema detaljima (oznake kočnica na uglovima, točka ispred slovne oznake) epoha 4a ali mu je revizija već 4b (što nije čudno za 'P' vagon gdje sve ide sporije i ležernije) tako da modelarski prolazi za obje podepohe.
 
  • Like
Reactions: Mon

nik

Veteran foruma
Razmišljao sam jel da ga nabavim ili ne ali je ipak prevagnulo to da ga nabavim i dam mu ulogu vagona iz filma do dana kad se eventualni model u ep.IVa pojavi na tržištu...
ukoliko se pojavi.
Isti je problem i sa na pr. SNCF sa rebrastim krovom kojeg smo diskutovali na prvoj strani teme (Roco46442) kojem je revizija iz 1985. godine a adekvatnijeg modela (ep.IVa) nema.
Mislim da je to problem i kod onih ostalih Roco-hladnjača... kompromisi, kompromisi... :neznam:




Ja ne znam kako su se vozovi kombinirali i kako su se ti vagonu uvrštavali te 1975 godine; uzeo sam kao mogućnost da su Otto i filmski vagon noćevali u Skoplju (znači ne čitava interfigo kompozicija) jer se ta dva vagona prebacuju iz jedne u drugu kompoziciju u čitavom filmu.

Kako i da je, ja lično "vidim" dve interesantne kompozicije Interfiga koje bih voleo da sastavim u H0: jedna koja ulazi u Skoplje sa 661-4 (kadar 08:48) i druga koja izlazi iz Skoplja sa 461 (kadar 12:15/12:26).
View attachment 81637
:)
Ako misliš na rebrastu Roco DB hladnjaču ona postoji i kao epoha 4a i kao 4b ali pod istim kataloškim brojem...
 
  • Like
Reactions: Mon

Davor

Veteran foruma
uzeo sam kao mogućnost da su Otto i filmski vagon noćevali u Skoplju (znači ne čitava interfigo kompozicija)

Teško da bi vagon koji ide u sastavu voza pod nazivom Trans-Europ-Express-Marchandises imao vremena da noći bilo gde osim iz saobraćajnih ili tehničkih razloga. ;)

No ponudio sam ti odgovore na tvoje dileme ali to je irelevantno, bitno je da imamo dobar materijal i dosta korisnih modela.
 
  • Like
Reactions: Mon

Mon

 
Osoblje foruma
Ako misliš na rebrastu Roco DB hladnjaču ona postoji i kao epoha 4a i kao 4b ali pod istim kataloškim brojem...
To nisam znao.
Pogledat ću kasnije šta tacno imam pa ću postaviti spisak na proveru.;)
.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ovaj model je prema detaljima (oznake kočnica na uglovima, točka ispred slovne oznake) epoha 4a ali mu je revizija već 4b (što nije čudno za 'P' vagon gdje sve ide sporije i ležernije) tako da modelarski prolazi za obje podepohe.


Po logici stvari vagon može biti samo u epohi 4b, jer je moguče da su kasnili s brisanjem oznaka kočnica i RIV natpisa, ali nikako nisu mogli poraniti i staviti kombinaciju brojeva 23 … 735 u epohi 4a, jer prije 1. 1. 1980 toga uopće nije bilo. Ali dobro, to smeta samo meni jer sam već preduboko zaronio u tu materiju…
 

nik

Veteran foruma
Po logici stvari vagon može biti samo u epohi 4b, jer je moguče da su kasnili s brisanjem oznaka kočnica i RIV natpisa, ali nikako nisu mogli poraniti i staviti kombinaciju brojeva 23 … 735 u epohi 4a, jer prije 1. 1. 1980 toga uopće nije bilo. Ali dobro, to smeta samo meni jer sam već preduboko zaronio u tu materiju…
Znam ali vizuelno se može 'provući' kao 4a a u stvari je na prelazu a i b.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Sad sam doma i imam vrijeme za provjeru hipoteze – da, to je svakako njemački »Filmwagen«, prerađen iz Flakwagen-a. U filmu je više puta zamijenio svoj položaj u vlaku, i vrlo su pazili da se taj vagon ne vidi u scenama u kojima se vidi cijeli vlak.
View attachment 81534 View attachment 81535
Možda bi neki model poput Liliput L336610 (L336615...) odgovarao kao osnova za preradu:
0001 - z. LILIPUT_L336610.jpg
http://www.trenesymas.com/LILIPUT-336610-Flak-Wagon-Dienst4i-DR-PERIOD-ll-SCALE-H0
.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Kao što vidim to je model vagona broj 918 001, a to znači da je Flakwagen tip 1938, dakle baš tip iz kojeg je bio prerađen Filmwagen – taj je prije imao broj 918 041. Inače bilo je izrađeno svega 4 Flakwagen-a tip 1938. Prerada Flakwagen-a u Filmwagen po mom mišljenju nije jednostavna, Filmwagen ima 4 prozora više od Flakwagen-a, nova su i središnja vrata te dijelovi krova.
 
  • Like
Reactions: Mon

Mon

 
Osoblje foruma
...Prerada Flakwagen-a u Filmwagen po mom mišljenju nije jednostavna, Filmwagen ima 4 prozora više od Flakwagen-a, nova su i središnja vrata te dijelovi krova.
Kad bi se našao nacrt filmskog vagona možda bi prerada bila lakša...
.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Evo kako bi izgledala Interfrigo kompozicija sa trase Đevđelija-Skoplje od onih modela kojih ja već imam ili koji treba da ovih dana pristignu (zelena slova)
i modele kojih bi eventualno nabavio ukoliko pašu (bela slova) a za koje za sada nemam podatke o epohi/reviziji.

Ukoliko neki model ne odgovara za kompoziciju sa slike ili imate predloga/znate za neki model koji više odgovara od ovih, slobodno recite! :palac_gore:

1. Interfrigo 1975 Gvg-Sk sostav02.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh