Teretni vagoni - modeli za prerade - generalna diskusija

Politikolog

Član foruma
Da stavimo tacku na ovo. Prvo idi lepim recima ako ima ikoga ko bi i mogao da ti brani da to slikas: hocu to i to, ne kradem vec sam ljubitelj zeleznice... Ne vredi ti nikakva dozvola ako oni nece da daju da slikas, niti clanska karta kluba! E al onda je tu zakon, sa tim ti ne mogu nista! Mogu da pozovu policiju, a policija ce ti zabraniti slikanje samo ako je to sto slikas od drzavne vaznosti itd. Posto nije i koliko ja znam tu nema nekih bitnijih drzavnih objekata, svodi se na to da nemaju osnova da ti zabrane fotografisanje ni po Krivicnom zakonu, ni po Zakonu o zeleznici(i po starom i po novom koji jos nije donet)... Da ne citiram sad zakone, ko god hoce da proveri moze lako to da uradi! Obratiti paznju na clanove Krivicnog zakona 144 i 145, kao i Zakona o zleznici clan 7 i 17
 
  • Like
Reactions: Mon

KAPO

Poznati forumaš
Imam jedno pitanje za iskusnije poznavatelje JŽ vagona, izvinjavam se ako je pitanje već bilo!
Dali je JŽ imao talijanski vagon sa "špicastim" krovom i kočničarskom kućicom, kao model Italeri 8703?
8703b_zps5c81d637.jpg
 

Železničar

Poznati forumaš
Posto se ne radi o Euro-Gas cisternama (za koje postoji tema) ovde cu postaviti nekoliko slika cisterni iz Odzaka.
Cisterne za gaa sa raznim natpisima (Naftna Industrija Srbije, Ermeva,... ). Pozdrav sa 712-206 Macosa-M.A.N.
DSCF6967.JPG

DSCF6968.JPG

DSCF6969.JPG

DSCF6970.JPG

Evo jedan Gs u Gajdobri( ili ono sto je ostalo od njega). Jadan.
DSCF6973.JPG
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021

Železničar

Poznati forumaš
Nadleznima platio pivo i dobio dozvolu za slikanje :pivo:
Vagoni u Bogojevu su jos uvek oni isti (pre 3-4 godine sam napravio onaj snimak koji sam postavio ranije u ovoj temi). Ima Uacks, Gas-z, Tadds-z, Eas-z, Rs-z, DDam i Gbs-z.
Slike Gas i Eas postavicu u prikladne teme, ostatak ide ovamo.
Za pocetak U-kola.
Uacks-z, 31 72 937 2 018-9, ZTP Bd, Rev ??
DSCF7035.JPG
Uacks-z, 31 72 937 2 024-7, ZTP Bd, Rev SU 31-12-1998 NR 31-12-2002
DSCF7036.JPG

DSCF7038.JPG
U-kola sa 4 silosa, oznake potpuno izbledele (takodje sa druge strane).
DSCF7040.JPG

DSCF7068.JPG

DSCF7067.JPG
 

Mon

 
Osoblje foruma
INFO:

Postovi o sledećim vrstama vagona su premešteni u novonastale teme, od sada pa nadalje materijale o njima postirajte tamo!

- Galms: Teretni vagoni - modeli za prerade - Galms
- Gas : Teretni vagoni - modeli za prerade - Gas-z.

- Fals, Falns : Teretni vagoni - modeli za prerade - Fals, Falns...
- Ze i Zekk: Teretni vagoni - modeli za prerade - Ze, Zekk (Chr.Olsson)

- E 2 i 4 osovinski: Teretni vagoni - modeli za prerade - E


Svaki "1:1" vagon koji ima "ekvivalenat" u modelima koji je pogodan za preradu izdvojit ćemo i otvorit ćemo mu posebnu "njegovu" temu.
Tema će nositi isti naziv kao i ova s' tim što će imati dodatak o kojoj se vrsti vagona radi.
One vagone za koje se nezna ili za koje nije naveden model pogodan za preradu bit će i dalje ostavljeni u ovu temu i za te vagone se neće otvarati posebne teme dok se ne pronađe adekvatan model za preradu.
.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Sky, slažem se. Najbolje bi bilo, da bi imale teme za određeni tip vagona pa ako model postoji ili ne. To je moj prijedlog za katalogizaciju tipova vagona no problem je opet kod podjele između vagona posle uvedbe UIC brojeva i prije toga. Barem to.... I tako se katalogizacija počinje komplicirati :)
 

nik

Veteran foruma
Sky, slažem se. Najbolje bi bilo, da bi imale teme za određeni tip vagona pa ako model postoji ili ne. To je moj prijedlog za katalogizaciju tipova vagona no problem je opet kod podjele između vagona posle uvedbe UIC brojeva i prije toga. Barem to.... I tako se katalogizacija počinje komplicirati :)
Pa nije bitno kako se zvao prije ili poslije. Stavi se jedan naziv kod otvaranja teme a onda tema obuhvaća sve vagone toga tipa neovisno o promjenama oznaka.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Nik, mislim da to nije svuda tačno. Recimo kod cisterni, prije UIC kodova imaš Rd, Rpv a poslije su to Zekk ili Zv...
Zanimljivi su vagoni za prijevoz automobila koje bi opet mogli staviti skupa jer su to serije D, DDam, Laeks, Laaeks itd...
 

Mon

 
Osoblje foruma
...Najbolje bi bilo, da bi imale teme za određeni tip vagona pa ako model postoji ili ne. To je moj prijedlog za katalogizaciju tipova vagona...
Mislim da otvaranje teme o pravoj železnici bez obuhvatanja modelarstva u istim nije poenta ovog foruma.
Ako tako krenemo onda čitav modelarski koncept ovog foruma pada u vodu.

Kako sam ja shvatio inicijatore ove teme a uostalom kako i sam naslov kaže poenta je da se nađu i pretstave modeli stranih uprava koji bi mogli da se prerade u naše, domaće modele
pa da se na osnovu te mogućnosti krene sa dokumentacijom, fotkama pravih vozila... Tako je ova tema bila i zamišljena ukoliko se pogledaju prve strane...

:hmmm: Ne razumijem čemu kompliciranje da se ovi postovi ne bi prebacili u za to već odavno postojeću temu...
Ja ne razmem čemu otvaranje teme i gomilanje fotki 1:1 vagona... kad već niko neće pokazati svoju preradu, uradu, doradu itd... ;)

PS: postovi su prebačeni u temu koju si naveo.
 
Last edited:

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Mislim da otvaranje teme o pravoj železnici bez obuhvatanja modelarstva u istim nije poenta ovog foruma.
Ako tako krenemo onda čitav modelarski koncept ovog foruma pada u vodu.

Kako sam ja shvatio inicijatore ove teme a uostalom kako i sam naslov kaže poenta je da se nađu i pretstave modeli stranih uprava koji bi mogli da se prerade u naše, domaće modele
pa da se na osnovu te mogućnosti krene sa dokumentacijom, fotkama pravih vozila... Tako je ova tema bila i zamišljena ukoliko se pogledaju prve strane...

Mon, krivu osobu si stavio u citat, jer to nije bio moj post.;)
U staroj temi o lajkama upravo se i nalazi diskusija o tome koji bi se eventualno modeli manje-više mogli iskoristiti za preradu dotičnih vagona.
Ovako, sada kada su ti postovi iz ove teme prebačeni u staru postojeću, izgleda puno bolje.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ma spojio sam dva moja posta pa je tebe program automatski stavio kao pisaoca oba dva citata, promenit ću to!;)

A što se tih auto-vagona tiče: dosta je fotografiha pravih, dajte da vidimo i neku preradu modela; na sve strane se šuška da postoje prerade a nigde nit' slika nit' prilika! :gladan
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ja ne razmem čemu otvaranje teme i gomilanje fotki 1:1 vagona... kad već niko neće pokazati svoju preradu, uradu, doradu itd... ;)
...i ja se to već neko vrijeme pitam....:hmmm:
Na forumu se izgubila ona produktivna ravnoteža između pravih i malih željeznica! :(
 

nik

Veteran foruma
Mislim da otvaranje teme o pravoj železnici bez obuhvatanja modelarstva u istim nije poenta ovog foruma.
Ako tako krenemo onda čitav modelarski koncept ovog foruma pada u vodu.

Kako sam ja shvatio inicijatore ove teme a uostalom kako i sam naslov kaže poenta je da se nađu i pretstave modeli stranih uprava koji bi mogli da se prerade u naše, domaće modele
pa da se na osnovu te mogućnosti krene sa dokumentacijom, fotkama pravih vozila... Tako je ova tema bila i zamišljena ukoliko se pogledaju prve strane...


Ja ne razmem čemu otvaranje teme i gomilanje fotki 1:1 vagona... kad već niko neće pokazati svoju preradu, uradu, doradu itd... ;)

PS: postovi su prebačeni u temu koju si naveo.
Da se sve svodi samo na strane modele prefarbane u domaće nikada nebismo imali domaće Eas i Gbs, Goša Y, Z2 i Z1 vagone, Baat vagone, Gomulku, Đuricu niti Moped. A valjda treba, kroz odgovarajuću temu, vidjeti čega je od 'domaćeg' bilo puno i svugdje, kakvom dokumentacijom (foto itd.) se raspolaže itd. Onda možda iz toga svega izađe i neki novi domaći model. Danas se ipak modelarstvo više zasniva na šarolikoj ponudi gotovih modela nego na vlastitim preradama.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Da se sve svodi samo na strane modele prefarbane u domaće ...

Neznam da je iko spomenuo "strane samo prefarbane modele", ja nisam u svakom slučaju.
A ukoliko se ipak želi sakupiti dokumentacija za sva ta 1:1 vozila koja su se kotrljala po Balkanu (i šire) onda nek se ista postavlja na Forumima za 1:1 železnicu a ne na jednom forumu za modelarstvo.

Pogotovu što ako se čeka da "možda od svega toga nešto i izađe" onda su ovom forumu sa ovom koncepcijom dani dbrojani.
I da se opet vratim na naslov teme: Tovarni vagoni - modeli za prerade što znači da se traže modeli za prerade. ;)
 

nik

Veteran foruma
Neznam da je iko spomenuo "strane samo prefarbane modele", ja nisam u svakom slučaju.
A ukoliko se ipak želi sakupiti dokumentacija za sva ta 1:1 vozila koja su se kotrljala po Balkanu (i šire) onda nek se ista postavlja na Forumima za 1:1 železnicu a ne na jednom forumu za modelarstvo.

Pogotovu što ako se čeka da "možda od svega toga nešto i izađe" onda su ovom forumu sa ovom koncepcijom dani dbrojani.
I da se opet vratim na naslov teme: Tovarni vagoni - modeli za prerade što znači da se traže modeli za prerade. ;)
Bez 1:1 nema ni 1:87.
Alternativa su Lego i Playmobil...
 

Davor

Veteran foruma
Konačno sam skupio vremena da se posvetim davno započetom projektu.

Na običnom papiru odštampao sam nalepnice koje sam pažljivo odrezao. Beli rub sečenog papira prešao sam crnim markerom i potom prilepio lepkom.

Meni je rezultat zadovoljavajući a vama po volji...

DSC02398.JPG

DSC02400.JPG
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh