Teretni vagoni - modeli za prerade - generalna diskusija

pepe

Član foruma
Ima li ikakve fotke originala vagona tipa G, G10, G120 sa ravnim krovom?
samo da potvrdi da je kod nas vozio jer ima takvih Roco modela
hvala
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Evo jedne. Maribor, 1960:

Natovarjanje_sadja_na_mariborski_tovorni_železniški_postaji_1960_(3).jpg

Tih vagona je bilo jako mnogo, većina njih je došla kao reparacija nakon 1. svjetskog rata, a jedan dio i kao ratni plijen, nakon 2. svjetskog rata.

Roco model tog tipa vagona, koji je kod DB-a imao oznaku G 10, je loš, jer je previsoki, a stvarno dobar je model kojeg proizvodi Brawa:

194_b.jpg
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
U vezi broja otvora su kod tog tipa vagona na DR-u postojale dvije varijante, vagoni s dva i vagoni s četiri otvora na gornjem dijelu sanduka – ovi posljednji su bili pogodni za transport voća i povrća, i takav je prvi vagon s desne strane fotke.

Prvi vagon s desne strane fotke ima otvore još i na donjem dijelu sanduka, može biti da je to bilo tvorničko izrađeno po posebnoj narudžbi, a može biti i da bi to bila kakva kasnija prerada - podataka o tome do sada, nažalost, nisam pronašao.

A modela vagona s četiri otvora, koliko ja znam, ne proizvodi nitko.
 

nik

Veteran foruma
...
A modela vagona s četiri otvora, koliko ja znam, ne proizvodi nitko.
http://www.modellbahnfrokler.de/kritik/g10-vierluefter-gfn.html
g10-gfn.jpg

g10-gfn-so.jpg
 

nik

Veteran foruma
Dakle proizvodi ih Fleischmann.

Vidim da brzo zaboravljam pojedinosti o modelima, koji mi se ne sviđaju - Roco i Fleischmann model su mi jednako loši, s pogrešnim proporcijama, jedan previsoki, drugi preširoki.
Roco je promašen dok Fleischmann potiče iz vremena kad mjerilo nije bilo tako strogo definirano. Osobno bi Fleischmannov model još nekako i probavio da mi treba ali Rocov nikako.
 

Davor

Veteran foruma
Danas sam slučajno naleteo na radni voz Sekcije za mehanizovano održavanje pruga. Pored ex Baat i X vagona najviše me je zaintrigirao ovaj vagon za prevoz nafte.
Fotka je lošija zato što nisam smeo da priđem zbog čuvara (očigledno pune cisterne). :)
IMG_20170411_165552.jpg
 

Domagoj Vu

Aktivan član
Pozdrav, postoji li sličan model ovom SKG Kgs-zu?
Moje fotke.





Jedino me ovdje užasno smeta taj stup kontaktne mreže a dalje nemogu jer je trava visoka. Vagon sam slučajno uhvatio dok sam čekao ex US Steel Serbia Shimmsove.
Ko nezna, to je ovaj vagon ali nažalost taj specialni plato vagon nitko ne proizvodi.
 
Last edited:

damir661

Veteran foruma
Pozdrav, postoji li sličan model ovom SKG Kgs-zu?
Moje fotke.





Jedino me ovdje užasno smeta taj stup kontaktne mreže a dalje nemogu jer je trava visoka. Vagon sam slučajno uhvatio dok sam čekao ex US Steel Serbia Shimmsove.
Ko nezna, to je ovaj vagon ali nažalost taj specialni plato vagon nitko ne proizvodi.
makis 004.jpg IMG_1807.JPG

Možeš se poslužiti nekim od rocovih DR Ks vagoni, koji su jako slični, ali ne i isti.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Meni je pokojni ZES napravio preradu iz Electrotrena, dodatkom pune pločice nekakvog ojačanja ispod podvozja. On mi je i svratio pozornost na sličnost tog modela, a nabavio sam ga u Barceloni koštao je oko 22-25 eura DSC_0044.jpg
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Jedna fotka iz Rijeke, ravnokrovaš s kočničarskom kučicom... Foto: Tošo Dabac, vjerojatno 40-te ili 50-te
View attachment 95706

To je ex KPEV Glpwhs Dresden »Gepäckbeiwagen«, dodatni prtljažni vagon za putničke vlakove (Gepäckbeiwagen, ein in einem Zug zur Verstärkung eingestellter zweiter - Röll: Enzyklopädie des Eisenbahnwesens, http://www.zeno.org/Roell-1912/A/Gepäckbeiwagen).

U modelu ga je proizvodio Fleischmann, npr. u verziji Deutsche Reichsbahn, Art. Nr. 5380 K:

6876-54366.jpg
http://www.rarelocos.com/img/p/6876-54366.jpg,

ili u verziji B.B.Ö, Art. Nr. 5380 AK:

$_57.JPG
https://www.ebay.de/p/Fleischmann-H0-5380-gedeckter-Güterwagen-Ghwps-Stettin-3-achsig/1309960297
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
u dodatku reda vožnje za 1956-57 u tablici službenih kola postoji De službena kola za brze i putničke vozove 3 osovine, razmak osovina od 7 do 9 m, težina sopstvena od 15,4 do 16,8 t, tovarna težina od 6 do 6,3 t, dužina među odbojnika 11,3 do 14,3 m.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh