Thommo - prerade 1:87 cestovnjaka

Thommo

 
Osoblje foruma
Da predstavim jednu svoju preradu 1:87 kamiona.

Sve je počelo na parkingu benzinske pumpe Vrata Jadrana... Volvo FH tvrtke "Transeast" iz Žminja u Istri na odmoru. Dobra prilika za poslikati ga iz (skoro) svih kuteva! ;)

2011-03-26_VolvoTranseast2.jpg


2011-03-26_VolvoTranseast7.jpg


2011-03-26_VolvoTranseastC.jpg


Onda mi je sinula ideja da bi se moglo napraviti preradu... U uži izbor ušli su Herpa i AWM modeli Volva FH prve generacije. Na kraju sam nabavio ovaj AWM:

VolvoFHKrauseSchleiz.jpg


Evo ga pred početak radova.

IMG_2669.jpg


AWM poluprikolica sa sandukom i ceradom je ustupila mjesto jednoj Herpinoj furgonki, koju mi je pred par godina (zajedno sa SK Mercedesom) poklonio prijatelj Zlatko iz Slovenije. Njemu je bio višak, a meni je sada itekako dobro došao. Hvala Zlatko! :naklon:

Ceradu, tj. cijelu oplatu za poluprikolicu napravio sam metodom printanja u boji na papiru. Kolega Wille možda se ne bi složio izbjegavanjem decala na šlepi, :prof: ali meni i ovako izgleda dovoljno realno...

IMG_2563.jpg


IMG_2568.jpg


IMG_2571.jpg


Kamion nakon skidanja originalnih oznaka.

IMG_2685.jpg


E, onda je nastupila mala pauza u radovima... Trebalo je napraviti grafike koje Transeast ima po kamionu, izmjeriti relevantne mjere na modelu, te sve to poslati kolegi Willeu.
On ih je priredio za tisak i dao isprintati na decale. Kolega Wille mi je i ofarbao par sitnica, spojler i suncobran. Tnx kolega!
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Na Zg susretima sam dobio decale, i moglo se početi završavati radove.

IMG_7479.jpg


IMG_7661.jpg


Evo i konačnog rezultata, fali još montirati suncobran i pobojati retrovizore u bijelo...

IMG_7662.jpg


IMG_7663.jpg


IMG_7664.jpg


IMG_7666.jpg


IMG_7667.jpg


IMG_7669.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Hvala Vule!

Koristim Paint Shop Pro - nešto slično Photoshopu, ali puno manje i manje zahtjevno za PC.

Fotografije šlepe sa svih strana uredim i spojim u PSP-u, pa ih isprintam u 1:87.

Decale za po kabini mi je napravio naš Wille Coyote, a ostalo (reg. tablice itd.) su isprintane na kolor laser printeru.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Bravo Thommo, odlicno je ispalo lepljenje!
Posebno mi se sidja to sto ima reg.tablice, deluje puno realnije i ozbiljnije. :palac_gore:
 

vule

Poznati forumaš
znači ti obrađuješ gotove fotke koje sam uslikaš,znači aparat u žep i lutanje po parkingima mi ne gine :D
 

flado

Član foruma
vule kaže:
znači ti obrađuješ gotove fotke koje sam uslikaš,znači aparat u žep i lutanje po parkingima mi ne gine :D
Samo pazi da ne dobiš pajserom po glavi, da nebudu mislili da kradeš naftu.
 

speed2

Član foruma
odlično Thommo! I prerada i kamion su po mom ukusu :)

Btw: iako je možda flado išao kroz šalu... da, pazi(te) pri ovim detaljnim fotkama na parkinzima. ;) Nije da bi tko bio živčan na slikavanje (iako ima takvih), ali s obzirom što sve prođu ovi šoferi po EU odmorištima i cestama (poglavito po Italiji)... nije ni čudno kad vidim nekog koji je prošao cijelu Europu da u svojoj zemlji spava u kamionu doslovno pred vratima benziske, iako je cijeli parking prazan i ima mjesta...
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Još jedna moja prerada, ovaj put je prototip legendarni tegljač Volvo F89 riječke firme "Autopromet".

Ovo je prototip kojeg želim prikazati u 1:87:

1987_TMP12.jpg


Model F89-ke je proizvodio Albedo, iako je i Herpa imala neke prste u tome... Ja sam nabavio ovog:

IMG_00_F89_green.jpg


Oblik kabine i šasija su dosta dobro pogođeni!

Za poluprikolicu sam uzeo Wiking dvoosovinku, kojij sam promijenio kotače, stavio novi "klin" za kopčanje i ofarbao je sivo u lakirerskoj radioni "Damir forumaš d.o.o.". ;) Žutu unutrašnjost kabine smo prefarbali u tamno smeđe.

IMG_5593.jpg


IMG_5594.jpg


Evo i kamiona u dijelovima, dijelovi su već pofarbani u RAL 5012 plavu.
Sa dvije vrste felgi na stražnjem mostu pokušao sam prikazati "karel" treću osovinu koja nije pogonska. Nije baš 100% točno, ali ipak je bolje nego u originalu, koji ima pogonske obje stražnje osovine!

IMG_5772.jpg


IMG_5774.jpg


Od većih radova, trebalo je maknuti rezervar s desne strane, staviti neki sličniji Autoprometovom na lijevi bok, te zamijeniti prednje felge za Trilex koje mi je nabavio Speed2. Tnx kolega! :palac_gore: Također sam odrezao dio blatobrana iznad pogonskih kotača.

Brisače i centralni okvir prozora na 'šajbi' sam prošao crnom markerom - izgleda puno realnije.

IMG_5775.jpg


IMG_5776.jpg


IMG_5783.jpg


IMG_5785.jpg


'Davatelj' rezervara za Volva je jedan Kibrijev DAF 3300.

IMG_6000.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Onda je trebalo iscrtati logo Autoprometa i poslati ga kolegi Willeu... On ga je dao u bijeli tisak i moglo se pristupiti završavanju modela.

Evo ga prije apliciranja decala...

IMG_6062.jpg


... i nakon.

IMG_7651.jpg


IMG_7674.jpg


I evo gotovog tegljača, s dvije dvoosovinske šlepe, sandučarkom i kontejnerašicom.

IMG_7683.jpg


IMG_7682.jpg


IMG_7679.jpg


IMG_7677.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
Cestitam Willeu, Damiru i vlasniku Volvica na dobro uradjenom poslu. :palac_gore:

Bas se pitam sta ce bit' sledece. ;)
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Tajna! ;)

Nego, možda si ti sad na redu?! Hrpa TAM-ova, FAP-ova, i ostale ex-Yu bratije samo čeka tvoje slobodno vrijeme! :D
 

Mon

 
Osoblje foruma
Thommo kaže:
...samo čeka tvoje slobodno vrijeme! :D
Da samo znas kol'ko si u pravu Thommo.
Brdo "stranaca" cekaju odomacivanje ali moram prvo da zavrsim stolariju oko makete jer ce mi supruga udarit' sankcije :D .
A do tad ti mozes jos kojeg lepotana da preradis. :palac_gore:
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Ovih dana sam dovršio i jednu mini-preradu, ustvari i nije prerada nego sitna dorada i personaliziranje. :plaza:

Uglavnom, ovakvi IVECO Stralisi od velike talijanske špediterske firme SMET su dosta česti na Ri području... voze cerade, furgonke i poluprikolice za staklo. AWM je nedavno izbacio model točno ove kompozicije, Stralis II br. 358 sa furgon poluprikolicom.

Prototip:

2012-05-30_Stralis2SMET_p1.jpg


2012-05-30_Stralis2SMET_p2.jpg


I moj model:

IMG_8206.jpg


Dorade koje sam ja napravio:
- isprintao sam točne registarske tablice za vozila
- na lijevi dio kabine montirao sam sirenu
- brisači su obojani u crno
- AWM nema sasvim točne retrovizore za Stralis II, ostao im je alat za jedinicu - pa sam ih zamijenio za sličnije
- dodao sam bijele linije na retrovizore kao što ima prototipski kamion

AWM je napravio stvarno dobar, točan model, a s ovih par sitnica još je malo dobio na dozi realnosti.

IMG_8207.jpg


IMG_8209.jpg


IMG_8214.jpg


IMG_8215.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Moja preradica nema hrpu detalja kao kod Mr. Speeda-dva, ;) ali mi je ovaj 'kombić' drag jer me vozio na vožnju pravom lokomotivom HŽ 1141... :ljubav

HŽ, tj. riječka Vuča vlakova koristi ovaj kombi za prijevoz svojih djelatnika, npr. kad je vlak spreman u Bakru ili Škrljevu, pa ljudstvo treba iz Rijeke prebaciti do lokomotive.

t5_td_01.jpg


t5_td_02.jpg


Inače je to VW T5, standardni minibus s bočnim vratima na desnoj strani. Model je od Rietzea.

Isprintao sam oznake za vrata i registarske tablice, i zalijepio ih na model. Pipljav posao - tablica je visoka manje od milimetra! :uvrnut :D Također sam kvake malo čačkalicom zacrnio, a bočne žmigavce ponarančastio.

IMG_0719.jpg


IMG_0733.jpg


IMG_0736.jpg
 

speed2

Član foruma
Lijepo je ispao kombi ;) Još da mu felge u sredini u crno prebojaš, kao u pravog?

Thommo kaže:
Isprintao sam oznake za vrata i registarske tablice, i zalijepio ih na model. Pipljav posao - tablica je visoka manje od milimetra! :uvrnut :D Također sam kvake malo čačkalicom zacrnio, a bočne žmigavce ponarančastio.

Vidiš sad kako je meni? :D A počeo sam i tablice na neke stavljati :D
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh