Touropa - Scharnow - Hummel

milošjocif

Član foruma
Touropa su vozili krajem pedesetih i početkom šezdesetih godina u nedelju samo u sezoni u oko 9 dole kroz Kranj i oko15 natrag.Vukle su serije 10 ili 06 a kasnije 661.Bilo je po mome 8-10 vagona.Bili su tamno plavi sa srebrnim krovom a dole sivi.Istodobno i do sredine šezdesetih usred sedmice su vozila vlaka SCHARNOW REISEN i ALPEN-SEE sa sličnim vagonima samo svetlozelene boje umesto plave.LSmodels i Hobytrain sada najavljuju baš te vagone (Bcmu60) u epohi 3.Roco,Lima i drugi več odavno prave Touropa vagone,ali ja se sečam ovakvih sa duplim prozorima.
LP Miloš188391_b.jpg
 

nik

Veteran foruma
Već smo se dotakli ovih vlakova u temi o Ganz vagonima pa otvaram ovu novu da tamo ne idemo u OT.

http://www.malezeljeznice.net/forum/index.php?threads/putnički-vagon-ganz.7158/page-3#post-92863

Malo van iz teme ali ipak.Touropa su vozili krajem pedesetih i početkom šezdesetih godina u nedelju samo u sezoni u oko 9 dole kroz Kranj i oko15 natrag.Vukle su serije 10 ili 06 a kasnije 661.Bilo je po mome 8-10 vagona.Bili su tamno plavi sa srebrnim krovom a dole sivi.Istodobno i do sredine šezdesetih usred sedmice su vozila vlaka SCHARNOW REISEN i ALPEN-SEE sa sličnim vagonima samo svetlozelene boje umesto plave.LSmodels i Hobytrain sada najavljuju baš te vagone (Bcmu60) u epohi 3.Roco,Lima i drugi več odavno prave Touropa vagone,ali ja se sečam ovakvih sa duplim prozorima.
LP MilošView attachment 50051

Jesu u sastavu bili samo ovi sa duplim prozorima ili si samo njih zapamtio jer su sa tim prozorima bili drugačiji od drugih vagona ili se ne sjećaš više točno?

Ne sječam se više,ali ovi su bili sigurno.Na kraj voza je bio dodan naš WR,pretpostavljam da od Jesenica dalje,što ima neki smisao-ujutro doručak ili piče do Reke.Možda ima neko od Riječana kakvu fotografiju ili uspomene na ta voz?Možda ima u kakvom starom voznom redu nešto,ali ja to neznam potražiti.
LP Miloš

Zaboravih da ti odgovorim,da su svi vagoni bili jednaki po vanjskom izgledu(srebrni krov,plava karoserija i siva "suknjica") a za prozore neznam.
LP Miloš

Ovi dupli prozori su bili na 'boljim'/većim/skupljim odjeljcima pa pretpostavljam da je ipak većina putnika koristila one manje/jeftinije dako da se može pretpostaviti da su u vlaku pretežno bili vagoni samo sa 'običnim' odjeljcima odnosno svim istim prozorima (ovi dupli prozori su zato da se po noći odjeljak može podijeliti okomitom roletom; i vrata prema hodniku su dupla).
 

nik

Veteran foruma
Evo odjeljaka u Touropa vagonima o kojima je bila riječ.

Obični
touropa-abteil-claus-wedde1-kl.jpg

touropa-abteil-claus-wedde2-kl.jpg


Dupli
touropa-abteil-klaus-wedde5-kl1.jpg

touropa-abteil-klaus-wedde4-kl.jpg

touropa-abteil-klaus-wedde6-kl.jpg

touropa-abteil-klaus-wedde3-kl.jpg


http://blog.touropa.com
 

milošjocif

Član foruma
Evo jedne usporedbe boje vagona:levo vagon Tourope,desno vagon za Scharnow,AlpenSee,Hummel.
Plavi su imali napis na svakom vagonu i to mala srebrna slova u epohi 3,a zeleni je imao poneki vagon u kompoziciji napis veča naštampana slova u ep.4.
800_moselbahn22eg.jpg
 

nik

Veteran foruma
7 modela Bc4üm-53 TOUROPA ep.III sa različitim brojevima.

Lima 309698K
17 627 Esn
3b098109fe0b73ae95ff13df372591240.jpg

47715d6625d1b5eb9c1283e8367139673.jpg

http://www.ebay.de/itm/HO-Lima-3096...ROPA-und-Roco-44900-new-NEM-KKK-/371058386275

Lima 149796K
17 622 Esn +
17 700 Esn +
17 610 Esn
P2090165_zpseb2b900f.jpg

P2090175_zpse3274a6f.jpg

P2090191_zps702bef3d.jpg

P2090183_zps0b22de71.jpg

http://www.ebay.de/itm/Lima-149796K...agen-Bc4uem-der-DB-KKK-1-87-OVP-/151133983934

Lima 149797K
17 645 Esn +
17 652 Esn +
17 763 Esn
$_57.JPG

http://www.ebay.de/itm/LIMA-149797-ZUGSET-TOUROPA-DB-EPOCHE-III-3-TEILIG-/221497338923

Ovi Lima modeli nisu skupi i može ih se naći polovne pa je to najjednostavniji način za složiti TOUROPA vlak za Rijeku oko 1960. kojeg je spomenuo @milošjocif (ako u sastavu zanemarimo one vagone sa duplim prozorima) a zgodno je i to što su uz sve ove modele priložene i putokazne table za relaciju Hamburg-Rijeka (decali).
 

milošjocif

Član foruma
Nik,jesi imao u rukama i vagone od Roca?Ima li kakvih bitnih razlika?Po broju prozora su mi oboje jednaki i OK.Ostali imaju manji broj prozora,vjerojatno nisu u 1:87 (Trix,Flm,Rowa...).To za table nisam znao.Jedna potvrda,da me pamčenje još malo služi.
LP Miloš
 

nik

Veteran foruma
Nik,jesi imao u rukama i vagone od Roca?Ima li kakvih bitnih razlika?Po broju prozora su mi oboje jednaki i OK.Ostali imaju manji broj prozora,vjerojatno nisu u 1:87 (Trix,Flm,Rowa...).To za table nisam znao.Jedna potvrda,da me pamčenje još malo služi.
LP Miloš
Roco vagoni su nešto malo bolji (a i nešto su noviji modeli) ali nisu niti oni savršeni. Roco je radio 6 različitih brojeva vagona pod istim kat.br. kao solo model, set sa 4 vagona različitih brojeva i još 3 vagona u digitalnom setu sa DB parnom lokomotivom; znači barem 13 različitih brojeva. Osim toga Hobbytrain ima u najavi set od 2 TOUROPA vagona sa duplim prozorima što će fino moći dopuniti vlak sastavljen od Lima ili Roco vagona (Limu i Roco ne bih međusobno miješao u vlaku). Ovo sve napisano se odnosi na ep.III a detaljno o spomenutim Roco modelima ću nešto kasnije.
 

nik

Veteran foruma
Kod kupnje treba paziti jer je Lima imala jednu seriju setova 149797K u kojima su bili vagoni iz seta 149796K (17 622 Esn + 17 700 Esn + 17 610 Esn)!

Evo jednog takvog primjera na kojemu sam ja lijepio decale (putokazne table i brojeve kola).
P1060538.JPG
P1060528.JPG
P1060526.JPG
P1060527.JPG
P1060524.JPG
P1060531.JPG
Bitno je napomenuti da je na decalima tekst otisnut malo u stranu u odnosu na bijelu podlogu tako da rub teksta nije na bijelom nego na prozirnom. Zbog toga je prije postavljanja decala potrebno cijeli potokazni 'ormarić' (reljefno istaknut na karoseriji) pažljivo ofarbati bijelom bojom. Kod izrezivanja pojedinog decala dok je još na papiru i suh treba ga odrezati tako da je tekst centriran neovisno o bijeloj podlozi.
 

nik

Veteran foruma
Sad na ovim svojim slikama vidim da je pod kat.br. 309698K Lima osim vagona sa brojem 17 627 Esn radila i 17 876 Esn što znači da je bilo ukupno 8 različitih brojeva u ep.III od Lime.
P1060525.JPG
P1060535.JPG
P1060533.JPG
Na drugoj i trećoj slici se vide zajedno set i solo model kao i obje varijante Lima ambalaže (starija srebrna i novija plava).
 

nik

Veteran foruma
Još i dodatne informacije o Lima decalima priloženim uz svaki TOUROPA vagon. Ukupno se dobije 8 različitih brojeva vagona (73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82); po 4 od svakog. Također se dobije 10 različitih destinacija (Hamburg-Pesaro, Hamburg-Ventimiglia, Dortmund-Zell am See, Dortmund-Ruhpolding, Hamburg-Port Bou, Dortmund-Ancona, Saarbrucken-Berchtesgaden, Dortmund-Lindau, Hamburg-Rijeka, Dortmund-Vicenza); po 2 od svake.
 

nik

Veteran foruma
I oni su konačno izašli...

Hobbytrain (LS Models) 43020 Set Bc4ümg-60 “TOUROPA” Ep III


2-tlg Wagen-Set bestehend aus 2x Bc4ümg-60 (Bcm 254) “TOUROPA”, Ep. IIIb

H_43020-1_Bc4um-1_Seite1.jpg


H_43020-1_Detail1.jpg


H_43020-1_Detail2.jpg


H_43020-2_Bc4um-2_Seite2.jpg


H_43020-2_Detail2.jpg


http://www.reisezugwagen.eu/?p=20134

Koliko vidim na slikama ovi modeli, za razliku od Lima i Roco modela, nemaju bočne natpise 'DB' i 'TOUROPA' reljefne i 'kromirane' već samo otisnute običnom srebrnom bojom; šteta...

No, kakvi god bili, ova dva vagona iz seta dobro će doći kao 'dopuna' većem broju Lima ili Roco vagona u nekom modelarskom sastavu.
 

milošjocif

Član foruma
Ja sam več naručio jedan set kod Lippea,a set od Lime ču uzet na ebayu,kako si preporučio.Imam i 361-001,pa če udovoljiti za relaciju Postojna-Reka.
LP Miloš
 

nik

Veteran foruma
Suknjice su na ovim Hobbytrain vagonima nešto svjetlije pa mislim da će se bolje uklopiti uz Lima nego uz Roco vagone jer ovi drugi imaju mrvicu tamnije suknjice (iako su Roco modeli nešto malo detaljniji i korektniji).
 

milošjocif

Član foruma
Pa i cijena je malkice prihvatljivija.Inače i u praksi su bili u garnituri vagoni iz revizije a neki prljavi.
LP Miloš
 

nik

Veteran foruma
Ja sam več naručio jedan set kod Lippea,a set od Lime ču uzet na ebayu,kako si preporučio.Imam i 361-001,pa če udovoljiti za relaciju Postojna-Reka.
LP Miloš
Možda se pojavi kao model i austrijska 113/33 (naša 10) pa ćeš moći i nju upregnuti za sjevernu dionicu. To je, čini mi se, još jedina velika austrijska putnička parnjača koja je vozna u muzejsko-turističke svrhe (ili je bila do nedavno) a da ne postoji kao velikoserijski H0 model. Postoje i 214/12 i 310/16 i 109/209/38 (prvu radi Liliput a preostale Roco).
1ygC8cV.jpg

http://www.zeljeznice.net/forum/ind...rafije-i-filmovi-iz-proslih-vremena/?p=482599
 
Last edited:

milošjocif

Član foruma
Da,10 ili 06 su vukle.Htio sam je jednom uzet od Lemaca,pa sam se onda odlučio za JŽ145 od MM.Valjda če jednom biti,inače ču se opet baciti u mesing.
LP Miloš
 

nik

Veteran foruma
Da,10 ili 06 su vukle.Htio sam je jednom uzet od Lemaca,pa sam se onda odlučio za JŽ145 od MM.Valjda če jednom biti,inače ču se opet baciti u mesing.
LP Miloš
S obzirom na to da ovaj tip lokomotive vozi od epohe 2 do 6 mislim da su šanse za model velike.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh