Tračnice za naše makete

  • Thread starter Anonymous
  • Datum prvog posta

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
@prle kc - nije ti se na Geo Lineu počela plastika raspadati?
Meni je sve ispucalo.... pa sam skinuo profile, da ih imam kad mi zatreba.
:(

Roco Line sa, i bez gumi bettunga imam i ja, i to u većim količinama (uz stari Roco, i ostalo).
Po meni je to nekakva standardna šina danas.
Ima dovoljno velik izbor segmenata i skretnica, srcišta su polarizirana, lijepo su napravljene,
i te šine su nadasve KVALITETNE. Nema problema sa njima.
Zakucaš, i VOZIŠ.
Bero, ja pazim da ne stajem po tračnicama, ne sve su u redu!
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Dobro..to je možda samo radi fore rečeno za gaženje!
Što se tiče plastike..dobro bi bilo da ako to raspadanje ne utiče na geometriju samih šina! U smislu da se šine ne pokrive..nemam pojma samo nagadjam;)
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Roco, kad je bio u stečaju (2006-te?), je izgubio patent na bettung (imitaciju tucanika) za RocoLine, to sam negdje pročitao, pa su napravili novu liniju za start setove i parketare - GeoLine.

Što se mojeg iskustva na maketi tiče, od cca 15-16 skretnica dvije trećine su mi Tillig Elite, a ostatak je Peco Code 83. Te dvije vrste su obje 2,1mm visina šine, i odgovaraju savršeno kad se spoje. Peco Code 83 je američki prototip, ima malo gušće postavljene pragove, ali su zaista fantastične, izgled, izrada, robusnost, već pripremljeno za DCC i napajanje srcišta... Meni su genijalne. A kad se pošodra razlika između smještaja pragova gotovo da se ni ne primijeti.

Baš sam jučer počeo s ugradnjom dvije Peco Code 83 #8 skretnice - super su, dugačke preko 30cm, radijus skretanja preko 1700 mm... :ljubav
Komad u UK dođe oko 17 funti, što bi bilo oko 160 kn. Slična Tilligica je preko 40 eura, znači duplo više po džepu.
Peco #8 su ove:
SL-8382_30207_Qty1_1.jpg

Za razliku od Peca, Tillig Elite su osjetno skuplje, manje robusne (lako ih je oštetiti, izvući šine ili jezičke sa svog mjesta), ali izgledaju jaaaako dobro. Nisam baš savršeno zadovoljan križnom Tilligicom, ponekad radi kratki spoj jer nije konstruirana kao DCC ready... Tako da ću morati bezbojnim lakom prekriti dijelić tračnice za koji se zna zakačiti kotač nekog vozila i izbaci DCC centralu.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Kao što smo vać pisali Peco je za nijansu skuplji od Piko ali je kvalitet neusporediv..
Meni ti gusto postavljani pragovi izgledaju bas super:ljubav...au koliki radijus ta tvoja pravi pa to je sjajno!

To sa lakiranjem pojedinih delova sam morao i ja da odradim na Piko..zbog tog kratkog spoja! Lakiranje a po negde zasecanje šina tamo kod srcišta!
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Mislim da čak to nema veze sa stajanjem po tračnicama, na više mjesta sam čuo od ljudi koji su kupili Geo-Line da se ta plastika vrlo brzo počne raspadati.
Prva serija koje su nešto tamnije je pucala samo komadi od 10 cm i otkopčavalice iste dužine, novije koje su nešto svijetlije ne pucaju. Do sada sam ih sastavljao i rastavljao na podu barem 30 puta i nije pukla niti jedna.
 

Bero01

Veteran foruma
Ima u trgovinama za kupiti Peco ili samo preko interneta?

da li se znaš služiti internetom?
On-Line shop.... ili eBay...

osim ako ne ideš negdje direktno u trgovinu, a ne ideš
kupiš nekoliko artikala, pa te poštarina ne izađe kao presudan faktor
a iz Njemačke je sada prilično niska, šalju već za 8 Eu
preme tome, kad lokalni trgovci stave Peco u ponudu, a ne ono Piko sranje
moći ćeš ih kupiti u dućanu

PS - za Profi Gleis se nisam šalio, zaista možeš hodati po njima, ništa im se neće desiti,
što je za parketnu šinu jako dobra karakteristika
 

nik

Veteran foruma
Roco, kad je bio u stečaju (2006-te?), je izgubio patent na bettung (imitaciju tucanika) za RocoLine, to sam negdje pročitao, pa su napravili novu liniju za start setove i parketare - GeoLine.

Što se mojeg iskustva na maketi tiče, od cca 15-16 skretnica dvije trećine su mi Tillig Elite, a ostatak je Peco Code 83. Te dvije vrste su obje 2,1mm visina šine, i odgovaraju savršeno kad se spoje. Peco Code 83 je američki prototip, ima malo gušće postavljene pragove, ali su zaista fantastične, izgled, izrada, robusnost, već pripremljeno za DCC i napajanje srcišta... Meni su genijalne. A kad se pošodra razlika između smještaja pragova gotovo da se ni ne primijeti.

Baš sam jučer počeo s ugradnjom dvije Peco Code 83 #8 skretnice - super su, dugačke preko 30cm, radijus skretanja preko 1700 mm... :ljubav
Komad u UK dođe oko 17 funti, što bi bilo oko 160 kn. Slična Tilligica je preko 40 eura, znači duplo više po džepu.
To su ove:
SL-8382_30207_Qty1_1.jpg

Za razliku od Peca, Tillig Elite su osjetno skuplje, manje robusne (lako ih je oštetiti, izvući šine ili jezičke sa svog mjesta), ali izgledaju jaaaako dobro. Nisam baš savršeno zadovoljan križnom Tilligicom, ponekad radi kratki spoj jer nije konstruirana kao DCC ready... Tako da ću morati bezbojnim lakom prekriti dijelić tračnice za koji se zna zakačiti kotač nekog vozila i izbaci DCC centralu.
Peco Code 75 je u osnovi ista konstrukcija samo sa drugačijom geometrijom i rasporedom pragova.
Inače po Peco Code 75 tračnicama, uključujući i srcišta skretnica i križanja, bez problema idu kotači sa vijencem do 1,35mm (tu dimenziju ima još samo Marklin) a ide, naravno, i RP25.
 

Martin

Poznati forumaš
da li se znaš služiti internetom?
On-Line shop.... ili eBay...

osim ako ne ideš negdje direktno u trgovinu, a ne ideš
kupiš nekoliko artikala, pa te poštarina ne izađe kao presudan faktor
a iz Njemačke je sada prilično niska, šalju već za 8 Eu
preme tome, kad lokalni trgovci stave Peco u ponudu, a ne ono Piko sranje
moći ćeš ih kupiti u dućanu

PS - za Profi Gleis se nisam šalio, zaista možeš hodati po njima, ništa im se neće desiti,
što je za parketnu šinu jako dobra karakteristika

Ne isplati se kupovati u Njemačkoj....rijetko tko ima Peco u dučanu i e shopu. Najbolje na ehattons....

http://www.hattons.co.uk/stocklist/...le_Track_Code_83_North_American/prodlist.aspx
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Peco Code 75 je u osnovi ista konstrukcija samo sa drugačijom geometrijom i rasporedom pragova.
Inače po Peco Code 75 tračnicama, uključujući i srcišta skretnica i križanja, bez problema idu kotači sa vijencem do 1,35mm (tu dimenziju ima još samo Marklin) a ide, naravno, i RP25.
Vjerujem da ne bi bilo problema s Code 75 skretnicama, ali:

1.) Code 75 ima šinu 1,9mm visine, a Elite mi je 2,1mm - ne da mi se na svakom spoju gubiti vrijeme namještajući to sa nekim prilagodnim spojnicama ili lemljenjem... Pogotovo što Code 83 Peco i Tillig Elite pašu takoreći savršeno

2.) Code 75 nema tako dugačke skretnice kao Code 83, a baš sam htio jedan 60-centimetarski crossover :cool_2:
Jedina koja mi je dolazila u obzir je Tillig 85347, ona je još duža, 388mm i ima radijus 2200mm :o:vrag3: ali je duplo skuplja, 48 eura UVP.

85347.jpg


85346geo_re.jpg

https://www.tillig.com/Produkte/produktinfo-85347.html
 

Bero01

Veteran foruma
Svaka čast na odabiru tračničkog materjala @Thommo , ja razmišljam da se riješim Roca u potpunosti,
i kompletno prijeđem na Peco Code 83, američki program, zbog RP25 profila kotača na kojima mi je najveći dio flote.
:dada:
Ono što sam do sada vidio od Peco šina, a nešto ih imam i sam, uvjerilo me da su zaista proizvođač broj jedan.
Žao mi je što je Tillig tako skup i osjetljiv, jer jedino oni imaju taj detalj sa bruniranim šinama, koji mi se izuzetno dopada.
:(
 

Martin

Poznati forumaš
Kad smo već kod robusnosti, evo jedan mali primjer;

Najjeftinija Peco skretnica, Setrack program, ST 240/241 (ne znam koja je lijeva, koja desna).....oko 10 € košta.

Lijepo i propisno uneređena - što namjerno, što slučajno - ljepilom, posipom, ugljenom, jedno pet boja.......


DSC_1213.JPG

Realno, bilo bi opravdano sumnjati da joj više itko na svijetu može pomoći. Proxxon, i van.... kao kod zubara.....


Ali;

DSC_1214.JPG

Besprijekorno radi!
 

Bero01

Veteran foruma
@Martin -
Najjeftinija Peco skretnica, Setrack program, ST 240/241 (ne znam koja je lijeva, koja desna).....oko 10 € košta.
da, slažem se u potpunosti, za tu lovu, definitivno Best Buy

međutim, ''doajeni'' i ''veliki graditelj maketa'' podmićeni (neki bi rekli ''lobying'') rabatom na kupovinu modela
od strane trgovaca i dilera Pika na ovim prostorima, pa nastavljaju promovirati Piko smeće.... kroz razne tzv ''klupske'' makete
jer od Peca neće dobiti rabat pri kupovini modela.

Nema veze što je Piko govno, kad su oni sebi DOMA ugradili Roco skretnice na svoje kućne makete.
Njihove makete voze, a za druge.... ma ''dobar je'' i Piko, osobito kad za promociju dobiješ popust
na novu garnituru ACME vagona.

...a njih ne smiješ kritizirati, jer ipak su to ''doajeni'', koji su 50 godina u hobiju.
'jes da se u tih 50 godina neki nisu pomaknuli od Mehano start seta, ali nema veze.
 
Last edited:

Martin

Poznati forumaš
Kod Peca, ipak, moram to reči, postoji jedan meni malo čudan promlem ponude skretnica (možda sam to već i napisao negdje).

Zbrčkani asortiman; Setrack, Streamline, Code 100, 83, 75, pa onda 1/76, a koji je ustvari 1/87....
I najgore od svega, asortiman je neujednačen; ono što ima u setrack programu, nema u Streamlineu (iako, u kvaliteti i nema razlike). Neka skretnica ima s polarizacijom, neka nema......code 83 je posebno okljaštren malim izborom......
 

Bero01

Veteran foruma
Slažem se, zapravo je ''problem'' sa Pecom što imaju jako puno vrsta tračnica i skretnica,
de facto za SVAKU, ali zaista za svaku vrstu željeznice koja postoji, kao i za sva moguća i nemoguća mjerila.
(Sm 32 recimo..)

@Brojčile
E to me stalno buni..znači OO ili 1/76 je zapravo H0 ili 1/87???

00 je 1/76 koliko ja znam, a H0 je 1/87; ali Briti, takvi kakvi jesu imaju 4 podvrste tog svog
nama čudnog mjerila, nešto je @željko halambek pisao o tome negdje na forumu.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh