Tračnice za naše makete

  • Thread starter Anonymous
  • Datum prvog posta

Surovi

Član foruma
Jevra kaže:

Iskreno razmisljam jer mi je ostalo Piko A-Gleis sinski materijal da uparim sa Tilig skretnice ili da krenem ponovo iznova sa Tilingovim proizvodima komplet.Imam jos par dana da se odlucim dok ne otputujem do Sofije i ne posetim radnju:hmmm:

Ajoj, ne uparivati Tillig Elite i Piko.......rađe Tillig Elite i Mehano..



Pa zar uparivanje ne bi trebalo biti jednostavno?
Odabereš tračnice koje imaju isti kod i skalu pa spojiš.
Postoji li još koja mjera?
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Da, Peco uopšte nije toliko drag. Kod PeGo model flexi tračnice od Peco su oko 4-4,8 EUR na šinu, zavisi od tipa. I skretnice su tamo oko 16-20 EUR. Kod šina treba paziti da je barem kod CODE 100 donji dio tračnice (peta?) širi nego recimo Roco ili Piko. Peco tračnice su lijepe, krive se već kad ih gledaš :crazy:. Ako koga zanima slika tih flexi tračnica, mogu napraviti koju sliku. Imam i takve sa beton švelerima (gledajte slike od Gas vagona).
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Evo slika.
20180125_172427.jpg
Gore je flexi Code 100 sa klasičnim švelerima, u sredini ista ali coce 75 i donja code 75 sa betonskim švelerima

20180125_172502.jpg
Code 75 flexice pobliže

20180125_172729.jpg
Na lijevi Code 100, na desni Code 75. Lijepo se vidi razlika u visini šine.

20180125_172936.jpg
Donji dve su Peco, gornje 4 Mehano: lijevo američki program, desno europski

20180125_173106.jpg
I još iz profila slika od prije. Peco ispred, sve ostalo straga je Mehano.

Na žalost nemam Fleischman, Roco, Tillig ili Piko tračnica za usporedbu.
 

1borna

Veteran foruma
Zavoji se ne računaju u dužini nego u stupnjevima. Ne sjećam se da sam vidio kod nekog proizvođača da je
naveo dužinu u cm.? Najjednostavnije je ako ti se ne da koristiti matematiku/geometriju da savineš komad
žice po sredini pruge i zabilježiš početak i kraj. Nakon ravnanja izmjeriš joj dužinu
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ima li negdje podatak o dužini zakrivljenih tračnica? Zanimaju me Piko tračnice.
Hypi evo ti formula

L = 2*R*π*(α /360) [mm]

gdje su
R - radijus tračnice [mm]
π - 3.14159
α - lučni kut tračnice

Npr. za Roco 61122 duljina tračnice se računa ovako
1522786644420.png
L = 2 * 358 * 3.14159 * (30 / 360)
Pa e duljina te ROCO tračnice
L = 187.45 mm

itd. itd..... :)
 

hyperion

Veteran foruma
Borna, mislim da su kod Mehano tračnica navedene dužine.

Kameni, znam to. :) Zanimalo me ima li gdje podatak o dužini da mi ne treba računati. :)
 

Dzigi

Član foruma
Imam sine Roco sa betongom,e sad treba da dokupim Jos elemenata za prosirenja.....Pitanje i Vase Mislijenje da li da skidam bethung ili ne,evo zasto.sine i skretnice bez bethunga imaju nizu cenu.Znam da nije sve u ceni al pitam:pozdrav:

Da se nadovezem... gumena podloga, sinoc sam malo postavljao oblik koi bi mi odgovarao. I u nekim delovima jednostavno podloga smeta,visina stanice,prilaz nekom objektu,rampa na gradjani za utovar drveta.sta raditi u takvim slučajevima da li uklanjati delimicno ili svu podlogu. Pa postavljati stiropor lepiti....Vase misljenje
 
Last edited by a moderator:

Jevra

Poznati forumaš
Momci pitanje cime vi cistite tracnice..
Posto su dugo stojale po kutijama razmisljao sam da ih potopim u alkohol ili samo da ih prebrisem istim
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Momci pitanje cime vi cistite tracnice..
Posto su dugo stojale po kutijama razmisljao sam da ih potopim u alkohol ili samo da ih prebrisem istim
Ovo je jedno od boljih sredstava za čišćenje pruge i ne masti. Ujedno je i destilat za parnjače. PIKO G 36210
Promijenili su pakiranje ali je isti proizvod.
Imaš ga na Modellbahnlippe.
Nikako odnosno probaj izbjeći šmirglanje ili brušenje.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh