Trava - static grass

vule

Poznati forumaš
kolko je mm trava,sastrane kolko vidi, ima opet polegnutih vlakama,i zanima me kak budep male grmiče delal!!!??
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
kolko je mm trava,sastrane kolko vidi, ima opet polegnutih vlakama,i zanima me kak budep male grmiče delal!!!??
Napisao sam vec..trava je oko 10mm i na slikama nisam oduvao visak jer je sve bilo jos sveze!
Zbunjice sam pravio ali ih nisam slikao..dosta dobro stoje vlakna koja su manja od 10mm! Ovih dana cu napraviti kalup za te zbunjice za malo veca vlakna jer oni ipak moraju imati svoja kucista u kojem ce stranice kalupa jedno vreme drzati visoka vlakna dok se lepak malo ne stegne!

Moram jos prouciti o odnosu lepka i vode..znam da sam to negde video da se ne koristi lepak koji nije predhodno razredjen..;)..ili se varam:hmmm:
 

1borna

Veteran foruma
Nerazrjeđeno lijepilo je gusto pa se vlakna ne mogu dovoljno zapiknuti u njega. Voda ga omekša a malo deterđenta još smanji površinsku
napetost, količina vode koja se dodaje ovisi i o samoj gustoći lijepila (nisu sva ista) ali generalno rečeno moglo bi se reći da treba dodati 20
do 30 posto vode. Deterđenta je dovoljno i samo par kapi na nekoliko dcl smjese.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Da,zaboravio sam na te podatke jer je skoro 3god proslo od mog poslednjeg igranja sa static travom:D

Ja bih rekao da se vlakna malo teze zabadaju ali sam zaboravio da trebam srediti malo taj lepak..evo nekih rezultata sa regularnim lepkom!

Ovaj vezi zbun sam uradio prvo sa vecim vlaknima pa onda sa manjim..izgleda dobro samo cu sad napraviti taj lepak kako treba pa cemo videti nove rezultate;)
IMG_20160221_024823.jpg
Ovo je visoki zbun bez kalupa..odlicno stoje visoka vlakna jos kad podesim lepak..:dada: IMG_20160221_024850.jpg IMG_20160221_024907.jpg
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
bude to Ok,samo pakse,jb teoriju!!!!
Da definitivno treba istrazivati velicinu mrezice i gustinu lepka..ja lepak kupujem tu kod mene u naselju,ti ljudi sami prave taj lepak pa kad ustanovim odgovarajucu gustinu onda cu imati recept!;)
Sad malo pre sam mnogo razredio lepak i vecinu vlakana mi spravica podigla sa sve lepkom hahaha!:fp:
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ja sam tek poceo da ispitujem cari static trave pa ne znam koliko pokriva jedna kesica od 50gr..znam samo da se poprilicno trosi kada pravis travu e sad valjda neko od nas ima odgovor na tvoje pitanje!
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
To ima 3500v sto je jako malo..ispod 15000v nista ne moze da digne visoku travu od recimo 10mm;)
Tako da sa ovim Kinezom mozete sejati samo nisku travu:dada:
 

Martin

Poznati forumaš
Hm, dakle ovako, mi smo se malo potrudili i izmjerili te napone koji izlaze. Na uređaju koji ja imam, dovođenjem različitog ulaznog napona, uspjeli smo mijenjati i izlazni napon. Na ulaznom od 9V, izlazni je oko 14.500V. Na ulaznom od 13V, izlazni je oko 20.400V. A, na ulaznom od 3V, izlazni je oko 4.000V.
Ali, što je najinteresantnije, na svim tim naponima, sijanje je završilo podjednako uspješno (probali smo desetak napona, u rasponu 3-24 kV). I visoka i niska trava. Jedino je rapidno uspješnost pala na bateriji od 1,5V, s izlazim od oko 2.100V.

A, što govori logika; dugačka trava iz aplikatora izleti puno okomitije nego kratka, jer se mora cijela provuči kroz mrežicu. Puno veći problem je tu travu zadržati na ljepilu, jer joj je sklonost prevrtanju neusporedivo veća. U tom je problem, a ne u naponu.
 

1borna

Veteran foruma
Mislim da bi mogao probati sa malo gušćim lijepilom i aplikator držati još neko vrijeme iznad zasijanog mjesta
(raditi polakše) da drži dugačku travu uspravno?
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Hm, dakle ovako, mi smo se malo potrudili i izmjerili te napone koji izlaze. Na uređaju koji ja imam, dovođenjem različitog ulaznog napona, uspjeli smo mijenjati i izlazni napon. Na ulaznom od 9V, izlazni je oko 14.500V. Na ulaznom od 13V, izlazni je oko 20.400V. A, na ulaznom od 3V, izlazni je oko 4.000V.
Ali, što je najinteresantnije, na svim tim naponima, sijanje je završilo podjednako uspješno (probali smo desetak napona, u rasponu 3-24 kV). I visoka i niska trava. Jedino je rapidno uspješnost pala na bateriji od 1,5V, s izlazim od oko 2.100V.

A, što govori logika; dugačka trava iz aplikatora izleti puno okomitije nego kratka, jer se mora cijela provuči kroz mrežicu. Puno veći problem je tu travu zadržati na ljepilu, jer joj je sklonost prevrtanju neusporedivo veća. U tom je problem, a ne u naponu.
Martine jel taj uredjaj koji imas rucne proizvodnje,mislim jel preradjeni muvopic? Pitam jer je moj muvopic na 3 v i daje 3000v.Dal bi on pregoreo ako bih ga tretirao sa baterijom od 9v? Tako bi kako kazes digao i napon na izlazu.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Da,nije samo napon bitan za podizanje i za ostajanje uspravno vidoke trave..veliku ulogu igra i sito/mrezica kroz koju prolaze vlakna kao i lepak i njegova gustina!

Ja sam isto tostirao razlicite napone ali veruj mi da bez visokog napona ipak se ne mogu vlakna zadrzati dovoljno uspravno da bi takva i ostala..;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh