Vagoni za čišćenje tračnica/pruge

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Momci kad ga zavrsim stavljam na Ebay pa licitacija :cool_2:

Sve cu vam objasniti,kako sta i sami cete ga napraviti i bolje od mene.Pogotovo mislim na Kamenog koji ce to da napravi po propisu.A vi ostali smandrljajte kao ja i bicemo kul druzina veslih usisivaca:hahahaha:
Nemojte da sam cuo da ste potrosli vise od 50 oira. Sve ono sto nude na ebay mogu da se slikaju za uspomenu :hihihi:

Ako bi se napravio nacrt i na cnc odradili delovi koji se lako uklapaju,bio bi to interesantan proizvod.

Videcete da ce i supruge da budu sretne kada budete usisavali sa ovim malim djubrisom. Ozbiljna je to naprava.Ako treba koji rec o kvaliteti ....sekretarica Tanja je na raspolaganju

Evo zovem je

TANJAAAAAAA !!! TANJAAAAAA !!!!

MOOOOLIM TANJAAAAAA!!!! STA JE STA TREBA...NEMA VISE PIVA U FRIZIDERU! SVE SI POPIO!

STA NEMAAA PIVAAAAA ???!!!

Hajde nema veze pitacu je sutra za utiske.:neznam:
 

MrVirus

Poznati forumaš
Ali tvoj je dzabana i to mu je veliko opravdanje. :respect:
Mada je i moj vagon usisivac jeftin. Ideja mi je uvek bila da skockam aparat od instant delova koje kupimo u radnj na cosku.

Ja cu samo malo to da usminkam jer volim da imam lepu stvar,ali i funkcija mora da bude super

Vidim neku mrezu si napravio za otpad.

Od cega ti je to i koji je materijal? Moj je plan da napravim pravu kesu od platna za usisivac koju cu da tresem u kantu za djubre na klasican nacin izvrtanjem.
Vidim da neki fabricki imaju neku vatu umesto kese.Meni to ne uliva poverenje.

Na kraju moze sve to i na strugu i uz pomoc nacrta i CNC masina.Ali funkcija ce biti ista

E sad to sve napravi ali u duplo manjem mjerilu... ;-)
 

1borna

Veteran foruma
Na blogu MRH sam našao prilog o čišćenju pruge i nasipa pomoću magneta, naime autor je kod
redovnog čišćenja lokomotiva primijetio sitnu metalnu prašinu?
track_cleaning_1_0-750x422.jpg
Napravio je vagonsa nekoliko jakih magneta odozdola
track_cleaning_2_0-750x422.jpg
Nakon nekoliko krugova (po uobičajeno velikoj maketi) skupilo se podosta metala!
track_cleaning_3_0-750x422.jpg

U raspravi koja se povela zaključilo se da vrlo vjerojatno u šoderu za prugu ima dosta sitnih čestica
metala od drobilica koje melju šljunak na odgovarajuću veličinu?
20180205_094743.jpg

Ovo je rad jednog drugog modelara koji je rekao da je on pobirao sitne kamenčiće sa plaže te da je i tamo
bilo metalnih čestica.
 

sase

Član foruma
Vagon za ciscenje tracnica uradi sam.
Bio mi je potreban jedan ovakav vagon pa sam se resio napraviti:
bilio mi je potrabno
1. stari vagon
2. jedan olovan uteg
3. jedan komadic sperploce
4. dva eksera
5. dve spajalice koj sam iskoristio kao osigurace za pricvrstivajne krpcice na pstolje za ciscene
tBUvTvGh.jpg

ovako izveda kad sam sve sklopio
k4Ian6Uh.jpg

c8temonh.jpg

malo je cistac tezak (vukao sam ga sa dvije lokomotive alco rs2) ali efikasan, ato se vidi na slici koliko prljavstinu je pokupio naon probnjoj voznji za samo par kruga.
ZeIBuKWh.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Jedan video sa više primjera čišćenja tračnica i kotača na vagonima / lokomotivama.
Ima pomalo dosadan uvod no nakon 6-7 se prelazi na primjere.
Zgodan je onaj u kojem lokomotive voze u bazenčiću sa sredstvom za čišćenje :crazy:
 

1borna

Veteran foruma
Modelari se sa čišćenjem pruge bore od početaka ovog hobija, evo nekoliko sličnih izvedbi cisterna sa
natapanjem filca iz cisterne- najprije Liliput
35249045sh.jpg
35249032pp.jpg
Odvijanjem dugačkog vijka koji je dole konusni regulira se protok tekućine za čišćenje, slijedi Elektrotren
35249066hs.jpg
Schnabel je iz početka 50-ih, danas takav vagon vrijedi i preko 100 E
35249499sc.jpg

Malo je mlađi Pocher
35249114ho.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Ona je dosta tanka i elastična te je savinuta prema krajevima. Kako Maerklin ima skije tako se srednji izdanci
na skretnicama i križanju izdižu i zadnji su skoro 1 mm iznad šina!
(slikat ću to prvom prilikom i pokazati u svojoj radionici)
 

1borna

Veteran foruma
Primjer jedne masivne samogradnje
35287640hp.jpg
Dobro je imati i vagon sa jakim magnetom za skupljanje vijaka i ostlih metalnih stvarčica sa pruge
35287642ez.jpg
35291080ad.jpg
Dapol je skupa igračka, vlasnici kažu da ne usisava prašinu dovoljno jako
35291090kq.jpg
Druga izvedba je sa rotirajućim filcom koji se natapa iz spremnika i to dobro čisti, pogon radi analogno i digitalno
35292956kx.jpg
Ovo su već muzejski primjerci, 2 donja su samogradnja
 

1borna

Veteran foruma
Ameri koriste „Centerline track cleaner car“
35307408wd.jpg
35307410zl.jpg
Na valjak se obostrano ljepivom trakom ili čičkom zalijepi komad filca i natopi sredstvom za čišćenje.
U vožnji se on lagano okreće i čisti šine, u rezervi se može imati više valjaka
35307412kw.jpg
Slijedeći je jedan stariji Tri-Ang vagon za čišćenje jednostavne izvedbe
35312201ok.jpg
35312202hc.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh