Vagoni za denčane pošiljke

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Dečki, hvala na pojašnjenju "denčara" ;)
 

milošjocif

Član foruma
Jer je moguče,da su bili ti vagoni u kasnim 50im godinama serije Gv.Ja se ih nekako sečam kao takve.Otac jih je zvao kosovci (verovatno dođe to od kosovna roba-pošiljka).
LP Miloš
 

Stanley

Poznati forumaš
Dižem ovu temu iz zaborava jer je A.C.M.E ponudio dva modela vagona koji bi mogli pripadati denčaru. Najmanje jednu garnituru sastavljenu od upravo takvih vagona i u toj boji, domicilni kolodvor Ljubljana-Šiška, viđao sam potkraj pedesetih i ranih šezdesetih godina u Zagrebu.

Hcry-uy:

xncubOm.jpg


http://www.modellbahnshop-lippe.com...16-0-0-0-4-4-2-0-gatt-de-h-0/ein_produkt.html

FI:

W8Qmxc0.jpg


http://www.modellbahnshop-lippe.com...15-0-0-0-4-3-2-0-gatt-de-p-0/productzoom.html
 

Mon

 
Osoblje foruma
.
Brzo-teretni (denčani) voz Skoplje-Ljubljana, Crveni Krst, Niš - godina nepoznata:

JŽ 01-019 sa brzo-teretnim (denčanim) vozom Skoplje-Ljubljana, Crveni Krst, Niš godina nepoznata.jpg
Slika je odnekud sa net-a.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Ako dobro vidim, prvi vagon za lokomotivu je službeni vagon tipa Dt poput onog kojeg spremamo u Klubu Baat :) A kako je obojen vagon Y na lijevoj strani onda bi to mogla biti slika iz 1965-1968.
 
  • Like
Reactions: Mon

Mon

 
Osoblje foruma
.... službeni vagon tipa Dt poput onog kojeg spremamo u Klubu Baat :) ...mogla biti slika iz 1965-1968.
Gorchi, obavezno me stavite na spisak za jedan JŽ Dt ! :slinim:

Eto, loksu imamo (Crha) Dt vagon ćemo dobiti (Klub Baat) ostaju samo još denčani vagoni i eto nam kompozicije "od Vardara do Triglava". :palac_gore:
Laičko pitanje za znalce: jesu li ove denčane kompozicije bile sastavljene samo od JŽ vagona, od stranih ili mešovitih?
.
 

Stanley

Poznati forumaš
Laičko pitanje za znalce: jesu li ove denčane kompozicije bile sastavljene samo od JŽ vagona, od stranih ili mešovitih?
.
Ne pretendiram na titulu znalca, ali mogu govoriti po sjećanju i po logici. Denčari (zvali su se ''Lasta'') su prometovali isključivo u unutarnjem prometu, tako da je teško pomišljati na vagone stranih uprava.
 
  • Like
Reactions: Mon

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
uvijek me zanimalo kako su izgledali denčar-vagoni iz Sunje, i kad tamo našao sam ih u svojim fotografijama kad sam prolazio kroz Sunju u brzom za Sarajevo prije kojih 8 godina. Do sada su na forumu uvijek bile one od čela slike i iznutra. Pa koji bi to bili vagoni slični onima koji postoje u modelu? Dal je to 1+2 vagona bio kompletni denčar, uz još koji Kgs vagon? Ili je bilo još više G vagona u jednoj kompoziciji denčara?
Na slici ovaj par denčar G vagona ima kompletne otvore po bočnoj stranici - je to original ili je naknadna prerada...?P1010011.JPG P1010012.JPG
 

Stanley

Poznati forumaš
uvijek me zanimalo kako su izgledali denčar-vagoni iz Sunje, i kad tamo našao sam ih u svojim fotografijama kad sam prolazio kroz Sunju u brzom za Sarajevo prije kojih 8 godina. Do sada su na forumu uvijek bile one od čela slike i iznutra. Pa koji bi to bili vagoni slični onima koji postoje u modelu? Dal je to 1+2 vagona bio kompletni denčar, uz još koji Kgs vagon? Ili je bilo još više G vagona u jednoj kompoziciji denčara?
Na slici ovaj par denčar G vagona ima kompletne otvore po bočnoj stranici - je to original ili je naknadna prerada...?View attachment 77811 View attachment 77812
Imaš u ovoj temi nekoliko fotografija denčara i vidi se da su bili različitog sastava. Dakle, kombinacija je bila 1-2 skupine od po 3 vagona-denčara (čak mislim da sam ih viđao i više) plus ostatak garniture po potrebi.
Na pitanje u vezi eventualnih prerada na vagonima ne bih znao odgovor.
Što se tiče modela jedan koji bi odgovarao je nekada proizvodio Rivarossi, ali mu ne mogu naći fotografiju. Vagon bi odgovarao po općem izgledu i dimenzijama (veliki kolski sanduk), ali bi trebalo puno prerade da se dobije odgovarajući model za denčar.
 

nik

Veteran foruma
Imaš u ovoj temi nekoliko fotografija denčara i vidi se da su bili različitog sastava. Dakle, kombinacija je bila 1-2 skupine od po 3 vagona-denčara (čak mislim da sam ih viđao i više) plus ostatak garniture po potrebi.
Na pitanje u vezi eventualnih prerada na vagonima ne bih znao odgovor.
Što se tiče modela jedan koji bi odgovarao je nekada proizvodio Rivarossi, ali mu ne mogu naći fotografiju. Vagon bi odgovarao po općem izgledu i dimenzijama (veliki kolski sanduk), ali bi trebalo puno prerade da se dobije odgovarajući model za denčar.
Ako sam dobro shvatio grupa vagona povezanih mijehom se uvijek sastojala od tri vagona a tih grupa je u vlaku po potrebi bilo jedna ili više?
 

Stanley

Poznati forumaš
Ako sam dobro shvatio grupa vagona povezanih mijehom se uvijek sastojala od tri vagona a tih grupa je u vlaku po potrebi bilo jedna ili više?
Da. S tim da je u pravilu bilo 3+3.
Nego, pojavila se prikladna lokomotiva za garnituru denčara - lokomotiva ista kao JŽ 36 i po bojanju više odgovara od Rivarossijeve, model Jouef HJ2297:

UVQlzXE.jpg

Usput sam našao fotografiju prikladnog modela vagona koji je proizvodio Rivarossi. Naravno, trebalo bi nešto prerade:

v18UQ38.jpg
 
Last edited:

milošjocif

Član foruma
Uh,dobra slika.Primečujem,da su na krovu kabine dva otvora,kao kod njemačkih lokomotiva.Nisam na nijednoj slici do sada zapazio to.To kažem,jer je na modelu trebalo jedan otvor zatvoriti.I još rezervoar na tenderu.Jeli to za acetilen?
LP Miloš
 

Stanley

Poznati forumaš
JDŽ serija 06 na čelu denčara (možda)?
Možda da, a možda i ne. Ne može se sa sigurnošću reći dok se ne vidi ostatak garniture.
U svakom slučaju denčari si imali takve službene vagone (vide se na fotografijama na prethodnoj stranici).
Pomogao bi podatak gdje je fotografija snimljena. Denčari su vozili magistralnim prugama.
 

Mon

 
Osoblje foruma
...Pomogao bi podatak gdje je fotografija snimljena. Denčari su vozili magistralnim prugama.
Na žalost Izgubio sam podatak o slici ali po sećanju mislim da je bila priča da je slikano negde u Sloveniji
i da je kabal koji sa lokomotive prelazi na vagon daje struju denčanim vagonima pošto oni nisu imali dinama/generatore.
.
 

Mon

 
Osoblje foruma
...Usput sam našao fotografiju prikladnog modela vagona koji je proizvodio Rivarossi. Naravno, trebalo bi nešto prerade:

v18UQ38.jpg
Na slici u postu kolege Stanley je Rivarossi HR 6044, a ovakve Glt vagone ima i Lima (303225, 303252 -1 i 2):
Glt-Lima 303252.jpg

...kao i Liliput (24210) koji nema kinematiku pa i nije neki favorit za kupiti ga:
Glt - Liliput 24210 no KKK.jpg
Glt - Liliput 24210 no KKK..jpg
Fotke su sa eBay-a.
.
Bilo bi interesantno videti kako bi se ovaj Glt model dužine 170 mm složio i izgledao skupa sa Flm modelima koji su 137/145 mm?
:cool:
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Zdravo,

da li bi to mogu bit ovaj. http://www.krueger-modellbau.de/kmb/index.php?p=main.details.ho63004-01

Kakve oznake so nosili pod JŽ? Ovaj KIT me stvarno interesuje, da bi napravio JŽ model...

Hvala
pozdrav matej


Još jedna slika PKP vagona serije Kp (prije rata Kpz), s 14,4 m duljine preko odbojnika i s 8 m razmaka između krajnjih osovina:

PKP_118_725-AK1897.jpg
http://forum.modelarstwo.info/threa...trukcji-sprzed-1945-roku-na-pkp.26615/page-34

H0 model takvog vagona već postoji, proizvodi ga EFC-Loko:

IMG_6058.jpg
https://www.dcc24.eu/node/874/745

354-9 Hbk_01_0.jpg
https://www.dcc24.eu/node/874/795

Podaci o tim vagonima na JŽ-u mi za sada još nisu poznati, a najvjerojatnije i ne postoji nikakva slika takvog vagona na kojoj bi se mogli vidjeti natpisi, tako da od JŽ modela nažalost vjerojatno neće biti ništa.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh