vozni park- speed2

speed2

Član foruma
Kao ogromni fan kamiona i buseva, te svega (baš svega) što ide uz njih, tu su i modeli njihovi. Isključivo 1: 87, mada sam prije znao naletjeti i na veće. U voznom parku se nalazi oko 150 1: 87 vozila. Od tog je cca 70 originalnijih (rietze, wiking, herpa i sl.), a ostatak su reklamni kamiončići. U voznom parku nastojim da svi budu u bojama hrvatskih prijevoznika. Tako za sad sam skoncentriran na vozni park njihov u prošlosti. Zbog toga, ali i unikatnosti naših prijevoznika, dosta tu bude prerada, bojanja, ljepljenja i sl., po vozilima. A i ja obožavam detalje na vozilima u 1: 87. Bojanje, rezanje i sl. nije problem, a za potpise i ljepljenje na njima, zaslužan je dobro znani Coyote. Da nije njega, teško bi dosta tog bilo ostvarivo i vidljivo. Hvala još jednom majstore! :ples2:
Slike baš i nemam vremena stavljati, tako da teško je uhvatiti sve modele. Nisu ni na okupu, neki su po kutijama, čekaju dovršetak, bilo bojanja ili drugog.
Osim što će vozni park, po završetku, činiti hrvatski prijevoznici, činiti će i modeli koji predstavljaju- sami sebe! Znači, koji su u tvorničkim bojama i sl.. Takve, za razliku od naših prijevoznika ima nabaviti, a i lako su mi dostupni, pa često nalijećem na njih i dobivam ih.
Da nebi ovo bila bajka ( :prof: ), evo malo slika:

jedan mali dio voznog parka, koji se smjestio u vitrinu. Radi se uglavnom o modelima koji su završeni s bojanjem i sl. procesima. Nije uhvaćen početak, kao ni kraj, ali evo. Čisto da se vidi, o čemu se radi.



Iveco Turbo, Herpa & Iveco TurboStar, neki talijanski proizvođač. Lijevi vuče poluprikolicu sandučar, te je od Zagrebačkog Transporta. Inače, poluprikolica je posebna po tome, što sam i nju malo dotjerao na "naški". Takve su kod nas imale stražnju osovinu okretnu, ali okretnu tako što je čeličnom sajlom povezana s kačenjem tegljača. Da ne duljim, slikam kad stignem. Ugl., uspiješno napravio. A TurboStar sad vozi Iveco kamione, ali će imati ceradu od Čazmatransa



Mercedes malo pozira, prije nego što ode na bojanje detalja. Sad vuče troosovinsku labudicu, još mu fali suncobran, da bude potpun kao i pravi



razni Mercedesi. Prvenstveno oni koji su se mogli susresti na našim cestama. Kao npr. ovaj prvi 813, vučna služba i sl.



Man hladnjača: poslije lijepljenja bočnih ljestvi i stavljanja spojlera. Još je on kasnije dobio i trube na spojleru i tako..

 

speed2

Član foruma
Ove slike su već bile po forumu, ali ako glavni nemaju ništa protiv, onda evo ih i ovdje. Da bude sve na okupu.

volumenski Mercedes, od Herpe:



Uploaded with ImageShack.us

Iveco- i



Setra S 215, Presečki



za sada toliko, ostatak stigne kad vremena uhvatim!
 

Herbie

Član foruma
Nazalost, ali mnogi modelari kao i ja drze svoje modele na raznim mjestima pa se po tome pitanju ne trebas brinuti. :) Vidim da ima kod tebe lijepih modela pa se drzi one stare izreke: "Slika govori više od tisuću riječi". :)
 

speed2

Član foruma
Herbie kaže:
Nazalost, ali mnogi modelari kao i ja drze svoje modele na raznim mjestima pa se po tome pitanju ne trebas brinuti. :)

Huf, ako bi smo pravili top- ljestvicu na forumu, tko ima najmanje mjesta, bio bi ja pred dnu :D
Naime, ova vitrina s modelima je dnevnom boravku. A soba je puna kutija modela, kao i radni stol i police na njemu. Tako da i tu se dosta njih nakupilo, ali valjda jednom riješim problem parkiranja. Već duže vremena razmišljam o nekakvoj polici visećoj na zidu, a vidjeti ćemo...
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Speed, kao prvo čestitke na kolekciji..
-kao drugo poslikaj nam autobuse ;) ;) ;) ...i čim prije na forum (ja obožavam autobuse, nešto i ja imam al kolekcija će rasti sigurno)
- a i kod mene je sve u kutijama (imam perko 130 modela, a ko zna koliko ustvari jer ih nisam brojao ima dosta dugo) kad slikam modele cijela soba je prekrivena kutijama od cipela i kutijicama od modela.. (reklo bi se da kutije skupljamo a ne modele :) :) :) )
 

Mon

 
Osoblje foruma
Odlicna kolekcija speed2!
Imas mozda nekih starih modela koji su se vozili pre 30-40 god na pr?

Ja sam problem sa kutijama resio tako sto sam sve modele povadio iz njih i slozio u vitrini.
Sve kutijice sam zatim smestio u jednu dosta veliku kartonsku kutiju koju sam posle toga zamotao najlonom.
Tako zasticenu kutiju sam sam odneo na tavan.

PS: tavan preporucujem svima koji nemaju vlage inace odose kutijice u nepovrat...
 

Damir

 
Osoblje foruma
Svaka čast,impresivna kolekcija :aplauz: naj više mi se sviđaju bar ono što si prikazao IVECO i Mercedesi iz 80-tih! To je u biti i prethodnica svih današnjih lukcuznih kamiona!Želim ti da skupiš još puno takvih kamiona i BUS-eva,ali onda ćeš vjerovatno morati kupiti i veći stan LOL sve vuče jedno drugo! Ako imaš OM-titano onda si car :palac_gore:
 

zdaki

Aktivan član
Bravo majstore i ovo malo sto si nam pokazao je impresivno :) I nadam se da ces nam sve modele lepo uslikati kada budu nasminkani. I ja imam slicnu ideju oko prerada(za sada oko cetrdesetak kineza) na osnovu modela iz stvarnosti, iz inostranstva i naravno iz domace produkcije, pa cemo videti sta ce ispasti :)

P.S: ako je neko bas u skripcu sa mestom za modele, nudim prostor :D
 

speed2

Član foruma
djzlaja kaže:
Speed, kao prvo čestitke na kolekciji..
-kao drugo poslikaj nam autobuse ;) ;) ;) ...i čim prije na forum (ja obožavam autobuse, nešto i ja imam al kolekcija će rasti sigurno)
-)

Hvala na čestitki. Može, čim stignem i njih slikam.

Mon kaže:
Odlicna kolekcija speed2!
Imas mozda nekih starih modela koji su se vozili pre 30-40 god na pr?

Hvala! Stare 40 godina modele nemam, uglavno su stari 20- 30 godina, a i predstavljaju tu skupinu vozila. Uglavnom su wiking modeli ti.

damir kaže:
Svaka čast,impresivna kolekcija :aplauz: naj više mi se sviđaju bar ono što si prikazao IVECO i Mercedesi iz 80-tih! To je u biti i prethodnica svih današnjih lukcuznih kamiona!Želim ti da skupiš još puno takvih kamiona i BUS-eva,ali onda ćeš vjerovatno morati kupiti i veći stan LOL sve vuče jedno drugo! Ako imaš OM-titano onda si car :palac_gore:

Hvala! Da, to je bila prethodnica današnjice. Nekada se više cijenila. Danas u novom nema doživljaja, naviknuli smo i očekujemo novo. Hehe, istina sve vuče jedno drugo. Nadam se i ja. OM- titano, na moju, a vjerujem i tvoju žalost nemam. Zasad! :D :D :D Ali kakav bi ja to bio da to vozilo nemam u svom voznom parku! Nadam se da i on dođe. Njegove nasljednika uglavnom imam, budu na slikama ispod.

zdaki kaže:
Bravo majstore i ovo malo sto si nam pokazao je impresivno :) I nadam se da ces nam sve modele lepo uslikati kada budu nasminkani.

Hvala i tebi! Nadam se i ja da ću sve to poslikati, samo vremena trebam. Najviše bi ih volio smjestiti na jedno mjesto i onda redati sa slikavanjem. Puno pristojnije bi izgledalo, ali iziskuje vremena.
 

speed2

Član foruma
O ovoj Rabi- Daf sam već i njezinom nastajanju već sam pisao na forumu, sad evo koja slika





Magirus Transeuropa, Ina



Stražnji kraj se može otvoriti, gdje su priključci za crijeva od goriva, pumpa i sl. Naravno, ja zaboravio otvoriti kad sam slikavao :crvenilo:



Netom dovršeno bojanje na njemu. Kabina u narančasto, branik u crno. Magirus- Deutz, splitskog prijevoznika Jadrantrans



Mercedes LP. Bio plavi s hladnjačom, niskom. Malo čudna kombinacija, nisam znao tko je imao takve kod nas, a imao cisternu. Ko stvorena za njega. Narančasti auto lak na nju i njega, ljepi, skrati šasiju= ovo na slici ispod. Cisterna za pražnjenje septičkih jama. Radio sam prema pravom modelu. Još završnu obradu malo treba obradit



Steyr. O njemu sam isto pisao po forumu. Skraćena šasija, stavio narančaste rotirke, pa sad čeka kipu da dobije

 

speed2

Član foruma
Nekad se pitam da li trebam ovakve prerade izvršavati. Da li treba "rušiti" gotovi model. No, onda razmislim. Pa zaključim da mi je cilj hrvatske modele imati te da budu što vjerniji pravima. I tako onda nastade i ova poluprikolica. Ona je Herpa. Nema naziv, tj. marku. Ja sam joj dao ime Gorica (slovenski proizvođač priključnih vozila, bio popularan u nas). Posebnost je ta što se stražnji kotači okreću. Ne mnogo, ali dovoljno da u zavojima "zabaci" stražnji kraj.
Fiat od Herpe, koji je vuče se vidi na slikama na početku ove teme. On serijski ima zakretne prednje kotače. Inače kompoziciji nedostaje cerada, koja bi trebala dobiti natpis "Zagrebački transporti". Poluprikolica je bila cijela žuta. Ja sam ovo crveno bojao. Stranice bočne još moram u sivo, pa je to to



A ovako izgleda ispod. Stražnja okretna osovina je zapravo rađena na istom principu kao i prvo okretno podvozje kod prikolice. Znači i ono postolje gdje se okreće. Tako je i u mene, a i u prave poluprikolice. Oko okretnog postolja omotano je čelično uže, koje ide do kraljevskog čepa. Tu ima još jedno postolje, koje se oslanja na sedlo od tegljača. Tako onda ovisno gdje tegljač skreće, skreće stražnja osovina. U mene je to uže konac

 

zdaki

Aktivan član
Hvala i tebi! Nadam se i ja da ću sve to poslikati, samo vremena trebam. Najviše bi ih volio smjestiti na jedno mjesto i onda redati sa slikavanjem. Puno pristojnije bi izgledalo, ali iziskuje vremena.

Opisao sam, koliko-toliko, postupak pravljenja diorame :D Nadji neku lepu ideju, uprljaj ruke i kao sto rece izgledace puno pristojnije :)
 

speed2

Član foruma
Iveco Stralis, Rietze. Ima pomični spojler na vrhu po visini. Poluprikolica je mislim većini poznata, jer nosi naziv "Plodine". Inače, njih vuče MAN Tg, a s obzirom da ja nemam takvog (barem bijelog), za sad je poslužio Stralis. Ne tako davno i njih su imali u svojem voznom parku



Neću pisati tko je zaslužan za naljepnice Plodina. Valjda se podrazumijeva :)



Iveco EuroStar, Rietze. Poluprikolica za cement sam ja bojao u bijelo, pa stavljao plavu crtu. Tako da je sad u boji Cemexa, a takvih ima dosta po našim cestama



Iveco ima manji rezervoar za gorivo. Time mi ostavlja dovoljno mjesta da do njega uguram agregat spojen na kardan, koji služi za cisternu. Ali dok to dobro ne poslikam u pravog tegljača sa šlepom za cement, ostaje ovako



Mercedes Benz 813, vučna služba. Sa "žabarom" na sebi



pomična i funkcionalna platforma



Mercedesi O303, Rietze. Ovaj sivi je original kakav je bio, te će takav ostati. Ovaj drugi je malo dorađen, pa prerađen u Sanosa S315, kakav se može vidjeti na našim cestama. Da bi bio Sanos, Mercedesu mora imati dvodijelno prednje vjetrobransko staklo, drugačiji položaj brisača, kromiranu crtu sprijeda, te kromirani suncobran iznad vjetrobrana.
Pa evo kako to izgleda



Bočne razlike su u stražnjem bočnom staklu. Ono koje je u Mercedesa jednodijelno, u Sanosa je dvodijelno, odnosno su dva stakla




poslikam ja i original modele kad bude, da ne ispadne da su sve prerade :D
 

Damir

 
Osoblje foruma
Šta se tiče Magirusa šlep cisterna i to aerodromska,ne znam baš da li je postojala. Znam samo da je Ina trgovina imala magiruse dupljake solo cisterne,govorim ti to jer sam kraj 80-tih i do 96 god radio u Ini trgovini,tako da znam Ri,Zg,Pu,Gs i Zd vozni park tih godina.A,aerodrom na Krku je imao mislim Mercedesa za takvu šlep cisternu,pazi za ovo zadnje nisam 100% siguran :hmmm Uglavnom šta je da je, sav ti je vozni park za pohvalu :aplauz: Ne bi htio biti naporan,ali navest ću ti vozni park Ine tih god. TAM od njuškaša do trambus kabina, Fap sa trambus kabinama od mercedesa (samo ni blizu mečki po kvaliteti),Magirusi i Tamići,tek pd kraj 90-tih počeli uvoditi prve Iveco solo i MAN šlep cisterne!
 

speed2

Član foruma
Magirusi su postojali, ali kod onih prijevoznika koji su vozili za Inu. Samo da, možda nisam trebao na vrata stavljati Ina natpis. Inače, ovo nebi trebala biti aerodromska šlepa, jer je kraća. Istina, stražnji kraj je sličan, ali takvi su ugl. bili kod cisterni proizvedenih kroz 60- te godine. Da, lako moguće da Ina nije imala. Solo cisterni Magirusa se sjećam. Tj. samo jedne. Jesu one bile svijetlo plave boje? Nisi naporan, a ja bih volio da mi navedeš vozni park Ine tih godina :D Ako ih možeš opisati (za lakše napraviti ih u 1: 87) Drago mi je da se netko sjeća njihovog voznog parka tog razdoblja, te da je bi insider kod njih! Da ne idemo u off topic, jel' mi možeš to poslati na PP? Jer takvi podaci su mi dragocijeni! A i sliku ako imaš...Veliko hvala!!! Onda ću tek dobiti inspiraciju za nove modele raditi :D
Mana cisternu od ine imam. Ima slika po forumu, ali stavim i ovdje.
 

vule

Poznati forumaš
spped2,odličan vozni park :ples2:
reci mi oddku skidaš,oznake za zapaljivi teret,vrsta goriva,TIR i sl... :??:
 

speed2

Član foruma
Neke oznake sam nacrtam u corelu, kao npr. T.I.R., oznake za dužinu, te vrstu goriva. A ostale, koje su zahtjevnije, poput onih koje označavaju zapaljivu tekućinu, te ostale tog tipa (gdje su ilustracije na njima), nađem po internetu.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh