Zanimljive makete, diorame i moduli

1borna

Veteran foruma
U jednom malom mjestu pored Zuericha Švicarskoj jedan je modelar uz pomoć nekoliko prijatelja napravio
dosta veliku maketu u mjerilu 0
Kako u svojoj kući nije imao dovoljno veliku prostoriju upustio se u pozamašne građevinske radove
Počelo je kopanje u vrtu koje je završilo na nekoliko metara dubine!
Pod zemljom je napravljen pristojan prostor do kojega se dolazi spuštajućim tunelom

Bero01

Poznati forumaš
Maketa u Jerriyevom klubu u Parksville-u, (Vancouver Island):
DSC_0007.JPG
Znači to je jedna klasična manevarska polica, postavljena na visinu od ca 1,5m
DSC_0008.JPG
Track plan je point-to-point (objavljen je u jednom MRR, vidi sliku na zidu - al' ne znam sada kojem, treba kopati po netu)
DSC_0009.JPG
sa DCC upravljanjem, Atlas Code 83 šinama i Peco američkim skretnicama
DSC_0005.JPG
te Tortoise pogonima skretnica
DSC_0029.JPG
Ekipa u Klubu je dobra, ostavili su jako pozitivan dojam na mene :cool1:, pa sam im pomogao sanirati jedan loš spoj
na ovom desnom zavoju; ali podloga ispod pruge je problem i treba je zamijeniti jer je uvinuta po dužini, pa onda parne
lokse gube kontakt zbog rigid wheelbase... ne znam dokle su došli sa sanacijom, i da li su zamijenili cijeli taj pružni odsjek?
:hmmm:
@challenger bi mogao znati nešto više o tome?
:strelica
PS - kolike su ono dimenzije te prostorije, okvirno?

Last edited:

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
@Bero01 ,vidi ovako:hmmm:,cim se politicari umjesaju u bilo sta od toga nema ni `abera.
Ne znam kako da pojasnim:neznam:.Jim Bennett se upetljao u nesto o cemu ne zna nista,i jos uvijek me
davi kako bi i ja trebao biti clan tih NeoLiberala.Da to ne predje u politiku,a prilicno dobro znas sta mislim
o toj stoki(oprost stoki,kravama,svinjama:sutim)jednostavno sam rekao NEIN:pozdrav:.
Ne velim da tu nema:naklon: dosta dobrog naroda,pr.radi Bill,elektonicar/elektricar,covijek koji uziva radeci
svoj posao,Mack(N Maketa) itd,ali me Jim zanima kao i lanjski snijeg.Ja,osobno se ne trudim previse
sto ce Jim reci.Platim svoju ulaznicu,upoznam sta meni treba i ciao:papa:.lijepo bi bilo da je svijet idealan,
ali nije.Tocka...ili dvije,tri...
Da ne preserujem,Jim je ponudjen sa ovom halom,ili ti zgradom za NULA novaca godisnje i odbio je,
pod izgovorom da je to daleko:hmmm:.Bio si,vidio si,nadam se da ti se svidilo.I sta bi dao,i desnu ruku
do ramena da imas?Sad zamisli Jim Bennett??Kurve politicke!!
Ajd,premjerit cu u Srijedu,pa ti javim.
Oprosti(te),iznerviran sam:glup

1borna

Veteran foruma
Jedan Talijan na njihovom Maerklinskom forumu (gdje sam i ja aktivan) primio se ozbiljnog projekta!
Most kd Remagena u Njemačkoj je postao poznat pri kraju II sv.rata jer ga nijemcinisu srušili pa su savezničke snage
preko njega ušli u Njemačku.

Ovo je idejna skica makete sa zanimljivim trasama pruge koje donekle (komprimirano) odgovaraju stvarnosti
Maketa će biti veličine 600 x 400 cm, imat će i skrivene stanice ispod osnovnog nivoa
Pratit ću njegov rad pa povremeno pisati o napredku

1borna

Veteran foruma

Na Njemačkom Stummi forumu jedan nijemac već godinama radi istu temu (već sam pisao o tome)
Jaako je pedantan, slikao je sve očuvane objekte i nabavio brojne slike i nacrte srušenih pa ih sam izrađuje, pri obilasku
je pomno memorirao sve boje i vrste stijena, raslinja i ostaloga. Ako vas zanima posjetite ga na linkusamo si uzmite
vremena jer na 55 stranica imade 1.360 postova!

1borna

Veteran foruma

“Loxx Miniatur Welten”u Berlinu je na prodaju
„Sofortkaufpreis: 749.000 Euro“

Otvoreni su od 2004 godine i imaju stalno dobar posjet no vlasnik prostora im stalno diže najamninu pa se moraju odseliti?

Njihov TV toranj Alex je inače najviša građevina na nekoj H0 maketi sa svojih 365 cm (u mjerilu 1:100)

Bero01

Poznati forumaš
Ah gle, vani sniježi!
:o
Ne bi čovjek rekao...
IMG_6989.JPG
Vrijeme je za fotke diorama koje čine stalni postav izložbe u muzeju na prijevoju Rogers Pass
https://en.wikipedia.org/wiki/Rogers_Pass_(British_Columbia)
IMG_6991.JPG
ova je najveća, i dugačka je preko 4-5 metara, a širine bar 2 m, za mjerilo više nisam siguran, mislim da je 1:1200
(nemojte me držati za riječ, možda griješim - nebitno)
IMG_6992.JPG
obratite pozornost na brojne snowshed-ove, i dimenzije planina u odnosu na trasu pruge
IMG_6993.JPG
fotke su nažalost malo mračne, zaštitni pleksi mi je radio refleksije, pa nisam mogao baš najbolje to odraditi
IMG_6994.JPG
jer sam bio vrlo ograničen sa pristupnim položajima i kutevima slikanja
:fotic:

Bero01

Poznati forumaš
Nastavak slijedi - diorama je zaista velika:
IMG_6995.JPG
i meni je fascinantno vidjeti kuda je Canadian Pacific protjerao tu prugu da prođe
IMG_6996.JPG
sa nekim pravim maloželjezničkim elementima, poput ovih S zavoja za savladavanje visinske razlike
IMG_6997.JPG
to je surova divljina, i zaista je bio poduhvat sagraditi tu prugu kroz ovakve planine, a sve to na žgance, kramp i dinamit
IMG_6998.JPG
bez pomoći moderne tehnologije
IMG_7000.JPG
:snjesko:

Bero01

Poznati forumaš
Dobro a gdje je vozi park? Ne vidim da nešto vozi
Nisi pažljivo pročitao, naveo sam da je gornja diorama u mjerilu 1:1200 ili nešto takvo;
Vozni park je na drugim dioramama, poput ove u mjerilu N:
IMG_7015.JPG
koja nije vozna, ali vjerno dočarava količinu snijega koja ima običaj zapadati na tom prijevoju!
IMG_7017.JPG
Iduća je u H0 i prikazuje spašavanje radnog vlaka koji je probijao put kroz snijeg, ali ga je zatrpala lavina (istiniti događaj)
:strelica https://en.wikipedia.org/wiki/1910_Rogers_Pass_avalanche
IMG_7025.JPG
Poginulo je 62 ljudi...:plac:
IMG_7026.JPG
Uspjeli su vjerno prikazati kako to izgleda kada vlak zatrpa snježna lavina... :usklicnik
IMG_7027.JPG
Diorama vrlo slikovito prikazuje koliko je taj prijevoj opasan tijekom zime, i koliki je poduhvat bio savladati ga!
:o

Ma dobro sam pročitao, zato je na kraju posta onaj Krele. :crazy: Za sada nema tako malih modela ali recimo da je pruga display ili hologram pa projiciraju kompoziciju :andjel:. Jasno mi je da bi vozna maketa u Z mjerilu bila protegnuta na košarkaško igralište a u H0 na nogometno.

Ajme koja bi to uživancija bila pogledati. I još ubaciti dugačke kompizicije, dvije tri za redom, pa križanja..

Bero01

Poznati forumaš
A sada, ajmo par diorama snimljenih u muzeju u Revellstoke-u
(tamo je i ona lijepa klupska maketa:ljubav).
IMG_7085.JPG
Ne mogu, a da se ne sjetim jednog bivšeg, ali nadasve osebujnog člana ovog foruma :crazy:.
IMG_7089.JPG
Sama struktura i kvaliteta izrade mosta su fascinantni :o! Koliko li je radnih sati potrošeno na izradu te konstrukcije ???
IMG_7084.JPG
Samo zaista mi nije jasno zašto:hmmm: te prekrasne diorame nisu bile osvijetljene :zarulja nego sam se morao ovako zahe:mad:avati!
IMG_7088.JPG Koliko mi se čini, lokica je stari, ali dodatno uređeni i weatherirani Roundhouse 2-8-0 (to je ono što sada radi Athearn),
dok su vagoni također stari Roundhouse: http://www.athearn.com/Products/Default.aspx?ProdID=RND84308
...ali u modernom Athearn izdanju. Čekam da mi nalete pod prst.
:dada:

1borna

Veteran foruma
Još pred 12 godina je NClight dao poveznicu na jednu maketu koja se tek radila, i danas još nije
potpuno gotova no fantastična je! :ljubav
Link se u međuvremenu promijenio pa je to sada na ovom linku
Malo podataka i nacrt
  • Period : July 1959​

• Area : north-eastern France (German border)​

• Prototype : fictitious Sarrebruck-Metz rail link by the SNCF (French State RR)​
  • Subordinate prototype : free-lanced mountain branchline by the CFB (Compagnie du chemin de fer de Ferbach à Boswiller)​
  • Motive power : steam + diesel ; some electrical traction at the Metz layout end​
  • Size : 9,26 x 5,68 m (30 x 19 ft)​
  • Layout style : around-the-walls and peninsula​
  • Track height : 1,19 m to 1,54 m (47" to 61")​
  • Maximum grade : 2,5 %​
  • Minimum radius : 100 cm (39") visible / 75 cm (30") on hidden tracks​
  • Tracks : Roco (code 100) + Elite/Tillig (code 83) Flextrack​
  • Turnouts : Shinohara + Elite n°8 + n°6 + a few n°5 (6,3° to 11° frog)​
  • Operation : walk-around​
  • Control : Lenz Digital Command Control or direct current with walk-around throttles; built-in sound (LokSound DCC) on a few engines​

Još 1978 je napravio 10 puta umanjen projekt makete a 1980 je krenuo sa prvim dijelom makete
Šperploča debljine 4 mm sa brojnim ojačanjima i rebrima je lagana i dovoljno čvrsta
Kako ne mogu (ne smijem) sve prenesti evo jednog interesantnog detalja- donje kuće su u pravom mjerilu
1:87 a gornje idu od 1:145 do 1:475 pa se doviva dojam udaljenosti
Jedna slika iz 2017 pokazuje jrasno izrađen reljef i sve ostalo.
Na stranici autora možete naći sve slike do kraja prošle godine sa ponekim opisom a ima i poseban dio
sa raznim savjetima!

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Na vrh