Zanimljive makete, diorame i moduli

1borna

Veteran foruma
Jedan kratki ali upečatljiv fimić je o izradi Venecije u Hamburgu!
9 m2 je koštalo milion eura, radilo se 35.000 sati
 

1borna

Veteran foruma
U jednom malom mjestu pored Zuericha Švicarskoj jedan je modelar uz pomoć nekoliko prijatelja napravio
dosta veliku maketu u mjerilu 0
home_1_00.jpg
Kako u svojoj kući nije imao dovoljno veliku prostoriju upustio se u pozamašne građevinske radove
p003_0_1.jpg
Počelo je kopanje u vrtu koje je završilo na nekoliko metara dubine!
p003_0_3.png
p003_0_6.png
Pod zemljom je napravljen pristojan prostor do kojega se dolazi spuštajućim tunelom
p003_0_11.jpg
 

Bero01

Veteran foruma
Maketa u Jerriyevom klubu u Parksville-u, (Vancouver Island):
DSC_0007.JPG
Znači to je jedna klasična manevarska polica, postavljena na visinu od ca 1,5m
DSC_0008.JPG
Track plan je point-to-point (objavljen je u jednom MRR, vidi sliku na zidu - al' ne znam sada kojem, treba kopati po netu)
DSC_0009.JPG
sa DCC upravljanjem, Atlas Code 83 šinama i Peco američkim skretnicama
DSC_0005.JPG
te Tortoise pogonima skretnica
DSC_0029.JPG
Ekipa u Klubu je dobra, ostavili su jako pozitivan dojam na mene :cool1:, pa sam im pomogao sanirati jedan loš spoj
na ovom desnom zavoju; ali podloga ispod pruge je problem i treba je zamijeniti jer je uvinuta po dužini, pa onda parne
lokse gube kontakt zbog rigid wheelbase... ne znam dokle su došli sa sanacijom, i da li su zamijenili cijeli taj pružni odsjek?
:hmmm:
@challenger bi mogao znati nešto više o tome?
:strelica
PS - kolike su ono dimenzije te prostorije, okvirno?
 
Last edited:

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
@Bero01 ,vidi ovako:hmmm:,cim se politicari umjesaju u bilo sta od toga nema ni `abera.
Ne znam kako da pojasnim:neznam:.Jim Bennett se upetljao u nesto o cemu ne zna nista,i jos uvijek me
davi kako bi i ja trebao biti clan tih NeoLiberala.Da to ne predje u politiku,a prilicno dobro znas sta mislim
o toj stoki(oprost stoki,kravama,svinjama:sutim)jednostavno sam rekao NEIN:pozdrav:.
Ne velim da tu nema:naklon: dosta dobrog naroda,pr.radi Bill,elektonicar/elektricar,covijek koji uziva radeci
svoj posao,Mack(N Maketa) itd,ali me Jim zanima kao i lanjski snijeg.Ja,osobno se ne trudim previse
sto ce Jim reci.Platim svoju ulaznicu,upoznam sta meni treba i ciao:papa:.lijepo bi bilo da je svijet idealan,
ali nije.Tocka...ili dvije,tri...
Da ne preserujem,Jim je ponudjen sa ovom halom,ili ti zgradom za NULA novaca godisnje i odbio je,
pod izgovorom da je to daleko:hmmm:.Bio si,vidio si,nadam se da ti se svidilo.I sta bi dao,i desnu ruku
do ramena da imas?Sad zamisli Jim Bennett??Kurve politicke!!
Ajd,premjerit cu u Srijedu,pa ti javim.
Oprosti(te),iznerviran sam:glup
 

1borna

Veteran foruma
Jedan Talijan na njihovom Maerklinskom forumu (gdje sam i ja aktivan) primio se ozbiljnog projekta!
file.php
Most kd Remagena u Njemačkoj je postao poznat pri kraju II sv.rata jer ga nijemcinisu srušili pa su savezničke snage
preko njega ušli u Njemačku.
file.php

Ovo je idejna skica makete sa zanimljivim trasama pruge koje donekle (komprimirano) odgovaraju stvarnosti
file.php
Maketa će biti veličine 600 x 400 cm, imat će i skrivene stanice ispod osnovnog nivoa
file.php
file.php
Pratit ću njegov rad pa povremeno pisati o napredku
 

1borna

Veteran foruma
9th-armored-remagen-mapsm.jpg

Na Njemačkom Stummi forumu jedan nijemac već godinama radi istu temu (već sam pisao o tome)
dsc031175worc.jpg
Jaako je pedantan, slikao je sve očuvane objekte i nabavio brojne slike i nacrte srušenih pa ih sam izrađuje, pri obilasku
je pomno memorirao sve boje i vrste stijena, raslinja i ostaloga. Ako vas zanima posjetite ga na linkusamo si uzmite
vremena jer na 55 stranica imade 1.360 postova!
 

1borna

Veteran foruma
loxx-miniatur-welten.jpg

“Loxx Miniatur Welten”u Berlinu je na prodaju
„Sofortkaufpreis: 749.000 Euro“
loxx-miniatur-welten.jpg

Otvoreni su od 2004 godine i imaju stalno dobar posjet no vlasnik prostora im stalno diže najamninu pa se moraju odseliti?
loxx-miniatur-welten.jpg

Njihov TV toranj Alex je inače najviša građevina na nekoj H0 maketi sa svojih 365 cm (u mjerilu 1:100)
3-format6001.jpg
 

Bero01

Veteran foruma
Ah gle, vani sniježi!
:o
Ne bi čovjek rekao...
IMG_6989.JPG
Vrijeme je za fotke diorama koje čine stalni postav izložbe u muzeju na prijevoju Rogers Pass
https://en.wikipedia.org/wiki/Rogers_Pass_(British_Columbia)
IMG_6991.JPG
ova je najveća, i dugačka je preko 4-5 metara, a širine bar 2 m, za mjerilo više nisam siguran, mislim da je 1:1200
(nemojte me držati za riječ, možda griješim - nebitno)
IMG_6992.JPG
obratite pozornost na brojne snowshed-ove, i dimenzije planina u odnosu na trasu pruge
IMG_6993.JPG
fotke su nažalost malo mračne, zaštitni pleksi mi je radio refleksije, pa nisam mogao baš najbolje to odraditi
IMG_6994.JPG
jer sam bio vrlo ograničen sa pristupnim položajima i kutevima slikanja
:fotic:
 

Bero01

Veteran foruma
Nastavak slijedi - diorama je zaista velika:
IMG_6995.JPG
i meni je fascinantno vidjeti kuda je Canadian Pacific protjerao tu prugu da prođe
IMG_6996.JPG
sa nekim pravim maloželjezničkim elementima, poput ovih S zavoja za savladavanje visinske razlike
IMG_6997.JPG
to je surova divljina, i zaista je bio poduhvat sagraditi tu prugu kroz ovakve planine, a sve to na žgance, kramp i dinamit
IMG_6998.JPG
bez pomoći moderne tehnologije
IMG_7000.JPG
:snjesko:
 

Bero01

Veteran foruma
Dobro a gdje je vozi park? Ne vidim da nešto vozi
Nisi pažljivo pročitao, naveo sam da je gornja diorama u mjerilu 1:1200 ili nešto takvo;
Vozni park je na drugim dioramama, poput ove u mjerilu N:
IMG_7015.JPG
koja nije vozna, ali vjerno dočarava količinu snijega koja ima običaj zapadati na tom prijevoju!
IMG_7017.JPG
Iduća je u H0 i prikazuje spašavanje radnog vlaka koji je probijao put kroz snijeg, ali ga je zatrpala lavina (istiniti događaj)
:strelica https://en.wikipedia.org/wiki/1910_Rogers_Pass_avalanche
IMG_7025.JPG
Poginulo je 62 ljudi...:plac:
IMG_7026.JPG
Uspjeli su vjerno prikazati kako to izgleda kada vlak zatrpa snježna lavina... :usklicnik
IMG_7027.JPG
Diorama vrlo slikovito prikazuje koliko je taj prijevoj opasan tijekom zime, i koliki je poduhvat bio savladati ga!
:o
 

Vladimir S.

Član foruma
Ma dobro sam pročitao, zato je na kraju posta onaj Krele. :crazy: Za sada nema tako malih modela ali recimo da je pruga display ili hologram pa projiciraju kompoziciju :andjel:. Jasno mi je da bi vozna maketa u Z mjerilu bila protegnuta na košarkaško igralište a u H0 na nogometno.

Ajme koja bi to uživancija bila pogledati. I još ubaciti dugačke kompizicije, dvije tri za redom, pa križanja..
 

Bero01

Veteran foruma
A sada, ajmo par diorama snimljenih u muzeju u Revellstoke-u
(tamo je i ona lijepa klupska maketa:ljubav).
IMG_7085.JPG
Ne mogu, a da se ne sjetim jednog bivšeg, ali nadasve osebujnog člana ovog foruma :crazy:.
IMG_7089.JPG
Sama struktura i kvaliteta izrade mosta su fascinantni :o! Koliko li je radnih sati potrošeno na izradu te konstrukcije ???
IMG_7084.JPG
Samo zaista mi nije jasno zašto:hmmm: te prekrasne diorame nisu bile osvijetljene :zarulja nego sam se morao ovako zahe:mad:avati!
IMG_7088.JPGKoliko mi se čini, lokica je stari, ali dodatno uređeni i weatherirani Roundhouse 2-8-0 (to je ono što sada radi Athearn),
dok su vagoni također stari Roundhouse: http://www.athearn.com/Products/Default.aspx?ProdID=RND84308
...ali u modernom Athearn izdanju. Čekam da mi nalete pod prst.
:dada:
 

1borna

Veteran foruma
Svake godine se održava Walthers photo contest i biraju najbolje slike za nadolazeću godinu.
Za 2019 je sudjelovalo preko 2.000 modelara sa više od 20.000 slika, odabrana je jedna od
Bogdana i 2 od Erika što je veliki uspjeh! :aplauz:
51373660_418695328899216_8908434789552357376_n.jpg51626534_418695315565884_4268015083432443904_n.jpgBogdan.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Još pred 12 godina je NClight dao poveznicu na jednu maketu koja se tek radila, i danas još nije
potpuno gotova no fantastična je! :ljubav
Link se u međuvremenu promijenio pa je to sada na ovom linku
Malo podataka i nacrt
  • Period : July 1959​

  • Area : north-eastern France (German border)​

  • Prototype : fictitious Sarrebruck-Metz rail link by the SNCF (French State RR)​
  • Subordinate prototype : free-lanced mountain branchline by the CFB (Compagnie du chemin de fer de Ferbach à Boswiller)​
  • Motive power : steam + diesel ; some electrical traction at the Metz layout end​
  • Size : 9,26 x 5,68 m (30 x 19 ft)​
  • Layout style : around-the-walls and peninsula​
  • Track height : 1,19 m to 1,54 m (47" to 61")​
  • Maximum grade : 2,5 %​
  • Minimum radius : 100 cm (39") visible / 75 cm (30") on hidden tracks​
  • Tracks : Roco (code 100) + Elite/Tillig (code 83) Flextrack​
  • Turnouts : Shinohara + Elite n°8 + n°6 + a few n°5 (6,3° to 11° frog)​
  • Operation : walk-around​
  • Control : Lenz Digital Command Control or direct current with walk-around throttles; built-in sound (LokSound DCC) on a few engines​
ukplan-ferbach.jpg

maquette.jpg

Još 1978 je napravio 10 puta umanjen projekt makete a 1980 je krenuo sa prvim dijelom makete
infra1-2x.jpg
Šperploča debljine 4 mm sa brojnim ojačanjima i rebrima je lagana i dovoljno čvrsta
ville1-2x.jpg
Kako ne mogu (ne smijem) sve prenesti evo jednog interesantnog detalja- donje kuće su u pravom mjerilu
1:87 a gornje idu od 1:145 do 1:475 pa se doviva dojam udaljenosti
ballon1-2x.jpg
Jedna slika iz 2017 pokazuje jrasno izrađen reljef i sve ostalo.
Na stranici autora možete naći sve slike do kraja prošle godine sa ponekim opisom a ima i poseban dio
sa raznim savjetima!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh