Zlajina HO kolekcija vojnih vozila

nik

Veteran foruma
ZIL 153 je ovo... :cool:
zil153.jpg

http://sermonak.narod.ru/btr/btr_60.html
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ma promasio sam broj u tipkanju tj. zbleso sam se pisajuci.. dobro da si to uočio..

( znam taj podatak jer pisao sam i prije o tome)
No da nebude zabune;
Zil 157 je model u 1/87... ovaj 1:1 je ZIL 131 kao onaj Herpin par postova prije.. njega sam i namjenio za to..
Edit; (kamion za vucu rakete, a ceradu i sanduk probat za Fap iskoristiti.. nisam mjerio dal paše.. vizulano mi dosta lici da bi sanduk s ceradom bio ok za FAP preradu..?? )
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
ZIL 131 ima 4 zaobljena arnja pod ceradom dok FAP 2026 ima 5 potpuno ravnih (tako da se gore lakše zadržava voda ili snijeg pa ti curi unutra po glavi a na kraju cerada pukne pod težinom).
111895_68786478_FAP%202026.gif

image004.jpg
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Vizualno i nije neki problem ta razlika zaobljeno / ravno.. forma generalno odgovara kao i prozori u ceradi sa strane..
Ova sitna zaobljenost bi se mogla lako malo i mozda pobrusiti al neisplati se riskirati..

No Zil -ova je prekratka za Fap-a.. taman nedostaje taj 5 arnj..tj cetvrto odjeljenje..
Mozda rezanjem i ljepljenje dodatnog odjellka bi se dalo probati.. ali skup sport..
Iako ja nevidim bilo sta drugo pogodno..
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Nesto sasvim drugo .. al definitvno sljedeća prerada..
Inace rijetko da sam igdje (barem ja ) imao priliku vidjeti bilo kakve HV teretne kompozicije..
Koji teretni vagoni u 1/87 bi se mogli uzeti za ovu nakanu??

FB_IMG_1465735521504.jpg FB_IMG_1465735531850.jpg FB_IMG_1465735544055.jpg

Izvor: facebook/hrvatski vojnik
 

boki

Član foruma
Nesto sasvim drugo .. al definitvno sljedeća prerada..
Inace rijetko da sam igdje (barem ja ) imao priliku vidjeti bilo kakve HV teretne kompozicije..
Koji teretni vagoni u 1/87 bi se mogli uzeti za ovu nakanu??

Mislim da su ovo slike sa nedavnog odlaska (ili dolaska) na vježbu u Poljskoj.
Ovdje je video na kojemu se može vidjeti ponešto natpisa na vagonima (nisam detaljno gledao), a možda netko prepoznaje i lokaciju.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Hand made model iz Ukrajne..
Nisam imao velika ocekivanja al sam ostao odusevljen modelom..

Model je ekstra..
- detaljan u sitnice
- maksimalno funkcionalan (osim sto se vidi na slici; npr , mu se onaj branik sprijeda -stitnik od valova se podize i spusta
- trup pun detalja..
- gumene gusjenice
- oblik krakova i nacin kopcanja polutke identican orginalu (sto i nije slucaj kod nekih modela)
- propereli odozdo odradjeni do sitnog detalja
Odlicno!!!
3122017231337.jpg 3122017231131.jpg 312201723129.jpg 3122017232652.jpg
S tim osim brda sitnica koje treba usminkat..
Model je "ljevi" dok je ovaj sa slike u 1:1 na labudici "desni"..
Al kupim jos 2 desna ..jedan za labudicu a drugi ce s ovim ljevim biti u paru za ovo;
3122017233040.jpg
 

nik

Veteran foruma
Hand made model iz Ukrajne..
Nisam imao velika ocekivanja al sam ostao odusevljen modelom..

Model je ekstra..
- detaljan u sitnice
- maksimalno funkcionalan (osim sto se vidi na slici; npr , mu se onaj branik sprijeda -stitnik od valova se podize i spusta
- trup pun detalja..
- gumene gusjenice
- oblik krakova i nacin kopcanja polutke identican orginalu (sto i nije slucaj kod nekih modela)
- propereli odozdo odradjeni do sitnog detalja
Odlicno!!!
View attachment 87802 View attachment 87803 View attachment 87804 View attachment 87805
S tim osim brda sitnica koje treba usminkat..
Model je "ljevi" dok je ovaj sa slike u 1:1 na labudici "desni"..
Al kupim jos 2 desna ..jedan za labudicu a drugi ce s ovim ljevim biti u paru za ovo;
View attachment 87806
HV MAN tegljač...
Model ti ima špediterski a 1:1 građevinski prednji odbojnik.
:D
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Kraz 260G s mostom..isto podrijeklo
Isto odlican model..
Ima full funkcionalnost.. detalje.. dvije hidraulicne cijevi ispod.. virtlo odozdo...exstra
Mala zamjerka koraci su malo rahitično montirani.. za teren exstra izgleda.. na tvrdoj podlozi malo bas i ne..al odlicni su :)
3122017231050.jpg 3122017231038.jpg 3122017231112.jpg 3132017121925.jpg
 

nik

Veteran foruma
Kraz 260G s mostom..isto podrijeklo
Isto odlican model..
Ima full funkcionalnost.. detalje.. dvije hidraulicne cijevi ispod.. virtlo odozdo...exstra
Mala zamjerka koraci su malo rahitično montirani.. za teren exstra izgleda.. na tvrdoj podlozi malo bas i ne..al odlicni su :)
View attachment 87807 View attachment 87808 View attachment 87809 View attachment 87810
Kabina ovog novog KRAZ-a izgleda sirovo - kao da je rezin. Ostatak modela je puno bolji jer je nastao uz model starog KRAZ-a. A taj je bio i puno češći kod nas; mislim da ti taj model fali.

499-vojni-muzej-1.jpg


OUWQLqx.jpg


8tTJRcP.jpg


eRzhQo9.jpg


1-87-Combat-ready-Kraz-255-TMM-bridge-layer-ZZ-F87038_b_3.JPG


Treba samo modificirati svjetla.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ne .. ne..
Ja radim kamione s mimohoda.. a na mimohodu su bili ovi Kraz 260G kamioni..

Ovi tvoji sa slila su vjerovatno ex JNA koje je isto HV imao.. al ti nisu bili na mimohodu..

Na gore slici u postu gdje su oni se vidi.. ali mozda i ne tako dobro..

Evo ti izbliza slika;
3132017235624.jpg

Dakle dupli farovi.. osječeni blatobran pod kutom 90 stupnjeva..povišen.
Dakle to je Kraz 260 G starija verzija kabine (jer ima i verzija sve isto ali bez ove kocke na blatobranu).. a kabina jeste resin..

.. "i ćorava koka (citaj ja)nekad pogodi zrno :) "
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
E, sad ne znam što je bilo na mimohodu, ali znam da je JNA imala dvije varijante tih Krazova. Stariji je imao veće, a uže kotače i rezervni kotač je bio iza kabine, prednje staklo je bilo ravno, nije imao servo volan, motor je bio redni šestak. Druga varijanta je imala manje, a šire kotače, rezervni kotač je bio na krovu, imao je servo volan i V8 motor i bio je dosta brži na cesti. Dali je postojala i treća opcija ne znam, u HV sam viđao uglavnom ovu drugu varijantu. Inače vod se sastojao od četiri vozila, tri su imala na mostu dodatak noge koje su se mogle razvuči do četiri metra, a četvrti ih nije imao, posadu su činili vozač, poslužioc i rukovaoc.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ja mislim.. al mi je to moj neki neprovjerni zakljucak.. da su ovi s mimohoda vjerovatno stigli pod nekom nabavkom unutar perioda "embarga" ..
A svakako da su viđeniji i operativno vise koristeni bili ovi stariji od nasljeđeni/oteti od JNA..

Imaju ovi modeli i starijih za kupiti.. cak su malo bili i jefiniji i postarinom manji.. inace most im je svima isti.. a dojdu i te stope za most kao dodatni djelovi ako bi se istalacija mosta u modelu prikazivala..

pojavljivanje na mimohodu bilo presudno za odabir pri kupovini :)
 

nik

Veteran foruma
E, sad ne znam što je bilo na mimohodu, ali znam da je JNA imala dvije varijante tih Krazova. Stariji je imao veće, a uže kotače i rezervni kotač je bio iza kabine, prednje staklo je bilo ravno, nije imao servo volan, motor je bio redni šestak. Druga varijanta je imala manje, a šire kotače, rezervni kotač je bio na krovu, imao je servo volan i V8 motor i bio je dosta brži na cesti. Dali je postojala i treća opcija ne znam, u HV sam viđao uglavnom ovu drugu varijantu. Inače vod se sastojao od četiri vozila, tri su imala na mostu dodatak noge koje su se mogle razvuči do četiri metra, a četvrti ih nije imao, posadu su činili vozač, poslužioc i rukovaoc.
Vidim da odlično poznaješ ovu temu...:D

Riječ je o sovjetskim 10-metarskim 50-tonskim škarastim mostovima tipa TMM.

Starija varijanta u JNA je TMM-2 (ili samo TMM) montiran na KrAZ 214 koji je građen do 1967.
78013_134468143_Kraz%20214%20JNA.jpg


Novija varijanta u JNA je TMM-3 montiran na KrAZ 255B koji je građen od 1967.
15fpt2w.jpg


Postojale su varijante na starijoj i novijoj varijanti kamiona KrAZ 255B (lampe samostojeće ili na 'kutiji').
30195017.e3c1f32c.240.jpg

499-vojni-muzej-1.jpg


Na mimohodu HV-a je bio ojačani TMM-4 (60-tonski) na kamionu KrAZ 260.
ve_aev_tmm_m06.jpg
 

nik

Veteran foruma
U JNA je bilo i 'običnih' kamiona KrAZ 214 i 255B.

KrAZ 214 kao HV.
30965316480_8f1f529a20_b.jpg


KrAZ 255B kao JNA (stare lampe).
2urt56s.jpg


KrAZ 255B kao HV (stare lampe).
zwYBzAc.jpg


JNA literatura KrAZ 255.
JNA-knjiga-kamion-KRAZ_5585bd9590baf.jpg


KrAZ 255B (nove lampe).
krazv.jpg~original


Na zadnjoj slici se vidi exJNA 'Dajc' desno ali ne mogu potvrditi da je i KrAZ sa slike exJNA.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh