Kako pravilno upakovati model za transport

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Verujem da smo se svi susretali sa loše upakovanim modelom pa kad otvorimo paket vidimo da se model ili oštetio ili skroz raspao!
Iz mog iskustva mogu reći da sam imao dosta tako loših paketa i verujem da nas ima dosta koji ne pakuju pravilno modele za transport!
Nije sad to neka posebna mudrost ali ima par stvari na koje morate obratiti pažnju pri pakovanju!
-Prva stvar je da model nikako ne sme imati lufta u kutiji!
-Druga stvar je da se mora računati na to da će poštari paket bacati iako ste napisali "PAZI LOMLJIVO" tako da će model sigurno morati malo da se pomeri u kutiji i to uvek biva u pravcu kukica na modelu stoga kukice treba skinuti ako je to moguće lako uraditi na modelu! Ako nije moguće onda se kukice trebaju dobro zaštititi i to se moze uraditi dodavanjem spužve/sundjera oko kukica! Tako da ako se model bude pomerao levo-desno u kutiji kukice ce udarati u tu spužvu/sundjer i nece doći do njenih oštećenja!

Ambalaža za pakovanje.. poželjna je neka već gotova kutija a možete napraviti i sami od nekog čvrstog kartona! Ja kutije nabavljam u raznim radnjama,kompjuterske ili neke radnje koje imaju ovakve kutije kao na slici!
IMG_20150222_220942.jpg

Predlažem da nabavite ove ambalažne folije jer su najbolje što se tiče pakovanja!
Ne znam cenu pa ako neko zna neka slobodno napiše..
IMG_20150222_221005.jpg

Dakle iseći foliju dovoljno da se model može fino urolati par krugova u nju..pri tom saviti foliju ka unutra da bi se zaštitile kukice!
IMG_20150222_221026.jpg

Primer savijanja folije..
IMG_20150222_221058.jpg

IMG_20150222_221109.jpg
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Na dno kutije postavite malo zgužvanog papira.. ne bi valjalo da model bude baš uz samu kutiju!
IMG_20150222_221556.jpg

U ovom primeru su 3 vagona spremna za slanje.. lepo ušuškana u kitiju! Obratite pažnju na papir oko modela! Postavljen je tako da modeli nikako ne mogu doći u dodir sa kutijom!
IMG_20150222_221716.jpg

Ja koristim ovu spravicu..nosač selotejpa!
IMG_20150222_221807.jpg

Preko svih strana zalepiti kutiju da ne bi slučajno došlo do otvaranja i to je to:papa:
IMG_20150222_221925.jpg
 

wiggum

Veteran foruma
Bravo brojcile. Cini se jednostavno i to se sve napisano skoro pa podrazumijeva, ali nazalost dese se i lomovi zbog loseg pakiranja. Meni je nedavno cak i jedan orginal Roco vagon iz ducana dosao sa potrganom kutijom i kuplungom upravo zbog problema koje si naveo.

Trebalo bi otvoriti i temu s opisom modela prilikom prodaje. Jer dok se prodaje model star 15 godina iz druge ruke i napise se "kao novc dize mi se kosa na glavi. Ili "top stanje", "malo vozeno" su takoder biseri jer koja je granica izmedu top stanja i ne-top stanja, ili kolko to sati voznje cini granicu izmedu malo i puno vozenog?
Svaki cigo svog konja hvali...

A da ne pricam o oglasima bez cijene i opisa na koje se ne reagira! Ovo postaje cirkus, ne burza!
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Bravo brojcile. Cini se jednostavno i to se sve napisano skoro pa podrazumijeva, ali nazalost dese se i lomovi zbog loseg pakiranja. Meni je nedavno cak i jedan orginal Roco vagon iz ducana dosao sa potrganom kutijom i kuplungom upravo zbog problema koje si naveo.

Trebalo bi otvoriti i temu s opisom modela prilikom prodaje. Jer dok se prodaje model star 15 godina iz druge ruke i napise se "kao novc dize mi se kosa na glavi. Ili "top stanje", "malo vozeno" su takoder biseri jer koja je granica izmedu top stanja i ne-top stanja, ili kolko to sati voznje cini granicu izmedu malo i puno vozenog?
Svaki cigo svog konja hvali...

A da ne pricam o oglasima bez cijene i opisa na koje se ne reagira! Ovo postaje cirkus, ne burza!
Wig,mene najvise nervira to kad napisu STANJE KAO NA SLIKAMA...pa kad ti dodje model kuci ono sa druge strane modela haos! Sto naravno nije bilo na slikama..ali to je sad druga tema!
 

cromax

Član foruma
A naravno dese se i lomovi kada je sve lijepo i brižno upakovano baš kako je @Brojčile višlje gore objasnio. Svaka čast gospodinu @rlov83 :respect:ovdje sa foruma, čovjek je to spakovao baš po PS-u, veća kutija obložena papirima, modeli u jastučić foliji, ma sve pet. I podignem ja paket koji je isporučen preko Tiska, vidno i podosta zgnječen, (odmah mi se digla kosa na glavi):mad::eek:, nevredi mi se ni svađat sa prodavačicom jer je već sve plaćeno. Uglavnom modeli vagona su srećom neoštećeni, ali spuštalica skršena. Nije nešto jako vrijedno ali je potrebno, i sad opet u potragu za novom. Bolje da se zovu sTisak, jer tako je paket izgledao.
Spuštalica N_lom.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Ja sam poslao najmanje 30 paketa raznih veličina preko Tiska i srećom nije bilo reklamacija, nažalost uvijek su
moguće iznimke?
Znadem za neke primjere kada je npr poštar išao savijati neke magazine sa CD-om da bi stali u sandučić
pa j prelomio CD :mad:
 

Stanley

Poznati forumaš
Znadem za neke primjere kada je npr poštar išao savijati neke magazine sa CD-om da bi stali u sandučić
pa j prelomio CD :mad:

Znaju poštari čuda praviti. Ja sam na svoje oči vidio u Samoboru kako dečki ubacuju u furgon pakete firme ''Kristal'' kao da su svežnjevi novina, a paketi su imali takozvano izdvojeno rukovanje i oznaku ''lomljivo''. U kakvom stanju je sadržaj stigao do primatelja može se samo nagađati.
 

potepuh

Član foruma
Ni ja nemam loših iskustava s Tiskom za slanje po Hrvatskoj. Brže se i obavlja slanje jer se prethodno može online ispuniti obrazac, a u cijenu je uključena i kutija.
 

1borna

Veteran foruma
Nažalost sve zavisi o tome kroz čije ruke će proći paket, neovisno o distributeru bilo koje firme?
 

Zoran_ST

Član foruma
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Često šaljem modele, već dugi niz godina i obično ih zapakiram otprilike kao što je @Brojčile lijepo objasnio, često i bolje od toga. Svi moji kupci mogu to potvrditi, ako se dobro sjećam samo jednom su neki jeftini vagoni (srećom) nastradali jer je paket stigao na odredište doslovno zgažen.

Jedna crtica iz mog iskustva dok sam par mjeseci sezonski radio u nekadašnjem City Expressu. Dakle, paketi se jedan za drugim vade iz kombija i bacaju na pokretnu traku uz povremene povike LOMLJIVO... LOMLJIVO... SLOMLJENO... itd...
 

Zoran_ST

Član foruma
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Još od početka ove godine u Hrvatskoj Pošti nema dodatne usluge "Izdvojeno rukovanje", odnosno nije moguće dobiti oznaku "Lomljivo" na paketu. Usluga se naplaćivala 12,00 kn, i nije uvedeno ništa u zamjenu. Vjerujem da bi ovo i dalje bilo korisno za nas i da bi "spasilo" poneki paket.

HP Expres je promijenio ime u Paket 24, i usput smanjio u cijenu uračunato osiguranje pošiljke s 3000,00 na samo 500,00 kn. Ako označite vrijednost paketa više od 500,00, mora se doplatiti.

Nedavno je najavljeno povećanje cijene poštarine za sve pošiljke. Ne znam od kojeg datuma i je li već na snazi i ne znam koliko. Svakako nismo ljubitelji poskupljenja ove vrste.

Također se uvodi carinjenje (ili oporezivanje) tzv. malih paketa iz inozemstva. Štogod to značilo.

Što je sljedeće?
 
Last edited:

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh