La Grange 661

grujic cvetko

Član foruma
Supporter 2022
Halo veliki sam ljubitelj 661 jos od malena , kao sto je poznato do nedavno nigdje se nije moglo kupiti , pa sam se jednom odlucio da je sam napravim , kao i sve u mom hobiju je moto sve sto radis zavrsi do kraja i mora da funktionira , medjutim ovdje je bilo dosta problema
pocelo je odmah kod nabavke sasije lokomotive same , narucio sam je kod schapweys ili tako nesto, kratko i jasno dobio sam uzasan model
reklamirao sam kod firme a oni ? jednostavno su mi vratili pare a lokomotivu samu sam mogao da zadrzim , nista mi nije preostalo nego da to zavrsim do kraja eto to ukratko .....

HPIM1061.JPG
eto to je taj model , bilo je sekund lepilo smirglanje farbanje , pa opet sve iznova , pa opet..... nista nije pomoglo bio sam tuzan ????

HPIM1062.JPG

HPIM1063.JPG

ova siva dva modela , su sami odlijevci koje sam kasnije dobio ( sto je tu je )

HPIM1065.JPG
 

1borna

Veteran foruma
Nameću mi se tri prva pitanja:
Koliko te to koštalo i na koje podvozje te pogon misliš to staviti, što ne valja na ovim modelima?
(probaj slikati u makro modu da se vide detalji ili ako nemaš foto slikaj vani na suncu)
 

grujic cvetko

Član foruma
Supporter 2022
HPIM1033.JPG

ovo je kalup u kome je izliveno postolje lokomotive , (to je srce moje konstrukcije , na njoj su bazirani svi ostali najvazniji delovi same lokomtive ) ono je izliveno sa epoxy i karbon strunom , tako da posjeduje izuzetnu cvrstocu ,

HPIM1034.JPG

HPIM1037.JPG

evo ovdje se lijepo vidi kako to sve izgleda

HPIM1028.JPG

jedan drugi veliki problem kod ovih vrsta lokomotiva kako lokos otezati ? ako ona sama ima jako malo mijesta za to ?
rijesenje smo nasli u tome da napravimo , u vrlo preciznim utezima koje smo natrpali sa olovom i sve to zalili epoxy , kad je lokomotiva bila gotova pokazalo se kao odlicno resenje .....

HPIM1029.JPG

sve se dobro skrutilo i spremno je za vadjenje ........
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Zdravo, oko Shapeways i ostalih štampanih modela već smo nekoliko puta zaključili da tehnologija nije takva da bi dobili potpuno gladak model. Ne mogu reći da nikada nećemo dobiti glatke modele poput onih od brizgane plastike ali za sad ne. Zavisi od tehnologije štampanja toliko če biti gruba plastika. ABS ili PL naloži se u slojevima, najbolji strojevi imaju slojeve oko 0,1mm. Onda su još drugi materijali koji se nalagaju u slojevima kao da imaš ink-jet printer. Postoji izrada od fiksacije praha ali ovi modeli se mogu lako lomiti. Itd. Imamo čak i jednu temu ovdje oko štampanja. Tako da imao si sreću da su vratili pare jer mogli bi ti lijepo rijeći izvinite ali to je zbog tehnologije.

U svakom slučaju lijepo da si se odlučio riješiti taj model. Naravno svima je jasno da to znači puno šmirglanja, kitanja da o problemu pohranjenja detalja ne govorimo kod tog postupka. Neka te to ne obeshrabri i samo naprijed! Za fin model nadam se da ćeš uzeti neki normalan motorič, neku Mashimu, Canon ili čak Maxxona odn. Faulhabera. Nadam se da ćeš objaviti još koju sliku, naročito me zanimaju postolja i kasnije rješenje oko prijenosa ;)
 

grujic cvetko

Član foruma
Supporter 2022
HPIM1031.JPG

tako izgledaju gotovi utezi spremni da se ugrade , takvom metodom je isto napravljen tank za gorivo kutija za akomulatore
i cilindri za komprimirani zrak , sve je to zaliveno sa olovom ....

HPIM1036.JPG

ovdije je isto jedna zanimvljiva stvar bufers za lokomotivu sa leve strane i desno su uzliveni ( odnosno kopija kardana od athearn lokos ) koje sam upotrebio u mojim lokosima , sve je to lijevano sa kvalitet epoxy ( mogu reci da je i ta metoda 100% uspela , sigurno kardani , jer orginal je sprican sa kvalitet plastikom )

HPIM1035.JPG

a sada stvar koja siguno privlaci veliku paznju modelara pogonski deo motor je kupljen kod ali express ima petopolni anker (zakrivljen ) , necu mnogo da opisujem to samo cu da kazem da taj motor u kobinaciji sa obrtnim utezima ima odlicne karakteristike lokomotiva koju sam napravio sa tim motorom vozi , da da , bolje nego podvlacim MNOGE Rocove lokomotive , sto se tice za ona dva bela umetka to su adapteri za kardane od athearn lokos ....

HPIM1040.JPG

ovdje bih zeleo da kazem samo ovo u vezi obrtnih postolja , ja koristim postolja od athearn lokomotive SD 70 , iz dva razloga prvo lako sam ih uklopio u moj koncept i vrlo vazno je bila i cijena , ali sta, ta postolja su super kvalitet imaju pogon na sve tri osovine struju uzimaju sa 3 plusa (osovine ) isto tako i sa minusom , i jos najvaznije reduktor je nastiman tako da stvarno vozite dizel lokomotivu , a ne neki brzi voz ( amerikanci ) jedan veliki minus je opticke prirode , nisu 100%
orginalni ..... (mali macak u vreci)

HPIM1041.JPG
 

grujic cvetko

Član foruma
Supporter 2022
View attachment 106293HPIM1043.JPG

ovdje je koncept kako treba da izgleda pogonski deo lokomotive .......

HPIM1045.JPG

zuti utezi skupa sa tankom za gorivo je pricvrsceno sa inbus sarafima m2 tako da je stabilnost zagarantovana ...

HPIM1046.JPG

HPIM1047.JPG

ovdje se lepo vidi da je motor vec postavljen na taj nacin sto sam upotrebio epoxy lepilo obojano u crveno ......

HPIM1049.JPG

ovdje je vec montaza kardana , naravno da na slici kardan izgleda duze zato se mora precizno izmeriti ,odrezati ,
i sve to skupa zalepiti sekund lepilom u sredini se nalazi karbon cijev koja drzi sve to skupa .
jedno je sigurno to je pogonski deo lokomotive i to mora stvarno da je dobro uradjeno , greske se ne prastaju zar ne ???
.
 

grujic cvetko

Član foruma
Supporter 2022
HPIM1050.JPG

na ovoj slici se vidi da je sve spremno za montazu kardan osovina .......

HPIM1038.JPG

na ovoj slici se lepo vidi gotovi proizvodi od mene i malo perja od drugih ,uglavnom to su najvazniji delovi moga koncepta
kad je sve sklopljeno u gotov proizvod , sto je i mene jako iznenadilo jako dobro funktionira , zasto su lokomotive ofarbane u crveno i plavo ? nista specialno radi se o probnim lokomotivama ( one u stvari nisu farbane , nego je farban epoxy od cega je lijevano to sve ...... )

HPIM1044.JPG

pa da ovo ne mozemo nikako da preskocimo (izvinjene slika i nije bas super ) na vagi mozemo da ocitamo 558 grama da
to je tacno , ali da ne zaboravim jos moramo da dodamo body od loks same ( jer ona nije stala na vagu ) a tezi 85 gr to
znaci da je moja loks teska punih 643 gr, to je svakako jos jedan dokaz da moja konstrukcija nije promasena , i ta tezina ce na kraju uveliko utjecati na kvalitet voznje , kao sto sam vec prije napomenuo da loks vozi super , a sigurno kad je u modusu lagane voznje mozete da uzivate prosto u njenoj laganoj voznji a posebno je uzivati , gledati kada ide preko raznih skretnica i krivina sa laganom voznjom , ( ima mnogo ljudi koji se razumiju u ovo sto pisem i znaju da ne preterujem )

HPIM1055.JPG

ovo je moje kvacilo , vrlo jednostavno resenje i fuktionira super ( a mogu da se montira i drugi fabrikati ) ....

HPIM1057.JPG

domonstracija fuktionalnosti moga kvacila sa jednom fabrickom lokomotivom .......
 

grujic cvetko

Član foruma
Supporter 2022
HPIM1048.JPG

rasvijeta za moju lokomotivu , vrlo jednostavan koncept , upotrebljene su 2bijele i 2 crvene leds koje se naizmenicno pale
sve leds su 2mm promjera , moram jos ovo da kazem mijeta za loks sound nema mijesta moze se samo montirati lok decoder bez problema , opaska po mom misljenju ,,,,,, danas ne postoji verodostoini lok soun koji moze da zadovolji imitaciju dizel motora i sirene ( moram reci i to izuzev nekih americkih proizvoda koji zadovoljavaju ?? te parametre , e sad je jedan problem mi to ne mozemo ugraditi u nase 661 iz jednostavnog razloga jer nema mijesta ) to je moje licno misljenje ......

HPIM1051.JPG

i normalno konacna proba , strasno je gledati tu savrsenost voznje brze , lagane , oci su mi iskakale sav sam se poceo ratapati gledajuci to pa sam ubrzo prestao sa svim probama pa sam nastavio sutra dan ...... ( izvinjavam se sto sam preterivao u nekim rijecima , a mozda se to dogodilo spontano sto sam bio sretan da to funktionira ).......

HPIM1052.JPG

ovdije se vidi probna voznja sa kompletnom tezinom rezultati odlicni......

HPIM1060.JPG

ovo je momenat kad je loks gotova , treba samo da se sklopi , dakle rezume ,,,, to je bio moj koncept kako sam ja mislio da to treba da se napravi i po mom misljenu da se postignu vrhunske kvalitete same funktionalnosti lokomotive ida ne
kazem da se samim time postignu fabricke kvalitete proizvoda , ja sam bar pokusao u tome a dali sam u tome uspeo neka forumasi ovog foruma isto daju svoju ocijenu ,,,.................
 

grujic cvetko

Član foruma
Supporter 2022
HPIM1059.JPG

gotov body za ugradjivanje , tu ima jedna zanimljivost koja je nastala oko decal , naime pre nekog vrmena sam stupio u kontakt sa gos. Danijel Likar kako bi mi on sredio decal za moju loks , i sta se dogodilo , nastao je jedan vrlo cudan dogadjaj
gosp. Danijel mi je postavljao niz pitanja u vezi decal ( i to neka vrlo cudna pitanja ) i na kraju nista , to je trajalo jedno 3 do 4 mijeseca na kraju decal nisam dobio a od gos. Danijela ni traga vrlo cudna zbivanja ???
Onda sam se obratio gos. Slavko Jovanovic , i sta se dogodilo ? decal sam u kratkom vremenu dobio iz Beograda , nije trazio nikakvu novcanu nadoknadu , naravno ja sam bio sretan na ovaj postupak , ovu priliku koristim da se jos jednom zahvalim gos. Jovanovicu za ucinjenu uslugu, ( moj zakljucak je , da gos. Jovanovic ima jednu ljudsku plemenitost , iako se bavi komercialno sa proizvodnjom nasih lokomotiva , spreman je da ispuni zelje obicnih modelara entuziasta , nema puno ljudi sa takvim osobinama , ja licno zelim puno srece u njegovom poslu gos. Jovanovica ) ........

HPIM1027.JPG

ovdje su prve 3 lokomotive koje sam napravio , tada su jos imale frezano postolje od aluminija , extra utezi jos nisu bili gotovi da bi se cijela lokomotiva zavrsila ......
 

Davor

Veteran foruma
Odlična tema. Zaista puno neobičnih ali dobrih rešenja.
Da li je rezin mogao biti zelen da bi se izbeglo farbanje? I da li je onaj zeleni Kenedi isto tvoj?
 

grujic cvetko

Član foruma
Supporter 2022
Zdravo, oko Shapeways i ostalih štampanih modela već smo nekoliko puta zaključili da tehnologija nije takva da bi dobili potpuno gladak model. Ne mogu reći da nikada nećemo dobiti glatke modele poput onih od brizgane plastike ali za sad ne. Zavisi od tehnologije štampanja toliko če biti gruba plastika. ABS ili PL naloži se u slojevima, najbolji strojevi imaju slojeve oko 0,1mm. Onda su još drugi materijali koji se nalagaju u slojevima kao da imaš ink-jet printer. Postoji izrada od fiksacije praha ali ovi modeli se mogu lako lomiti. Itd. Imamo čak i jednu temu ovdje oko štampanja. Tako da imao si sreću da su vratili pare jer mogli bi ti lijepo rijeći izvinite ali to je zbog tehnologije.

U svakom slučaju lijepo da si se odlučio riješiti taj model. Naravno svima je jasno da to znači puno šmirglanja, kitanja da o problemu pohranjenja detalja ne govorimo kod tog postupka. Neka te to ne obeshrabri i samo naprijed! Za fin model nadam se da ćeš uzeti neki normalan motorič, neku Mashimu, Canon ili čak Maxxona odn. Faulhabera. Nadam se da ćeš objaviti još koju sliku, naročito me zanimaju postolja i kasnije rješenje oko prijenosa ;)

Hvala lijepo na podrsci , drago mi je da razumijes kopleks problema s kojima sam suocen , ali ja sam mnogo toga naucio ,
tako da ce slijedeci 661 body biti daleko bolji .........
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Zdravo,
gledam one slike od silikon kalupa i gotove proizvode - stvarno se divim! Koji material ste uzeli za kalupe? I pošto ste lijevali utege i rezervoare ispod frema, koji material ste uzeli? Jako lijepo izgleda, stvarno i čestitke od mene.
 

grujic cvetko

Član foruma
Supporter 2022
061.JPG

Hallo , malo sam bio zauzet pa evo ipak odgovor , za sve kalupe upotrebljavam standart dvo komponent silikone , jedino sto mogu reci omjer mesavine dogadja se u omjeru 1:1 sa katalizatorom , a ne kao neki silikon sto se mesa sa 10 % katalizator
danasnji moderni silikone su svi skoro ofarbani kod kupovine , jos jednu stvar da dodam silikone su svrstani u kategorije po tvrdoci to se radi pomocu brojeva ,recimo 10 i 15 broj spada u mekse silikone po tvrdoci ja te ne uptrbljavam zato sto su
premekani , tako da odljevci ne odrzavaju svoju formu uvijek optimalno , nego se desi jako cesto da se deformisu odljievci
zato ja pravim moje odlijevke silikon trvdoce 30 sa tim dobijam optimalne odlijevke i izgledaju bez defomacija , koje nisu velike ali su primetne ......

062.JPG

na slici lijevo je katalizator koji mesam sa epoxyd u omjeru 1oo : 40 , ta mesavina je trasparent ali ja dodam pigment boje i
onda to izgleda sve lepse sa time lijevam sve moje stvari utege loks , i sve ostalo , jedino sto ja to stavljem u jedan mali , takozvani temper kamer , u kojem je konstantna temperatura od 35 stepeni , to ja upotrebljavam , stim sto dodam u te mesavine jos alu puder , na slici desno , s njime postizem extra stabilan odlijevak , te stvari mozete da kupite kod njemacke firme R&G tamo mozete da nadjete svega sto vam treba , jos upotrebljavam karbon strunu za lijevanje postolje za loks i tu isto ide malo alu puder ,,,, eto to su super tajne za proizvonju lokosa ,,,,,,

064.JPG

ovdije se lijepo vidi tezina lijevanih dijelova utega i rezervoara nakrcatim sa olovom , naravno , ali ja to nisam probao to mozete lijevati i sa rastopljenim olovom u slikon kalupe jer oni sami izdrze tem. i preko 300 celzija , mozete birati ? zar ne ?

047.JPG

ovdije je slicica sa mojom elektrinom rasvijetom , vrlo jrdnostavno , svako to maze da napravi ..... tu se isto lijepo vidi na body od lokse dve asimetricne rupe koji sluze za sklapanje lokomotive , neobicna konstukcija , ali funkcionira odlicno ....

053.JPG

dve lokomotive na probnom postolju .....
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
meni je ovo sasvim OK :aplauz::aplauz::naklon::naklon:, ali me muči samo jedno od svih modela SD 7 pa do SD 60, ti odabereš postolja od SD 70 koja su radijalna, dok su sva ostala vrlo blizu ili čak identična :neznam:!? Držim palčeve za nastavak projekta!!
 

grujic cvetko

Član foruma
Supporter 2022
meni je ovo sasvim OK :aplauz::aplauz::naklon::naklon:, ali me muči samo jedno od svih modela SD 7 pa do SD 60, ti odabereš postolja od SD 70 koja su radijalna, dok su sva ostala vrlo blizu ili čak identična :neznam:!? Držim palčeve za nastavak projekta!!
Kako da ne razumem vase pitanje , ali za mene je presudno bilo da obrtno postolje koje izaberem ima sto nizi prikljucak za kardan osovinu , tako da mi ostane puno mijesta za utege eto to je glavni razlog sto sam to uzo .... ali cemo eksperimentisat i sa drugim postoljima koja su stvarno asimetricna ????
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh