Goša cisterne JŽ,SŽ,HŽ,ŽS,ŽFBiH - Albert Modell

Koji biste model Goša-cisterne kupili ukoliko bude napravljen? Neki od:

  • JŽ Uahrrs-z iz Ep. IVa

    Votes: 22 48.9%
  • JŽ Zas-z i JŽ Zaes-z iz Ep. IVa-c

    Votes: 25 55.6%
  • SŽ Zas-z, SŽ Zaes, SLO-SŽ Zas, SLO-SŽ Zaes

    Votes: 19 42.2%
  • HŽ Zas i HŽ Zaes (samo sa merdevinama sa strane)

    Votes: 24 53.3%
  • ŽS Zas, ŽS Zaes, SRB-ŽS Zas-z, SRB-ŽS Zaes-z iz Ep. VI

    Votes: 13 28.9%
  • ŽFBH Zas-z

    Votes: 7 15.6%
  • JŽ SRJ (posle 1991) iz Ep. V

    Votes: 11 24.4%

  • Total voters
    45
  • Poll closed .

nik

Veteran foruma
JŽ iz epohe IV će se prodati sve što se napravi ali toga neće baš biti jako puno s obzirom na oskudnu dokumentaciju. Moja pretpostavka je da se neće uspjeti složiti podaci za više od 2-3 modela. A prodalo bi se i 5-6 pogotovo ako neki imaju INA ili PETROL logo pa onda fino pašu uz Brawa INA-VTG i neki budući Ree PETROL-MILLET jednog dana.

HŽ će se isto dobro prodavati pogotovo što imamo do sada jako malo HŽ teretnih vagona. Imamo raspon HŽ, HR-HŽ HR-HŽCAR ali mislim da ukupno nema smisla raditi više od 3-4 modela. Recimo jedan ili dva iz svake spomenute podepohe.

SŽ će se prodavati bolje nego HŽ i tu ima smisla barem 5 ili više modela. Recimo jedan ili dva seta po dvije PETROL cisterne i još jedna solo pus još jedna ili dvije smeđe, ili jedna i set. Nekako raspoređeno kroz podepohe SŽ i SLO-SŽ. Ovaj forum ipak ne prate svi slovenski modelari pa onda ni anketa nije potpuno relevantna za SŽ modele.

JŽ iz 90-ih možda jedan vagon. Njega se onda može 'švercati' i kao JŽ iz 80-ih jer je razlika samo u reviziji (kao Heris JŽ Gbs-z).

ŽS isto jedan vagon ili možda dva.

To bi bilo moje viđenje situacije. :)

Ja oko JŽ modela na žalost ne mogu pomoći jer jedino imam na raspolaganju nešto podataka o ovoj JŽ INA cisterni slikanoj u Moravicama sredinom 80-ih a to je stariji tip kapaciteta 480hl, valjda je to vagon poljske gradnje.
2017-06-23-0047 - Copy.jpg
Slika @KAPO (iz željezničke škole u Moravicama).
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
INA iz Moravica vjerojatno sa druge strane izgleda ovako.
Wagon cysterna 4-osiowy typu 29R z 1962 roku.
Cysterna_568977.jpg

http://wolf.ict.pwr.wroc.pl/ksk/archiwum.php
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Zdravo svima,

pošto je do danas došlo nekoliko mejlova (ne baš puno ali i ne i malo!) mogu reći da sam iznenađen u interesu za HŽ modele - naravno u dobrom smislu pa budemo se potrudili i napravili HŽ cisterne. Slažem se s Nikom oko zanimljivih modela, jedino kaj se očito vidi je premalo modelara/zbiratelja iz Srbije na ovom forumu pa se praktički niko ne zanima za srpske cisterne. Damir, možeš se raspitati na jednoj berzi u Beogradu kako stvari stoje?
U svakom slućaju zahvaljujem svima na mejlovima, nadam se da će još kakav doći. A cisterne ove godine sigurno neće biti na tržištu nego sljedeće godine.

Inaće Zaekks cisterna je "poljski" original od 480 hl i tu je moguće dobiti preko Eaos.pl.
 

1borna

Veteran foruma
Mogli bi kolege koji su iz Srbije prenijeti obavijesti i slike na tamošnje forume (pretpostavljam da
ima tamo još poneki živući forum?) ili preko FB
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ne mogu vjerovati da nas je samo 31 glasalo za izradu željenih modela :o
 

nik

Veteran foruma
Što se tiče JŽ varijanti iz epoha IVb i IVc za sada sigurno postoji dokumentacija za dva modela.

Cisterna sa slijedećih slika još nosi jŽ oznake ali su joj na poklopcima ležajeva osovina stavljeni reljefni SŽ natpisi i očigledno je da su zato ti poklopci, nosači opruga, opruge i kotači crvene boje (ili su prefarbani ili su kompletno zamijenjeni crvenima) a na modelu bi postolja tebala biti kompletno crna.
20551105_Blanca_003-la.jpg

20551105_Blanca_023-la.jpg

20551105_Blanca_015-la.jpg

20551105_Blanca_021-la.jpg

20551105_Blanca_016-la.jpg

Revizija je 4.2.87. odnosno model bi bio epoha 4b ili 4c.
http://vlaki.com/index.php?/category/839
 

nik

Veteran foruma
Cisterna sa starim PETROL logom koja je naknadno preobilježena iz JŽ u SŽ (revizija je iz prve polovice 1991.) a gdje bi se na osnovu ovih slika lako mogao rekonstruirati izgled iz JŽ perioda (možda @TV Slovenija ima neku opasku u vezi toga).
20041002_9037_Breg-la.jpg

20041002_9033_Breg-la.jpg

20041002_9040_Breg-la.jpg

20041002_9042_Breg-la.jpg

20041002_9035_Breg-la.jpg

Revizija je 23.5.91. odnosno model bi bio epoha 4c ili 4d.
http://vlaki.com/index.php?/category/847

Da napomenem da ja kupujem obje ove cisterne u JŽ varijanti ako izađu kao modeli.
:slinim:
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Hvala Nik ali uslovno upotrebljiva je samo poslijedna fotografija. Prva bi bila ako se nas sakupi nekoliko i nabavimo one cisterne iz Eaos.pl. Kažu da bi htjeli prodati 20 vagona ali ja bi o tih poljskim cisternama u drugoj tjemi.
 

nik

Veteran foruma
Hvala Nik ali uslovno upotrebljiva je samo poslijedna fotografija. Prva bi bila ako se nas sakupi nekoliko i nabavimo one cisterne iz Eaos.pl. Kažu da bi htjeli prodati 20 vagona ali ja bi o tih poljskim cisternama u drugoj tjemi.
Znam da je samo zadnja ovaj tip o kome je riječ ali sam stavio sva tri za usporedbu da se vide razlike. Taj Eaos.pl model mi izgleda kao neki polumaloserijski proizvod. Za očekivati je da se pojavi i neki pravi velikoserijski model tog tipa vagona (možda Piko ili Robo...?).
 

1borna

Veteran foruma
Realno gledano, na forumu zvanično ima 1,327 članova no svega je desetina koliko-toliko aktivna
(barem jednom tjedno posjećuje forum). Većina od toga broja nije nikada napisala nešto, barem
koje pitanje već su se zadovoljili samo čitanjem.
Neki koji su bili jako aktivni su napustili forum radi svađa i netrpeljivosti a jedan značajan
broj dobrih modelara je radi važnijih životnih okolnosti prestao baviti se našim hobijem.
38 glasova na tih 130 je dobar broj samo je pitanje koliko je realan a koliko je odraz želja koje
se neće ostvariti kad bude trebalo platiti model(e)?
Zanima me kakav je odaziv na slovenskom forumu vlaki.info koji ima malo više članova i tema no treba
znati da je on više orijentiran na pravu željeznicu?
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Kad nema inžinjeringa koji djeluje kad su CRO izbori bilo koje vrste i nivoa grabljenja vlasti, za komad plastike na 4 ili 8 kotača nema interesa
 

Davor

Veteran foruma
Koliko ljudi je glasalo na forumu nije bitno ni relevantno. Albertov model HŽ Sadmks ili kako već je nekoliko puta dodatno isporučivan zbog interesovanja. Možda to nije validno jer je reč o maloj seriji ali je dobar indikator da želimo naše modele i da postoji interes. Drugo, Tilligova MSK cisterna je kod mađarskog Vasutmodell požutela još pre neki dan. Dakle ne treba imati sumnju da neće biti interesovanja i za ove cisterne.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Drugo, Tilligova MSK cisterna je kod mađarskog Vasutmodell požutela još pre neki dan.
Neka valjda loša plastika kad je požutila, ali u ovo doba žeje važneše je z čim je demižonka/cisterna/bocunka punjen. U plastiki se vino ne zna ponašati pa treba brže trošiti.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh