Roco Line umjesto GeoLine

ivan2horvat

Član foruma
Jučer sam bacio oko na Roco-vu stranicu. Ne znam kojim povodom, no primjetio sam da po novom u start setove stavljaju RocoLine tračnice sa nasipom. Ono što mi se osobno ne sviđa u većini setova stavljeni su R2 zavoji, za razliku od setova sa GeoLine tračnicama gdje su bili R3 zavoji. Isto tako ne znam kako stvari stoje sa skretnicama, točnije jednostavnosti digitalizacije istih.

I još me zanima, što bi iskusniji mogli znati, kakva je kompatibilnost Line serije sa nasipom i Geoline serije? Da li su im nasipi iste visine?
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
visina ista, ali širina različita, za spajanje ti treba geo line spojna tračnica od 100 mm. geo line skretnice imaju pripremu za pogon i dekoder ispod i radi savršeno na digital. roco line sa betung su bolje jer su veći radijus, a isto se može kupiti za nju pogon sa ili bez dekodera.
 

ivan2horvat

Član foruma
Vrlo korisna informacija kolega @PrinzEugen . Iz moje perspektive, a i ono što ostali govore o Roco Line seriji, puno su ljepše, kvalitetnije i svakako imaju puno veći izbor svega. Iako su cjenovno skuplje od Geolinea uskoro će se i to reducirati kad ih bude na svakom koraku iz start setova.

Još jedna vrlo zanimljiva natuknica vezana uz RocoLine seriju tračnica sa nasipom, točnije skretnica. Roco je na svojim stranicama, namjerno ili slučajno, kamuflirao kataloške brojeve skretnica priloženih u digital start setovima. Isto povlači pitanje da li su dotične skretnice iz digitalnih start setova sa polariziranim srcištem (Frog-om) ili nisu? Razlika u cijeni skretnica sa polariziranim i nepolariziranim srcištem je 1€. Citiram kako se Roco pohvalio "Naročito jeftina verzija bez distancera i bez unaprijed instalirane polarizacije". Stvarno ćemo bankrotirati zbog 1€. :crazy:

Daljnjim istraživanjem RocoLine tračnički setovi sa nasipom za nadogranju, po kataloškom broju elemenata, ne dolaze sa skretnicama polariziranog srcišta. Budu li to promijenili u nekoj bližoj ili daljnjoj budućnosti također mi je nepoznanica.

Uhvatio sam se ove teme, kao nastavak na informaciju kolege @PrinzEugen o relativno skorom završetku proizvodnje GeoLine serije te pravovremenom informiranju ostalih kolega, pogotovo početnika, kako ne bi lupili glavom o zid i zabili se u nepotrebne troškove popraćene nezadovoljstvom. Čitajući po forumima, uključujući i ovaj, pa tako i raznim recenzijama na Youtube-u, skretnice bez polariziranog srcišta na digitalnim maketama vole stvarati probleme. Prilikom prelaska kotača preko nepolariziranog srcišta dolazi do iskrenja, točnije kratkog spoja kotača i dvaju pola tračnica. Time dolazi do isključivanja centrale kao zaštita od kratkog spoja. Još jedan vrlo iritantan problem koji se javlja kod skretnica bez polariziranog srcišta je zastajkivanje ili potpuno zaustavljanje kratkih modela pri sporoj vožnji na samom srcištu.

Suma sumarum cijele priče, serija GeoLine je bila puno pristupačnija početnicima i onima koji su htjeli digitalizirati skretnice bez previše komplikacija, lemljenja, brušenja...itd. Za sada kako stvari stoje, ukoliko želimo na skretnicama RocoLine sa nasipom imati polarizirano srcište, iste se moraju kupovati odvojeno i paziti na kataloške brojeve. :citaj:

Ako sam nešto izostavio ili krivo napisao molim kolege sa više informacija i znanja da me isprave i nadopune ovaj post kako bi svi bili točno i pravovremeno informirani. ;)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Još jedna vrlo zanimljiva natuknica vezana uz RocoLine seriju tračnica sa nasipom, točnije skretnica. Roco je na svojim stranicama, namjerno ili slučajno, kamuflirao kataloške brojeve skretnica priloženih u digital start setovima. Isto povlači pitanje da li su dotične skretnice iz digitalnih start setova sa polariziranim srcištem (Frog-om) ili nisu? Razlika u cijeni skretnica sa polariziranim i nepolariziranim srcištem je 1€. Citiram kako se Roco pohvalio "Naročito jeftina verzija bez distancera i bez unaprijed instalirane polarizacije". Stvarno ćemo bankrotirati zbog 1€. :crazy:

Daljnjim istraživanjem RocoLine tračnički setovi sa nasipom za nadogranju, po kataloškom broju elemenata, ne dolaze sa skretnicama polariziranog srcišta. Budu li to promijenili u nekoj bližoj ili daljnjoj budućnosti također mi je nepoznanica.

Uhvatio sam se ove teme, kao nastavak na informaciju kolege @PrinzEugen o relativno skorom završetku proizvodnje GeoLine serije te pravovremenom informiranju ostalih kolega, pogotovo početnika, kako ne bi lupili glavom o zid i zabili se u nepotrebne troškove popraćene nezadovoljstvom. Čitajući po forumima, uključujući i ovaj, pa tako i raznim recenzijama na Youtube-u, skretnice bez polariziranog srcišta na digitalnim maketama vole stvarati probleme. Prilikom prelaska kotača preko nepolariziranog srcišta dolazi do iskrenja, točnije kratkog spoja kotača i dvaju pola tračnica. Time dolazi do isključivanja centrale kao zaštita od kratkog spoja. Još jedan vrlo iritantan problem koji se javlja kod skretnica bez polariziranog srcišta je zastajkivanje ili potpuno zaustavljanje kratkih modela pri sporoj vožnji na samom srcištu.

Suma sumarum cijele priče, serija GeoLine je bila puno pristupačnija početnicima i onima koji su htjeli digitalizirati skretnice bez previše komplikacija, lemljenja, brušenja...itd. Za sada kako stvari stoje, ukoliko želimo na skretnicama RocoLine sa nasipom imati polarizirano srcište, iste se moraju kupovati odvojeno i paziti na kataloške brojeve. :citaj:

Ako sam nešto izostavio ili krivo napisao molim kolege sa više informacija i znanja da me isprave i nadopune ovaj post kako bi svi bili točno i pravovremeno informirani. ;)
Polarizacije srcišta kod Roco Geoline je trivijalna. Tvornički nisu polarizirana srcišta ali zato uz skretnice dolazi kabel s konektorima koji se jednostavno montira.
To piše i u pdf uputama na Roco stranici za Roco Line skretnice. Dakle bez panike.
Screenshot_20191119_191612.jpg

Screenshot_20191119_191732.jpg
 

ivan2horvat

Član foruma
nznm za nove ali ja sam svoje geoline polarizirao sa esu switchpilot servo extension.
Ako sam dobro shvatio, u ovome postu radi se o GeoLine skretnicama? Ako da, one nisu problem za polarizirati jer su sve predviđene za polarizaciju. Ista se može ostvariti na način kao što ste opisali ili preko Roco mehanizma koji ima priključak za srcište i u njemu se vrši promjena pola ovisno o poziciji skretnice.
 

ivan2horvat

Član foruma
Polarizacije srcišta kod Roco Geoline je trivijalna. Tvornički nisu polarizirana srcišta ali zato uz skretnice dolazi kabel s konektorima koji se jednostavno montira.
To piše i u pdf uputama na Roco stranici za Roco Line skretnice. Dakle bez panike.
View attachment 109117

View attachment 109118
Kolega, @Kameni , sad sam ostao malo zbunjen. :hmmm: Naime, ako se svi modeli RocoLine skretnica mogu polarizirati zbog čega onda Roco nudi skretnice sa pretpolariziranim srcištem i bez pretporaliziranog srcišta? Prenosim sa Rocove stranice:

42532 - Turnout left Wl15
Turnout left hand Wl15 with bedding, manually operated.
Length 230 mm (standard length), branch angle 15°, branch radius 873.5 mm, frog angle 10.8°, with pre-installed polarization.

An 8-mm spacer element (D8) is included for diagonal installation.

Suitable electric turnout drive: 42620 or 42624.

i

42538 - Turnout left Wl15
Turnout left hand Wl15 with bedding, manually operated.
Length 230 mm (standard length), branch angle 15°, branch radius 873.5 mm, frog angle 10.8°.

Especially inexpensive version without distancers and without preinstalled polarization.

Suitable electric turnout drive: 42620 or 42624.

Naime radi se o istoj skretnici samo je razlika u predinstaliranoj polarizaciji i bez predinstalirane polarizacije. Znači li to da artikl 42532 artikl ima već ugrađenu i spojenu žicu kao što je prikazano u PDF-u te je potrebno samo umetnuti po želi odgovarajući mehanizam (sa ili bez dekodera) dok je na artiklu 42538 potrebno ugraditi žicu + mehanizam ili mehanizam sa dekoderom?
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kolega, @Kameni , sad sam ostao malo zbunjen. :hmmm: Naime, ako se svi modeli RocoLine skretnica mogu polarizirati zbog čega onda Roco nudi skretnice sa pretpolariziranim srcištem i bez pretporaliziranog srcišta? Prenosim sa Rocove stranice:

42532 - Turnout left Wl15
Turnout left hand Wl15 with bedding, manually operated.
Length 230 mm (standard length), branch angle 15°, branch radius 873.5 mm, frog angle 10.8°, with pre-installed polarization.

An 8-mm spacer element (D8) is included for diagonal installation.

Suitable electric turnout drive: 42620 or 42624.

i

42538 - Turnout left Wl15
Turnout left hand Wl15 with bedding, manually operated.
Length 230 mm (standard length), branch angle 15°, branch radius 873.5 mm, frog angle 10.8°.

Especially inexpensive version without distancers and without preinstalled polarization.

Suitable electric turnout drive: 42620 or 42624.

Naime radi se o istoj skretnici samo je razlika u predinstaliranoj polarizaciji i bez predinstalirane polarizacije. Znači li to da artikl 42532 artikl ima već ugrađenu i spojenu žicu kao što je prikazano u PDF-u te je potrebno samo umetnuti po želi odgovarajući mehanizam (sa ili bez dekodera) dok je na artiklu 42538 potrebno ugraditi žicu + mehanizam ili mehanizam sa dekoderom?
Sve ti piše ti u PDFu na Roco stranici. 42538 se ne može polarizirati. Ta skretnica ima jednu drugu primjenu.
E sad tko ima znanja i vještine može ju polarizirati ali za 1 EUR razlike to se ne isplati. Dakle to je uvjetno rečeno skretnica za presjecanje bez kratkog spoja i za brzu vožnju... Npr za loop bez potrebe za ugradnjom pogona, može i kao izlazna skretnica skrivene stanice itd itd.
Nemoj gledati cijenu već primjenu:cool_2:
 

Dzigi

Član foruma
Treba da preuzmem jedan start set od Roco ima nasip medjutim nisam do sad znao razliku,valjda nisam omasio.Postavljam fotke kad stigne
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh