ČD/ZSSK/PKP modeli

nik

Veteran foruma
Znam da sam vidio tamo oko 2010.-2012. godine na ZG GLK češke Es vagone (plave i smeđe) i da imam njihove fotke, ali su bile slikane mobitelom i to nikako ne mogu naći.

No na zeljeznice.net je korisnik HŽ Railfan ulovio i fotografirao 18.09.2022. češki Es vagon na ranžirnom kolodvoru u Zagrebu.

View attachment 124225


Znam da ih ima Roco, no koji je broj artikla za verziju u ep. VI CZ-ČDC (smeđi)?
Na njihovim stranicama se nalaze samo jedan smeđi i jedan plavi. Da li ima još neki kataloški broj?

ROCO 56274
View attachment 124227


ROCO 56278
View attachment 124228
Taj ČD Es sa slike nije standardni UIC tip. Model koliko-toliko sličan vagonu sa slike je radio Klein Modellbahn. Ali KMB nije doživio epohu VI pa tako nema ni modela iz tog njihovog alata u odgovarajućoj epohi.
ho-vuz-es-cd-vyroba-klein-modellbahn-136020367.jpeg

Razlika je u vidljivom fremu na standardnom UIC tipu i pokrivenom fremu na Č(S)D tipu.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ja osobno ne kupujem Roco Č(S)D i FS modele E vagona, jer su previše različiti od jedine forme koju Roco ima (+ dvije varijante, što se tiče vrata za SBB modele i što se tiče poklopaca ležaja osovina za SNCF modele ).

ČSD su naime svim svojim UIC E vagonima negdje u 70-im godinama spustile šarke čelnih klapni do visine gornjeg ruba stranica, te se po tome razlikuju od UIC E vagona drugih željezničkih uprava, gdje su šarke više od gornjeg ruba stranica.

View attachment 124255

Sada, kada sam s Google preveo tekst na stranici http://www.parostroj.net/katalog/nv/clanky/Vte/vozy_Es.php3, vidim da sam prethodno pogrešno protumačio u vezi visine čelnih stranica. Novi vagoni, isporučeni ČSD-u u godini 1965, imali su čelne stranice visoke 2923 mm, isto kao i E vagoni drugih željezničkih uprava, ali od tada dalje, počevši od novih isporuka u godini 1966, čelne stranice su bile još samo 2735 mm visoke. Dakle od godine 1966 nadalje svi su novi E vagoni već bili isporučeni s nižim stranicama.

Iz toga se može zaključiti da se iz Roco forme (ako zanemarimo pojedine detajle) mogu izraditi samo modeli ČSD E vagona godište 1965, s brojevima od 01 54 555 0 502-2 do 1 625-0 i od 01 54 555 1 626-8 do 1 999-9, no čini se da su ti vagoni bili rashodovani već u 80-ima, i da vjerojatno nijedan od njih više nije bio u prometu nakon kraja epohe IV.

Do sada sam vidio samo jednu fotografiju vagona ČSD E godište 1965, slikana je u godini 1970.
 

wiggum

Veteran foruma
Gledam malo Rocov katalog za 2024. g. i vidim da će ponovno izbaciti PKP Res s metalnim kolutovima.
Zadnji puta su izbacili singl model u 2020. g. pod kataloškim brojem 76590. Evo i slike s interneta.


roco 76590.jpg


Sada izbacuju set pod kataloškim brojem 6600099.
6600099.jpg

Gledao sam i preporučenu cijenu tog novog seta koja iznosi 149,70 EUR, tj. 75 EUR po modelu.
Samo za usporedbu, preporučena cijena za singl model od prije samo 4 godine je bila 42,90 EUR.

To je dakle poskupljenje od 75%!

 

Bobson

Novi član
Pozdrav! Vidio sam da je netko prerađivao vagone na Benet.
 

wiggum

Veteran foruma
Pozdrav! Vidio sam da je netko prerađivao vagone na Benet.
To izgleda kao tvornički model, od Electrotrena.
 

Bobson

Novi član
Za sva pitanja ( prevod ili bilo kakvu pomoć) [email protected] ili + 421 908 497 337...
To izgleda kao tvornički model, od Electrotrena.
M+M , ja ih nemam, lijepo izgledaju i jeftiniji su od konkurencije. Mene je bilo sram kada sam vidio da netko Beneti prerađuje a ja koji u Trnavi živim ništa.
Ako šta treba, tu sam...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh