Železnička stanica Niš

Jevra

Poznati forumaš
Gledajući po internetu naišo sam na satelitski snimak železničke stanice Niš,nešto mi se mota po glavi da nekako to prenesem na svoju maketu.Evo slike kako to izgleda a ima i link gde se može pogledati.Potrebno je i vaše mišljenje da li je ovo izvodljivo. http://www.eureka.rs/stanica.jpg.
 

Attachments

  • stanica.jpg
    stanica.jpg
    64 KB · Pregleda: 199

Mon

 
Osoblje foruma
Ako hoces uzi deo sa stanicom i peronima ispred, odgovor je sigurno DA :palac_gore:
Ali jjevra, ukoliko hoces citav reon sa svim onim na slici potreban ti je neki napusteni vojni hangar/magacin da bi sve to tamo smestio.
Ima jos jedna varijanta, da predjes na Z i da premjeris kvadraturu prostorije koje sada imas. :)
 

Jevra

Poznati forumaš
Ma ne sve,znam da je previše.Mislio sam na stanicu sa peronima i možda neki deo levo.Moja greška što nisam odmah to rekao :crvenilo:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Salio sam se malo jjevra, nadam se da mi ne zameras.

Mozes da uradis stanicu sa peronima posto ti prostor kojeg imas to dozvoljava.
Trebace ti vremena i truda ali ces na kraju biti zadovoljan. :palac_gore:
 

Jevra

Poznati forumaš
Naravno da ti ne zameram a i nemam potrebe ;) .Samo sad bi ovo trebalo uraditi i u WT,ali meni nekako to neide baš najbolje tj.nikako.Nadam se da će neko to uraditi,pretpostavljam naš Carllo kome to ide od ruke.
 

NClight

Hybernated
Nije problem napraviti u WT točno u mjerilu, samo je pitanje izvodivosti i potrebe da se radi točno u mjerilu.
Mala kompresija nebi bila na odmet, a i nemora baš biti sve prikazano kako je, naime uvijek možeš neki dio koji ti se dopada malko "približiti" tj isjeći komade koji su višak.

Bilo bi dobro da na slici označiš šta sve trebaš/želiš imati, pa se onda lako to nabaci u WT ;)
I obavezno navesti koje tračnice bi koristio ;)
 

Jevra

Poznati forumaš
Recimo ovako,stanicu sa peronima i ona ukrštenja sa obe strane koliko to mogućnosti dozvoljavaju.Šine koje ću koristiti su Piko.Nadam se da sam bar sada malo pomogo.
 

Jevra

Poznati forumaš
Ta nova stanica bi trebalo da zameni ovu staru.
 

Attachments

  • Copy.jpg
    Copy.jpg
    199.4 KB · Pregleda: 121

Mon

 
Osoblje foruma
Uz malu kompresiju k'o sto NCl kaze i malo boljeg planiranja "sta, kako i gde", bice mesta. :palac_gore:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Prvo ti trebaju dimenzije objekata kojih planiras da smestis na mestu stare stanice.
njihove dimenzije smanjis u razmeru 1:87 i onda mozes da vidis jel imas mesta ili ne.
Ukoliko nemas dovoljno mesta onda moras neke objekte da izbacis odn. da ih ne stavljas.

Naravno, prvo kreni od stanice pa posle nje sve ostalo.
 

Jevra

Poznati forumaš
Ma meni je bitna sama stanica sa peronima,objekti se mogu i smanjiti mislim njihov broj.
 

NClight

Hybernated
Evo malko šta kaže Google Earth:
Žuta linija je cca 870m (10m u H0!5,4m u N)
Plava linija je cca 113m od pročelja stanice do zadnjeg kolosjeka (cca 1,3m u H0-70cm u N)
Crvena linija je cca 110m / cca 1,26m u H0 ili cca 68cm u N(duljina krova od perona uz zgradu)
Koji metar +/- ali tu smo... poveći komad :zvizdi:


U blizini je i Crveni Krst-Niš, ništa manji... ali i ložiona koju bi se dalo "pomaknuti"
Kao što viiš, ovdje bi trebalo jaaako stisnuti / komprimirati (kompresovati) sve da stane na 3,5x2,3m

Sad je pitanje, što u stvari želiš prikazati.

Možda neka manja stanica?
 

Attachments

  • nis-870m-110m-113mResize.jpg
    nis-870m-110m-113mResize.jpg
    196.2 KB · Pregleda: 147

Jevra

Poznati forumaš
U Božiju m.... stvarno je preveliko,kao što kažeš treba mnogo kompresovati a i sama širina postolja je u tom delu gde će doći stanica nekih 130cm.Tako da od gornjeg dela nebi bilo ništa.E sad NC šta ti predlažeš,kako bi bilo najbolje to izvesti tj.tu manju stanicu.Ili da se uzme samo jedan deo,recimo deo sa onim ukrštavanjem koloseka koji se nalazi levo na slici i možda centralni deo koloseka kod stanice.
 

Jevra

Poznati forumaš
Na ovakva sam ja ukrštenja mislio samo u manjem broju.Da bi stanica bila sa nekih 6-7 koloseka.
 

Attachments

  • 3263882078_c406f12e91_b.jpg
    3263882078_c406f12e91_b.jpg
    566 KB · Pregleda: 96

NClight

Hybernated
Ovakvi sklopovi skretnica tzv. skretnički čvorovi uzimaju jako puno mjesta, a ti ga baš nemaš.
Moj bi prijedlog bio ili da ideš na pojednostavljeni prikaz stanice Niš, sa desnim skretničkim čvorom na onoj slici sa žutom linijom... a drugu stranu iskemijati kako paše.
Opcija je izabrati neku stanicu koja bi bolje odgovarala, a da je na nekoj od magistralnih pruga... sigurno ih ima ;)

Osim svega... nitko ti ne brani (osim savjesti >:) )da staviš natpis Niš na bilo šta ako te to veseli... jel'da? ;)
 

Jevra

Poznati forumaš
Toga sam se najviše i plašio,nedostatak prostora a i mislim da neće stojati nigde natpis Niš.Slika stanice Niš je samo kao što reče zbog sklopa skretnica.
 

Zeleni_vlak_ARENA

Član foruma
Ta stanica je srusena u saveznickom bombardovanju Nisa 1944. godine. Zgrada vise ne postoji i ne moze da se premeri; do danas nisam nasao cak ni njen crtez. Ali, mogu ti pomoci: na osnovu mera stanice ZAJECAR mogao bih da rekonstuisem njen izgled! Izmeri mi samo ugaone kockice na fasadi koje su sacuvane: duzinu, sirinu i razmak izmedju njih.

Ovo je jedna od 222 stanice cije makete planiram da napravim.
 

Zeleni_vlak_ARENA

Član foruma
Opcija je izabrati neku stanicu koja bi bolje odgovarala, a da je na nekoj od magistralnih pruga... sigurno ih ima ;)

Osim svega... nitko ti ne brani (osim savjesti >:) )da staviš natpis Niš na bilo šta ako te to veseli... jel'da? ;)
Sjecate li se filma: "Dvoboj za juznu prugu"? Na prvim kadrovima je oklopni vlak, koji se priblizava Nisu zajecarskom prugom. A sam dolazak u "Nis" snimljen je na stanici KURSUMLIJA. Evo tog kadra i kako danas izgleda stanica KURSUMLIJA. Jednostavno - na zgradu stanice KURSUMLIJA postavljeni su natpisi: "NIS":
 

Attachments

  • KURSUMLIJA_kao_NIS-2.jpg
    KURSUMLIJA_kao_NIS-2.jpg
    162.5 KB · Pregleda: 14
  • KURSUMLIJA-1.jpg
    KURSUMLIJA-1.jpg
    142.9 KB · Pregleda: 14
  • KURSUMLIJA_kao_NIS-3.jpg
    KURSUMLIJA_kao_NIS-3.jpg
    144.5 KB · Pregleda: 14

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh