СДЖ-CES Jg40445 - Tillig 77011

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Paketi su bili tek otposlani sa strane Tilliga...
 
  • Like
Reactions: Mon

Coppaz

Član foruma
Lepe slike i lep model. Dalje, jer mi sprski nije maternji jezik možda sam nešto propustio ali ono što je Tillig napisao na kutiji, je to tačno ili ne? ... Odnosno piše da je model iz epohe II, ali SDŽ (СДЖ) je bio naziv u periodu 1889-1918, naime kasnijem delu epohe I. Jel promašim nešto ovde ili je Tillig to napisao pogrešno... kad piše »Serbokroatische Staatsbahnen«? Dakle, možda da Tillig je pobrkali SDŽ sa JDŽ? S druge strane, JDŽ je postalo ка naziv tek posle 1945. godine, a onda smo već prešli u epoha III. Cini mi se da je nešto čudno oko ovo.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Pa JDŽ je bio i u staroj Jugoslaviji, a li kao i samo ime, nije bilo zvanično pa ni ime željeznice. SHS ali sigurno i godinama nakon ujedinjenja je bilo vagona s oznakama SDŽ. pa čak i lokomotiva reparacionog izvora.
 

Davor

Veteran foruma
Lepe slike i lep model. Dalje, jer mi sprski nije maternji jezik možda sam nešto propustio ali ono što je Tillig napisao na kutiji, je to tačno ili ne? ... Odnosno piše da je model iz epohe II, ali SDŽ (СДЖ) je bio naziv u periodu 1889-1918, naime kasnijem delu epohe I. Jel promašim nešto ovde ili je Tillig to napisao pogrešno... kad piše »Serbokroatische Staatsbahnen«? Dakle, možda da Tillig je pobrkali SDŽ sa JDŽ? S druge strane, JDŽ je postalo ка naziv tek posle 1945. godine, a onda smo već prešli u epoha III. Cini mi se da je nešto čudno oko ovo.
Verovatno je model nastao na osnovu neke fotografije nastale posle 1918. godine kada su postojale Železnice Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca ali je vozni park još uvek imao oznake uprava čiji je vozni park ušao u sastav železnice nove države: SDŽ, MAV, Južna železnica, Carsko - kraljevska železnica, Orijentalna železnica.
JDŽ nastaju 1929. kada je država promenila ime u Kraljevina Jugoslavija i to ime ostaje do 1952. kada menja ime u JŽ.
 

Coppaz

Član foruma
Kao što sam rekao, to jeste lep model, ali sudeći po odgovorima iznad, možda nije sasvim sigurno da je nekad postojao konkretno vozilo. Izgleda da je Tillig samo koristio neku klasu Omk-modela od nemačkog K.P.E.V. ali u drugoj boji.

Što se tiče železničkih uprava u Srbiji, i kasnije u SHS i YU, zaista nije izvesno da su vozila uvek bili označenе s novim znacima. Pogotovo u periodu 1918–1929 nije neverovatno da je sačuvana samo oznaka СДЖ-CES. Dalje, znamn da ne smem sto posto verovati Vikipediji, ali oni imaju ovakav aranžman za srpske železnice do 1919. godine pa dalje preko jugoslovenski period..

  • 1854–1889 | Privatna železnička preduzeća
  • 1889–1919 | СДЖ (SDŽ) / CES
  • 1919–1929 | ŽSHS (pitanje je da li je ova oznaka uopšte korišćena na vozilima?)
  • 1929–1941 | JDŽ
  • 1941–1945 | Deutsche Reichsbahn (DRB 1937–1945)
  • 1945–1952 | JDŽ
  • 1952–2004 | JŽ

Može biti tako da је Tilligov model samo jedna prijatna anomalija, ali za mene ovaj model će ipak biti zabavan deo moje kolekcije.


// Nikola
 

nik

Veteran foruma
Lepe slike i lep model. Dalje, jer mi sprski nije maternji jezik možda sam nešto propustio ali ono što je Tillig napisao na kutiji, je to tačno ili ne? ... Odnosno piše da je model iz epohe II, ali SDŽ (СДЖ) je bio naziv u periodu 1889-1918, naime kasnijem delu epohe I. Jel promašim nešto ovde ili je Tillig to napisao pogrešno... kad piše »Serbokroatische Staatsbahnen«? Dakle, možda da Tillig je pobrkali SDŽ sa JDŽ? S druge strane, JDŽ je postalo ка naziv tek posle 1945. godine, a onda smo već prešli u epoha III. Cini mi se da je nešto čudno oko ovo.
Nakon 1. svjetskog rata Srbija (a ne kraljevina SHS jer ona tokom rata još nije ni postojala) je dobila novosagrađena željeznička vozila kao reparaciju iz Njemačke i ta su vozila bila obilježena kao SDŽ cijelo vrijeme postojanja Kraljevine SHS a ostala vozila su bila obilježena kao SHS (bez Ž). Tek su nastaknom Kraljevine Jugoslavije sva vozila dobila JDŽ oznake. Jedino mi se čini da su oznake СДЖ-CES korištene u epohi I a СДЖ-SDŽ u epohi II.
 

nik

Veteran foruma
Ipak su СДЖ-CES oznake korištene i u epohi II.

Vierachsiger eiserner D-Zugwagen/Schlafwagen erste Klasse für Jugoslawien, Waggon- und Maschinenbau Görlitz, 1923.
fotografie-vierachsiger-eiserner-d-zugwagenschlafwagen-erste-klasse-fuer-jugoslawien-auSse-2.jpg

https://sachsen.museum-digital.de/object/11983
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh