060-EA Train Croatia - ACME 60204

nik

Veteran foruma
Očigledno si samo bespotrebno skinuo zaštitnu plastiku konektora a ne 'dummy' dekoder koji je upiknut odozdo.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Tommo, slažem se s Nikom. I ja sam čitao o mogučnostima da se stavi dekoder sa jedne ili druge strane pločice. Ja nemam Romunjke pa ne mogu reći. Inače zanimljivo da su mopedi sa 21 MTC dekoderom a sada upotrebljavaju PluX22. Možda zbog 2 standarda kod 21 MTC...
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Bok svima, evo jučer meni i kolegi stigle ACME "Dinare".:cool1:

Vanjština izgleda jako dobro, bez seciranja i uspoređivanja čini mi se da je model stvarno točan.
Koliko vidim prava lokomotiva u odnosu na model ima nešto kraće konzole u kojoj se nalaze farovi, vjerojatno je to bilo skraćeno kad su prešli na LED rasvjetu?
 

vdzr

Novi član
Najprije sam pomislio da su Talijani i Kinezi nešto spetljali pa stavili oznaku Plux22, a u biti su koristili MTC21 socket.
To je socket koji na lokomotivi ima 21 pin, a dekoder je napravljen kao 'ženski', i u jednom kutu nema rupicu - da bi se izbjeglo krivo okretanje dekodera.
View attachment 116992

Jedna lokomotiva koju imam pri ruci ima takav socket:
View attachment 116991

Skinuo sam dekoder s nje, ali ne ide. ACME loksa ima svih 22 pinova, tako da se MTC21 dekoder ne može spojiti.

View attachment 116993

Sad gledajući ovu sliku, pada mi na pamet da možda ispod pločice postoji još jedan "plug" koji se izvadi, pa se onda može ubaciti dekoder. Iako, u uputama ne piše da se pločica mora skidati u slučaju instalacije. U svakom slučaju nikad vidio ovo.

Da li netko ima iskustva sa ACME Rumunjkama na digitalu? Ili je netko vidio/imao sličnu situaciju?

Javim daljnje dojmove o ovoj sitnoj zavrzlami. :vrag2:
Bog Thommo

To ti je Plux 22. Moras odsarafiti veliku Platinu.
Ispod Platine je mjesto za Decoder Plux22

Pozdrav
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Da, bio sam u pravu, kao što su i nik i Gorchi u pravu (sad kad su vidjeli moju macro fotku)! :cool::p

ACME inžinjeri predvidjeli su da se dekoder ubode s donje strane glavne pločice - malo nezgrapno izvedeno na ovako dugačkoj lokomotivi sa puno mjesta iznutra.

Da bi se izvadio "dummy" plug, treba odspojiti priključak za farove na oba kraja modela, odviti 4 vijka i pažljivo dignuti pločicu. Dosta je nespretno jer su žice od dovoda struje s kotača kratke, pa se pločica ne može skroz okrenuti. Pazite da žičice ne puknu, jer će trebati ponovo zalemiti spoj!

Uglavnom, nakon malo ciljanja dekoder je unutra. Stavio sam privremeno jedan Plux 12 ESU dekoder, lokomotiva vozi, svjetla rade. :zarulja

Pohvala konstruktorima na lijepo izvedenoj elektronskoj pločici - sa jumperima je riješeno biranje analog/digital, i da li će crvena svijetla biti automatska s bijelima, ili upravljana posebno sa funkcijskim tipkama 1 i 2 na DCC upravljaču. Također je trećim jumperom moguće postići da se i gornji far posebno upravlja - super!

Mislim da ću ovdje staviti ESU LokPilot 5-icu, da imam kontrolu nad svim funkcijama posebno.

Da je dekoder s gornje strane, ovo bi bila savršena izvedba lokomotivske pločice. :djed
 

nik

Veteran foruma
Koliko vidim prava lokomotiva u odnosu na model ima nešto kraće konzole u kojoj se nalaze farovi, vjerojatno je to bilo skraćeno kad su prešli na LED rasvjetu?
Izgleda da su oni konusni završeci zamijenjeni ravnom okruglom pločom lima.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Bok svima, evo jučer meni i kolegi stigle ACME "Dinare".:cool1:

Najprije par dojmova - pakovanje OK, koriste onaj prozirni blister kao npr. Piko Expert lokomotive... Više volim stiropor kao kod Roca ili NME, bolje štiti model, ali srećom nije bilo oštećenja.

Vanjština izgleda jako dobro, bez seciranja i uspoređivanja čini mi se da je model stvarno točan. Na prvi pogleda izgleda super.

Lokomotiva ima (po papirima) Plux22 socket za dekoder. Imao sam doma jedan Plux16 dekoder, pa rek'o, ajmo probati.

Pažnja tko bude otvarao - nije baš da ide ko podmazano. :mad:

Gornji dio je u jednom dijelu, naravno nema vijaka, nego se kabina za šasiju drži na 8 plastičnih izdanaka koji dosta jako drže.
Koristio sam 5-6 čačkalica, pažljivo vukao (iako nemaš gdje uhvatiti), pokušavao s odvijačem, pazeći da se nešto ne ogrebe ili ošteti.... Ufff. :mamurluk: Nakon 10-tak min. pokušavanja napokon je skliznulo i kabina je sa strane.

I dočeka me ovo:
View attachment 116987

Do sad sam ubacio desetak dekodera u Plux socket, Roco, Piko, itd. Nikad nisam vidio ovakav prihvat za Plux!
Obično je u u zelenoj pločici na lokomotivi izbušena 21 rupica, ili ima prihvat s rupama zalemljen, tako da je nemoguće krivo okrenuti dekoder. Plux dekoder inače ovako izgleda:
View attachment 116988

Imamo 21 pin zalemljen na dekoderu, koji lijepo upada u rupice na lokomotivi, obično je to ovako riješeno:
View attachment 116989

OK, skinem "dummy" plastiku koja stoji u socketu kad se loksa vozi analogno.
View attachment 116985

WTF?? Što je ovo? :oKako da tu ubacim Plux dekoder? :glup

View attachment 116986
@Thommo samo jedno pitanje, da li u uputi ACME opisuje slikom i riječima montažu dekodera?

ACME I Linea Models imaju najgore stranice na svijetu. Zna li netko ima li ACME listu PDF dokumenata lokomotiva i vagona s pozicija a rezervnih dijelova i imaju li upute? Ja nisam uspio identificirati te dokumente na njihovim stranicama
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kameni,
ACME nema PDF uputstva da bi se ih moglo skinuti. Rezervni dijelovi su na webu (i lista napisana u uputstvima) a reklamacije... ne bih o tome.
Hvala Gorchi što si potvrdio,tako sam i mislio.
Ovo o reklamacijama ne mogu komentirati jer na sreću nisam ništa reklamirao (za sada).
Htio sam pogledati tu uputu čisto iz znatiželje.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Kameni, piši mi na mejl pa Ti šaljem fotografije tog uputstva.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Negdje u uputstvu čak i piše da se dekoder mora staviti ispod - ali ja sam to pronašao tek kad sam specifično išao tražiti po tekstu. Sličicom ili grafikom to nigdje ne prikazuju.
 

romi

Član foruma
Nitko od vas ne misli na Markliniste !! Molim fotografirajte lokomotivu i ispod da se vidi ima li mjesta za skiju. Mene osobno ne "vuče " ova Rumunjka no možda bi neki Marklinista zagriza za nju .Ajmo fotići akcija.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Nitko od vas ne misli na Markliniste !! Molim fotografirajte lokomotivu i ispod da se vidi ima li mjesta za skiju. Mene osobno ne "vuče " ova Rumunjka no možda bi neki Marklinista zagriza za nju .Ajmo fotići akcija.
Velika je loksa pa bi se moglo. Najvjerojatnije nema mjesta za klizač ispod postolja.... Možda za kakav hibridni klizač ili odmah iza postolja. Trebalo bi i osovine presložiti ili ih okretati.
ESU plux22 može na Marklin odnosno centrale CS2 I CS3 ali s prilično ograničenim funkcijama. Ili sve na Z21 a onda sve može. Inače na Porscheovoj maketi bacaju Marklin dekodere (doslovno) I stavljaju ESU. Marklin je iznimno ograničen što se tiče digitalije i loši su dekoderi (imaju aluminijske žice!?!? tko je lemio Marklin dekodere zna o čemu govorim) . I da se nisu posvađali s ESU imali bi savršene dekodere.
 

romi

Član foruma
Hvala za savjete, molim fotografiju lokomotive od ispod a ako se nekome da izmjeri visinu postolja s rubom kotača.
 

robogovi4

Poznati forumaš
:pozdrav:
evo, obzirom da jeu drugom pokušaju došla čitava, prvo sam ugradil esu v5 dekoder (da, ide sa donje strane pločice a pošto su žice kratke pa se baš neda odmaknut, odlemil sam jednu stranu žica pa je išlo bez "pogađanja") .
Moram ovdje na žalost reć i da ga je ESU fino iz................... sa tim dekoderom, barem kaj se tiće mapiranja funkcija; po meni totalni korak "u rikverc" u odnosu na v4, zakomplicirali do nemere dalje, no, nakon sat vremena igranja sam dobio što sam tražio; prednja glavna na f0, zadnja crvena na f0 + f1, gornja na f2 i "duplo A/sva bijela na obje strane" na f5.
A pošto smo jućer odradili i malu probu, evo video:

 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
:pozdrav:
evo, obzirom da jeu drugom pokušaju došla čitava, prvo sam ugradil esu v5 dekoder (da, ide sa donje strane pločice a pošto su žice kratke pa se baš neda odmaknut, odlemil sam jednu stranu žica pa je išlo bez "pogađanja") .
Moram ovdje na žalost reć i da ga je ESU fino iz................... sa tim dekoderom, barem kaj se tiće mapiranja funkcija; po meni totalni korak "u rikverc" u odnosu na v4, zakomplicirali do nemere dalje, no, nakon sat vremena igranja sam dobio što sam tražio; prednja glavna na f0, zadnja crvena na f0 + f1, gornja na f2 i "duplo A/sva bijela na obje strane" na f5.
A pošto smo jućer odradili i malu probu, evo video:

Zato ti treba ESU programator.
Do ESU 4.0 moglo se švercati bez programatora ali sada s ESU 5.0 je totalno prekompliciran za ručno mapiranje.
Kad pogledaš txt file onda ti padne mrak na oči koliko mapiranje ima CV postavki (funkcija, output, logika, sound + fine tuning) :cool_2:
 

robogovi4

Poznati forumaš
Zato ti treba ESU programator.
Do ESU 4.0 moglo se švercati bez programatora ali sada s ESU 5.0 je totalno prekompliciran za ručno mapiranje.
Kad pogledaš txt file onda ti padne mrak na oči koliko mapiranje ima CV postavki (funkcija, output, logika, sound + fine tuning) :cool_2:
Da, sa programatorom ide lakše, sreća pa imam taj cirkus. A nekako imam feeling da je to kompliciranje i napravljeno sa ciljem poboljšanja prodaje istog :)

I da, makina u stvarnosti izgleda vrhunski na maketi a i fino vozi :)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh