2063 zvuk

  • Thread starter Anonymous
  • Datum prvog posta
A

Anonymous

Guest
Eto mene da i ja tražim pomoć neke dobre duše sa foruma.

Za neke prije spominjane projekte, već dugo pokušavam doći do zvuka karavele - ali mi to nikako ne uspijeva.
Stvarno sam pokušao na nekoliko mjesta i načina, ali bez uspjeha.
Na netu ima samo fragmenata ili loših snimaka (iz kabine).
U Zg je zapravo i nema, pa mi poznate strojovođe i sve do šefa Gredelja odavdje ne mogu pomoći.
Oni koji navodno imaju vlastitu snimku, nalaze sve moguće izgovore da mi je ne daju za kopiranje. (pa je pitanje da li je uopće imaju)
Prije par mjeseci sam kontaktirao i PP-om mladog strojovođu sa Ri-područja, člana ovog foruma, ali nisam uopće "doživljen" - niti odbijenicu u odgovoru nisam dobio...

I onda se ponovo rodi nada, jer sam u temi -Susreti i druženja forumaša (bilo slučajno ili namjerno)!- naišao na odlična dva linka koja je damir stavio :naklon: :naklon: :naklon:
A u jednom, http://zeljeznice.forumhr.com/t14-hz-2063, ispada da je to njihova lokomotiva "za po doma" :ljubav

Obzirom da sam upoznao damira, čini mi se da se ovaj puta "smijem usuditi nadati" :D
da bi se nešto moglo napraviti, jer je ova Ri ekipa izgleda od akcije...

Dakle, moje pitanje je da li bi se negdje, nekako, nekada... mogla izvući neka karavela da ju snimim.

1. Priprema: Rad na leru za kalibraciju opreme
2. Snimanje: Paljenje - ler - položaji 1-8- tranzicije - položaji 8-1- tranzicije - ler gašenje - solo truba.

Sve bi trajalo valjda 15min. max.
Ja ću pripremiti 3 vrste snimanja sa dobrom opremom.

Ako se uspije "zahvatiti" i Jenbaha, gdje bi mi kraj bio... :D

.....
Naravno, stvar se sinhronizira sa svima uključenima i najmanjom gnjavažom za organizatore. I nigdje ne gori, sve je brže od onoga što imam sada - skoro ništa...
Sa druge strane, ako treba, na poziv, ja sam tamo negdje kod vas za 45min iz Zg :plaza:

Odlazak na neku klopu se podrazumjeva... :andjel:

PS, sve isto vrijedi i za svakoga tko je voljan- ili je u prilici - to omogućiti, zato nisam kontaktirao nikoga PP-om već ovako temom...

PPS, u slučaju "akcije", reportaža ovdje slijedi :ples

lp
 
A

Anonymous

Guest
Da znas H0modelar sutra ujutro (tj.danas) cu vec pricati sa boljom polovicom pa ti se i ja pridruzim na putovanju. Em smo malo zajedno, em vidimo "torcida skvadru" em mozda nekaj kupimo a sigurno bumo i nekaj pojeli. A da ce se ta skvadra aktivirati po pitanju u to ne sumnjam ni malo. Drzat cu se azuriran. :D
 

Damir

 
Osoblje foruma
@ Piccolo ne-ne "torcida škvadra :nene: nego, RI Armada :andjel: :D :D
@ Anna,donekle si na pravoj adresi,ali ja sam ti još zelen među članovima štaciona i još pomalo slažem kockice :D
Probaj vidjeti sa našim zlatnim dečkima na tom polju recimo thomcro ili Thommo koji su od začeća "Štaciona" možda mogu pomoći :?: :?:
@ Dečki evo ako čitate pomozite našem forumašu Ho modelaru da u svijet digitale ubaci i zvuk karavelice :palac_gore:
 

H0 amater

Član foruma
Zdravo!

In zakaj ne kupiš sound decoderja z originalnim zvokom?

Karavela ima motor GMC 645 E3, kar pomeni, da je zanjo primeren ESU sound dekoder 73408.


pozdrav!

H0 amater
 
A

Anonymous

Guest
@ damir

Ma znam ja da si ti novi, ali si ipak "bliže" vatri nego ja, ovdje u ZG... :D
Pogodi koga smatram čovjeka od akcije, sa kapacitetom za nešto pokrenuti :D

@ piccolo

Dobro da nisi bio u RI ili ST sa šalom o armadi/torcidi, a na autu ZG tablice. Odmah bi dobio besplatni CABRIO! :D
Drži se ti modelarstva, a nas mlađe pusti da jurcamo za loptom i bavimo se nogometnim navijanjem... :D

@ H0 amater

Pratim Vaš rad na svim forumima i što reći osim :naklon:

Hvala na savjetu i predloženoj pomoći... :palac_gore:

Možda Vam je promaklo da se nešto razumijem u elektroniku, a da se profesionalno bavim ozvučenjima i Hi-Fi -jem.
To napominjem zbog toga jer bih si "pucao u nogu" da mi je promaklo tako jednostavno i očito rješenje. :D

No, to nije tako iz barem 3 razloga.

Prvo, 16-645E3 u GP-40, SD-26, SD-40... i našoj 2063 nemaju isti zvuk, jer je zvuk definiran osim motorom, i oblikom-dužinom-promjerom-putanjom... ispušnih cijevi. Poslušajte na youtube-u pa ćete vidjeti. Baš je velika razlika.

Drugo, ESU ima (još uvijek- vidjeti ćemo sa 3.5 na 4.0) 8-bitni zapis, sa 12kHz sampling rateom. To znači da nema ništa iznad 6kHz...
Poslušajte fućkanje turba na 30-ak tisuća okretaja (gdje je sva audio informacija iznad 5kHz) sa neke audio snimke i iz ESU dekodera, pa ćete vidjeti za što ste sve zakinuti.
To je zvuk kao iz telefonske slušalice... :cry:
Da im je zvuk isti, odmah bih radije platio 150USD jednog EMD 645E3 Tsunamija za Hi-FI snimak sa 16bita/44kHz, bez pogovora ;)

Treće, u opticaju imamo 30-ak US horni, ali ni jedna ne zvuči kao nama poznata (export Leslie) sa stare 2063, jer je rađena za izvoz, pa je nema u USA (a onda ni u sound fileovima)...

Do sada sam manje-više 2 godine u traženju toga (odavno koristim sa ESU-a skinute sound sampleove pomoću audio softwarea - za sve probe više prototipne vožnje), i čini mi se da je jedino rješenje skupiti poduzetnu ekipu, napraviti neko fora druženje i snimiti to kako spada...

Naravno, otvoren sam za sve opcije ako netko ima bilo kakav prijedlog.

Razlog zašto mi treba tako dobar zapis će se vidjeti poslije... :andjel:

lp
 

Damir

 
Osoblje foruma
@ damir

Ma znam ja da si ti novi, ali si ipak "bliže" vatri nego ja, ovdje u ZG... :D
Pogodi koga smatram čovjeka od akcije, sa kapacitetom za nešto pokrenuti :D
E,kad imaš takvo povjerenje u mene, sad di puklo pokušat ću ti to nekako riješiti sa nekim našim već navedenim forumašima :palac_gore:
ja za vezu imam njih oni nekoga i eto zvuka :D :D Bar tako mislim :hmmm
 
A

Anonymous

Guest
Ti znaš tko zna. To je to... :D
Thanks na trudu unaprijed! :palac_gore:

...imaš PP...

lp
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Ej, Robi, znaš li ti koliko ja s NC-jem već dogovaram da dođe snimiti Žutku i njene zvukove?! :polomljen:
Godinu dana, sigurno. :D

Kad se mi pokrenemo, na kraju će ih povući iz prometa! :( >:E:

Inače moj prijatelj koji je strojovođa u Rijeci je rekao da, kad budemo spremni, najavimo se, a on bi sredio s šefom Ri vuče da nam omoguće snimanje Žutke jedno 15-20 minuta. Ensiiiiiiilaaaaaaaaaaajtttt!! ;)

Što se tiče snimanja Karavele, postoji nekoliko pluseva, ali i minusa.

Najprije minusi:
- moj frend SV nema ispit za dizelke, pa nikad ne vozi Karavelu
- Karavele duže jedino strojovođe iz Moravica, a ne i Riječani. Tako da Karavele rijetko ostaju kod nas u Ri, i noće u Moravicama, ako nisu u prometu

Plusevi:
+ "Štacion" je ostvario (relativno) dobru komunikaciju sa HŽ odjelom za korporativne komunikacije, pa bi se moglo službeno zatražiti dozvola za snimanje zvuka u Moravicama
+ rečeni stojovođa-frend je baš iz Moravica rodom pa bi ti (ili nam) mogao biti od velike pomoći (ako dobijemo dozvolu) među HŽ zaposlenicima

Znači, ako misliš da ti možemo pomoći, sendni mi mail pa ćemo se dogovoriti detaljno.
 
A

Anonymous

Guest
Wooow :eek:
Stvari su se pokrenule... :ples2:

Da li mi možete pomoći?
Pa jedino mi vi i možete (očito) pomoći. :naklon:

Bilo bi krasno i NC-a u to uključiti, jer sam uvjeren da bi se i "službeno razbolio", samo da bude sa nama... :D

Što se tiče vaše brzine snimanja žutke, ja moram šutjeti, jer je prošlo "brdo" vremena od prezentacije karavele sa Markezom a ja još uvijek nemam sound fragmente :crvenilo:

Mailam te...

lp
 

thomcro

Aktivan član
Upravo se čuh sa Damirom koji mi je i uputio na ovu temu. Trenutno su kod nas u Rijeci, u depou, dvije karavele ali se vrlo malo ili skoro nikako ne pale. Razlog nesmijem napisat ali ga mogu predočit ...
t0321.gif
! Dali bi neku od njih htjeli kresnut par minuta samo da se snimi zvuk
1571716395.gif
. Mogu pitat sutra dali je to moguće.

Da, za to nije nužno potreban SV, to može napraviti i netko od mehaničara samo ako netko od viših odobri.
 
A

Anonymous

Guest
thomcro kaže:
Upravo se čuh sa Damirom koji mi je i uputio na ovu temu. Trenutno su kod nas u Rijeci, u depou, dvije karavele ali se vrlo malo ili skoro nikako ne pale. Razlog nesmijem napisat ali ga mogu predočit ...
t0321.gif
! Dali bi neku od njih htjeli kresnut par minuta samo da se snimi zvuk
1571716395.gif
. Mogu pitat sutra dali je to moguće.

Da, za to nije nužno potreban SV, to može napraviti i netko od mehaničara samo ako netko od viših odobri.

Ma sjajno!
thomcro :naklon:

Stvarno hvala na iskazanom trudu!

Bože moj, ako su neispravne, to je stvarno viša sila.
Kao što sam gore pripomenuo, ne bi trebale raditi dugo. 30 sekundi u svakom položaju je sasvim dosta, da se može izvući lijepi segment za repeticiju.
Jedino je možda nezgodno što to bez svih položaja nema smisla, pa ako nisu spremne za RUN 8 :D , onda ćemo morati čekati neku drugu priliku...

:molitva

lp
 

thomcro

Aktivan član
Napisati ću informacije koje sam danas saznao (mada smo se H0modelar i ja osobno čuli) kod nadzornika lokomotiva:

- dvije karavele su u Rijeci i moguće da bi se dalo nešto iskemijati
- od četvrtka barem jedna ide na prugu jer će se iz Bakra izvlačit bruto i falit će žutki i 90% da je jedna karavela ići na šanpetersku prugu
- ako bude tako da jednu aktiviraju onda nebi trebalo biti problema oko snimanja. Problem bi mogao bit kad "ubost" lokomotivu u depou
- ja nou čens to snimiti jer iz razgovora sam skužio da bi to trebalo snimiti malo boljom tehnikom a ja to nemam

E sad kako uskladiti dolazak i snimanje ...
1571716395.gif
! Možda bi ipak neko vrijeme trebalo pratit maper kako se neka karavela kreće, "uhvatit" joj ritam i po tome se ravnat.

Ima još jedna opcija ali o tome ću poslat H0modelar-u PP jer to je onako ... jelte ... ne-ne ...
483207871.gif


I dalje stojim na usluzi u svako vrijeme ako što treba dogovoriti oko snimanja.

I to bi bilo to od mene!

100301023.gif
 

Damir

 
Osoblje foruma
:D Stvarno si kralj nad kraljevima thomcro ;)
Ča misliš da bi mogli potekovat zdolun-zgorun ili ti ga Škrljevo-Bakar ti,ja , ho modelar i još ki će z mikrofonom va ruke i opremom samo se nadan da ni jako teška,aš ću biti vas va pote :D :D :D Aj,sad san se zmislel :??: A,živo srebro naš Kapić je dobar za potekovat,on će nosit IBM opremu :D :D :D
 

thomcro

Aktivan član
damir kaže:
... Ča misliš da bi mogli potekovat zdolun-zgorun ili ti ga Škrljevo-Bakar ti,ja , ho modelar i još ki će z mikrofonom va ruke ...
Čuj, ja san vajka parićan ako je za delat kakov eškn
3203236809.gif

damir kaže:
... živo srebro naš Kapić ...
Ćo, brež njega poć nekamo ... mislin da se nebismo baš lepo proveli. Antroke bi njurgal par dan
483207871.gif
. A i ki bi ga poboga trpel
978972.gif
onako njurgasteg
 
A

Anonymous

Guest
@damir & thomcro
Alo vas dvojica!
Lakše malo...
Pola (ma lažem, 75%) vas ne kužim...
:D :D :D

...a tako mi je to fora čuti uživo... sve što češće nemam pojma o čemu pričaju... :D

....

Najnoviji update

Ja idem putem savjeta thomcro-a (hvala na trudu još jednom :naklon: ) koji je ekspert sa bezbroj sati u simulatoru i preslušavam sve snimke u bližoj i daljoj okolici.
Ideja je bila da ako se nađe pogodan set zvukova, kontaktira tvorca i riješe pitanja intelektualnog vlasništva.
No, bojim se da ništa od toga. Sve više sam uvjeren da se bez snimanja neću provući...

Moram priznati da sam dosta zbunjen oko tih simulatora...
Stvar se ponavlja kao i u našem modelarstvu. Modeli izgledaju meni savršeno, a zvuk je skoro pa smiješan.

To me podsjeća na proizvođače sound dekodera koji imaju snimljen zvuk lera, i onda ga promjenom brzine samo ubrzavaju (pitch).
Digitrax, QSI, MRC...
Grozno...Nerealno...Na višim okretajima frekvencijski osiromašeno...
Svi znamo da EMD lokse imaju 8 položaja, sa prijelazima između njih, i prema gore i prema dolje. A ne "pedalu" gasa :D
Kad meni netko kaže riječ "simulator", meni je to toliko ozbiljno da ja odmah "vidim" sliku nekog US kokpita aviona...
U ovim simulatorima ne samo da nemaju snimke ikojeg EMD motora sa položajima i tranzicijama, već je to u više nego skromnoj rezoluciji. s:xx:
Proivođače sa dekoderima koji moraju imati procesore koji vrte u real time-u još i shvaćam sa redukcijom količine podataka, ali ove na simulatoru -bogami ne. :cry:
Pa gdje je tu problem da se stavi zapis 16bita/44.1kHz, ono- CD kvalitete... ?

Znači, ako nađem simulator sa svim položajima (teško), biti će zapis dobre kvalitete (teško), i imati zvuk kao 2063 (teško).
Dakle "teško" na treću potenciju! :hmmm:
No, ne predajem se. Tražim dalje... :razumijem:

Samo jedna ilustracija o čemu pričam.
Prije nekog vremena smo imali veliku izložbu u Tehničkom muzeju, 70m modula, 10-ak maketa u 400m kvad.
Sve je bilo prepuno briljantnih radova, vrhunskih detalja i minijatura.
Ja sam bio skroz na najudaljenijem dijelu, u kutu, sa malim zakucanim neuglednim krugom na tapiciranoj dasci.
Gore je bio Taurus, Br89 i Sd40.
Sustav je bio spojen na laptop, malo multikanalno pojačalo, 87mm širokopojasni zvučnik i mali bandpass sub iza zastora. Zvukovi realni, sinhronizacija između kretnje i zvuka odrađena.
Kada sam startao paljenje EMD-a, u roku 10 sekundi su bila 4 reda ljudi oko mene. Nitko više nije gledao ostalo. Nitko nije primjetio da vozim u krug, po tepihu...
Lokomotiva je stajala na mjestu skoro minutu, a svima je bilo ultra zanimljivo. I nitko nije shvatio da ništa još ne vozi!
Na zvuk male 89-ke klinci su vrištali i vikali "evo Tomica" (po onoj seriji, popularnoj tada, tko se sjeća).
Eto, to je moć "pravog" zvuka...

Evo uspavanke za sve: :D

WgnjfBn-Zr8[/media]]

Ako imate ikakav sustav ili dobre slušalice, 40Hz na +6db i "vozi Miško!"
:andjel:

lp
 

thomcro

Aktivan član
H0modelar kaže:
@damir & thomcro
Alo vas dvojica!
Lakše malo...
Pola (ma lažem, 75%) vas ne kužim...
...
483207871.gif
... a šta ćeš kad smo tak'i :D
H0modelar kaže:
... Evo uspavanke za sve:
...
affraid.gif
auuuu miliću!!!!

Šalu na stranu, poslat ću ti još linkova.
 

Damir

 
Osoblje foruma
H0modelar je napisao/la:
@damir & thomcro
Alo vas dvojica!
Lakše malo...
Pola (ma lažem, 75%) vas ne kužim...

Nemoj nan ča zamerit Robi :D :D :D
 

thomcro

Aktivan član
Btw, jel' prati tko karavele po maperu?

Uh ... sad ja gled'o, obje su u akciji (008/014)!!! I to ne kako mi je nadzornik rekal da će na šanpetersku samo jedna već su obje na riječkoj!!! Kol'ko vidim po maperu, izvlače bruto iz Bakra! H0modelar ... ako misliš snimat ... konsolidiraj snage i put Rijeke!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh