305/306 Balaton-Jadran Express Prag - Rijeka - Prag

Stanley

Poznati forumaš
Ne vidim da u ovom podforumu imamo vlak pod tim imenom, koji je prometovao na relaciji Prag - Rijeka - Prag u četiri ljetne sezone - od 1965. do 1968. Obustavljen je nakon vojne intervencije Varšavskog pakta u Čehoslovačkoj 21. kolovoza 1968.
Viđao sam taj vlak u puno navrata. Dapače, ponekad sam ga vrebao uz prugu između Heinzelove i stajališta Maksimir (tada još nije bilo vijadukta) oko 16 sati. Bilo mi je uzbudljivo gledati kako dimi i hvata brzinu od Zagreb Glavnog kolodvora prema Borongaju. Vlak je prema Koprivnici vukla parna lokomotiva serije JŽ 11, a jednom sam vidio i JŽ 01.
Vagoni su bili ČSD, nekog starijeg tipa i tamnozelene boje. Imali su i vagone na kojima je pisalo ''lehátkový vůz'' (kušet) i/ili ''lůžkový vůz'' (WL). Kao odredište na ploči je pisalo ''Praha střed''.
Kod vrata vagona pisalo je ''kuřáci'' i ''nekuřáci''. Pretpostavljao sam što to znači, ali sam ''iz vica'' pitao kolegicu iz razreda u gimnaziji Lidušku koja je bila Čehinja iz Končanice. Rekla mi je da to znači ''pušači'' i ''nepušači''. Ja sam na to rekao kako sam pretpostavljao da to označava muške i ženske, a ona meni da sam pokvareni prasac.
Na forumu zeljeznice.net objavljeni su izvodi iz voznog reda 1965./1966., gdje se vide vlakovi 305 i 306:
Nisam, eufemistički rečeno, pretjerano uvjeren da će ovaj vlak privući veću pozornost modelara, ali vrijedi pokušati. Za modele lokomotiva znam da ih nema (osim kod nekih u ''kućnoj'' izvedbi), jer nitko ne proizvodi JŽ 11 i JŽ 362. Za vagone ne znam, možda bi se nešto moglo i naći.
Od vagona nalik onima koji su bili u sastavu Balaton-Jadran Expressa našao sam na internetu samo ovaj:
Svaki podatak o sastavu, točnoj relaciji i VR po godinama vlaka Balaton-Jadran Express, o fotografiji da se ne govori, bio bi dobrodošao.
 

nik

Veteran foruma
U H0 je kao velikoserijski model najavljen ovaj ČSD vagon.
čsd.png
Također se pojavio i prtljažni ČSD vagon istog proizvođača.
18461_12442__vyr_1244197210002.jpg

http://www.itvlaky.cz/pkcomputers/e...uz-Da-7309-Praha-Igra-Model-Sikulove-97110003
http://www.itvlaky.cz/pkcomputers/e...vuz-Da-7228-Brno-Igra-Model-Sikulove-97110002
 
Last edited:

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
DSC_0008.JPG Prilog za ovaj vlak mogla bi biti razglednica putovala 1967 iz Knina, uz sjene ne znam kojeg doba dana obasjanog Suncem vide se dva ČSD Wl ili Bc vagona. Od 1966 vlak je imao i kursni vagon za Split! Bio je to najsporiji krrsni vagon u Evropi, jer je osim trčanja po redu vožnje imao i stajanje u Zagrebu od popodneva do večeri, kad se uključivao na noćni vlak za Split. Možda je dobio i koji još vagon kao nekakva kursna grupa od 1967., što bi onda odgovaralo fotografiji s razglednice....redove vožnje iz toga doba nemam...
 

nik

Veteran foruma
View attachment 63360 Prilog za ovaj vlak mogla bi biti razglednica putovala 1967 iz Knina, uz sjene ne znam kojeg doba dana obasjanog Suncem vide se dva ČSD Wl ili Bc vagona. Od 1966 vlak je imao i kursni vagon za Split! Bio je to najsporiji krrsni vagon u Evropi, jer je osim trčanja po redu vožnje imao i stajanje u Zagrebu od popodneva do večeri, kad se uključivao na noćni vlak za Split. Možda je dobio i koji još vagon kao nekakva kursna grupa od 1967., što bi onda odgovaralo fotografiji s razglednice....redove vožnje iz toga doba nemam...
Odgovarajuće modele najavljuje Igra.
Ba-01.JPG

http://www.modelkrajiny.cz/pripravujeme/ba.aspx
Bai-4dv-01.JPG

http://www.modelkrajiny.cz/pripravujeme/bai-4dv.aspx
 

nik

Veteran foruma
Ovdje ima više o ovoj seriji ČSD vagona građenoj '58-'62. (Tatra-Smichov).

Vozy Ba
Vůz druhé třídy s deseti oddíly a postranní chodbou. V oddílech je 80 koženkou potažených čalouněných sedadel, na chodbě 8 sklopných. Na jednom představku je záchod a umývárna a na druhém záchod a oddíl pro průvodčího. Od roku 1959 byly vozy řady Ba vyráběny s rozhlasovou ústřednou, která byla umístěna v jednom z oddílů. Postupně byly ústředny z těchto vozů demontovány.

4.jpg

Vozy Bac
Vozy druhé třídy s devíti oddíly s postranní chodbou, sedadla v oddílech lze upravit na lůžka. V oddílech je 72 míst k sezení, která lze upravit na 54 lůžek, vždy 3 nad sebou. Na jednom představku je záchod a umývárna, na druhém záchod, oddíl průvodce s umývárnou a oddíl průvodčího.

7.jpg

http://www.vagony.cz/pojezdy/pensylvansky/ba1958.html
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
podaci o Balaton-Jadran expressu iz ljeta 1967. iz njegove zadnje godine. Međutim, pogled u 1968. red vožnje postoji Adriatica express, koja je također "moćna" kompozicija s vagonima i iz Varšave za Rijeku/Split, tako da možda nije sve bilo tako crno vezano za intervenciju u Čehoslovačkoj 1968. Treba reći i da je 1967. postojao brzi vlak iz Varšave koji je preko Beča dolazio u Zidani Most i davao kurseve po ljeti na Simplon express a ti su vagoni, uz koje je rariter PKP 2 razred (do Zagreba je vozio po ljeti ), išli iz Beča (po ljeti), a po zimi iz Maribora do Skopja. Predlažem za MAV prvi razred vagon sa slike (Ganz) Balaton-Jadran exp. 1967.jpg Balaton-Jadran exp. 1967. sastav.jpg MAV 1 razred 23-7-1967.jpg
 

Stanley

Poznati forumaš
IGRA MODEL najavljuje vagone o kojima sam govorio u prvom postu. Očekuju se u prvom kvartalu 2020. godine:

Bai 4dv:

caPPukx.jpg


Lehátkový vůz

0aG2dSi.jpg


Evo i potvrde da su takvi vagoni vozili kod nas:
Besonders in den 60er Jahren waren diese Personenwagen mit internationalem Schnellzug verbunden. Diese Personenkraftwagen fuhren durch Deutschland (besonders Prag - Berlin), Österreich, Ungarn, Rumänien, Bulgarien und Jugoslawien. Die Reihe Bai stellte ganz letzte Art der Personenwagen dar, die in Tatra Smíchov gebaut wurden.

https://www.modellbahnshop-lippe.com/neuimshop/0/0-0-0-neu-0-0-3-0-0-0-0-0-gb-p-0/neuimshop.html
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Još im fali AB tip iz iste porodice
Neka fotografija s riječke pruge i čehoslovački kolni park kod nas - ako je 1962. točna godina, tada bi to bio kakav turistički izvanredni turistički vlak. U 60-im bi za čehoslovačke kurseve bio karakterističan i poseban Das.ČSD Da prtljažni zeleni (Igra Model).JPGdsoÖBB CSD AB 2331 - wien - 8.1958.jpgJŽ 362 i ČSD brzi vlak navodno 1962. riječka pruga.jpg
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
i jedno pitanje, LIPPer nudi kola za brze vlakove
GRA MODEL 97410000
Ba Praha

i standardna kola (u kojima je ubrojan i Bac kušet)
IGRA MODEL 97310000
Bai 4dv. Praha

Kakva bi bila razlika između Ba i Bai? Možda postojanje kupea?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh