441 - varijante za model

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Sta su ove crtkane vertikalne crte? To su zrcalne vertikalne kote krivulje krova, ali kojom svrhom?
nik je već odgovorio na to pitanje, a ja ću još malo pojasniti da smo krov krenuli mjeriti po utvrđenim razmacima od 30cm, s lijeva na desno.
Zadnje polje izmjere na desnoj strani iznosilo je, naravno, s razmakom od 40 cm.
Ta mjesta koja smo nik i ja mjerili označena su normalnim vertikalnim kotama i navedene su mjere.
Ja sam prilikom izrade skice te kompletne mjere samo simetrično poredao sa lijeva na desno, da bi se kod iscrtavanja
krivulje dobilo što više točaka (to su te isprekidane linije). Iscrtao sam ih čisto informativno.
 

damir661

Veteran foruma
Donekle skrećem s teme, ali bi se možda trebali pozabaviti i enterijerom u kabinama. to se ipak kolko-tolko vidi na modelu?:andjel:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
A jel to i prema fotki 'sa metrom' 10mm? Ja sam stavio tih 10mm 'odokativno'...
Gledao sam malo te fotke, gdje je u blizini metar. Prema tim slikama koliko-toliko prihvatljive kvalitete, taj zub iznosio bi 10-15 mm maximalno.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Jesi točno očitao sa slika da su obje 'srednje' okomite kote potpuno istih 2365mm? Krov tamo, doduše, već jest gotovo horizontalan ali ipak bi se očekivala neka razlika. U svakom slučaju treba računati sa time da je kod ovih okomitih kota, s obzirom na uvijete mjerenja istih, lako moglo doćo do greške od nekoliko mm.
Jest, očitao sam te vrijednosti i o tim srednjim okomitim mjerama od 2365mm sam i ja razmišljao.
Na odstupanja kod ovakvog mjerenja svakako moramo računati.
Ne treba zanemariti i podatak, da se taj raspon iste vrijednosti od 2365mm, proteže tek 40tak cm duž poprečnog presjeka.

To bi na onom otisku trebalo biti približno unutar ovih označenih granica:
DSC_0557.JPG

To će se najbolje još provjeriti, ako se povuče tangenta na ovaj označeni dio, pa se lako vidi koliko je zapravo ta linija ravna.
Pri povlačenju tangente, ne referiraj se na crnu crtu povučenu flomasterom, jer ona malo unutar utisnutog žljeba pleše,
već prema samom otisku... Pretpostavljam da bi tih odstupanja moglo biti za kojih cca 2mm..
 
Last edited:

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
No, da naši ACME dizajneri ne bi slučajno za nešto bili uskračeni, napravili smo im i ovakvu jednu fotku ;)

DSC_0394.JPG
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Hvala Sky na objašnjenju postupka ;) I da, napravio sam nekoliko slika od jedne lokomotive u radionici tako da se može napraviti i unutrašnjost, doduše nisam je mjerio pa bude malo odokativno uradjena :) Pa zbog one kutije za alat/kutija za.. khm:) nema smisla praviti drugčije kabine A i B jer su obe kutije sličnih dimenzija.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
20120430163217-045bfb88-me.jpg

441.079, Dobova, 31. 7. 1992.
 

nik

Veteran foruma
Da ponovim jedan od 'izgubljenih postova' od 25.11.2013.
nik kaže:
Ekipa u sastavu Sky, wiggum, željko halambek i ja je danas bila u Gredelju na Vukomercu. Detaljno je premjeren frem lokomotive kao i dobar dio karoserije. Tamo smo bili od 10 do 15 sati a bilo je oblačno, hladno i puhao je vjetar...
s1.jpg
s2.jpg
s3.jpg
s4.jpg
s5.jpg
Hvala upravi TŽV Gredelj što nam je susretljivo i bez odugovlačenja omogućila ulazak u krug tvornice i ovu današnju izmjeru!
 

nik

Veteran foruma
Da ponovim još jedan od 'izgubljenih postova' od 25.11.2013.
željko halambek kaže:
:hladno:Evo još malo atmosfere sa terena. Inaće ja se još uvijek odmrzavam.:hladno:

s6.jpg

Evo kako Nik pristupa zadatku. Razapeći uže ispod sanduka lokomotive na mjestu gdje počinje zaobljenje dobili smo odnos linije koje stvara to uže u odnosu na tjeme prednjeg zaobljenja te smo izmjerili udaljenost užeta od tjemena.

s7.jpg

Pomoću EPS ploče kopirana je na nju tlocrtna forma prednjeg dijela lokomotive.

s8.jpg

:hladno:Razgovaraju mali polarni medo i njegova mama:
"Mama, a je si li ti čistorkrvna polarna medvjedica?" "Jesam " "Si sigurna, mama?" " Me jesam"
Mali dalje pita: "A tata jel on čistokrvni polarni medvjed?" "Da." "Si sigurna, mama?" " Me jesam"
"A obje moje bake?" "I obje tvoje bake su polarne medvjedice" "Čistokrvne?" "Ma jesu 100%"
"A deda? Jedan i drugi, jesi li oni 100% čistokrvni polarni medvjedi? " M jesu i oni su."....
"A zašto je onda meni tako ziiimaaa?"

s9.jpg

:hladno:Nik, Sky i Wiggum u akciji....:hladno:

s10.jpg

s11.jpg
 

Železničar

Poznati forumaš
Potrebno je kupiti i dostaviti novu / polovnu FLM lokomotivu (OBB 1043) i dodati 100 eura za odlivak i troskove prerade.
Verzija (mislim da je moguce napraviti vecinu varijanti) i broj po zelji kupca. Konkretno na slici se vide 441-508 sa tri fara i 441-704 sa jednim farom. Vetrobrani su takodje modifikovani.

Ja bi pored moje 704 voleo jos 040, 315, 412 i 747 recimo ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh