ACME 24500 - HŽ Y

wiggum

Veteran foruma
:o:o:o

24500 Set di due carrozze tipo Y di seconda classe nella più moderna livrea delle ferrovie Croate. Set of two second class Y car owned by Coration railways in their latest livery. Set aus zwei Typ Y Wagen zweiter Klasse der Kroatischen Eisenbahnen in der neuesten Lackierung.


Neka Memoba SoSe prema broju, ali TOP novost! :ples2::ples2:
 

nik

Veteran foruma
:o:o:o

24500 Set di due carrozze tipo Y di seconda classe nella più moderna livrea delle ferrovie Croate. Set of two second class Y car owned by Coration railways in their latest livery. Set aus zwei Typ Y Wagen zweiter Klasse der Kroatischen Eisenbahnen in der neuesten Lackierung.


Neka Memoba SoSe prema broju, ali TOP novost! :ples2::ples2:

Riječ je o dva HŽ Y vagona drugog razreda u najnovijem bojenju (bijelo)...

Ovdje ACME i Memoba trebaju biti jako oprezni; naime ne postoji NITI JEDAN HŽ Y vagon 2. razreda u novom bojenju koji bi odgovarao bilo kojem gotovom ACME Goša vagonu 2. razreda (vagoni sa 10 odjeljaka i papučama odnosno diskovima na oba tipa okretnih postolja; znači ukupno tri tipa) jer su kod HŽ-a SVI VAGONI navedenih tipova na neki način modernizirani (ugrađeno toplozračno grijanje, izmjenjeni okviri prozora drugačijima, ugrađena nova 'pojedinačna' sjedala, mali alternator umjesto velikog generatora, statički pretvarač umjesto malog alternatora itd.).

Riješenje ipak postoji a to je da jedan Bl vagon iz seta bude deklasirani nekadašnji Al vagon zadnje generacije (MD52 postolja; '85/86.) jer takvih još ima u potpuno originalnom stanju (sa originalnim smeđim presvlakama) a drugi onda može biti Bl 'tip '76.' koji bi nastao na potpuno isti način na koji je ACME napravio grčki kušet iz Hellas Istanbul Express seta (jedino bi na krov trebalo zalijepiti 6 umjesto 4 luftera, upotrijebiti drugačiju jetkanu bočnu rešetku i na postolje staviti mali alternator umjesto velikog generatora) jer je igrom slučaja ova HŽ modifikacija gotovo identična ACME-ovom kompomisu na OSE modelu.
 

nik

Veteran foruma
Prvi od dva moguća tipa bi bio ovaj deklasirani nemodificirani Al vagon građen 1986.

HR-HŽ PP 51 78 29-70 085-8 B

IMG_7898 - Copy.JPG

IMG_7892 - Copy.JPG

IMG_7825 - Copy.JPG

IMG_7828 - Copy.JPG

Slike su Wiggumove a 'odabir vagona' moj...

Na ovoj slici sa kraja 2012. se vidi da su ovakvi neklimatizirani vagoni vozili i u Austriju.

SAVA Vinkovci-Zagreb-Ljubljana-Villach.jpg

Slika je odnekud sa neta.
EDIT wiggum: s memobine stranice za najavu SŽ Manner. ;)
 
Last edited by a moderator:

nik

Veteran foruma
Drugi od dva moguća tipa bi bio ovaj modificirani Bl vagon građen 1976.

HR-HŽ PP 51 78 20-00 207-2 Bl (ili neki 'srodni' vagon; serija 20-00 200)

IMG_2667 - Copy.JPG

IMG_2655 - Copy.JPG

Na krovu su uklonjeni poklopci znad WC-a, zamijenjena je uglata bočna rešetka zaobljenom a veliki generator je zamijenjen malim alternatorom.

IMG_2656 - Copy.JPG

IMG_2658 - Copy.JPG

Na prvoj slici se samo naslućuje položaj krovnih odzračnika a na ovoj slici vagona 206-5 to se bolje vidi (raspored je identičan).

IMG_2659 - Copy.JPG

Sve slike su moje.
 

nik

Veteran foruma
Usporedba ACME osnovnih modela sa mojim prijedlozima HŽ vagona (osim ova dva tipa koja sam naveo drugih mogućnosti za korektne bijele HŽ B/Bl vagone iz postojećih ACME alata NEMA; jedino još preostaje bijeli Bcl ali ni tu ne odgovara svaki jer neki imaju nove prozore).

Vagon sa 9 odjeljaka:
-ACME JŽ ABl (set 55060)
ACME_55060-3_ABl.jpg

-HŽ 29-70 B
IMG_7898 - Copy.JPG

Vagon sa 10 odjeljaka:
-ACME OSE Bcm (set 55090)
ACME_55090-3_Bcm_Gangseit.jpg

-HŽ 20-00 200 Bl
IMG_2657 - Copy.JPG
...i sa druge strane (bolje se vide odzračnici)...
IMG_2662 - Copy.JPG

Slike ACME modela su sa reisezugwagen.eu a ostale su Wiggumove (B) ili moje (oba Bl).
 
Last edited:

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
a onda kupiš sedam komada i evo ti 100/101, samo ih prebojaš u plavo i tako to!
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Uhhh, kako me ovi Talijani prže na laganoj vatri, a samo ovog prvog treba obojati u plavo i neke sitnice iiiiiiiiiiiiiii ...
 

nik

Veteran foruma
Uhhh, kako me ovi Talijani prže na laganoj vatri, a samo ovog prvog treba obojati u plavo i neke sitnice iiiiiiiiiiiiiii ...
Strpi se. Uskoro izlazi restoran za Croatiju a to je u biti restoran (pre)građen za Savu (te Rijeku i Rivijeru ali to je ipak u drugom planu). Ako netko radi Savin restoran onda mora napraviti i Savu.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Uhhh, kako me ovi Talijani prže na laganoj vatri, a samo ovog prvog treba obojati u plavo i neke sitnice iiiiiiiiiiiiiii ...
prle, ja se čudim kako ti pored ovoliko dosad ponuđenih modela nisi već izgorio ?! :vrag2::palac_gore:
He he..... Čuj, čim je ACME počeo preslagivati luftere po krovu da nam ponudi i Y modele iz 1976. (kao na ovom donjem iz memobinog seta), onda znaj da budu svašta učinili samo da ti prodaju model!:)
 

damir661

Veteran foruma
Biće čitava plejada vagona, samo za starije nedostaje poklopac za vodu na krovu, koga koliko vidim na ovoj verziji nema.

Nadam se i nekoj plavo-sivoj varijanti
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Biće čitava plejada vagona, samo za starije nedostaje poklopac za vodu na krovu, koga koliko vidim na ovoj verziji nema.

Nadam se i nekoj plavo-sivoj varijanti

Ne, na ovima ih nema, jer su u međuvremenu poskidani...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh