ACME 50399

damir661

Veteran foruma
Iz novog ACME kataloga se vidi da cemo dobiti jos jedan JZ vagon, za koga barem ja licno nisam imao pojma da ce se pojaviti, ali JZ normalno nikad na odmet :plaza:
Interesuje me zna li neko nesto vise o ovom vagonu, sto iz stvarnosti, sto oko izrade njegovog modela od strane ACME, fotke iz stvarnosti su dobrodosle

slika by Rolwie
CopyofDIA_0063.jpg


Da li se mozda radi o ovom vagonu, primecujem jedino da za ovaj pise da je gradjen 1927 a da je ACME model iz 1931. mozda to objasnjava zasto na modelu ima jedan prozor vise?
http://www.railserbia.net/forum/viewtop ... f=3&t=2965
 

nik

Veteran foruma
Ne, ACME je najavio tip 1931 a ovaj koj ti spominješ je tip 1921 i radi ga Roco.

ROCO%2044707.jpg


Na JŽ su vozili i jedni i drugi.
 

Stanley

Poznati forumaš
nik kaže:
Na JŽ su vozili i jedni i drugi.
Točno, u sastavu brzih i ubrzanih vlakova.
U takvom sam se vozio više puta, između ostalih i na ubrzanom Zagreb - Osijek (mislim da su se tamo i najdulje zadržali, sve do sedamdesetih).
 

matija

Član foruma
Ne znam da li bi bila greška sastaviti kompoziciju od tri ACME-ova vagona IV epoha (1 razred, 2 razred sa dvojnim prozorima i ovaj u najavi) i napraviti od njega brzi voz Beograd-Zagreb- Ljubljana? :??:
 

nik

Veteran foruma
matija kaže:
Ne znam da li bi bila greška sastaviti kompoziciju od tri ACME-ova vagona IV epoha (1 razred, 2 razred sa dvojnim prozorima i ovaj u najavi) i napraviti od njega brzi voz Beograd-Zagreb- Ljubljana? :??:

Vjerojatno potpuno korektno nebi bilo jer nikada nisu vozile kompozicije sastavljene od jedne serije/generacije vagona, a da su tako stari, ali bolja kombinacija se trenutno ionako ne nudi. Uz njih manje-više paše i Herisov vagon za parno grijanje.
 

matija

Član foruma
Da to sam i pretpostavio da možda nikada nisu bili u jednoj kompoziciji, ali to mi je bitno da ne bi bila greška spojiti ih u jednu kompoziciju, makar teoretski gledali na stvar.
 

damir661

Veteran foruma
U neku ruku bi bilo pogresno i sastaviti Herisov parogenerator sa njima u kompoziciji jer je on ep V, dok su ovi vagoni iz epIV.
Ali kao sto rece nik, trenutno se nista drugo i ne nudi, i nekako je prirodno videti ih uz srodne vagone.
 

nik

Veteran foruma
matija kaže:
Da to sam i pretpostavio da možda nikada nisu bili u jednoj kompoziciji, ali to mi je bitno da ne bi bila greška spojiti ih u jednu kompoziciju, makar teoretski gledali na stvar.

Ionako nemaš izbora. Možeš još u Ep.III očekivati od ACME-a isti taj vagon i tip 'Centoporte'. Ostalo na JŽ su bili uglavnom exDRG i stariji exFS vagoni koje rade Roco/Fleischmann, Liliput itd. a oni 'po definiciji' ne rade te modele sa JŽ oznakama. A našlo bi se barem 10-15 njemačkih i talijanskih 2- i 4-osovinaca u H0 koji bi mogli biti samo 'prefarbani' u JŽ.
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
U neku ruku bi bilo pogresno i sastaviti Herisov parogenerator sa njima u kompoziciji jer je on ep V, dok su ovi vagoni iz epIV.
Ali kao sto rece nik, trenutno se nista drugo i ne nudi, i nekako je prirodno videti ih uz srodne vagone.

On je Ep.V samo po datumu revizije i, možda, nekoj sitnici dok je opći izgled epIV (čak nema ni JŽ 'televizor' pa ide i u epIVa).
 

matija

Član foruma
S te strane pak, pogotovu nisam opterećen. Epohe su izmislili Nemci prema svojim preokretima na željeznici, i sada neki tamo standard nas uvrštava gde nam nije mesto. Po tome 1990. godina za nas ne bi trebalo da znači ništa, što se epoha tiče? Mi imamo svoje epohe i to je za mene kraj. Meni je sasvim dovoljno da je sistem označavanja isti tako da oni potiču iz istog vremenskog razdoblja.
 

nik

Veteran foruma
matija kaže:
S te strane pak, pogotovu nisam opterećen. Epohe su izmislili Nemci prema svojim preokretima na željeznici, i sada neki tamo standard nas uvrštava gde nam nije mesto. Po tome 1990. godina za nas ne bi trebalo da znači ništa, što se epoha tiče? Mi imamo svoje epohe i to je za mene kraj. Meni je sasvim dovoljno da je sistem označavanja isti tako da oni potiču iz istog vremenskog razdoblja.

Tu si u pravu. Naime krivo je gledati epohe kroz prizmu njemačkih željeznica. Prelaz epIV i epV je u njemačkoj došao sa novim bojenjem i crvenim logom '87/'88. a u exYU '91/'92. sa ratom i raspadom dotadašnje države. Zato ACME označava JŽ Mimaru kao epV a po 'našoj' računici je to sam kraj epIV dok je epV HŽ/SŽ 'Mimara'.

Podsjetio si me sad na nešto o čemu sam već razmišljao. Trebali bi mi, exYU modelari, dogovoriti i formalno napisati 'našu' podjelu po epohama vezanu za prekretnice u vezi željeznice na ovom prostoru.
 

matija

Član foruma
nik kaže:
matija kaže:
Da to sam i pretpostavio da možda nikada nisu bili u jednoj kompoziciji, ali to mi je bitno da ne bi bila greška spojiti ih u jednu kompoziciju, makar teoretski gledali na stvar.

Ionako nemaš izbora. Možeš još u Ep.III očekivati od ACME-a isti taj vagon i tip 'Centoporte'. Ostalo na JŽ su bili uglavnom exDRG i stariji exFS vagoni koje rade Roco/Fleischmann, Liliput itd. a oni 'po definiciji' ne rade te modele sa JŽ oznakama. A našlo bi se barem 10-15 njemačkih i talijanskih 2- i 4-osovinaca u H0 koji bi mogli biti samo 'prefarbani' u JŽ.
Da slažem se , ali mi nije jasno da toliko malo podataka i fotografija imamo o 28-icama takozvanim "brodskim kolima" koja su ppre ww2 bili poslednji zvanično naručeni vagoni od strane JDŽ. Naime i tu mislim napraviti jednu imaginarnu kompoziciju od tih vagona i GANZ WR i WL za medjunarodni saobraćaj, period kasne šezdesete, početak sedamdesetih.
Izvinjavam se, malo smo otišli u OFF TOPIC,ali u krajnjoj liniji tražimo mesto za budući model iz ove teme. ;)
 

matija

Član foruma
nik kaže:
matija kaže:
S te strane pak, pogotovu nisam opterećen. Epohe su izmislili Nemci prema svojim preokretima na željeznici, i sada neki tamo standard nas uvrštava gde nam nije mesto. Po tome 1990. godina za nas ne bi trebalo da znači ništa, što se epoha tiče? Mi imamo svoje epohe i to je za mene kraj. Meni je sasvim dovoljno da je sistem označavanja isti tako da oni potiču iz istog vremenskog razdoblja.

Tu si u pravu. Naime krivo je gledati epohe kroz prizmu njemačkih željeznica. Prelaz epIV i epV je u njemačkoj došao sa novim bojenjem i crvenim logom '87/'88. a u exYU '91/'92. sa ratom i raspadom dotadašnje države. Zato ACME označava JŽ Mimaru kao epV a po 'našoj' računici je to sam kraj epIV dok je epV HŽ/SŽ 'Mimara'.

Podsjetio si me sad na nešto o čemu sam već razmišljao. Trebali bi mi, exYU modelari, dogovoriti i formalno napisati 'našu' podjelu po epohama vezanu za prekretnice u vezi željeznice na ovom prostoru.
Ovde na railservia.net-u smo pokušali nešto ali nije se došlo da konačnog zaključka(standardno za nas):

http://www.railserbia.net/forum/viewtop ... &sk=t&sd=a
 

nik

Veteran foruma
matija kaže:
Da slažem se , ali mi nije jasno da toliko malo podataka i fotografija imamo o 28-icama takozvanim "brodskim kolima" koja su ppre ww2 bili poslednji zvanično naručeni vagoni od strane JDŽ. Naime i tu mislim napraviti jednu imaginarnu kompoziciju od tih vagona i GANZ WR i WL za medjunarodni saobraćaj, period kasne šezdesete, početak sedamdesetih.

Vozile su još 50/60-ih i JŽ 'štuke' u međunarodnom prometu...

http://www.forum-duegieditrice.com/view ... 20#p359420

4185039262_f0ba86779a.jpg


e Hechtwagen JZ a Trieste dirette a Venezia(idem come sopra)
 

matija

Član foruma
To nisam znao, mislio sam da su bili "penzionisani, i da su samo "honorarno) radili domaći promet. No možda se to dogodilo UIC nimeracijom. Po režimu razmene bi se moglo dokučiti, jer mislim da je UIC numeracija donela i veliko spremanje na tadašnjem JŽ-u.
 

matija

Član foruma
Molio bih moderatora da od Damir 661, posta sve ovo prebaci u novu temu ili postojeću "istorija JŽ"
Hvala lepo i izvinjavam se na off topic-u, malo sam se zaneo :crvenilo:
(ovaj post se, razume se, može posle obrisati)
 

nik

Veteran foruma
matija kaže:
Molio bih moderatora da od Damir 661, posta sve ovo prebaci u novu temu ili postojeću "istorija JŽ"
Hvala lepo i izvinjavam se na off topic-u, malo sam se zaneo :crvenilo:
(ovaj post se, razume se, može posle obrisati)

Pa nismo OT. Riječ je o vlakovima koji su moguće 'okruženje' ACME modela iz naslova.
 

damir661

Veteran foruma
matija kaže:
To nisam znao, mislio sam da su bili "penzionisani, i da su samo "honorarno) radili domaći promet. No možda se to dogodilo UIC nimeracijom. Po režimu razmene bi se moglo dokučiti, jer mislim da je UIC numeracija donela i veliko spremanje na tadašnjem JŽ-u.

Podsjetio si me sad na nešto o čemu sam već razmišljao. Trebali bi mi, exYU modelari, dogovoriti i formalno napisati 'našu' podjelu po epohama vezanu za prekretnice u vezi željeznice na ovom prostoru.

Ja cu nastaviti jer je tema jako zanimljiva, a moderatori neka prebace gde treba.

UIC numeracija je definitvno označila početak jedne nove epohe, a to je u principu bilo krajem šezdesetih ili početkom sedamdesetih. No gledano samo na podrucje ex YU, moglo bi se reci da je ona pocela malo ranije, negde pocetkom šezdesetih kada su stizale prve dizel lokomotive (641,642,661), zatim počeli da se nabavljaju Pafawag-GošaX vagoni, a zatim i proizvodnja Goša Y kada je krenulo da se nešto ozbiljnije menja na JŽ-u. Tako da sa tog aspekta uvodjenja nekih inovacija, se taj period može okarakterisati kao prelazak u novu epohu.

Zatim po meni je jako diskutabilno da li se i raspad SFRJ možeoznačiti kao prelazak u neku novu epohu, s razloga zato što je dobar deo železnica naslednica jŽ-a činio istovetni vozni park kao i ranije. Možda bi prelazak na novu epohu više trebao označiti dolazak npr višesistemskih lokomotiva na područje ex YU, nekih novih trendova u odvijanju žel. saobraćaja itd, no ako posmatramo s aspekta izmena boja i oznaka na vozovima, onda se i može uzeti period od 1990.

Zanima me kao bi se ranije mogao podeliti taj period, šta bi činio ep III, ep II itd
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh