ACME SŽ 'Z' vagoni

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Hmmm... Na svim slikama mi izgleda da su krov i 'suknjica' ofarbani u istu sivu boju. A na modelima je krov puno svjetlije sive boje nego 'suknjice'. A to je, koliko vidim, zato jer je i na Beelmt te Aeelmt vagone 'preslikana' svjetlosiva boja krova ABeelmt vagona sa bočnim natpisom 'Slovenske Željeznice' (a ista boja krova je i na vagonima u novoj, 'kosoj', shemi).
:cuska:
Djelomično točno..
 

nik

Veteran foruma
Netočno..
Ja ovdje vidim tamni krov...
SZ_ABeelmt_617939-90002-4_20090323_0260.jpg

http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.php?f=39&t=5987&start=45

Dok je na modelu svijetli krov.
ACME_52880_ABeemlt.jpg

http://www.reisezugwagen.eu/?p=7094
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ocito netko dobro barata Photoshopom od vas dvojice decki... :o:hihihi:
He he.. dobra!:palac_gore:
Ja nisam, jedino ako Gorchi nije nešto kemijao po njima :hihihi: (naknadno sam vidio da je on autor tih slika).
Šalim se! Obje slike su vjerodostojne, razlika u boji krova je stvarno postojala!
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Trebalo bi vidjeti datume revizije na ove dvije slike pa usporediti sa modelom.
... nije potrebno, prilično je jasno.
Gorchijeva slika iz mojeg posta je nastala nešto malo kasnije u odnosu na sliku iz tvojeg posta (cca 9 mjeseci).
Nakon što je slikan sa tim tamnim krovom, već krajem te 2009. godine (nakon revizije), dobio je opet svijetli krov!
Ja sam ga slikao mnogo kasnije (2012.), gdje se jasno vidi da on uredovno ima svijetli krov:
ABeelmt 61 79 39-90 002-4 (2).JPG


Ova tamna nijansa krova je očito neka kraća avantura, za koju mi nije poznato kada i zašto je nastala (prema slikama
mi izgleda prilično friško nanesena), a inače nije baš tipična za te vagone.
Uzmimo u obzir da je i prije te 'avanture' sa tamnim krovom, taj vagon imao nešto svijetliji krov u odnosu na suknju, još dok je bio označen kao Aeelmt.
Slično, kao što je svojevremeno izgledao i Aeelmt 004, 12.07.2006. godine photo Peter Roding:
SZ Aeelml 61 79 10-90 004-3 Bf.Schwarzach St.Veit 12.7.2006.jpg

Ako bi baš tjerali mak na konac i gledali podatak o reviziji na modelu 52880 i sliku stvarnog vagona sa tamnim krovom (jer se kronološki
u stvari poklapaju) , onda bih prije bio sklon reći da je na modelu otisnut možda malo nezgodan podatak o reviziji, nego ga možda proglasiti krivo
ofarbanim. Kokoš ili jaje? :vrag2:
Ja taj model u kolekciji nemam, pa se i ne zamaram mnogo sa njime (dovoljan mi je ovaj drugi iz seta sa restoranom), ali ako
netko ima više saznanja oko tijeka farbanja tih slovenskih vagona , neka slobodno ispravi i nadopuni ovo napisano...
 

Izidor

Član foruma
Stvar je vrlo jednostavna.
Koliko novaca, toliko barvanja na reviziji.
A kaj se boje vagona tiče i oznaka na njima te pozicija-bolest kod radionica več iz vremena JŽ-svaki vagon za sebe je unikum bar kaj se naših vozila tiče...........kontrola nakon ofarbanja...........važno, da izgleda........odgovara za takvu radnju netko...... Do sad još nijedan domači vagon nije bio vračen u ponovno farbanje zbog takvih lapsusa......na žalost i modelara i proizvođača.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
He he.. dobra!:palac_gore:
Ja nisam, jedino ako Gorchi nije nešto kemijao po njima :hihihi: (naknadno sam vidio da je on autor tih slika).
Šalim se! Obje slike su vjerodostojne, razlika u boji krova je stvarno postojala!
Sky, mogu se složiti sa tobom. Upotrebljavam ACDSee pa dosta puta "Levels" i može povrijediti boju. Nemojte uzimati, da je ona boja 100% tačna, čak je sunce bilo nizko itd...
Btw, kad već toliko zapinjemo o turkiznoj boji, jel ko pogledao boje srebrnih SŽ Goša i napravio fotku te onda pogledao slike? Mislim da možete biti jako iznenadjeni...

Evo još fotke ISTOG vagona, snimljene različitim uglovima, 2 mjesec razlike. Vagon SŽ ABeelmt 61 79 39-90 000-8, prva snimljena 8. juna 2011 a druga snimljena 14. augusta 2011. Kakve boje je krov? :) Kakva je razlika izmedju boje krova i suknjice? :)

SZ ABeelmt 61 79 39-90 000-8, 2011-06-08, Ljubljana (Goran)_03.JPG

SZ ABeelmt 61 79 39-90 000-8, 2011-08-14 (Goran)_02.jpg
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Pa krov na ABeelmt je svjetliji od suknjice, što je i normalno za ovu 'kosu' shemu. Ono o tirkiznoj boji nisam shvatio...
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Ono o tirkiznoj boji nisam shvatio...
Odi na kolodvor jednog svijetlog dana i pogledaj vlastitim očima takav SŽ vagon. Onda ga fotografiraj i pogledaj fotku te usporedi sa onome kaj vidiš vlastitim očima. U lijepom slovenskom jeziku bi rekli - "Ena zafu..a barva".:D
 

nik

Veteran foruma
Odi na kolodvor jednog svijetlog dana i pogledaj vlastitim očima takav SŽ vagon. Onda ga fotografiraj i pogledaj fotku te usporedi sa onome kaj vidiš vlastitim očima. U lijepom slovenskom jeziku bi rekli - "Ena zafu..a barva".:D
Pa vidim svakih par dana na Glavnom takve SŽ vagone i boja dosta ide u zeleno.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Baš tako Nik! I poanta kod mog pisanja je baš u tome - ono kaj vidiš na fotografijama može biti drugčije nego u realnosti i ako proizvođać nije uspio dobiti tvorničke podatke o boji prema nekoj standardnoj paleti (RAL, NCS, Pantone i slično), onda može odrediti boju prema što više fotografijama i tako može doći do pogreška. I naravno uvijek je pitanje koje fotografije uspe dobiti a to nećemo nikad znati. Zato uzmi u obzir da Italijani teško da znaju tačno kakve boje su bili JŽ Mimara vagoni u 1991 jer tada ni ACME nije postojao za ove Beelmt/Aeelmt vagone moguće je da su došli do fotografija iz neke odredjene godine kada su bili krovovi tamniji a kasnije svetliji... Zato uvijek će doći do greške ako nemaš TOČNIH tvorničkih/radioničkih podataka o boji koja je bila upotrebljena. I nadam se da možemo sada zaključiti priču oko tih niansa, okej?
 

nik

Veteran foruma
Baš tako Nik! I poanta kod mog pisanja je baš u tome - ono kaj vidiš na fotografijama može biti drugčije nego u realnosti i ako proizvođać nije uspio dobiti tvorničke podatke o boji prema nekoj standardnoj paleti (RAL, NCS, Pantone i slično), onda može odrediti boju prema što više fotografijama i tako može doći do pogreška. I naravno uvijek je pitanje koje fotografije uspe dobiti a to nećemo nikad znati. Zato uzmi u obzir da Italijani teško da znaju tačno kakve boje su bili JŽ Mimara vagoni u 1991 jer tada ni ACME nije postojao za ove Beelmt/Aeelmt vagone moguće je da su došli do fotografija iz neke odredjene godine kada su bili krovovi tamniji a kasnije svetliji... Zato uvijek će doći do greške ako nemaš TOČNIH tvorničkih/radioničkih podataka o boji koja je bila upotrebljena. I nadam se da možemo sada zaključiti priču oko tih niansa, okej?
Ne jer dok god postoje živi svjedoci (kao što smo Željko Halambek, Daco, hrpa stranaca, ja itd.) moguće je prilično točno odrediti tirkiznu boju JŽ Mimara vagona (a ona nije bila plava odnosno nije bila niti slična ovoj koja je na ACME modelu) a vjedodostojna je jedino kombinacija fotografija i živih svjedoka (ili fizički uzorak boje na 1:1 vagonu) dok su 'tvornički/radionički podaci' samo administrativna hrpa koja najčešće ne odgovara stvarnom stanju (to najčešće vrijedi i za nacrte); još je gore to što se prije izlaska ACME Mimara modela na ovom forumu vodila rasprava o toj nijansi gdje je jasno bilo rečeno da nije riječ o plavoj boji kao i da je nijansa različita od kasnije HŽ tirkizne (a i u 'tvorničkim' podacima iz Goše koje je netko stavio na DSO forum se za sve boje navode RAL-ovi dok za tirkiznu piše 'tirkizna', što očigledno znači da nije riječ o 'plavoj').
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh