ACME set "poslovni vlak"

nik

Veteran foruma
Ne, nije ništa takvo u najavi, barem za sada.

Ideja je skupiti u ovoj temi informacije, iznijeti ideje i komentare pa na kraju formulirati prijedlog za ACME.

Evo kako ja vidim cijelu priču a u svjetlu postojećih kalupa, povijesnih činjenica i komercijalne strane svega.

Imamo 3 osnovna tipa/grupe vagona.

1. generacija (gradnja oko 1970.):
-A i AR vagoni (svi sa 9 prozora)
-stara Wegmann postolja sa papučama i velikim generatorom
-krov sa otvorima za ventilaciju i stranice bez rešetke za usis
-srebrno bojenje sa UIC oznakama ali bez JŽ loga
-ACME zasad, nažalost, nema kalup za ove vagone ("stari" Y sa 9 prozora)

2. generacija (gradnja 1977.):
-A (sa 9 prozora), AR (valjda, tražim podatke) i WR vagoni (sa 10 prozora, pregradnja od vagona 1. generacije)
-nova Wegmann postolja sa diskovima
-krov bez otvora za ventilaciju i stranica sa rešetkom za usis
-plavo bojenje (tanka bijela crta) sa JŽ logom i natpisom "Inter City"
-ACME ima kalupe i za A (razlika u obliku bočne rešetke) i za WR (razlika u bočnim vratima i WC-prozorima kao i interijeru; moguć model ali kao kompromisno rješenje) vagone dok je moguće da slično vrijedi i za AR.

3a. generacija (gradnja cca 1982.):
-A vagoni (sa 9 prozora)
-nova Wegmann postolja sa diskovima i malim generatorom
-krov bez otvora za ventilaciju i stranica sa rešetkom za usis
-plavo bojenje (široka, prekinuta, bijela crta) sa JŽ logom i natpisom "Inter City"
-ACME ima kalupe za ovaj vagon (npr. zeleni ljubljanski JŽ AB)

3b. generacija (gradnja cca 1986.):
-A vagoni (sa 9 prozora)
-MD52 postolja sa diskovima i malim generatorom
-krov bez otvora za ventilaciju i stranica sa rešetkom za usis
-plavo bojenje (široka, prekinuta, bijela crta) sa JŽ logom i natpisom "Inter City"
-novi, veći, prozori na čeonim vratima
-ACME ima kalupe za ovaj vagon (ali je razlika u obliku i veličini prozora na čeonim vratima)
 

nik

Veteran foruma
Moje je mišljenje da bi ovi vagoni na tržište trebali izaći kao setovi i to slijedećim redom, sadržajem i nazivom. Naziv seta (a onda i otisnute kursne ploče na modelima u njemu) treba biti neki vlak koji je krenuo sa dotičnim tipom vagona a pokriva najveće tržište odnosno najvažniju relaciju.

I vlak
"Sava Exspress" Ljubljana-Zagreb-Beograd
Vlak koji "pokriva" 3 najvažnije i najbogatije republike bivše države pa je time zanimljiv i najširem krugu kupaca. Osim toga je bez veći izmjena u sastavu i izgledu prilično dugo vozio (1977-1991.) pa mu "društvo" na maketi mogu raditi parnjače i 361 sa starim ACME exFS JŽ putničkim vagonima ali i "Mimara" i "Croatia" kao i "Jugoslavija Express", Moko 643 i KlubBaat putnički 2-osovinci.
Vagoni su 2. generacije (vidi moj prethodni post)

Ia set (Ljubljanski vagoni):
2x ili 3x A
0x ili 1x AR (neznam još točno)
eventualno još zasebno 1x A

Ib set (Zagrebački vagoni):
2x ili 3x A
1x WR
eventualno još zasebno 1x A

Set Ia zasebno može biti zanimljiv modelarima iz Slovenije jer su samo ti vagoni tamo vozili a imati će i lokomotivu za njega (ACME 342 kada izađe kao JŽ) dok set Ib zasebno može biti zanimljiv modelarima iz Hrvatske jer ga onda mogu koristiti (i) kao Rivijera odnosno Rijeka Express (na kojima je, također, vozio WR) a postoje šanse da ACME napravi i odgovarajuću lokomotivu (JŽ 362).
 

nik

Veteran foruma
II vlak
"A.G.Matoš" Zagreb-Beograd
Vlak koji "pokriva" 2 najvažnije i najveće republike bivše države pa je time zanimljiv i širem krugu kupaca. Tim vlakom je ŽTP Zg (a time i JŽ) 1988. počeo voziti 160 km/h, godinu prije austrijanaca. "Društvo" na maketi mogu mu raditi "Jugoslavija Express", "Mimara" i "Croatia".
Vagoni su 3. generacije (vidi moj prvi post u temi).

Nisam još uspio naći točan sastav ali pretpostavljam da je, uz A, imao i AR vagon. Neznam sigurno niti da li su na "Matošu" vozili samo vagoni 3b generacije (MD52 postolja) ili i 3a (Wegmann postolja). Niti jedna niti druga verzija A vagona nije problem jer obje radi ACME (uz neznatne razlike kod 3b) ali bi AR mogao biti problematičan.

Sastav seta II (Zagrebački vagoni) bi, pretpostavljam, trebao biti:
3x ili 4x A
1x AR (nekakav, valjda)
eventualno još zasebno 1x ili 2x A

Ovaj set može biti posebno zanimljiv modelarima iz Hrvatske jer ga onda mogu koristiti (i) kao Podravka, Marjan, Mediteran, odnosno Kornat Express.
 

nik

Veteran foruma
III vlak
"Zagreb Express" Zagreb-Beograd
Vlak koji "pokriva" 2 najvažnije i najveće republike bivše države pa je time zanimljiv i širem krugu kupaca. To je jedan od vlakova kojima je oko 1970. krenuo projekt "poslovnih vlakova" na JŽ. "Društvo" na maketi mogu mu raditi parnjače i 361 sa starim ACME exFS JŽ putničkim vagonima kao i Moko 643.
Vagoni su 1. generacije (vidi moj prvi post u temi).

Nisam još uspio naći točan sastav ali znam da je, uz A, imao i AR vagon. Problem je što ACME, za sada, nema kalup za vagon starog tipa sa 9 prozora (A i AB) ali je za pretpostaviti da će ga napraviti jer već za njega ima postolja, pod i interijer a za karoseriju sve "detalje" već ima izprojektirane uz verziju sa 10 prozora za koju ima kalup. AR se od A razlikuje samo interijierom, pokojim detaljem na krovu i, možda, ispod poda.

Sastav seta III (Zagrebački vagoni):
3x ili 4x A
1x AR
eventualno još zasebno 1x ili 2x A

Ovaj set može biti zanimljiv i modelarima iz ostatka exYU (osim Slovenije) jer su takve vagone imali i Sarajevo ("Bosna Express" Zagreb-Sarajevo i "Sarajevo-Express" Beograd-Sarajevo), Skoplje (Beograd-Skoplje, pretpostavljam) i Novi Sad (ako sam dobro zapamtio).
 

Izidor

Član foruma
Odlična ideja Nikola,
nadam se, da Acme pronađe dovoljno ljudi, koji če da kupe ove modele.
Naime, ideju svakako pozdravljam, no riječ je o vlakovima, koji su vozili samo na prostorijama ex JŽ mreže.

Acme je do sada najavio vlakove, koji su vozili u međunarodnom prometu (Mimara, Jugoslavija ex, Croatia ex) jer cilja, da proda što više modela na tim tržištima gde ima potencialnih kupaca.

Nadam se, da se pronađe minimalno 150-200 potencialnih kupaca, koji bi kupili ove setove in koliko je i minimalna naklada štampanja modela u Kini, da se isplati.

Naravno ako se nađe neki trgovac ala Memoba, koji bih bio zainteresiran, da se nešto napravi i u ovoj smjeri, što bolje :molitva :palac_gore:

Još jednom, ideju 100% podržavam i nadajmo se, da za par godina vidimo i neki domači vlak kao model.

Ljep pozdrav,
Izidor
 

nik

Veteran foruma
Izidor kaže:
Odlična ideja Nikola,
nadam se, da Acme pronađe dovoljno ljudi, koji če da kupe ove modele.
Naime, ideju svakako pozdravljam, no riječ je o vlakovima, koji su vozili samo na prostorijama ex JŽ mreže.

Acme je do sada najavio vlakove, koji su vozili u međunarodnom prometu (Mimara, Jugoslavija ex, Croatia ex) jer cilja, da proda što više modela na tim tržištima gde ima potencialnih kupaca.

Nadam se, da se pronađe minimalno 150-200 potencialnih kupaca, koji bi kupili ove setove in koliko je i minimalna naklada štampanja modela u Kini, da se isplati.

Naravno ako se nađe neki trgovac ala Memoba, koji bih bio zainteresiran, da se nešto napravi i u ovoj smjeri, što bolje :molitva :palac_gore:

Još jednom, ideju 100% podržavam i nadajmo se, da za par godina vidimo i neki domači vlak kao model.

Ljep pozdrav,
Izidor

Znam da je "nedostatak" ovih vlakova kao modela to da su vozili samo unutar exYu. Zato sam i napisao koje vlakove smaram bitnima (moraju obuhvaćati Bg i Zg a poželjno i Lj) a važno je da set ima i neki "zvučni" naziv kako bi dodatno motivirao kupce. Zbog toga sam na prvo mjesto stavio "Savu" jer obuhvaća veliko područje i vremenski raspon a i kalupa za nju manje-više ima (osim, uvijek problematičnog, WR vagona).
 

Izidor

Član foruma
Da, slažem se da je to neko ''specialno'' izdanje tih setova.

Nik, ako se ti da, napravi na bazi tih prijedloga u ovoj temi neku anketu, po uzoru Moko JŽ đure, pa da vidimo koliko ima interesa i koji vlakovi bi bili po toj anketi najprivlačniji za prodaju.

Ako ima još netko, neki prijedlog, neka ga stavi u ovu temu i onda za par dana, da se napravi anketa :palac_gore:

Može i da se počne sa nekim malim setom od dva-tri modela, pa onda neki dodatni model, da se napravi neki takav vlak, ako je to za večinu ljudi preskupo odma kupiti nešto veliko i potrošiti za to u kratko vreme dosta novaca.

Pa tek onda da vidimo, dali ima interesa kod ljudi i da se netko od trgovaca ohrabri, pa naruči neki takav set za prodaju :citaj: ;)

Pozdrav,
Izidor
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
sviđa mi se ova ideja i podržavam ju :palac_gore:
Nik, svaka čast :palci_gore:
kada smo već kod ankete, jako dobra ideja, ja ću već sada glasati za Sava Express ;)
 

damir661

Veteran foruma
I ja podržavam u potpunosti, uzeo bih pre ili kasnije sve što bude izašlo od ovih vozova. :andjel:

Ja bih još dodao i Bosnu express, jer je i on ipak voz koji je povezivao tri Republike (BiH, Srbiju, Hrvatsku). Zatim njegovo uvodjenje u svom karakterističnom bojanju je prethodilo jednom uslovno rečeno, posebnom dogadjaju u istoriji ovih prostora, mislim normalno na ZOI 1984. u Sarajevu, ciljam na to da će se možda neko eventualno iz dijaspore ko je u to vreme imao prilike da se vozi ovim vozom, možda zainteresovati za isti itd.

Jedna bitna činjenica, ACME več ima kalupe od kojih bi se odma mogli uraditi sivo-plavo-crveni vagoni, dok za one crveno-bele moramo sačekati adekvatan model.

Moja ideja je da bi se ovakav set mogao prodavati kao recimo set od 3 All vagona (i to crveno-belih, kada ACME uradi takve modele), i sa jednim setom od dva siva All vagona, pošto su ovi vagoni definitivno išli u kombinaciji. Ostaje jedino još crveno-beli ARll, koji može da se priključi nekom od ova dva seta, a može se i prodavati kao singl.

Što se tiče Save, Matoša moje mišljenje je da bi bilo bolje da ACME, uradi nekoliko setova (normlano ne jednovremeno), sa 2-3 ili pak 4 vagona u jednoj varijanti sa različitim brojevima, ili još bolje u različitim sa varijantama vagona, pa da posle kupci sami sastavljaju voz koji žele, znači da se setovi ne prodaju striktno za odredjeni voz kao Mimara, Yu express. Uz vagone bi se dobile putokazne table od ovih vozova pa neka kupac izabere sam koji će voz sastavljati.
Mislim da je to na neki nacin bolje, jer ruku na srce, npr Sava je bio voz koji je imao sigurno 10 pulmana i to sastavljen od kolko-tolko sličnih vagona, pa ma koliko želeli da imamo sve, mislim da bi ovo bilo malo preskupo slagati voz od 10 maltene istih vagona, mislim da to ni oni najvatreniji ne bi sebi mogli da priušte tek tako.
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Nik, odlična ideja, tim više što kalupi postoje, a bojanje i tisak, mislim da ipak nisu toliko skupi u cijeloj priči razvoja novog modela na tržištu. Osim toga, ako se ne varam radi se o vagonima koji su pojedinačno putovali i "van" u različitim sastavima, pa bi mogli bit interesantni i inozemnom tržištu. Varam li se?

Moglo bi se onda riješit da se ponude i kao set, gdje bi cijena bila po vagonu prosječno jefinija, ali i pojedinačno, što vjerojatno onda znači i skuplji vagon, ali opet se prođe jeftinije ako se kupuje samo jedan ili dva.

Dobro veli Izidor, stvarno je pitanje, mogu li se kao takvi uspješno uvalit na tržište koje će ih pokupovat...

Jao, koji imamo paradoks...dok smo si modele mogli ipak lakše priuštiti, nismo imali što "domaćeg" kupovati. Sad nakon desetljeća suše, konačno se obogatila ponuda, ali prenaglo za naše džepove. Mislim da bi bilo puuuuuno zainteresiranih, ali je problem neimaštine ono što nas bremza pri kupnji....
 

Stanley

Poznati forumaš
nik kaže:
III vlak
"Zagreb Express" Zagreb-Beograd. To je jedan od vlakova kojima je oko 1970. krenuo projekt "poslovnih vlakova" na JŽ. "Društvo" na maketi mogu mu raditi parnjače i 361 sa starim ACME exFS JŽ putničkim vagonima kao i Moko 643.
Mala ispravka. Projekt poslovnih vlakova pokrenuo je ŽTP Zagreb još 1966. ili 1967., kada je uveden prvi poslovni vlak na prugama JŽ - Kvarner Express Zagreb - Rijeka - Zagreb. U početku se sastojao od Goša Y vagona prvog razreda i to u standardnoj zelenoj boji. Do uvođenja novih vagona srebrnaste boje i novih poslovnih vlakova (Marjan, Zagreb, Kornat) došlo je, ako se ne varam, 1968. U to vrijeme čak se razmišljalo da se i neke lokomotive serije JŽ 661 prefarbaju u istu shemu kao i vagoni poslovnih vlakova, ali se od toga odustalo.
Kao kuriozitet navodim da sam osamdesetih godina viđao najmanje jednu lokomotivu serije 661 u srebrnastoj boji, dakle u shemi poslovnog vlaka, a pripadala je ŽTO Novi Sad - VV Subotica. Vukla je, između ostalog, putnički vlak Vinkovci - Subotica kojim sam se i ja vozio do Sombora. Vjerujem da će o tome nešto više znati matija.
Dakle, ideja o poslovnim vlakovima izvorno potječe iz ŽTP Zagreb, a kasnije su takvi vlakovi postupno uvedeni u promet i na drugim područjima bivše države.
Ovo samo kao ispravka/dopuna informacije. Što se tiče ideje o A.C.M.E setu podržavam je u potpunosti, iako sam pomalo skeptičan vezano uz mogućnost realizacije.
 

nik

Veteran foruma
Stanley kaže:
nik kaže:
III vlak
"Zagreb Express" Zagreb-Beograd. To je jedan od vlakova kojima je oko 1970. krenuo projekt "poslovnih vlakova" na JŽ. "Društvo" na maketi mogu mu raditi parnjače i 361 sa starim ACME exFS JŽ putničkim vagonima kao i Moko 643.
Mala ispravka. Projekt poslovnih vlakova pokrenuo je ŽTP Zagreb još 1966. ili 1967., kada je uveden prvi poslovni vlak na prugama JŽ - Kvarner Express Zagreb - Rijeka - Zagreb. U početku se sastojao od Goša Y vagona prvog razreda i to u standardnoj zelenoj boji. Do uvođenja novih vagona srebrnaste boje i novih poslovnih vlakova (Marjan, Zagreb, Kornat) došlo je, ako se ne varam, 1968. U to vrijeme čak se razmišljalo da se i neke lokomotive serije JŽ 661 prefarbaju u istu shemu kao i vagoni poslovnih vlakova, ali se od toga odustalo.
Kao kuriozitet navodim da sam osamdesetih godina viđao najmanje jednu lokomotivu serije 661 u srebrnastoj boji, dakle u shemi poslovnog vlaka, a pripadala je ŽTO Novi Sad - VV Subotica. Vukla je, između ostalog, putnički vlak Vinkovci - Subotica kojim sam se i ja vozio do Sombora. Vjerujem da će o tome nešto više znati matija.
Dakle, ideja o poslovnim vlakovima izvorno potječe iz ŽTP Zagreb, a kasnije su takvi vlakovi postupno uvedeni u promet i na drugim područjima bivše države.
Ovo samo kao ispravka/dopuna informacije. Što se tiče ideje o A.C.M.E setu podržavam je u potpunosti, iako sam pomalo skeptičan vezano uz mogućnost realizacije.


Ajd napiši, po sjećanju, kronologiju poslovnih vlakova; kad je koji krenuo, nazivi i relacije, sastav i bojenje, čiji vagoni, koje lokomotive itd.
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
I ja podržavam u potpunosti, uzeo bih pre ili kasnije sve što bude izašlo od ovih vozova. :andjel:

Ja bih još dodao i Bosnu express, jer je i on ipak voz koji je povezivao tri Republike (BiH, Srbiju, Hrvatsku). Zatim njegovo uvodjenje u svom karakterističnom bojanju je prethodilo jednom uslovno rečeno, posebnom dogadjaju u istoriji ovih prostora, mislim normalno na ZOI 1984. u Sarajevu, ciljam na to da će se možda neko eventualno iz dijaspore ko je u to vreme imao prilike da se vozi ovim vozom, možda zainteresovati za isti itd.

Jedna bitna činjenica, ACME več ima kalupe od kojih bi se odma mogli uraditi sivo-plavo-crveni vagoni, dok za one crveno-bele moramo sačekati adekvatan model.

Moja ideja je da bi se ovakav set mogao prodavati kao recimo set od 3 All vagona (i to crveno-belih, kada ACME uradi takve modele), i sa jednim setom od dva siva All vagona, pošto su ovi vagoni definitivno išli u kombinaciji. Ostaje jedino još crveno-beli ARll, koji može da se priključi nekom od ova dva seta, a može se i prodavati kao singl.

Što se tiče Save, Matoša moje mišljenje je da bi bilo bolje da ACME, uradi nekoliko setova (normlano ne jednovremeno), sa 2-3 ili pak 4 vagona u jednoj varijanti sa različitim brojevima, ili još bolje u različitim sa varijantama vagona, pa da posle kupci sami sastavljaju voz koji žele, znači da se setovi ne prodaju striktno za odredjeni voz kao Mimara, Yu express. Uz vagone bi se dobile putokazne table od ovih vozova pa neka kupac izabere sam koji će voz sastavljati.
Mislim da je to na neki nacin bolje, jer ruku na srce, npr Sava je bio voz koji je imao sigurno 10 pulmana i to sastavljen od kolko-tolko sličnih vagona, pa ma koliko želeli da imamo sve, mislim da bi ovo bilo malo preskupo slagati voz od 10 maltene istih vagona, mislim da to ni oni najvatreniji ne bi sebi mogli da priušte tek tako.

Ma predložio sam setove "sa zvučnim nazivom" i otisnutim relacijama zato da budu upadljiviji kupcima; lako se preko tih tabli stave naljepnice sa nekom drugom relacijom. Što se duljine tiče nisu ni ponuđena JŽ Mimara niti Jugosl.Ex. u punoj duljini prototipne kompozicije pa ne moraju biti niti "poslovni" setovi; za "Savu" je dosta dva seta sa 3+1 a za ostale jedan set sa 4+1 vagona.
 

nik

Veteran foruma
Wile E Coyote kaže:
Nik, odlična ideja, tim više što kalupi postoje, a bojanje i tisak, mislim da ipak nisu toliko skupi u cijeloj priči razvoja novog modela na tržištu. Osim toga, ako se ne varam radi se o vagonima koji su pojedinačno putovali i "van" u različitim sastavima, pa bi mogli bit interesantni i inozemnom tržištu. Varam li se?

Moglo bi se onda riješit da se ponude i kao set, gdje bi cijena bila po vagonu prosječno jefinija, ali i pojedinačno, što vjerojatno onda znači i skuplji vagon, ali opet se prođe jeftinije ako se kupuje samo jedan ili dva.

Dobro veli Izidor, stvarno je pitanje, mogu li se kao takvi uspješno uvalit na tržište koje će ih pokupovat...

Jao, koji imamo paradoks...dok smo si modele mogli ipak lakše priuštiti, nismo imali što "domaćeg" kupovati. Sad nakon desetljeća suše, konačno se obogatila ponuda, ali prenaglo za naše džepove. Mislim da bi bilo puuuuuno zainteresiranih, ali je problem neimaštine ono što nas bremza pri kupnji....

Ne, ovi vagoni nikada nisu išli "van". Svejedno mislim da bi se pametno složeni set(ovi) mogli prodati, naravno ako ih ne izađe nekoliko odjednom...
 

nik

Veteran foruma
"Sava" u Beogradu 10.8.1984.

jzsava110884.jpg


jzsava210884.jpg


"Rivijera" (isti tip vagona u sastavu) u Zagrebu 19.3.1984.

jzrivijera190384.jpg


Foto: http://www.flickr.com/photos/johannes-j ... 242608370/

Zagrebački Al koji ima uokvireni broj razreda za razliku od gornjih fotki iz Bg (strana sa odjeljcima).

jzal.jpg


Foto: neki kalendar ŽTP Zg

I, za usporedbu, ACME model novijeg tipa sa 9 odjeljaka i Wegmann postoljima (strana sa hodnikom)

ACME_52800_ABl_JZ_gr%C3%BCn.jpg


Foto: http://www.reisezugwagen.eu
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Nik, jako zanimljiva tema ali pitam se koliko je vjerojatnost realizacije takvih ideja. Svi poslovni vlakovi koji su ovdje nabrojani su vezani striktno uz činjenicu da su se vozili samo na ozemlju bivše SFRJ i kao takvi nisu bili vidjeni u susjedstvu i tako se potencial modelara/sakupljaća jako smanji. Možda su izuzetak Sava express u plavoj Intercity šemi i Bosna Express. Dobra ideja za izdaju BE bi mogla biti činjenica 30 godina OI u Sarajevu, baš kao JŽ Mimara set za 20-godišnjicu ove godine. A sve ostalo se postavlja pod veliki upit... Da bi bile zemlje nekadašnje Jugice u dobrom ekonomskom položaju pa da se može prodati ovdje barem nekih 100-120 setova onda bi vjerojatno ideje mogle ući u proizvodnju inaće.

Možda bi trebalo se pogovoriti sa Memobom kad su već tražili od ACME da se naprave Croatia Express set. Ali ipak ovaj voz je došao do Beča i tako je opet tržište šire. Šteta da se sve vrti oko ekonomije i da budem iskren, pošto sam video vozove Bosna Expressa uživo i na fotografijama i ja bih htio recimo 3 vagone iako nikad nisu dolazili u Sloveniju (no želeo bih još i koje druge stvari, 441, Olimpik ex/Madžara ali to nisu vagoni Goša :D ).

Vidjet ćemo kaj bude u budučnosti ali nastavimo sa idejama možda ipak možemo nešto pametno složiti i na kraju prijedložiti ;) Samo ne zaboravite ekonomiju - min. 150 prodatih setova/vagona.
 

Mon

 
Osoblje foruma
:palci_gore: za ideju Nik!
I ja se ukljucujem drustvu zainteresovanih.
Od dosad navedenih kompozicija svakako bih uzeo "Savu" a predlozio bih
i kompoziciju "Ohrida" s obzirom da je povezivao pet republika bivse drzave.
 

nik

Veteran foruma
Gorchi kaže:
Nik, jako zanimljiva tema ali pitam se koliko je vjerojatnost realizacije takvih ideja. Svi poslovni vlakovi koji su ovdje nabrojani su vezani striktno uz činjenicu da su se vozili samo na ozemlju bivše SFRJ i kao takvi nisu bili vidjeni u susjedstvu i tako se potencial modelara/sakupljaća jako smanji. Možda su izuzetak Sava express u plavoj Intercity šemi i Bosna Express. Dobra ideja za izdaju BE bi mogla biti činjenica 30 godina OI u Sarajevu, baš kao JŽ Mimara set za 20-godišnjicu ove godine. A sve ostalo se postavlja pod veliki upit... Da bi bile zemlje nekadašnje Jugice u dobrom ekonomskom položaju pa da se može prodati ovdje barem nekih 100-120 setova onda bi vjerojatno ideje mogle ući u proizvodnju inaće.

Možda bi trebalo se pogovoriti sa Memobom kad su već tražili od ACME da se naprave Croatia Express set. Ali ipak ovaj voz je došao do Beča i tako je opet tržište šire. Šteta da se sve vrti oko ekonomije i da budem iskren, pošto sam video vozove Bosna Expressa uživo i na fotografijama i ja bih htio recimo 3 vagone iako nikad nisu dolazili u Sloveniju (no želeo bih još i koje druge stvari, 441, Olimpik ex/Madžara ali to nisu vagoni Goša :D ).

Vidjet ćemo kaj bude u budučnosti ali nastavimo sa idejama možda ipak možemo nešto pametno složiti i na kraju prijedložiti ;) Samo ne zaboravite ekonomiju - min. 150 prodatih setova/vagona.

Sve to znam, zato i "guram" baš "Savu" jer ona ima daleko najveći tržišni potencijal. Sve ostalo je ako i kada... Čak ni za BE mislim da nema previše šansi na tržištu jer ti vagoni mogu biti, naravno, samo BE dok i plavi "IC" i stari srebrni mogu biti svašta.
Ajmo sad prvo istražiti sve o "Savi" jer bez toga nema čak niti prijedloga za model. :D
 

nik

Veteran foruma
Mon kaže:
:palci_gore: za ideju Nik!
I ja se ukljucujem drustvu zainteresovanih.
Od dosad navedenih kompozicija svakako bih uzeo "Savu" a predlozio bih
i kompoziciju "Ohrida" s obzirom da je povezivao pet republika bivse drzave.

"Ohrid", kao i svi ostali ekspresni i brzi vlakovi, nije problem jer je sastavljen od "običnih" zelenih vagona kakve ćemo, nakon što izađe "Jugoslavija Express" i još koji pojedinačni te još poneki set sa međunarodnim vlakom, imati na raspolaganju u više nego dovoljnoj količini; problem su samo poslovni vlakovi sa svojim specifičnim vagonima koji ni na čemu drugome ne voze niti idu u inozemstvo.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Onda se izvinjavam, promasio sam da je prica samo o poslovnim.
U svakom slucaju ostajem zainteresovan za "Savu".
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh