Bero - vojna kolekcija

Bero01

Veteran foruma
@mario mandić Zna san ja, đava ti sriću izija :glup!
preuzmi.jpg
To ti je tamo gdje vidiš crne šljemove... :hahahaha:!!!
Elem, neću do Minkena, već do evilBaya, gdje sam se malo tukao za ovaj Fleischmannov teretnjak za prijevoz margarina:
DR_579031_Munster.jpg
DR_579031_Munster - model je klasični Flm bombončić, te sam ga odlučio uvrstiti u sastav pomoćnog bolničkog vlaka,
jer mi se čini primjereniji od prethodno nabavljenog sivog Klein Ths-a, a kojeg ću prebaciti u logistiku. Upravo zbog
karakterističnog 'margarinastog' bojanja, taj model je idealan za dekaliranje sa oznakama crvenog križa, te pretvaranje
u vagon za hranu i lijekove u pomoćnom bolničkom vlaku, gdje što više želim postići taj raznoliki 'ad hoc' odnosno,
FLM_&_Roco.jpg
'potreba je majka improvizacije' izgled sastava vlaka. Ovako mi se više dopada!
Za dekaliranje spremni!
:)
 

Bero01

Veteran foruma
I za kraj ove grupe DRG Ep II teretnjaka, jedan obični sivi Roco 46238 vagon za prijevoz ribe:
DR_9612_Berlin.jpg
DR_9612_Berlin
Do mene je došao rabljen, i nekim čudnim putevima, no dobro će se uklopiti u temu WH logistike. Inače imam neku
čudnu fix ideju da s vremenom sastavim cijelu kompoziciju sastavljenu isključivo od sivih vagona iz tog perioda, ili da
to barem bude prevladavajuća boja u vlaku. Mislim da bi jedna takva kompozicija dobro oslikavala duh tih teških
i nadasve sivih vremena, ali o tom potom. Hvala @matt :usklicnik
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Povećani broj teretnih vagona zahtijeva i povećanje broja vučnih sredstava :dada: .
Zato, ali i ne samo zato, nabavio sam ovu klasičnu prusku G 10, odnosno BR 57 u oznakama DRG:
BR_57_1250_Roco_1.jpg
Roco 62231 BR 57 1250 (nisam 100% siguran za kataloški broj, jer sam je nabavio jeftinije bez kutije, objasnit ću kasnije)
BR_57_1250_Roco_2.jpghttps://en.wikipedia.org/wiki/Prussian_G_10
BR_57_1250_Roco_3.jpg
Model je klasični Roco, i jako sam zadovoljan nivoom detalja koji se nalaze na njemu; napravljen je vrlo lijepo i skoro
pa filigranski! I vozne karakteristike su isto takve! Za sada je još nisam otvarao, ali budem... jer moram :usklicnik
BR_57_1250_Roco_4.jpg
Ovaj detalj je možda najveća mana, jer nema kinematiku za KKK :plac:. Inače su te lokomotive bile pravi radni konji
tijekom borbi na Istočnom Frontu, a bile su popularne zbog velike vučne sile, te relativno malog osovinskog opterećenja,
pa su kao takve bile pogodne za vožnju po lakim šinama i lošim ili ne-balastiranim ruskim prugama...
To je bio jedan od razloga zašto su odabrane i kao podvozje, odnosno pogon za lokomotive oklopnih vlakova :usklicnik
BR_57_1250_Roco_5.jpg
Znači najveći problem kod svih oklopnih vlakova je pogon. Wespe kaže da su upotrijebili Fleischmann werk od serije 94,
međutim, meni se taj pristup ne dopada, jer iako ima pogon preko 5 vezanih osovina, postavlja se drugo pitanje:
šta sa tenderom, i to ne jednim već dva? Kada je otvorim, raskopam te ustanovim kompatibilnost sa Wespe oklopnom
nadgradnjom, što bi trebalo biti moguće (naime vidio sam napravljenu takvu konverziju na evilBayu); išao bi na nabavku
još jednog istog modela, od kojeg bi iskoristio samo pogon, odnosno tender, čime bi onda dobio (oklopnu) lokomotivu
sa dva operativna pogona. To bi trebalo biti dovoljno da potegne relativno težak vlak od desetak oklopnih tj. rezinskih
vagona, a i vozne karakteristike bi trebale biti bolje nego kod samo jednog centralnog pogona; jer lokomotiva je uvijek
u središtu kompozicije oklopnog vlaka. Toliko od mene za sada, modeli su na putu, slijedi nastavak u revijalnom tonu...
:)
 

nik

Veteran foruma
Ova Roco BR 57 ima grozno loš prastari pogon. Fleischmann BR 94 ima neusporedivo bolji pogon. Ali treba uzeti stari model bez NEM prihvata kvačila jer su poslije ubrljali pogon.
 

Bero01

Veteran foruma
@nik - ajmo gledati širu sliku:
Ova Roco BR 57 ima grozno loš prastari pogon.
Nisam primjetio da loše vozi, dapače... :dada:
Fleischmann BR 94 ima neusporedivo bolji pogon. Ali treba uzeti stari model bez NEM prihvata kvačila jer su poslije ubrljali pogon.
Zazirem od starog Fleischmanna zbog njihovih tropolnih ''palačinkastih'' motora, koji su bar koliko znam bučni,
i problematični za digitalizaciju. Osim toga, i opet treba riješiti vozne karakteristike plus kopčanje znači KKK na
DVA tendera; a nekako mi se čini i da su dva Roco pogona bolje rješenje glede opterećenja na 11 vagona nego
1 Fleischmanov na njih 13, ukoliko računamo i ta dva tendera.
:neznam:
 

draženzki

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Vozi ona to i sama bez greška, pogotovo ako nema velikih uspona. Bude jedan dan upregnul svoju 57-icu pa da vidim kulko odnese na 4 % uspona
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kod jž 35 ili Roco 04116E kao i kod sličnih 57 modela iz te stare serije ima jako puno posla da bi loksa mogl fino i tiho voziti.
2 tendera u tandemu s dva dekodera nije ne moguće ali ima jako puno posla. Možda ih treba spojiti magnetom umjesto kopčom.
To je prilično jak motor i mislim da nema potrebe za tandemskim spajanjem tendera osim ako nisu u pitanju jaki usponi. Ja bih samo povukao žice kontakta klizača u prvi tender. A u drugi tender stavio dekoder (izvadio motor) jer mjesta za dekoder u tenderu niti u loksi nema za konvencionalnu digitalizaciju. Srećom postoji V generacija malih ali moćnih dekodera.
 

HrvojeR

Član foruma
Ako se stvarno radi o Roco lokomotivi s kataloškim brojem 62231, onda bi ona trebala bolje voziti od one prve serije tih lokomotiva, koje su imale pogon na tri osovine (62231 ima na dvije vanjske), i to tako da je puž bio samo na jednoj strani motora. Model 62231 ima puž s obje strane, znači svaki kotač ima između zupčanika na kotaču i puža samo dva zupčanika. Vjerujem da je tu ipak bilo manje prostora za legendarnu Roco nepreciznost iz nekih ranijih vremena, i da bi ta lokomotova stvarno mogla dobro voziti.
Ja sam se sa svojom starom DB 57-icom, iz prve polovine 80-ih (ako se dobro sjećam) dobrano namučio, i opet, nije to to - ona vozi bolje, ali nikad neće, kako bi mogla, da ju je Roco napravio kako spada.

Model 62231 ima i priključak za dekoder. Ako joj je mehanika dobra kao što se nadam, još da se ugradi coreless motor (ako ste "pacijent" poput mene), ne bi je ni čuli dok vozi. Doduše, motor koji je u nju ugrađen, može biti prilično kulturan, sreo sam ih raznih. Sve u svemu, mogla bi to biti zaista dobra lokomotiva.
 

Bero01

Veteran foruma
@klein :strelica Nešto sam zapeo sa vremenom, pa nisam dospio odgovoriti ranije, a i tražio sam uputstvo po netu,
kako bi otvorio model; ali da ne duljim: to definitivno je Roco 62231. To se osim po broju 57 1250, može zaključiti
i po detalju koji je Hrvoje naveo, a to je pogon preko samo dvije osovine na tenderu :usklicnik
20200423_091324.jpg
Hrvoje, ako ti se da, zamolio bi te da mi iskopiraš uputstvo od svoje stare BR 57, tako da mogu napraviti usporedbu
sa ovom novijom verzijom. Hvala. Znači i to smo riješili, ajmo sada piknuti još jednu...
:)
PS - upravo nas je ponovno zatreslo, onak, malo jače...
 

Bero01

Veteran foruma
Uz ovu lokomotivu, nabavio sam i prateći vagon: Roco 4205S
20200424_124911.jpg
DR_116380 Erfurt
20200424_124852.jpg
Vagon je bavarski packwagen, a nabavio sam ga iz dva razloga: prvo, trebao mi je prijelazni vagon zbog nedostatka KKK
mehanizma na samoj lokomotivi, a uvijek koristim neki oblik kurzkupplung-a (kad god je to moguće); i drugo, teretni
vlakovi u toj epohi, a posebno na istočnoj fronti, uvijek su imali i neki prateći vagon. Obzirom na ratne uvjete, uzimalo
se ono raspoloživo, a razmišljam da možda dodam i još neki mali putnički dvoosovinac za borbeno osiguranje vlaka, so...
20200424_124958.jpg

Posebno mi se dopada to što vagon ima završnu platformu i uzdužnu stepenicu, koja omogućuje vanjski pristup,
te hod uzduž vagona u vožnji... pravi mali njemački caboose!
:cool::zvizdi:
 

Bero01

Veteran foruma
E tako, sada kada smo na drugom topicu riješili filozofska pitanja glede pristupa kolekcijama, možemo nastaviti
sa modelima; a u međuvremenu, Vrhovni Sovjet Crvene Armije svim članovima ove Partije, pardon,
Foruma Male Željeznice, želi Sretan Prvi Maj:
8194.jpg
Modeli slijede, uz ispriku na malom OT, jer poster je bio pre-dobar a da ga ne objavim na današnji dan !!!
:hihihi:
 

Bero01

Veteran foruma
Nastavno na prethodni post(-er), a povodom 75. obljetnice završetka drugog svjetskog rata, kao i Savezničke pobjede
nad fašizmom i nacizmom, prigodan je dan da prikažem jedan originalni ruski model: Oklopni vlak ''Kuzma Minin'':
Kuzma_Minin_1.jpg
Ovaj trodjelni sastav nabavljen je kao static kit iz Ukrajine, preko evilBaya, i potpuni je raritet :ljubav , a za potrebe fotkanja:fotic:
uzeo sam prvu, od za sada tri nabavljene oklopne lokomotive tipa Ov.
Kuzma_Minin_2.jpg
... te sam dodao još jedan Roco 2 os kontrolni protuminski vagon. Meni se ovo jako dopada:in_love: , ali potreban mi je
barem još jedan takav. Problem je u tome što bi mi bolje odgovarao Ruski, a ne Njemački model, no o tom potom.
Bit će... kada i ako bude.
3xOv.jpg
3 oklopne lokomotive tipa Ov - ''eksplodirani pogled'' - razvidno je da je postojala i motorizirana verzija :eek:
Ov_exploded.jpg
Kao što sam već ranije naveo, najveći problem kod svih modela oklopnih vlakova je pogon. Sada moram pronaći neki
primjereni werk, koji ima zadovoljavajuće vozne osobine, kao i dimenzije, tako da fizički stane ispod oklopne karoserije,
osim ako ne idem na motorizirani PMT vagon kao vučni element vlaka.
Ov_exploded.jpg
Lokomotive tipa Ov koristili su svi koji su mogli doći do njih, prvo Crvena Armija, a potom i Wehrmacht u trofejnom
obliku. Zato ih planiram imati u nekoliko verzija: zelena i bijela (zimska) ruska, njemačka siva i kao još jedna maskirna...
vidjet ćemo čija ? Obzirom na današnji dan pobjede, i završetak WW II, idemo sa originalnom verzijom bojanja:
bp41.jpg
Ako ništa drugo, barem mi bojanje neće biti problem.... čak mislim da negdje još imam piksu Humbrol Russian green!
:)
PS - vagoni slijede!
 

nik

Veteran foruma
To je, koliko vidim, sve 'velikoserijska' plastika (stiren). Čini mi se da nema rezina. Možde je frem tendera samo predviđen za nekakvu motorizaciju ali nikad nije ponuđen kao takav. To su oni, kako ih ja zovem, 'crni kitovi' iz Ukraine. Ne vidim dobro lanser Kaćuše ali moguće da je i on iz istog alata kao onaj koji se prodaje na ZIS kamionu. Protuavionac mi nije poznat od prije kao H0 model. Iz istog alata (kupole na vagonu) su vjerojatno i T34 koje kao 'svoje' sastavljene prodaje Herpa. Imaju kao 'crni kitovi' i dizel lokomotive iz poslijeratnog razdoblja isto ovako sa predviđenim pogonom ali bez ičega.
https://www.ebay.de/itm/H0-KIT-S-D-...731046?hash=item4b78c51ca6:g:ZF4AAOSw5qdcADP4
https://www.ebay.de/itm/H0-KIT-S-D-Baureihe-2-10-2TE10M-RZD-USSR-SZD-HO-H0-scale-brand-new-/323944159700?hash=item4b6c9399d4:g:w1IAAOSw~6hc7MZ9&nma=true&si=SQ7djwAaLY30z1IqrBAtlU08GW8%3D&orig_cvip=true&nordt=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
https://www.ebay.de/itm/H0-KIT-S-D-...459831?hash=item4b73ce7e77:g:XVUAAOSwIO9cj5nR
 
Last edited:

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh