Bero - vojna kolekcija

nik

Veteran foruma
@djzlaja
8.8 cm Flak 18/36/37/41 vs 85-мм зенитная пушка обр. 1939 г. (52-К)
https://en.wikipedia.org/wiki/8.8_cm_Flak_18/36/37/41
https://en.wikipedia.org/wiki/85_mm_air_defense_gun_M1939_(52-K)
Oba su sličnog kalibra i namijenjena za protuzračnu obranu ali su korišteni i za protuoklopnu borbu.
Sovjetski ima neznatno veći domet, nešto malobrojniju posadu i skoro upola je lakši (4,5 prema 7,4t).
Inače je glavna karakteristika sovjetske artiljerije iz WW2 da ima gotovo upola manju težinu od slične njemačke ili američke što drastično pridonosi mobilnosti na terenu.
https://ru.wikipedia.org/wiki/85-мм_зенитная_пушка_образца_1939_года_(52-К)
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Pogledaj malo bolje, vidi se da su na istom su vagonu, što znači da nije 2-osovinac jer bi bio pre-kratak.
View attachment 91798
Onaj iza je nekakav flah.
:)
Ne vidi se na slici dolje područje koje bi moglo biti razmak među vagonima. Tako da je to nemoguće jednoznačno utvrditi. Može biti i 4-osovinac ali njih sa takvim otklapanjem stranica nije bilo kod DRG.
 

Bero01

Veteran foruma
Ne vidi se na slici dolje područje koje bi moglo biti razmak među vagonima.
Vidi se savim dovoljno. Nema razmaka vagona između 88-ica, razmak između vagona vidi se iza 88 u paljbenom položaju.
Tako da je to nemoguće jednoznačno utvrditi.
Ne slažem se. Kotači druge 88 bili bi preblizu rubu vagona (kad bi ga bilo), i taj rub bi se vidio.
Može biti i 4-osovinac ali njih sa takvim otklapanjem stranica nije bilo kod DRG.
To bi htjelo biti, ovaj stari ruski 4-osovinac SA STRANICAMA koji s postao ranije je dosta dobar kandidat za to.
 

nik

Veteran foruma
Vidi se savim dovoljno. Nema razmaka vagona između 88-ica, razmak između vagona vidi se iza 88 u paljbenom položaju.

Ne slažem se. Kotači druge 88 bili bi preblizu rubu vagona (kad bi ga bilo), i taj rub bi se vidio.

To bi htjelo biti, ovaj stari ruski 4-osovinac SA STRANICAMA koji s postao ranije je dosta dobar kandidat za to.
Do njega ti je dovoljno samo par klikova u shopu sa linka.
Ab Lager lieferbar
Preis: 38.51 €
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Last edited:

Bero01

Veteran foruma
Malo da odmorim(o) od švaba, kopao sam nešto po bayu, i naletio na ove vrlo zanimljive
Preiser setove ruskih WWII vojnika, baš su me ugodno iznenadili.
Savršeno bi se uklopili uz ruski oklopni vlak.
:strelica
Preiser 16545 motorizirana pješadija 1942g (ne moraju se voziti samo na tenkovima, i nekakvi vagoni ne bi bili loši)
Preiser 16545 mot. Protect Run Aground USSR 1942..jpg
Preiser 16546 tenkovske posade 1942g (TO je TO, posada za oklopni vlak :ljubav)
Preiser 16546 Tank Crew, USSR 1942.jpg
Preiser 16569 ruska mornarička pješadija (prva asocijacija mi je bitka za Sevastopolj :))
Preiser 16569 Russian Marines.jpg
Preiser 16605 zimska infanterija u fajtu, uh dobri su... podsjećaju me na jednu staru, ali odličnu i moju omiljenu igru
Close Combat III ''Eastern Front'' (Real Time Strategy, nije kliketuša, već vrlo realna simulacija djelovanja...)
Preiser 16605 Close Combat.jpg
Preiser :respect:!!!
 

nik

Veteran foruma
Kod ovih Preiser figura se dobije više varijanti nego je prikazano na ilustraciji. Glave sa kapom ili sa šljemom, nekoliko različitih ruku uz figuru itd. Također može biti na ilustraciji prikazano više varijanti iste figure za što je u realnosti potrebno i više setova.
 

Bero01

Veteran foruma
Malo da osvježim temu, nabavio sam par zanimljivih publikacija vezanih uz upotrebu željeznica tijekom WWII.
Prva od njih je German Armoured Trains on Russian Front 1941-1944, by Wolfgang Sawodny; u izdanju
Schiffeer military history books.
GAT_EF_Front.jpg
Knjiga je relativno tanka, i zapravo je više publikacija, nego knjiga, ali sadrži neke fotografije i podatke
koji do sada nisu objavljeni u prethodnim izdanjima, tako da je korisna kao nadopuna postojeće baze znanja.
GAT_EF_Sawodny_2.JPG
Autor se osvrnuo i na ruske oklopne vlakove, pa mi je tim više zanimljiva...
GAT_EF_Sawodny_3.JPG
Tu je bilo zaista svega!
:o
 

Bero01

Veteran foruma
Druga publikacija je German 20mm FlaK in WWII, 1935-1945, by Werner Muller, također u izdanju
Schiffer Military/Aviation history.
German 20mm Flak in World War II.jpg
Osim razvoja oružja i prikaza primjene na različitim fiksnim i pokretnim instalacijama od početka
FlaK_1.JPG
ono što tu publikaciju čini posebno zanimljivom,
FlaK_2.JPG
je dio vezan uz primjenu dotičnog naoružanja na željeznici:
FlaK_4.JPG
naravno da je tu i legendarna četverocijevna verzija (4x20mm), koju smo mogli vidjeti u akciji i tijekom ratova 90ih...
FlaK_5.JPG
Uz navedeno, prikazane su i različite fiksne instalacije na FlaK tornjevima, baržama i brodovima, te švicarske Oerlikon inačice.
Sve u svemu, jako zgodna, korisna i vrlo informativna publikacija posvećena ovom legendarnom oružju.
Preporučam svim zainteresiranima za WWII tematiku.
:palac_gore:
 

Bero01

Veteran foruma
I, zucker kommt zuletzt, ne bi ja bio ja, kad ne bi nabavio: Armoured trains of the Soviet Union, 1917-1945,
by Wilfried Kopenhagen, u izdanju Schiffer Military/Aviation history.
Soviet_armoured_trains.jpg
Na žalost, ovo je najlošija od tri prikazane publikacije,
Soviet_1.JPG
sa dosta već viđenih i retuširanih fotki/crteža dostupnih preko neta.
Soviet_3.JPG
Međutim, obzirom da ipak imam neke od tih modela, i da sam fan (i) ruskih oklopnih vlakova,
Soviet_4.JPG
onda je nabavka ipak opravdana, tim prije što ovako imam kakav-takav skup informacija, i fotki na jednom mjestu,
u papirnatom obliku, koji se dobro nadopunjuje sa ostalim dostupnim izvorima.
:andjel:
 

Bero01

Veteran foruma
OK, dosta je bilo literature. I ćorava kokoš ubode zrno, pa sam tako sasvim slučajno uspio uloviti
jedan totalno raritetan i maloserijski model: sovjetsku motornu drezinu Crvena Zvijezda,
odnosno, doslovce, pružni tenk KV-1
kz1.jpg

:ljubav
14d93c850b2ef7ec70ffcd3db8ac6b0f.jpg
Znači ludilo... :strelica CMK 1/87
DSC_0424.JPG
Hrpa resina sa photo-etch dijelovima :usklicnik
DSC_0423.JPG
Model na žalost NIJE zamišljen kao vozni, iako je prethodni vlasnik, isto kao i ja, očigledno razmišljao o tome,
jer mi je ljubazno priložio i podvozje od Mehano američkog teretnjaka, koje jako dobro sjeda ispod resinskog tijela,
uz minimum piljenja i pripasivanja; čime zapravo dolazimo do dva ključna pitanja:
1) po meni svakako napraviti voznu verziju, ali pitanje je: da li samo kao vagon (unutar oklopnog vlaka),
ili kao samostalnu pogonsku jedinicu sa npr. dva Tenshodo ili neka druga primjerena pogonska postolja
(a to je skupo, jel', ugh :glup)
1-87-Panzerjaeger-Triebwagen-NV-140-mit-Turm-KW-1-76-mm-ATM-80150_b_0.JPG
2) ruska, ili pak zarobljena njemačka verzija bojanja... obje su mi podjednako zanimljive.
:cool1:
Na žalost, nisam još našao dovoljno podataka, pa ću se do daljnjeg malo strpiti sa svime.
:neznam:
 

Bero01

Veteran foruma
I tako, dok se ruskies pripremaju za proljetnu protu-ofenzivu, zbog povećanih potreba logistike,
Wehrmacht je dobio novu teretnjakušu: Roco 63236 DRG 44 134
DSC_0422.JPG

Roco Sonderserie 2004, loksa je došla potpuno nova (vitrinenmodel), i u originalnom pakungu (Neu in OVP) :usklicnik
DSC_0423.JPG
To je novija generacija ove lokomotive, sa motorom u tenderu, i pogonom preko kardana na prednje osovine i tender;
DSC_0426.JPG
... koja ima i 8 polni konektor, tako da je DCC ready !!!
DSC_0424.JPG
... dok je maskirna shema tvornički nanesena (iako bi se dala malo dotjerati).
DSC_0427.JPG
Model fino vozi, isprobao sam je na Mehano r=467mm, gdje se malo muči, ali ljepše će izgledati na nekim budućim
lakšim zavojima.
:dada:
Ako nešto volim, to su parne lokomotive, a još više volim kada imam više istih lokomotiva u različitim verzijama.
Loksa nema UK kabinu (fuhrerhouse), i ostavljena su joj Wagner ''uha'', ali ovo je ipak pravi ratni radni stroj,
primjeren za vuču teških vlakova za opskrbu.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
A sada, dva military slatkiša od ESU-a: :in_love:
ESU 36165+ESU 36166 - Lazarettwagen DRG
DSC_0427.JPG
Zahvaljujem kolegi @KAPO na prethodnoj prezentaciji ovog modela, koja me dodatno potaknula na ovu nabavku.
DRG 74358 Han
DSC_0428.JPG
Znači modeli su ludnica, ESU je stvarno napravio odličan posao !!!
DSC_0429.JPG
Otisak je odličan i oštar
DSC_0430.JPG
boja uredna, te kako i priliči - Wehrmacht siva ;)
DSC_0431.JPG
Ono što me oduševljava kod ovih modela je to, da je ESU napravio primjerenu unutrašnjost sa nosilima, i ostalim detaljima
karakterističnim za jedan takav militarizirani bolnički vagon. Vagoni imaju i pripremu za ugradnju rasvjete.
:palac_gore:
 

Bero01

Veteran foruma
Drugi model je DRG 74360 Han
DSC_0432.JPG
identičan u svemu osim u broju
DSC_0433.JPG
Zaista me oduševljeva ta detaljna unutrašnjost...
DSC_0435.JPG
... sa bijelim gazištima, prebojanim prozorima, nosilima i npr žutim stolovima (baš zgodan detalj) :ljubav
DSC_0436.JPG
I šta više reći nego: Svaka čast ESU, samo nastavite tako - ovo je začetak jednog divnog bolničkog vlaka!
DSC_0437.JPG
Nadam se novim izdanjima, i što skorijem kompletiranju ove kompozicije.
http://www.esu.eu/en/products/pullman/spur-h0/eilzugwagen-g3637-in-spur-h0/
36165 Passenger Coach 74358 Han, DRG, grau, Lazarettwagen, Ep II, DC Expired
36166 Passenger Coach 74360 Han, DRG, grau, Lazarettwagen, Ep II, DC Expired
:palci_gore:
Lokomotiva je već pod parom, i čeka zapovijed za pokret u ložioni.....
 

Bero01

Veteran foruma
Na žalost, u ove hladne dane (koji su srećom iza nas) utekao mi je Heris-ov DRG heizwagen predviđen za grijanje
pravog bolničkog vlaka, pa sam umjesto toga odlučio upotpuniti PZO zaštitu za laki izvidnički vlak Pz 201.
FlaK_draisine.jpg
Razmatrao sam sve tri opcije, te se na kraju odlučio za varijantu KugelBlitz, koja mi se činila kao najprimjerenije
rješenje za taktičke zahtjeve postavljene pred jedan takav sustav pri samom kraju rata, kada je savezničko zrakoplovstvo
nemilice razaralo njemačke linije komunikacija i uništavalo željeznička čvorišta i vlakove bez obzira na njihovu vlastitu
PZO zaštitu. Ta taktika inače se naziva interdiction-strike, i cilj je napadima iz zraka uništiti drugi i treći ešalon snaga
koje idu prema bojištu, kako bi se izolirao prvi ešalon, te spriječila nadopuna gubitaka, i opskrba jedinica koje su već
angažirane u borbi. Koliko vidim i ovaj bolnički vlak je dobio pogodak - bili su na krivom kolosijeku u krivo vrijeme.
Air-attack-on-german-railways.jpg
Laki FlaKovi 4x20mm nisu više dorasli usavršenim jurišnim zrakoplovima poput Hawker Typhoona ili P-47 Thunderbolta,
vrlo često opremljenih nevođenim raketnim zrnima HVAR od 5'' (ekvivalent artiljerijskoj granati 127 mm) kojima je
''train busting''
bio na dnevnom rasporedu za izvršenje zadaća. Ovo je ostatak jednog transporta koji nije imao sreće,
a prevozio je rakete V2, pa je zbog toga bio pri vrhu liste za uništenje:
b07b55faff2b2aca65dee7a45716dad3.jpg
Lijepo se vidi šta je ostalo od vagona za PZO zaštitu.... i lakog FlaK-a 4x20mm na njemu.
:mamurluk:
Problem sa 20mm flakušama bio je u tome da iako su imali veliku brzinu i dobru težinu paljbe, 20mm granate
ipak imaju manji domet, i manju razornu moć od npr 30mm projektila. Imao sam svojedobno priliku držati u rukama
različitu PZO municiju kalibra 20, 23, 30 i 40 mm i razlika između njih je DRASTIČNA (a samim time i efekt na cilju).
:o
Zbog svega gore navedenog, išao sam na opciju topova 30mm, i tu verziju proizvodi češki Hauler kao
kompletan resin model:
HLR87101-2.jpg
http://www.hauler.cz/e-shop/1-87-(h0)-construction-kits-4/s-sp-pz-flak-draisine-kugelblitz-113
Naručio sam dva komada, kako bi imao puni sastav od 10 dresina u lakom izvidničkom vlaku 201, baš kao što je to
bilo izvorno i zamišljeno u prvobitnim planovima. To su mi ujedno i prvi modeli od Haulera, pa sam vrlo radoznao
da vidim kako su napravljeni, te kako ću ih uključiti u sastav ostalih oklopnih (Liliputovih) dresina.
Kugel_blitz.JPG
A sada živce na hozntregere, i pričekati poštara!
:daj_pivu:
 

Bero01

Veteran foruma
Volim kada dođem doma sa posla, a na stolu me dočeka paketić... :slinim: !!!
Stigle su mi dvije Haulerove drezine koje sam najavio u prethodnom postu:
Hauler_Kugelblitz_1.JPG
Sa nestrpljenjem sam otvorio kutije, da vidim i to čudo, jer sa maloserijskim resin modelima ovog tipa,
nikad ne znaš šta si dobio... možda JE dobro, a možda baš i ni-JE. Tako je bilo i ovaj put :usklicnik
Box_content.JPG
Pa, evo ga, na prvi pogled, relativno malo dijelova, ali vrlo uredan odljev, vidi se da su Česi davno savladali izradu
takvih modela u garaži. Ono što izdiže ovaj proizvod je set foto-jetkanih detalja poput alata, zakački i slično, te prateći
(makar osnovni set) decali. Znači nemam nikakvih većih prigovora na odljev, nema mjehurića niti hrapavih dijelova, i
sve je to vrlo uredno i lijepo odliveno. Međutim, zanimljiv dio došao je kada sam odlučio vidjeti kako bi se to pripasalo
uz postojeće Liliputove drezine, jer ovo očigledno nisu vozni modeli; iako uz malo truda i oni to mogu biti - dovoljno
su teški, i ima dovoljno prostora za ugradnju nekakvog pogona.
DSC_0011.JPG
Na moje veliko iznenađenje, ustanovio sam da je Haulerov model ca 5-6 mm KRAĆI od Liliputovog !!! Obzirom na to
da su te drezine zamišljene kao modularni dizajn, nema šanse da su tijela bila različitih dimenzija u odnosu na ostale
modele iz te serije (zapovjedna, pješadijska i artiljerijska).
DSC_0012.JPG
Jednostavno su nešto kraći, i nešto uži, a ovdje su ispred ostatka kompletiranog izvidničkog vlaka, za usporedbu dimenzija.
Hauler_Liliput.JPG
Tu se sada postavlja pitanje tko je fulao - Hauler, ili Liliput, međutim, to je zapravo nebitno i ne vidim daljnji smisao
razbijanja glave time, iz jednostavnog razloga - trenutačno posjedujem kompletiran i VOZNI Liliputov PZ-201,
koji u punom sastavu broji 8 voznih jedinica. Znači to je igra velikih brojeva jer želim imati sve modele kao VOZNE,
a ne kao statičnu maketu šinskog vozila. Rješenje se nameće samo po sebi: kupiti (barem) još dvije Liliputove dresine
kao vozna podvozja, te potom na njih prebaciti Haulerove ''Kugelblitz'' kupole, dok se Haulerov model može iskoristiti
bilo kao teret na vagonu, bilo kao neka scenografiju negdje na maketi.... (a uvijek ih se može i prodati u scrap metal).
:vrag2:
 

Bero01

Veteran foruma
Liliput PZ 201, Halbzug II:
WG_8.JPG
Prebacio sam pogonski dio iz zapovjednog, u artiljerijski vagon
WG_7.JPG
i na taj način se cijela kompozicija bolje ponaša na pruzi
WG_6.JPG
jer je onda vučni dio u prvom (artiljerijskom) vagonu, koji vuče ostatak vlaka, umjesto da ga zapovjedni vagon gura.
WG_5.JPG
Namnožile su se te drezine, kao mali sivi mišeki :
PZ_201_full.JPG
Još kad dodam bar 4 komada u različitim PZO verzijama... biti će to veselo!
:o
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh