British Columbia Railway ex Pacific Great Eastern

Bero01

Veteran foruma
Nakon dosta natezanja, traženja i pecanja (treća sreća) po bayu, naletio sam na povoljnu priliku i piknuo ovu
Atlas ''Classic'' art.nr. 8344 RS-3 u bojanju Great Northern, RN 229:
RS-3_GN_229_1.JPG

Sada konačno imam i jednu Atlasovu RS-3, koja u ovoj Classic verziji dolazi sa separiranim grab irons te drugim sitnim
detaljima koji su u prijašnjoj verziji bili odliveni na karoseriji, u komadu. U MRR recenziji kažu iduće:
http://mrr.trains.com/news-reviews/...lroad-co-ho-scale-alco-rs-3-diesel-locomotive
RS-3_GN_229_2.JPGIzvorni Atlas model: http://tycotrain.tripod.com/atlas1980shoscaletrainsresource/id11.html
RS-3_GN_229_3.JPG
Ono malo što sam je isprobao na pruzi, vožnja je bila besprijekorna, jer atlasov je mehanizam kopija Kato-a, i to je bio
jedan od revolucionarnih modela u doba kada se prvi puta pojavio. Na nekim forumima kažu da je baš ta prvobitna verzija
najbolji runner, upravo zbog originalnog Kato motora, koji je bolji od kasnije kineske kopije ugrađene u ove Classic serije.
RS-3_GN_229_4.JPG
Otisak je čist i oštar, nemam nikakvih zamjerki, a GN shema bojanja atraktivna. Model se dobro uklapa u moju BC
kolekciju, i evidentno je da su lokomotive ovog tipa bile čest gost na tamošnjim prugama; tim prije što je jedna RS-1
sa brojem 182 sačuvana u muzeju u Squamish-u, koji je de facto bio polazna stanica i pravi početak trase BCR-a.
To je idući model koji ću nastojat uloviti, kako bi je upario sa ovom ovdje, iako mi ni neka druga kanadska CN ili CP
verzija bojanja ne bi bila viška, a zelena CN mi izgleda posebno dobro!
:dada:
 

Bero01

Veteran foruma
Na sreću, ili na žalost (kako kome), putničke garniture nisu bile predominantni oblik vlakova na PGE/BCR;
tako da nemaju neki veliki utjecaj na moje nabavke. Uz bivšu Milwaukee Hiawathu, bilo je još nešto starijih vagona
iz ranog PGE perioda, i tu bi prošli neki Athearn/Roundhause ''Overland'' modeli te pokoji heavyweight, ali to mi nije
prioritet za nabavku, jer temelj ove željeznice oduvijek je bio upravo teretni promet, dok su putnike i turiste prevozili
sa Budd RDC-ima koje sam manje više kompletirao. However, to nije bio razlog da tijekom posjete Jerriyu, kao i
njegovom lokalnom ''dileru'' aka Djedu Mrazu (kad sam već tamo, jel':neznam:) ne piknem i ovaj peterodjelni set o čijoj
sudbini još nisam odlučio. To je znači dio tih modela zbog kojih je avion premašivao Max TO weight na polijetanju... :hihihi: :
DSC_0055.JPGOvi modeli bili su dirt cheap, sa popustom za gotovinu, i bez troškova poštarine, jer su već imali plaćenu avionsku kartu,
tako da ih jednostavno nisam mogao ostaviti tamo da jadni čame u dućanu, i potom raspareni završe tko zna gdje.... :hihihi:.
Ovako sam ih ja, kao chief superintendant PGE/BCR za područje Balkona uzeo za buduće potrebe putničkog prijevoza,
jer iako mislim da nisu baš nešto pretjerano točni (malo su kratki), izgledat će sasvim u redu iza neke Mehano CP
putničke parnjače, tipa Hudson ili Pacific, a biti će ih i zabavno sastaviti i obojati, a ono za vježbu ako ništa drugo.
Za sada sam im stavio KD osovine, i na jednom drugom sličnom vagonu isprobao sam postavljanje KD kopči, tako da će
i to biti ok. BTW, taj paintwork mi je ubila prašina, pa sada moram sve iz početka.... Znači najveći problem mi je to što
nemam atelje gdje mi prašina neće padati po svježoj boji, nego radim u dnevnom boravku kada i ako mi to meteo uvjeti,
mjena mjeseca i ostale (ne)prilike dopuste, a to ponekad zna loše završiti. Polako, bude i to došlo na red.
:glup
 

Bero01

Veteran foruma
Mda, nisam napisao da su to vagoni tipa Harriman, undecorated & unpainted kit u proizvodnji Roundhause.
:sutim
Zato je tu jedan drugi mali slatkiš, danas pristigao, Bachmann 74403 scale test weight car, Silver Series,
u bojanju CN rn 52257
CN_52257_1.JPG
Zašto CN? Pa zato jer je CN preuzeo BCR... :neznam:. Na žalost.
CN_52257_2.JPG
Bojanje je kvalitetno a otisak dobar, iako moj mobitel to baš i ne zumira najbolje:crvenilo:.
CN_52257_3.JPG
Sam model je vrlo ugodno iznenađenje, jer je tijelo vagona od jednog prilično teškog komada metala, sa rukohvatima
i kočnicom od bijele plastike te bachmannovim cuoplerima. Obzirom na pozamašnu masu za tako mali model,
kotrljanje je odlično, i to je jedan od rijetkih Bachmannovih, i još k tome dvo-osovinskih američkih vagona koje imam :usklicnik
(drugi je bobber cabbose, ali je u UP bojanju pa ga nisam objavio ovdje).
Za kraj, iako cijena hoće biti malo visoka, preporučam nabavku ovog zgodnog i nadasve neobičnog modela,
jer koliko znam ni jedan drugi proizvođač ne nudi nešto slično, bar ne kao veliko-serijski model.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
BTW @challenger - pristigao je jedan mali paket iz ''tvoje'' pošte:
Rapido_Caboose_1.JPG
Hm, hm, što li bi moglo biti unutru?
Rapido_Caboose_2.JPG
Druga kutija: Rapido??? Unwraping....
Rapido_Caboose_3.JPG
Yup, Rapido, Wide Vision Caboose: unpacking!
Rapido_Caboose_4.JPG
... and straight out of box:
Rapido_Caboose_5.JPG
Rapido Wide Vision Caboose, i to posebna serija sa grafitima....:ljubav
Hvala na pomoći oko nabavke Jerry :usklicnik
:respect:
 

Bero01

Veteran foruma
Elem, povodom nabavke ovog modela, evo i par fotki pravih Canadian Pacific WV caboosea.
Dvije fotke u prirodnom okruženju iz CP yard-a u mjestu Golden, BC:
IMG_6945.JPG
... koji me oduševio svojim urednim i čistim izgledom, te primjereno weatheriranim vagonima :dada:!
IMG_6951.JPG
OK, ovo je bilo malo daleko i ukoso, ali bliže nisam mogao :plac:. Zato su ove iz mjesta Cache Creek, BC; snimljene izbliza
(odmah pored postrojenja za prekrcaj koncentrata bakrene rude u zatvorene hooper vagone).
IMG_4990.JPG
Obzirom na to da su caboosei povučeni iz regularnog prometa u Sjevernoj Americi, onda pretpostavljam da se ovaj
IMG_4989.JPG
... koristi samo za transfer runs, tim prije što je već pomalo apšisao, a ima i ove zaštitne metalne mreže preko prozora.
IMG_4991.JPG
To je to....
:dada:
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Hvala na pomoći oko nabavke Jerry :usklicnik
:pozdrav:Nem probljem,Abdulj:pozdrav:i drugi put!
Btw,a sta je sa brodica?U stvari tegljaca?To su ti poslali decki iz kluba(Jim,Norbert i John).
BTW,BTW,u tvom postu odozgora spominjes Cache Creek?To je bilo u Ashcroft,BC.
Cache Creek NEMA pruge:oili sam ja prespavao cas iz povijesti?
Rudnik bakra lahko nadjes na Google Earth,nekih 20 km juzno od Ashcroft gore u planini
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Opet BTW,greska nije strasna,to je svega 10-15 km od Ashcroft-a do Cache Creek
ali cisto da ljudi znaju gdje je sta.Ako to koga zanima?
 

Bero01

Veteran foruma
Je, imaš pravo, pa zato te imam :zarulja, da me ispraviš kada pogriješim :crvenilo:. Gledao sam model, dok sam tražio te fotke;
a folder je od Pemberton-a do Cache Creek-a, gdje smo prenoćili - tako da sam zabunom napisao CC... :glup .
Dopao mi se Ashcroft, pravi mali gradić na polu-divljem zapadu... kamion je upravo istovario pošiljku rude:
IMG_4993.JPG
... koja ide u ove vagone, što me iznenadilo, jer sam mislio da u njima prevoze samo žitarice :usklicnik
IMG_5006.JPG
Djeluju mi prilično ofucano, tj. da se maketarski izrazim, weatherirano...:o, za razliku od ovog kamioneta:
IMG_4999.JPG
Taj dan prešli smo dobar dio puta, i vidjeli zaista svašta... :zarulja.
IMG_5005.JPG
Selfie u izlogu trgovine :o...
BTW zahvali dečkima iz Kluba, brodice su zgodne, ali su u N-u ili Z-u?

Sutra poslije posla poslikam Rapido caboose, na miru, pa objavim...
:)
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Taj dan prešli smo dobar dio puta, i vidjeli zaista svašta... :zarulja.
Tako ti je kad Zika Blesimetar vozi:crazy:Drugi put cemo sporije:pozdrav:.
koja ide u ove vagone, što me iznenadilo, jer sam mislio da u njima prevoze samo žitarice :usklicnik
A kad kazem da Sultran vozi Potash iz Saskatchewan sve do Kine,cisto ne vjerujes:spank:
http://www.sultran.com/Home.aspx
Pa eto,cisto vjeruj:dada:
O brodicama znam,to je tek pocetak prave skale.Daj im vremena:hladno:,mozgovi zmrznuti
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
I evo,kao sto ocima gledam @Bero01 se prebacuje sa BCR na Tupson kanjon:hahahaha:
Pa zar fotka nije lijepa?
HomepageImage_AboutUs+(1).jpg
Idem pravit dioramu!!
A @Bero01 jel` bila ona fotka iz Tupson Kanjona,malo povise Lytton.Znam da znas na koju mislim:hahahaha:.
I jos se cudim da si uspjeo prosvercati sve na avijun!!
Jbte,stajao sam i gledao kad si poletio,desno krilo zapinje za zemlju,svi motori na 99.999% snage:crazy:
Pa samo si odnijeo 5000 fotki!!:pilot::hahahaha::hahahaha::hahahaha:
Samo sam strepio da se ziv vratis,da nebi ona rekla....I za koga navijam?Oooo,boNze!?
Za Ivana Perisica!!Lik ima m..a veca od crkvenih zvona,tak da se zna!!
A sad prebacujte gdje god hocete:pivo:
 

Bero01

Veteran foruma
Konačno, nakon dužeg perioda gužve, uspio sam uhvatiti malo slobodnog vremena,
i na miru poslikati novi caboose u svojoj floti:
CP_434508_Rapido_1.JPG
Rapido 110122 ''Angus Wide Vision Caboose''
CP_434508_Rapido_2.JPG
CP # 434508 - Graffiti, Exclusive Series :slinim:
CP_434508_Rapido_6.JPG
Ovaj caboose je vrh svjetske modelarske produkcije. Kupola je korektnih dimenzija za kanadske protutipove, i veća je
negoli na sličnim američkim vagonima. Model ima kompletnu unutrašnjost i LED rasvjetu; stakla prozora na kupoli se
otvaraju, a gazišta i stepenice izrađeni su u photoetch-u. Posebno zgodan detalj su funkcionalna crvena marker lights
koja označavaju kraj vlaka, a uključuju se pomoću malog magnetnog prekidača:
CP_434508_Rapido_3.JPG
Ni donja strana vagona nije ostala zapostavljena:
CP_434508_Rapido_7.JPG
Sve u svemu, zaista vrhunski model, i do sada najbolji caboose koji imam - a imam ih dosta!
Još jednom @challenger - hvala Jerry na pomoći oko logistike :respect:.
:palci_gore:
 

Bero01

Veteran foruma
Iduća je publikacija Narrow Gauge Railway Scenes, soft cover c/b slikovnica u izdanju Canadian Caboose Press,
mog omiljenog željezničkog autora, i nativiziranog indijanca, Adolf Hungry Wolf:
NGRS_1.JPG
Publikacija obrađuje veći broj uskotračnih željeznica, od Kanade, preko USA i Mexica pa sve do Guatemale...
NGRS_3.JPG
Jedan dio posvećen je i kanadskim uskotračnim željeznicama, od Newfoundlanda, preko Alberte,
NGRS_4.JPG
pa sve do BC i Alaske, te također legendarne Yukon & White Pass RR :strelica https://wpyr.com/#s_1
NGRS_5.JPG
Znači ako si nešto želim, onda si želim napraviti đir po toj pruzi, ali logistika i financije potrebne za taj put skoro da su
jednake putu na Mjesec - bar za mene, i u ovim okolnostima.... :glup. Možda uspijem jednog dana, ili prije.... :sutim
NGRS_7.JPG
Zato je tu skica track plan-a muzejske šumske željeznice u Duncanu, Cowichan Walley, koju smo prvu posjetili,
te se provozali sa malom Mehano dizelkom :hihihi: ! Tko kaže da osmica kao track plan NE postoji u stvarnosti?
Ta pruga je upravo idealan predložak za neku malu, ali originalnu uskotračnu logging maketu dimenzija 8x4 Ft u 0n30,
ili, još bolje H0n3 sa svim objektima i vozilima koja se tamo nalaze.
:)
Publikacija je inače nabavljena tijekom posjete legendarnoj Jerriyevoj KVR, međutim, zbog nepredviđenih okolnosti,
tj. izvanrednog odlaska lokomotive na servis, poljubili smo vrata; pa mi nije preostalo drugo da ubijem tugu, već da
(ne)predviđeni budget potrošim na suvenire, garderobu i knjige... Mislim ono, prijeđeš pola zemaljske kugle da vidiš
tu željeznicu, i onda ispadne šipak... :mamurluk:. Tough Luck.
 

Bero01

Veteran foruma
Govoreći o KVR,
ovo je bilo zatečeno sr/t/anje:wc::
IMG_7620.JPG
Nije bilo druge, već baciti oko i vidjeti čega ima, kad smo već tamo... i još jedan selfie u izlogu :hihihi:!
IMG_7626.JPG
Pa ipak, tamo gdje su šine... :cool:
IMG_7633.JPG
'oće biti i nekijeh željeznica - ova S1 switcherica je obojana u vrlo zanimljivu shemu bojanja :usklicnik
IMG_7634.JPG
https://www.kettlevalleyrail.org/experience/our-locomotives/ Problem je u tome što je cijeli site bio polu-otvoren,
a zapravo više zatvoren; i nisu baš bili oduševljeni sa time da im netko švrlja okolo i uzima fotke (koji WTF 'safety' ???).
IMG_7624.JPG
... a kao što znak kaže... 5 CAD naknade za grintanje. Zato sam pogledao šta ima zanimljivo od railroadiane, primjereno
se nakrcao - do iduće prilike, i onda put dalje pod kotače.
:andjel:
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Problem je u tome što je cijeli site bio polu-otvoren,
a zapravo više zatvoren; i nisu baš bili oduševljeni sa time da im netko švrlja okolo i uzima fotke (koji WTF 'safety' ???).
index.php
Safety first!!:cool_2:
Iskreno,i mene je pomalo zacudilo,al` sta ces:neznam:ima nas svakakvih:crvenilo:.
Vidio si kod vatrogasaca kako su te primili,a ovi ... samo koji korak dalje....ima da ih nema:cuska::spank:
 
Last edited by a moderator:

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
i nativiziranog indijanca, Adolf Hungry Wolf:
:hahahaha::hahahaha:A obadva smo potrcali kupit tu knjigu:hahahaha::vrag:Podsjeti me na vic koji ne smijem pricat,da mi se
"politicki korektni" ne bi svalili na ledja.Sve u svemu,knjiga jeste slikovnica,ali vrijedi svih novaca.
Dosta tih fotki nije u opticaju i tesko ih je naci.Sjeti se samo Brookmere i sta je tamo nekad bilo,a sta je
sad.Steta da nisam Bezos(isplatio bivsu 35 milijadi US$ i opet najbogatiji na planeti)pa da shebem sve na zeljeznice!!:slinim:ovako mogu samo slinit
 

Bero01

Veteran foruma
Nego, da ne idemo OT, već da nastavimo sa modelima:
Bachmann #16946 MOW speeder:
Speeder_1.JPG
Na ovom topicu se već dosta pisalo o ovom malom modelu,
Speeder_2.JPG
pa je došao red da i njega predstavim!
Speeder_3.JPG
Što se samog modela tiče, vidi se da je to starija Bachmann produkcija, običan DC; ali, žuto bojanje i neobičan izgled
doprinose atraktivnosti modela. Na žalost, vozne osobine su lošije od izgleda, što nije čudno, obzirom na vrlo kruti frame
i male kotače, tako da vožnja nije baš glatka... doduše, nije razvožen pa onda je možda i to razlog?
Speeder_4.JPG
Po meni, motor se slobodno može izvaditi, tako da taj model bude statičan na nekom sporednom kolosijeku;
čisto kao zgodan detalj na maketi - nije neka pogreška.
Speeder_5.JPG
Sve u svemu, zgodan dodatak za svaku željeznicu.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Nadovezat ću se na prethodno prikazani Bachmannov model sa još par fotki pravih speedera,
snimljenih tijekom posjeta KVR:
IMG_7639.JPG
Preslatke su mi te male jurilice, fakat bi bilo fora imati jednog u mjerilu 1:1 jel' @challenger :slinim:
IMG_7640.JPG
Osobito kada bi se po nekoj napuštenoj pruzi u kvartu moglo jurcati sa njima (hmmm, Istra, Raša???)
IMG_7641.JPGSa vremenom ću vrlo vjerojatno nabaviti i neki statični model u kitu, kao nadopunu za ovaj Bachmann, tako da imam
više različitih verzija, jer su mi sve zgodne. Inače Bachmann radi i neke kamionete i kombije u šinskim verzijama, pa ću
onda i te modele nabaviti kad se ukaže prilika.
:)
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Preslatke su mi te male jurilice, fakat bi bilo fora imati jednog u mjerilu 1:1 jel' @challenger :slinim:
index.php
Nije da nisu:slinim:,ali,uvjek to `ebeno ali?Jerry bi platio sve da nema to ali.Ali to ali uvijek postoji i bit ce kad budemo zijevali za zadnjim udisajem.Ivo Andric je to najbolje opisao..
sve u svemu,pusti sni!!Kako na balKonu,tako i u Kanadi!!!
Preslatke su mi te male jurilice, fakat bi bilo fora imati jednog u mjerilu 1:1 jel' @challenger :slinim:
index.php
@Bero01 ,nemoj izazivat sudbinu i lokalne "mUderatore".SVE se to moze uradit,samo zavisi,ovisi ili visi o
cemu pricamo.Kod mene postoji saMsa da se na tom poradi(MDa je 0.1937%)ali je ipak saMsa!!:naklon:.
Et`,hebi ga,morao sam 2 put napisati.
Osobito kada bi se po nekoj napuštenoj pruzi u kvartu moglo jurcati sa njima (hmmm, Istra, Raša???)
Dobra zamisao!!Samo??koliko bi ih trebalo strijeljati,dok im dodje iz zadnjeg trapa??
JBIGA,nikad ne bih rekao da sam titovac,ali me ovi balKonci stalno ispravljaju:prd:.
Dream tim??UNSKA PRUGA!!!!!!!!!!!!!!!!Prebrojte usklicnike!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
MALO LJUDI NA SVIJETU ima to,a vi,kako god se zvali! se hebete jeli ide kroz HR ili BiH?
Dakle(M),strijeljati!!
EH,SAD,pobrisite,bujrum!!!Nikad necete znati sta su pravi chevapi ili kako se zivi!!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh