Cinkova kuga

sittingbull

Član foruma
cinkova kuga??? jako krivi naziv za koroziju ZAMAK legure. nisam metalurg, ali koliko se sjećam s predavanja pokojnog profesora Bana, kemija čvrstog stanja, do korozije ZAMAKa dolazi ako legura sadrži nečistoće poput olova, kositra i sl. zapravo u njemačkoj metalurgiji rabi se naziv Zinkfraß (žderanje cinka).
märklinovi modeli naređeni između '35 - '39 (manje), nakon rata do '50tih(više) i po prebacivanju proizvodnje u kinu (jako) imaju problema s žderanjem...
'70tih imah malu mehanotehnikinu lokomotivu čiji se uteg naređen od smeće legure doslovce raspao, bilo je svega u njoj: cink, olovo, kositar, bakar...
koliko od se uzbuđivali oko toga, kad napadne, pomoći nema...
 

Anthovlak

Član foruma
Poanta priče je da cinkove kuge nema, cink korodira, a kuga je karakteristična za kositar, primjese koje se nalaze u odljevcima uopće nisu bitne, velik je udio kositra čim se ovakvo nešto događa i to je to, ne moraš biti Edison da žarulju staviš u funkciju tako ni kemičar da logički skužiš koji element uzrokuje probleme, jer ako se ja sjetim prof. Ašperger (analitička kemija) kuga se pojavljuje na kositru.
 

nik

Veteran foruma
Poanta priče je da cinkove kuge nema, cink korodira, a kuga je karakteristična za kositar, primjese koje se nalaze u odljevcima uopće nisu bitne, velik je udio kositra čim se ovakvo nešto događa i to je to, ne moraš biti Edison da žarulju staviš u funkciju tako ni kemičar da logički skužiš koji element uzrokuje probleme, jer ako se ja sjetim prof. Ašperger (analitička kemija) kuga se pojavljuje na kositru.
Koliko puta ti se treba ponovit da ovdje ne raspravljamo o kositru?
 

nik

Veteran foruma
cinkova kuga??? jako krivi naziv za koroziju ZAMAK legure. nisam metalurg, ali koliko se sjećam s predavanja pokojnog profesora Bana, kemija čvrstog stanja, do korozije ZAMAKa dolazi ako legura sadrži nečistoće poput olova, kositra i sl. zapravo u njemačkoj metalurgiji rabi se naziv Zinkfraß (žderanje cinka).
märklinovi modeli naređeni između '35 - '39 (manje), nakon rata do '50tih(više) i po prebacivanju proizvodnje u kinu (jako) imaju problema s žderanjem...
'70tih imah malu mehanotehnikinu lokomotivu čiji se uteg naređen od smeće legure doslovce raspao, bilo je svega u njoj: cink, olovo, kositar, bakar...
koliko od se uzbuđivali oko toga, kad napadne, pomoći nema...
Upravo o tome je riječ.
Prema njemačkoj Wikipediji Zinkpest i Zinkfraß su sinonimi.
https://de.wikipedia.org/wiki/Zinkpest
Zinkpest, besser Zinkfraß, ist ein Korrosionsprozess, der zinkhaltige Teile heimsuchen kann.
Betroffen sind alle Arten von Zinkdruckguss, die mit ungeeigneten Legierungsmischungen hergestellt wurden.

https://www.experto.de/hobby-freize...und-die-besten-gegenmassnahmen-ergreifen.html
Als Zinkpest oder Zinkfraß wird eine Korrosion von Metallteilen aus Zinkdruckguss bezeichnet. Der Vorgang ist irreversibel, daher sollten Sie vor einem Kauf teuer, antiker Metallteile wie Eisenbahn- und Automodelle oder Münzen die Anzeichen von Zinkpest kennen.
 

MarkoZG

Član foruma
Koliko puta Nikola mora ponoviti da ovdje pričamo o cinku, a ne kositru, kao i da cinkova kuga nema veze s kositrenom, kao što ni postojanje kositrene kuge ne negira postojanje cinkove?
Toliko ste temu odveli u offtopic, a čovjek vam lijepo daje linkove na definicije i čiste primjere.
Inače nemam običaj ovako reagirati, ali stvarno je previše.
 

draženzki

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Vlasnici Rocove 01-147, kat br:04119B, provjerite si svoje lokomotive kao stoje na čistom stolu i kako voze. Moja me zeza već duži niz vremena i nikako da dokučim kaj joj je jer kad vozi u skretnicu, obavezno negdi zaje..!
Već sam i skretnice po maketi mijenjel, pogone, jezičce predelaval i manje više, uvijek isto. prije par mjeseci sam ju rasturil da joj pogon mijenjam i nekako je taj projekt ostao postrni. Sad kad sam uzeo vremena si da ju idem radit, uvidio sam prijašnji problem kkoji nije na vrijeme zamječem. Donji poklopac strši 2mm od kotla cijelom dužinom i nejednako je savinut. kad se skine kabina sa kuhinjom, vidi se u kakvom stanju je uteg. moj je dobil po p..ki!
Sad se bacam ovih dana na izradu novog utega i moglo bi biti ok.
Ostali djelovi su u odličnom stanju!
Pa ko ima Rokovu 01 starije proizvodnje, neka si je prekontrolira. na ostalim to nisam primjetil.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Vlasnici Rocove 01-147, kat br:04119B, provjerite si svoje lokomotive kao stoje na čistom stolu i kako voze. Moja me zeza već duži niz vremena i nikako da dokučim kaj joj je jer kad vozi u skretnicu, obavezno negdi zaje..!
Već sam i skretnice po maketi mijenjel, pogone, jezičce predelaval i manje više, uvijek isto. prije par mjeseci sam ju rasturil da joj pogon mijenjam i nekako je taj projekt ostao postrni. Sad kad sam uzeo vremena si da ju idem radit, uvidio sam prijašnji problem kkoji nije na vrijeme zamječem. Donji poklopac strši 2mm od kotla cijelom dužinom i nejednako je savinut. kad se skine kabina sa kuhinjom, vidi se u kakvom stanju je uteg. moj je dobil po p..ki!
Sad se bacam ovih dana na izradu novog utega i moglo bi biti ok.
Ostali djelovi su u odličnom stanju!
Pa ko ima Rokovu 01 starije proizvodnje, neka si je prekontrolira. na ostalim to nisam primjetil.
Da li ti je loska ikad bila u hladnoj prostoriji (minus temp.) duze vremena?
 

draženzki

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Koliko znam, ne.
Kupljena je od kolege s foruma, a i on ju je kupio negdje...
 

Anthovlak

Član foruma
Koliko puta ti se treba ponovit da ovdje ne raspravljamo o kositru?

Nik a o čemu onda raspravljaš , o nečemu kaj ne postoji? Ovakva reakcija je samo znak da uopće nisi pogledao linkove koje sam postavio jer da jesi shvatio bi da nije riječ o "cinkovoj kugi"...

Koliko puta Nikola mora ponoviti da ovdje pričamo o cinku, a ne kositru, kao i da cinkova kuga nema veze s kositrenom, kao što ni postojanje kositrene kuge ne negira postojanje cinkove?
Toliko ste temu odveli u offtopic, a čovjek vam lijepo daje linkove na definicije i čiste primjere.
Inače nemam običaj ovako reagirati, ali stvarno je previše.

Isto, pregledaj linkove, koje sam davao... wikipedija je u najviše slučajeva najveći izvor krivih informacija, među ostalim... a dotični Nik nije dao ništa drugo osim Wiki, što se mene tiče imajte si kositrenu kugu za cinkovu i adio, mene baš briga kako ćete si to zvati...
 

Bero01

Veteran foruma
Očigledno se legura od koje su neki modeli napravljeni loša, a koja je točna legura, vjerojatno samo proizvođač zna.
Meni je ta pojava prezentirana kao cinkova kuga, i od tuda naslov teme.
Podovi modela koji su se meni raspali, pokazavali su znakove kristalizacije, i drobili su se na pritisak.
Koliko se sjećam ispita iz Tehnologije materjala, to je posljedica lošeg procesa lijevanja,
i prebrzog hlađenja odljevka, što bi htjelo imati veze sa seljenjem proizvodnje u Kinu,
i brzinom proizvodnje, recimo, uz navedene nečistoće u dotičnoj leguri...
znači kombinacija faktora?
 

hyperion

Veteran foruma
Vidjeh što se kolegi Tomislavu desilo, pa da opet pitam; da li se kome pojavila cinkova kuga na metalnim cestovnim modelima?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh