D218/219 TAUERN-EXPRESS (Split-Oostende-Split)

Stanley

Poznati forumaš
Tauern Express

NClight kaže:
Eto ti ga na... ne vjeruj česima ni kada darove nose (pogotovo na more)... rekao bi stari Homer
Tako znači, ljudi se potrudili a ti njima Timeo Danaos... ;)
Ja puno od tih vlakova pamtim, a mnogima sam se i vozio. Sjećanja istinabog znaju biti varljiva, ali odokativno procjenjujem da bi cca 80% podataka iz češkog izvora moglo biti točno.
Uostalom, sastavi vlakova znali su se mijenjati od jednog do drugog voznog reda.
Točno je da neki vlakovi nisu spomenuti, da je nekima sastav problematičan, da u nekima nedostaje putujuća pošta, no nemojmo biti sitničavi.
Ne znam ima li koji modelar dovoljno prostora za garnituru od 10 ili 13 vagona, stoga se nužno mora ići na skraćene verzije. Evo npr. moje vizije sasvim suvislog Tauerna iz 1972. godine: JŽ 642 + JŽ WL + JŽ ABl + JŽ Bl + DB BDms + DB Bm + DB Am ili ABm. Vagone DB nije problem nabaviti (Roco, Fleischmann…), dok za vagone JŽ treba dočekati milost A.C.M.E. ili ići na princip ''sâm svoj majstor''.
Ako se umjesto 642 (u vuči su uvijek bile po dvije!) stavi JŽ 664, dobije se praktično isti vlak iz druge polovice sedamdesetih ili iz osamdesetih.
U sastavu vlaka eventualno može biti i pošta, jer je Tauern u garnituri neko vrijeme imao i putujuću poštu 41632 Zagreb - Gračac, kasnije Zagreb - Zadar, koja se ostavljala u Gračacu/Kninu. Kao umirovljena poštarčina znam da je na toj relaciji do kraja prometovao vagon starijeg tipa, za koji nema odgovarajućeg modela, a najsličniji mu je Liliput 383803.
Kada se spominje Tauern, tu je bilo različitih kombinacija. Ja npr. pamtim da su vagoni Aachen - Split iz 1972. bili od DB, a ne JŽ. Jedan vagon je sasvim sigurno bio BDms. Isto tako pamtim da su najmanje u jednom voznom redu, čini mi se da je to bilo početkom ili sredinom sedamdesetih, na relaciji Oostende - Split vozila dva vagona s oznakom B (kao Belgija) i to nekog prastarog tipa. Tražio sam po internetu odgovarajući model, ali nisam našao ništa što bi im bilo nalik.
Zamišljena modelarska garnitura koju sam spomenuo kao Tauern, eventualno uz poneku zamjenu ili dodavanje vagona (OSE-CEH, TCDD, BDŽ) također može ''odglumiti'' i Hellas, Akropolis, Istanbul, Tauern-Orient ili Jugoslavija Express.
Na kraju, zaključujem kako bi bilo dobro potražiti nekoga tko ima stare vozne redove u kojima su navedeni (ilustrirani) sastavi garnitura pojedinih vlakova. Taj materijal bi se mogao skenirati i staviti na forum kao svojevrsni priručnik.
Malo sam se raspisao, ali - bar se nadam - i mrvicu pomogao. :prof:
 

Stanley

Poznati forumaš
Re: Sastavi vlakova ex YU

Evo, da dopunim vlastiti post:

Stanley kaže:
Kao umirovljena poštarčina znam da je na toj relaciji do kraja prometovao vagon starijeg tipa, za koji nema odgovarajućeg modela, a najsličniji mu je Liliput 383803
Ovakav tip poštanskog vagona je prometovao kao putujuća pošta Zagreb - Gračac/Zadar (snimka je sa foruma railserbia.net). Žute crte nije bilo:
229_post4_1.jpg


A ovo je Liliputov model koji je (koliko-toliko) nalik vagonu na gornjoj slici. Oni koji inzistiraju na detaljima morali bi uložiti veliki trud za preradu:
Liliput Post.jpg


I na kraju, ovo je vagon koji je točno prikazan na češkoj web stranici - međunarodna putujuća pošta 116XX(? - točnog broja se ne sjećam) Beograd - Jesenice - Beograd (također skinuto s foruma railserbia.net):
Jesenice.jpg
 

NClight

Hybernated
Re: Sastavi vlakova ex YU

Apsolutno, hvala na doprinosu temi ;)
Budući si poštanski orijentiran i potkovan, nebi bilo zgorega nabaciti neku o poštanskim vagonima na domaćem terenu i međunarodnom prometu u posebnoj temi :plaza: ... još ako je potkrepljena slikicama i pokojom natuknicom o modelima :palac_gore:

EDIT: Pisali istovremeno... eto, ubo' sam ga u sridu ko' da ti čitam misli >:)

EDIT2: Vagon koji predstavlja liliputov model dobavljiv je bio i u N-u od Roco-a u DRG i DB bojanju u setovima "Schurtzenwagen" i kao samostalnih modela (DRG verziju posjedujem)... bilo bi tu fest posla za preradu...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Sastavi vlakova ex YU

Stanley kaže:
Malo sam se raspisao, ali - bar se nadam - i mrvicu pomogao. :prof:
Hvala, Stanley! Podataka iz 'prve ruke' nikad dosta :palac_gore:
BTW, Tauern iz 1973. godine:
Tauern (2).jpg Tauern (3).jpg Tauern (4).jpg Tauern.jpg
 

NClight

Hybernated
Re: Sastavi vlakova ex YU

Još o Tauernu ali iz 1965!, sa Germanrail foruma:
David Ingram-Seal kaže:
I have found the sommerabschnitt 1965.

ab Aachen and Stuttgart

Post4 - Oostend-Koln - DBP
Bum - Stuttgart-Klagenfurt - DB
BR - Stuttgart-Villach - OBB
Bum -Stuttgart-Zagreb - JZ
B - Oostend-Salzburg - SNCB
B - Oostend-Salzburg - SNCB
B - Oostend-Salzburg - SNCB
Bcum - Oostend-Salzburg - DB
Bc - Oostend-Salzburg -SNCB
WLAB - Oostend-Salzburg - CIWL
Bum - Stuttgart-Graz - OBB
Ds - Oostend- Zagreb - JZ
ABum -Oostend- Zagreb -JZ
ABum - Oostend- Klagenfurt -OBB
Bum - Oostend- Klagenfurt -OBB
B - Oostend- Klagenfurt -SNCB/OBB

ab Koln and Munchen

Hope this is of use,
Grusse
 

Stanley

Poznati forumaš
Re: Tauern Express

Stanley kaže:
Isto tako pamtim da su najmanje u jednom voznom redu, čini mi se da je to bilo početkom ili sredinom sedamdesetih, na relaciji Oostende - Split vozila dva vagona s oznakom B (kao Belgija) i to nekog prastarog tipa. Tražio sam po internetu odgovarajući model, ali nisam našao ništa što bi im bilo nalik
Vrag mi nije dao mira pa sam roštao po internetu dok nisam našao sliku vagona koji spominjem. Izvor: railfaneurope.net.
Odgovarajućeg modela, nažalost, nema (bar ga ja nisam pronašao):
B 3.jpg
 

Stanley

Poznati forumaš
Re: Tauern Express

Bora Somborac kaže:
Ima, ima!
Radi se o NMBS/SNCB K1 vagonima (kao sto mi imamo Y1 tako oni imaju K1).
Proizvodi ih firma OVB u vise varijanti (prva/druga klasa, druga+prtljag,...).
http://home.scarlet.be/claude.bonaventure1/K1 y.jpg
Hmm... To nije vagon koji sam prikazao.
Dobro se sjećam (a vidi se i na slici) da su ti belgijski vagoni, koje sam spominjao, bili relativno kratki (2. razred 8 odjeljaka). Model na koji si stavio link ne odgovara vagonima koji su bili u sastavu Tauern Expressa, bar onima koje sam viđao na Glavnom kolodvoru u Zagrebu.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Tauern Express

Tip vagona je I1.

Nekada davno, davno radio ih je Fleischmann:
I 1.jpg


Ovu vrstu vagona u projektu ima LS Models (ne prije kraja 2011.g.):
SNCB I1 vagon (B8), zelena shema bojanja zajedno sa zelenim krovom, UIC numeriran, epoha IV!
Problem je što će se prodavati u setovima. :S:
I 1 (1).jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Tauern Express

Stanley kaže:
Isto tako pamtim da su najmanje u jednom voznom redu, čini mi se da je to bilo početkom ili sredinom sedamdesetih, na relaciji Oostende - Split vozila dva vagona s oznakom B (kao Belgija) i to nekog prastarog tipa. Tražio sam po internetu odgovarajući model, ali nisam našao ništa što bi im bilo nalik

Sky kaže:
Ovu vrstu vagona u projektu ima LS Models (ne prije kraja 2011.g.):
SNCB I1 vagon (B8), zelena shema bojanja zajedno sa zelenim krovom, UIC numeriran, epoha IV!
Problem je što će se prodavati u setovima.

Ako se ne varam, evo ih na sajmu (zeleni):
lsm7[1].jpg
(photo: Ralf Wittkamp 'Drehscheibe-online')
 

nik

Veteran foruma
Re: Tauern Express

D 218 - September 1984
Split - Oostende

Streckenlänge lt. IZB: 2007 km
Fahrzeit: 34,44 Stunden
Durchschnittsgeschwindigkeit 58km/h

Weitere Infos siehe Fußtext.

BIGd218-september_1984.jpg.jpg


Ergänzende Infos zum D 218:
Durch 5x Kopfmachen rel. lange Aufenthalte.
Bis 1988 verkehrt der 'Tauern-Express' in der Relation Oostende - Split. Im Zugstamm laufen jugoslawische Wagen (AB, B der JZ) sowie ein Gepäckwagen der DB von Oostende bis nach Split. Im Winterabschnitt und in der Nebensaison im Sommer laufen Schlaf- und Liegewagen zwischen Oostende und Salzburg, während der sommerlichen Hochsaison werden diese Wagen im saisoniert verkehrenden D 1218/1219 (Salzburg - Oostende - Salzburg) geführt. Im Sommerabschnitt führt das Zugpaar Kurswagen Oostende - Klagenfurt (AB, Bc) sowie ganzjährig einen Kurswagen von Oostende nach Graz (B), sowie eine Kurswagengruppe Oostende - Hamburg (AB ganzjährig, B und Bc im Sommer), die in Aachen von/auf D 234/235 übergeht. Im Winterabschnitt wird weiterhin ein Liegewagen von Oostende nach Landeck angeboten.

Ab dem Sommer 1988 verkehrt der Zug nur noch auf dem verkürzten Laufweg Oostende - Salzburg bzw. München, der Zugname 'Tauern-Express', sowie die Kurswagen nach Klagenfurt und Graz entfallen. Im Sommerabschnitt, sowie über Weihnachten und an einzelnen Tagen verkehrt der Zug zwischen Oostende und Salzburg, im Oktober und zu Ostern nur zwischen Oostende und München. In der übrigen Zeit ist der Zuglauf sogar auf den Abschnitt Oostende - Köln beschränkt. An Tagen, an denen das Zugpaar nur ab/bis Köln fährt, werden Schlaf- und Liegewagen der Relation Oostende - München geführt, die in Köln auf/von D 2111/2110 übergehen. Weiterhin ganzjährig wird ein Bc von/nach Hamburg (Übergang von/auf D 234/235 in Aachen) geführt.

Zum Sommer 1991 wird das Zugpaar D 218/219 zu Gunsten einer Kurswagengruppe Oostende - München im D 224/225 'BAYERN-AUSTRIA-NACHTEXPRESS' eingestellt.

Noch mehr Informationen zum D218 wie z. B. Zubildungsplan, gibt es auf der Seite von Stefan von der Ruhren, wo wir uns diesen Text „ausgeliehen“ haben.
http://www.vonderruhren.de/aachenbahn/seiten/d218.php

http://www.ihr-zugbegleiter.de/page16/p ... age28.html
 

nik

Veteran foruma
Re: Tauern Express

Stanley kaže:
...
Dobro se sjećam (a vidi se i na slici) da su ti belgijski vagoni, koje sam spominjao, bili relativno kratki (2. razred 8 odjeljaka). Model na koji si stavio link ne odgovara vagonima koji su bili u sastavu Tauern Expressa, bar onima koje sam viđao na Glavnom kolodvoru u Zagrebu.

Vor der Kulisse der Chiemgauer Alpen führt eine österreichische 1110 Wagen des D 219 "Tauern-Express" (Ostende - Split) durch die vorweihnachtliche Winterlandschaft bei Traunstein nach. (20.12.1974) Foto: Peter Schiffer
3513.jpg

http://www.eisenbahnstiftung.de/

:D
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
[okvir]Dio postova premješten u temu 'Direct-Orient, Tauern-Orient / Marmara, Athenes Express':

<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=53&t=1841&start=10" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=53&t=1841&start=10</a>[/okvir]
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh