DB Hilfeszug – pomoć Skoplju 1963. godine

Mon

 
Osoblje foruma
DB Hilfeszug, pavac: Stutgart - Skoplje

Nisam našao tačne podatke o sastavu kompozicije koja je iz zapadne Njemačke donela pomoć nastradalima u zemljotresu u Skoplju 26.VII.1969 godine
pa bi bio zahvalan kad bi mi ih neki kolega dao ukoliko ih ima ili uspe da ih pronađe.

Pregledavajući/čitajući postojeće materijale moglo bi se zaključiti da je ta kompozicija bila sastavljena iz:

- najmanje dva putnička vagona za personal (pedeset ljudi) od kojih je bar jedan bio 1. klase
- desetak R vagona na koja su bila natovarena razna vozila (dvadesetak) uglavnom njemačkog Crvenog Krsta - DRK
- nekoliko G vagona

DB kl.1 - Skopje 1963 sl.0.jpg
Izvor: www.youtube.com/watch?v=PUN4tiRCIDA

0.1. DB kl.1 - Stuttgart to Skopje 1963 sl.0b-E0WM2G.jpg

Gledajući snimke kompozicija koja je pristigla u Skoplje bi mogla biti sastavljena iz putničkih Aie29 i teretnih Rlmms58 i Glmhs50 vagona.
U igru bi možda mogao ući i teretni Rms31; ja ne mogu dobro raspoznati vagone na snimcima...

Za dobijanje jedne ovakve kompozicije u H0 mogu se iskoristiti postojeći modeli vagona Roco, Märklin, Fleischmann, Brawa...
0. DB Hilfeszug - Skopje 1963 - wagons H0.jpg

Isto se iz postojeće ponude lako mogu sakupiti vozila DRK u H0 sa kojima bi se popunili R vagoni.
U dobrom broju ih je izradila Brekina ali se mogu naći i od ostalih proizvođača:
3. DB Hilfeszug - Skopje 1963 - DRK.jpg

Sveukupno, veoma interesantna kompozicija koju je veoma lako sastaviti od postojećih modela.
;)
.
 

Mon

 
Osoblje foruma
.
Modeli putničkih vagoni 1.klase koje sam ja nabavio za ovu kompoziciju su Rocovi "Donnerbüchse" vagoni 4203/44212.
Jedan je iz Štutgarta* a drugi iz Kelna: oba dva modela imaju isti datum Revizije: 13.1.1958.
.
01. DB Aie-29 28632 Stg - Roco 4302-44212 - DSC01385.JPG
01.DB Aie-29 28672 Köl - Roco 44212, 4203 - DSC01398.JPG
.
*Nisam siguran da je paketić originalan i da je oznaka A (4203A) odgovarajuća za ovaj model.
.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Osim 5075 ja nisam naišao na druge Flm DB Donnerbüchse modele 1. razreda iz epohe III koji bi odgovarali. :neznam:
.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Pravac: Skoplje - Štutgart

Još jedna fotografija koja najverovatnije prikazuje ovu kompoziciju ali ovaj put na povratku iz Skoplja:
DB Kl.1 - DRK - 349205.jpg

Šteta što se vagon ne vidi dobro ali može biti da je to neki A4ü; model ima Fleischmann, art.nr: 5631:
DB Kl.1 - Fleischmann 5631 A4üe.jpg
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Naišao sam na ovaj film gdje je i kadar iz Beograda, vide se DRK vozila i na R vagonima sa drvenim (niskim) stranicama, kao i hladnjača rebrasta sa mnogo G vagonima.. dal bi R vagoni bili JŽ ili DB?

 

Mon

 
Osoblje foruma
Naišao sam na ovaj film gdje je i kadar iz Beograda, vide se DRK vozila i na R vagonima sa drvenim (niskim) stranicama, kao i hladnjača rebrasta sa mnogo G vagonima.. dal bi R vagoni bili JŽ ili DB?

Mada se to nigde ne spominje, na osnovu propratnog teksta uz ALAMY slike pretpostavljam da su prema Skoplju vozili DB vagoni. Nisam do sada naleteo na neku fotografiju sa hladnjačom ali se u istom tekstu kaže da je u kompoziciji bilo natovareno hrane za 8 dana. Ništa čudno da je ta hrana bila natovarena u hladnjači kad se uzmu u obzir letnje temperature.

U kadrovima iz Beograda na jednom od vagona se može razaznati JŽ oznaka (mada nejasno) pa bi se teoretsko-logički moglo pretpostaviti da je na povratku, kompozicija bila sastavljena od JŽ vagona. Mada, teorija i logika ne idu uvek zajedno sa istinom. :hihihi:
BG 1963 - 2023-05-03 062515.jpgBG 1963 - 2023-05-03 062515b.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh