Ex420/421 Ex212/213 Modri encijan

nik

Veteran foruma
1042 621 in Faak am See am 7.7.1987.
1042621vfaak07-07-1986he04.jpg

https://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?017,8636556
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Općenito, za vuču »naših« vlakova na dijelovima Tauernbahn-a bi vjerojatno bilo najbolje nabaviti modele lokomotiva serije ÖBB 1043 u Valousek shemi, budući da su u toj shemi bile praktički nepromijenjene sve do svog kraja, do godine 2001 (osim možda retrovizora i još kojeg detalja), te su stoga upotrebljive tako za kraj epohe 4b kao i za gotovo cijelu epohu 5, a lokomotive serije ÖBB 1043, koje nisu dobile Valousek shemu, su se za to vrijeme i dalje individualno vizualno promijenjivale.

Valousek shema je inače jedna od meni najružnijih shema ikada (kad sam je prvi put vidio u 80-ima, rekao sam si »dosta, ne idem se više, završil sam sa takvom željeznicom, ostajem u epohi 4a...«) ali nažalost je većina JŽ modela baš iz razdoblja ove ÖBB sheme.
 

nik

Veteran foruma
...

Valousek shema je inače jedna od meni najružnijih shema ikada (kad sam je prvi put vidio u 80-ima, rekao sam si »dosta, ne idem se više, završil sam sa takvom željeznicom, ostajem u epohi 4a...«) ali nažalost je većina JŽ modela baš iz razdoblja ove ÖBB sheme.

Ja sam to doživio sa pojavom XMPR sheme.
:wc:
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Općenito, za vuču »naših« vlakova na dijelovima Tauernbahn-a bi vjerojatno bilo najbolje nabaviti modele lokomotiva serije ÖBB 1043 u Valousek shemi, budući da su u toj shemi bile praktički nepromijenjene sve do svog kraja, do godine 2001 (osim možda retrovizora i još kojeg detalja), te su stoga upotrebljive tako za kraj epohe 4b kao i za gotovo cijelu epohu 5, a lokomotive serije ÖBB 1043, koje nisu dobile Valousek shemu, su se za to vrijeme i dalje individualno vizualno promijenjivale.

Valousek shema je inače jedna od meni najružnijih shema ikada (kad sam je prvi put vidio u 80-ima, rekao sam si »dosta, ne idem se više, završil sam sa takvom željeznicom, ostajem u epohi 4a...«) ali nažalost je većina JŽ modela baš iz razdoblja ove ÖBB sheme.


Do nedavno nisam mislio da ću ikada nabavljati modele ÖBB 1043, i to čak u Valousek shemi. Ali sve za vuču naših vlakova...

Nakon duljeg pretraživanja sam kod trgovca Modellbahnland Bonn-Rhein-Sieg, koji je već zatvorio trgovinu a po internetu još prodaje ostatke robe, uspio kupiti model Roco Art. Nr. 63761, ÖBB 1043 010-6. Model bi trebal biti još nekorišten, dakle novi, iako je godište 2002, i kupljen je za još prihvatljivu cijenu 131,50 € (model 109,50 €, poštarina 22,00 €).

IMG_20190614_120755 – kopija – kopija.jpg


To su razlike koje sam otkrio na pravoj lokomotivi između stanja u godini 1987 i stanja u godini 1999, pa je model, ako se prihvate kompromisi u vezi tih razlika, upotrebljiv za razdoblje od godine 1987 pa sve do kraja, do godine 2001.

Unbenannt-02 – kopija.jpg
 

nik

Veteran foruma
Roco 63760.1 @željko halambek (nabavljena ovo ljeto).

Model je isti kao moj.
https://forum.malezeljeznice.net/in...421-ex212-213-modri-encijan.6564/#post-148103
Na Željkovom modelu sam popikao sitne dijelove (osim retrovizora - radi ambalaže) i postavio jubilarne naljepnice (dry-transfer) na odgovarajuće pozicije (prema slikama prave lokomotive).
IMG_8090.JPG
IMG_8097.JPG
IMG_8093.JPG
IMG_8096.JPG
IMG_8100.JPG
Naljepnice su originalne Roco iz seta 43027 povodom 150 godina željeznice u Austriji 1987. godine (mislim da se u setu dobio list sa 8 naljepnica - ja sam ga razrezao na komade sa po 2 naljepnice) a zanimljivo je da je njihovo postavljanje išlo bez ikakvih problema iako su stare preko 32 godine (skine se stražnja zaštita folija, naljepnica se postavi na odgovarajuće mjesto i sa prednje strane se protrlja mekom olovkom). List naljepnica sam prije par godina kupio na ebay-u za 10-ak eura.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Roco 63760.1 @željko halambek (nabavljena ovo ljeto).

Model je isti kao moj.
https://forum.malezeljeznice.net/in...421-ex212-213-modri-encijan.6564/#post-148103
Na Željkovom modelu sam popikao sitne dijelove (osim retrovizora - radi ambalaže) i postavio jubilarne naljepnice (dry-transfer) na odgovarajuće pozicije (prema slikama prave lokomotive).
View attachment 108910
View attachment 108911
View attachment 108912
View attachment 108913
View attachment 108914
Naljepnice su originalne Roco iz seta 43027 povodom 150 godina željeznice u Austriji 1987. godine (mislim da se u setu dobio list sa 8 naljepnica - ja sam ga razrezao na komade sa po 2 naljepnice) a zanimljivo je da je njihovo postavljanje išlo bez ikakvih problema iako su stare preko 32 godine (skine se stražnja zaštita folija, naljepnica se postavi na odgovarajuće mjesto i sa prednje strane se protrlja mekom olovkom). List naljepnica sam prije par godina kupio na ebay-u za 10-ak eura.
Nik da li znaš koja firma je napravila dry transferne naljke?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh