Flexice

Didy

 
Osoblje foruma
Ovako, interesuju me vasa iskustva i savijeti u vezi flexica?

Imam spisak materijala , tj. tracnica koje bi mi trebale za maketu ali bih volio koristiti flexice i zbog ustede novca ali i manjeg broja spojeva itd...

Ali posto nemam nikakvih iskustava sa njima >:read: , a imam dojam da nisu bas najomiljeniji dio modelarske opreme medju svim modelarima a za to sigurno postoji neki i razlog. Zbog toga bih volio znati da li je preporucljivo kretati sa njima itd...

Inace jos uvijek nisam nacisto idem li sa Peco ili Piko tracnicama. Thommo i ostali savjetuju Peco i vjerujem da su kvalitetnije i bolje od Pika ali mislim da ni piko nije totalni skart a ako uzem jos da je nabava dosta laksa , izbor siri nekako mi se cine dovoljno dobrim u ovom trenutku. Pa prema tome ako bih uzimao vjerovatno bi to bile i pikove flexice.

E da jos jedno pitanje. Da li su one dobra zamijena samo ravnim tracnicama ili svim vrstama (dakle i krivinama). Vjerovatno postoje neka ogranicenja u radijusima do kojih se mogu savinuti ??
 

NClight

Hybernated
Radijus na koji ih možeš savinuti obično piše u katalogu, najčešće do R2 toga proizvođača a mnoge i do R1.
Imaš dva tipa fleksica:
1. "Mekane" koje se ne ravnaju same, tj. ostanu u više-manje istom položaju kako su svinute
2. "Krute" koje imaju tendenciju da se same izravnaju, tj. teže ih je svijati.

ove pod 2. su već zastarjele i ako naletiš na njih, dobre su samo za ravne dijelove, za zavoj su nezgodne jer ih treba dobro fiksirati.

Od fleksica se sve može raditi, osim najkraćih komada makar i oni nisu problem uz malko strpljenja.
Velika prednost fleksica je što smanjuju broj spojeva tj. mogućih mijesta prekida, mana je što kod transporta uzmu više za poštarinu, jer su većinom od 70 do 95cm dužine... a i valja ih pažljivo fiksirati i raditi predsavijanje ali uvijek na ravnoj podlozi, da se ne iskrive!

Peco Fleksice su od mekanog tipa za N i H0, dolaze u dužini od preko 90 cm, izbor je u nekoliko code varijanti i u dvije izvedbe pragova, drveni ili betonski.

Za Piko nemam informaciju iz prve ruke.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
1. "Mekane" koje se ne ravnaju same, tj. ostanu u više-manje istom položaju kako su svinute
2. "Krute" koje imaju tendenciju da se same izravnaju, tj. teže ih je svijati.

Hmmm, nisam baš siguran što je NC ovdje rekao... >:) Evo ti moje iskustvo.

Piko, Fleishmann, i još neki proizvođači rade "mekane", žive flexice. Kako ih god saviješ, vrate se u ravan položaj. Znači, kad ih postaviš na podlogu, treba ih privremeno učvrstiti čavlićima ili iglicama za pluto panoe - sve dok akrilni kit ili ljepilo ne stegne.

Peco radi polu-krute flexice, njih kad saviješ, ipak se vrate nazad, ali ostanu malo svijene. S njima treba više paziti, jer je lakše napraviti tzv. "kink".

Mehano (a mislim da su i Roco takve) rade krute flexice - kako ih saviješ, tako i ostanu.

Kad se odlučiš, napisat ću ti kako sam ja spajao Peco i Piko flexice na svojoj maketi. ;)
 

Didy

 
Osoblje foruma
Thommo kaže:
1. "Mekane" koje se ne ravnaju same, tj. ostanu u više-manje istom položaju kako su svinute
2. "Krute" koje imaju tendenciju da se same izravnaju, tj. teže ih je svijati.

Hmmm, nisam baš siguran što je NC ovdje rekao... >:) Evo ti moje iskustvo.

Piko, Fleishmann, i još neki proizvođači rade "mekane", žive flexice. Kako ih god saviješ, vrate se u ravan položaj. Znači, kad ih postaviš na podlogu, treba ih privremeno učvrstiti čavlićima ili iglicama za pluto panoe - sve dok akrilni kit ili ljepilo ne stegne.

Peco radi polu-krute flexice, njih kad saviješ, ipak se vrate nazad, ali ostanu malo svijene. S njima treba više paziti, jer je lakše napraviti tzv. "kink".

Mehano (a mislim da su i Roco takve) rade krute flexice - kako ih saviješ, tako i ostanu.

Kad se odlučiš, napisat ću ti kako sam ja spajao Peco i Piko flexice na svojoj maketi. ;)

Prvo hvala svima na odgovorima! :palac_gore:

Thomoo mogao bi napisati vec sada kako si ih spajao mozda jos nekoga interesuje pa da ne ceka :andjel:
 

NClight

Hybernated
Šta je kruto a što mekano... zavisi iz koje perspektive gledaš >:) >:D:
Ono što je kruto se ne svija lako, a mekano možeš saviti kako želiš >:)
Riješenje oko naziva može biti "jako fleksibilna i manje fleksibilna" (savitljiva)

Bitno je da se zna kako se i zašto fleksice koriste i kako se postavljaju.

Za one koji će intenzivno koristiti fleksice postoji i mali pomoćni alat, kao npr. Conradov
H0 Flexgleisspanner 3er Set (ima ga i za N i za Z)
217734_LB_00_FB.EPS.jpg


U H0 je ako se ne varam Roco radio dva tipa (mislim da još uvijek rade... imaju dva kat.broja.
Trix npr. radi tračnicu koja izgleda kao flex, ali nije, već je samo obična segmentna tračnica ali 3x dulja od osnovne tračnice. Trixov flex je znatno dulji... itd...
Fleischmann radi zupčastu prugu u N i H0 jedino kao flex komad, a njena svojstva su da ostaje onako kako smo je savili. Njihova N fleksica je ko' feder-opruga zbog plastičnog nasipa, ali uz malo truda se postavlja bez većih problema...

Od obične segmentne tračnice se ovisno o proizvođaču da napraviti manji flex, samo valja odrezati-izrezati plastični nosač pragova na nekoliko mjesta po većem radijusu savijanja tj. vanjskoj strani,a ponekad i na unutarnjoj, kod rigidnih plastičnih nosača.
 

Didy

 
Osoblje foruma
Evo ja sam kupio Piko flexice pa sta bude.
Pruga je kupljena u lokshopu jos samo treba krenuti sa satavljanjem (nakon sto dodje).
 

Igor_A.

Član foruma
Evo i ja se spremam naručiti 'flexice' u N mjerilu od Minitrixa, pa da ne otvaram novu temu... Zanima me ima li netko praktična iskustva sa Minitrix-ovm flexicom '14901 Flex Track 730 mm' i može li se ona bez problema saviti na R2 radijus, a to bi bilo 228,2 mm. Htio bi izraditi manju maketu od stirodura, poput one što ju trenutno izrađuje dvlase4, dakle pokušao bi izvesti prugu u nekakvom obliku 'osmice', s tim da sam ja uspio pronaći ploču stirodura dimenzija 125cm x 60cm, dok su dimenzije dvlase4-ove buduće makete 130cm.x70cm, e sad sve je to dosta tijesno što se tiče prostora, pa nisam još 100% siguran :hmmm , da li koristiti flexice, jer ako savijanje bude problem :fp:. Ja za sada nemam nikakvih iskustava sa flexicama, tako da je svaki savjet dobrodošao.
 

NClight

Hybernated
Trixova ide na njihov R2 bez problema... samo treba pažljivo savijati. Ide ona i do R1, ali nebih preporučio... R1 je bolje napraviti sa standardnom segmentnom zakrivljenom tračnicom. Torrente je na svojoj maketi koristio Trix, pa će točnije reći iz prve ruke.

125x60 u N-u je fini komadić... nije svjetsko prvenstvo ali bi se dalo izvuči (imam i ja nešto u planu tih dimenzija). Ako nema puno pruge, složi sa standardnim tračnicama, a fleksicu koristi za ravne dijelove da se ne zezaš previše na malom prostoru... ili još bolje: izračunaj i usporedi troškove nabavke za fleksicu i za običnu segmentnu ravnu tračnicu (fleksica zna biti skupa, ali u usporedbi sa segmentnom znatno jeftinija za veće duljine/količine).

Eh, da... pruga u obliku osmice bi mogla biti malko zeznuta... imati ćeš jako strme uspone (preko 3%) na toj dimenziji makete, pa provjeri prije dali će ti sve moći voziti.
 

Igor_A.

Član foruma
Da, mislim da će biti najbolje u krivnama koristiti standardne tračnice, a flexice ću nastojati ugurati na prelaze između kontra krivina i na ravne dijelove. Pokušat ću R1 radijuse uopće ne koristiti, a što se tiče uspona, bit će škakljivo, znam :hmmm , al' ploče stirodura nisu pretjerano skupe, pa ću malo eksperimentirati. Sad treba pobrojati koliko čega treba, pa sastaviti narudžbu... hvala na savjetima ;)
 

Jevra

Poznati forumaš
Kao što naslov kaže imam problem oko savijanje flexy šina.Celo jutro gledam ovu sliku pa mi nije jasno kako to uspevaju,probao sam nekoliko puta i načina ali ne ide nikako.Imam utisak kao da će se raspasti u rukama.
 

Attachments

  • extrem.jpg
    extrem.jpg
    60.4 KB · Pregleda: 215

torrente

Poznati forumaš
postoje dvije vrste flex sina. krute i mekane. ovo na slici je moguce sa mekanim ali iskoristivost je upitna :) ja koristim od peca tvrde i jako se lako savijaju do radijusa 220-250 mm
 

felix

Član foruma
isto coristim peco i ovo mi je neizostavna pomoć kako je i NC napisao
NClight kaže:
-Za polaganje fleksica dobro dođe Tracksetta tj. šablone koje se postave na tračnicu i drže je dok se ne fiksira.
tracksetta.gif


naručio sam ih ovdje
http://www.anticsonline.co.uk
(upiši u search (gore desno) Tracksetta i evo ih u svim mjerilima)
a ima ih u gotovo svakom UK web dućanu
 

torrente

Poznati forumaš
ma sve je ovo lijepo ali realno ako imas na podlozi iscrtanu trasu pruge ili osovinu, nista ti od ovih pomagala nije potrebno. nakon postavljenih 2-3 komada sve je rutina.
 

Jevra

Poznati forumaš
Torrente imam neke stare mehano šine sa oznakom R342/45.Mislio sam njih koristiti za ocrtavanje pošto mi je već rečeno da ne koristim manji radijus od 45 stepeni
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Hmm, jjevra nešto si krivo shvatio... Nema radijusa od 45 stepeni.

Radijusi su ti u mm, vjerojatno ti nisu preporučili manje od cca. 420mm. To je Piko R2 otprilike.

Ove R342 su jako mali, oštri radijus - dugački "rolling stock" ne voli takve oštre radijuse.

Ja sam radio bez pomagala, sa 1:87 Peco polutvrdim i Piko mekanim flexicama.

Kod tvrdih i polutvrdih treba paziti da ne napraviš "kink" - to je ovo na slici:


Flexice bi iz ravnine poooostepeno trebalo savijati u željeni radijus, to se zove "tranzicijska krivulja" ili "easement".

Vidi ovu sliku, to što govorim je crveno:

Easement_Curve.png


Kod mekih Piko sam uspio dobiti fine tranzicije, jer se šina sama savija bez tih "kinkova". Važno je zalijepiti/zakucat čavlićima prvi dio koji će biti ravan i onda savijati kako ti treba. Morat ćeš sam isprobati jer je teško ovako pisanjem objasniti stvar. ;)

Cilj je dobiti ovako nešto, npr. ovaj S zavoj kroz koji će svaki vlak proći bez problema nemoguće je napraviti s običnim tračnicama:

2500.jpg
 

Attachments

  • track_kink.jpg
    track_kink.jpg
    111.2 KB · Pregleda: 151

MrVirus

Poznati forumaš
samo je stvar rutine. ja sam malo sa strahom krenuo u postavljanje, ali nakon malo vremena i kocentracije i fiksacije sa priručnim materijalom, sve zapravo ispada kako sam i želio....
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh