Fontovi (slova i natpisi) na domaćim vozilima

Železničar

Poznati forumaš
Evo imam i ja nesto slicno, stari logo JZ na mojoj garazi!
Ovaj logo je sacuvan sa neke kasirane parnjace, najverovatnije Somborske, pa se radi o nekoj od sledecih serija: 16, 17, 20, 50, 51, 61 ili 62 a mozda i 641 mada mislim da je 641 imala dosta manji grb, znate tamo na ceonim rukohvatima.
Pozdrav,
Boris
 

Attachments

  • DSCI1071.JPG
    DSCI1071.JPG
    216 KB · Pregleda: 150

asalat

Član foruma
Evo export iz Corela:

na osnovu ove slike:
 

Attachments

  • JZ - JZ logo.jpg
    JZ - JZ logo.jpg
    23.2 KB · Pregleda: 134
  • JZ-JZ logo.jpg
    JZ-JZ logo.jpg
    16.1 KB · Pregleda: 134
A

Anonymous

Guest
Evo za sada samo jpg
 

Attachments

  • JZ_resize.jpg
    JZ_resize.jpg
    46 KB · Pregleda: 128

alsbgd

Član foruma
Svaka cast Nightrain ovo je bilo expresno!!!! I super izgleda... :palac_gore:

Asalat i tvoj rad je odlican, samo malo suzi slovo Ж....
Ali, zato uradi ovu plocicu sa ''VITIČASTIM'' Ж, ako ti nije tesko, bio bih
ti neizmerno zahvalan... mnogo mi se svidja taj tip!!!
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Evo, ja ću se malo vratiti na fontove.

Ja za svoje prerade koristim font DIN 1451 Mittelschrift. Od svih s kojima sam dosad radio a kojih sam se uspio dokopati, ovaj je najbliži. Nisu nikako valjale brojke "6" i "9". Njih sam morao crtati u Corelu. U stvari, crtao sam samo "6", a "9" sam onda dobio da sam samo "6" dvaput okrenuo. Male su razlike i kod broja "1" ali to se s dva klika riješi kad se brojka pretvori u krivulje.
Hendikep je i što nema "kvačice" za naša slova, no ni to nije nepremostiv problem.
 

asalat

Član foruma
Wile E Coyote kaže:
Evo, ja ću se malo vratiti na fontove.

Ja za svoje prerade koristim font DIN 1451 Mittelschrift. Od svih s kojima sam dosad radio a kojih sam se uspio dokopati, ovaj je najbliži. Nisu nikako valjale brojke "6" i "9". Njih sam morao crtati u Corelu. U stvari, crtao sam samo "6", a "9" sam onda dobio da sam samo "6" dvaput okrenuo. Male su razlike i kod broja "1" ali to se s dva klika riješi kad se brojka pretvori u krivulje.
Hendikep je i što nema "kvačice" za naša slova, no ni to nije nepremostiv problem.
Eto, ... :D
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
NClight kaže:
Kako stoje stvari sa modernijim voznim parkom i V epohom? HŽ je mijenjao nekoliko puta već stil natpisa (najviše na loksama), a i ostali operateri nisu zostajali ako se ne varam...
Što se da napraviti sa novim natpisima, koji fontovi odgovaraju?

Nisam ovo odmah vidio, pa ću reći da po mojim saznanjima HŽ nije značajno mijenjao font natpisa otkako se izdvojio iz JŽ. Ima nekih sitnijih promjena, a koje ovise jesu li natpisi rađeni nakon revizije u Gredelju, Končaru ili na "grabi" unutar samog HŽ-a. Dvije spomenute firme koriste isti font, dok dečki na grabi rade čudesa (čitaj: maloumne vatrogasne lezilebaroške gluposti za koje vele da su natpisi) sa svojim šablonama.
 

NClight

Hybernated
Ok, na vagonima je to slučaj... no što je sa loksama? One su doživjele najveće promjene sa natpisima (kako u tekstualnom tako i u oblikovnom smislu)
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
DIN1451 ali alte font! No nije sve najbolje i najlepše, katkad treba koji broj popraviti na ruke.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Da ali treba gledati pravi vagon i ustrezno korigirati slova i brojeve. Isto važi i za JŽ: broj 1 je drugčiji nego u fontu, slično važi i za broj 5 i 7. Treba biti pažljiv i kod brojeva 6 i 9 i zato sam napomenuo Alte font. Novi font imaravni dijel od kružiča, stari je kao 1/2 kružiča. Ali! JŽ nema potpuni krug kod trbuha nego je kao raspotegnut krug ili kao oval sa ravnim stranicama dok kod HŽ-a je puno tih brojeva potpuni krug. Za JŽ postoji čak propis kako trebaju biti slova izrisana sa proporcima. Ne znam točno koji je standard ali imam fotokopiju sa mrežom kvadratiča i urisanim brojevima. ACME vagoni imaju točne brojeve prema JŽ-u.
 

Vorta

Novi član
Tražim taj font koji se koristi na hrvatskim vozilima, ali ne nalazim ga. Font na vozilima koja izađu iz Gredelja nije identičan fontu na vozilima iz Končara. Niti jedan ne odgovara nekom standardnom fontu kojeg se može naći na internetu.

Font nije DIN 1451, iako je jako sličan. Npr. ovo su neke razlike:
Usporedba-1.jpg
Broj 1 je najočitiji. Na slici gore, prvo je broj 1 kakav sam vidio na ASEAma i brenama, drugo je jedinica iz fonta SNV (font koji se koristi na prometnim znakovima) i zadnje je "DIN 1451 Mittelschrift Alt".

Usporedba-4.jpg
Također, broj 4 je specifičan. Vrlo sličan četvorci iz DIN 1451, ali nakon usporedbe ne mogu više ne primijetiti fulane četvorke na modelima. Broj 4 je različit na vozilima koja izađu iz Končara u odnosu na vozila iz Gredelja. Ovaj sa slike vjerniji je Končarevom fontu.

Radionice koje rade remont na šveđanima (7122) ne drže nikakvog standarda i koriste barem 4 različita fonta, ali upotrijebe i Gredeljev font tu i tamo. Još jedan izuzetak kad su fontovi u pitanju je 2063 014 koja je iz Gredelja izašla s nekim drugim fontom koji mi je isto još uvijek nepoznat.

014razlike.jpg

S obzirom na sličnosti fontova, ne čudim se ako radnik u Gredelju ne primijeti da je poslao krivi font na ispis naljepnice.

Složio sam svoju vektorsku listu brojeva koje najčešće vidim na lokomotivama:
HŽ Brojevi.jpg
U interesu što točnije tipografije na modelima, prilažem listu uz ovu poruku. Brojevi su vjerniji vozilima iz Končara. Ako složim varijante koje odgovaraju Gredeljevim lokomotivama podijelit ću i njih. Osim ako je netko imao više sreće i našao pravi font koji Gredelj koristi za numeraciju?
 

Attachments

  • HŽ Brojevi.zip
    1.3 KB · Pregleda: 7

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh