GOŠA Y: A, AB i B vagoni

Thommo

 
Osoblje foruma
Kolega modelar traži fotografije mogućeg HŽ vagona tip Y od Goše.

To je ovaj vagon, 1. razred:

GOSA-Y_1st_Class.jpg


Molio bih stručnjake za putničke vagončiće :>idea: da potvrde ima li HŽ ovaj tip vagona, a ako ima - svaka fotka je korak bliže stvaranju modela HŽ-a! ;)

U izradi je i 2. razred:

GOSA-Y_2nd_Class.jpg


Unutrašnjost:

Gosa_Sjedala.jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Thommo kaže:
Kolega modelar traži fotografije mogućeg HŽ vagona tip Y od Goše.

To je ovaj vagon, 1. razred:

Postoje, ali takvi vagoni su danas deklasirani u Bl vagone, tj. vagone 2. razreda (9 odjeljaka):

(slika skinuta sa Željeznice.net, photo by Vedi)


(slika skinuta sa Željeznice.net, photo by ZlayoZg)


(slika skinuta sa Željeznice.net, photo by Zeus)


Ili pak opcija kao ABeel:

(slika skinuta sa Željeznice.net, photo by Vedi)


(slika skinuta sa Željeznice.net, photo by Wiggum)
 

Attachments

  • MD-36[1].jpg
    MD-36[1].jpg
    129 KB · Pregleda: 1,195
  • DSC07144[1].jpg
    DSC07144[1].jpg
    117.4 KB · Pregleda: 1,197
  • Bl[1].jpg
    Bl[1].jpg
    118.2 KB · Pregleda: 1,202
  • ABeel.jpg
    ABeel.jpg
    125.4 KB · Pregleda: 1,202
  • 35lu2w3[1].jpg
    35lu2w3[1].jpg
    129.3 KB · Pregleda: 1,197

Thommo

 
Osoblje foruma
Re: Goša Y vagoni

Hvala, Sky! :palci_gore:

Nego, na ovoj slici od Vedija...

33jsobk.jpg


... čini se da je prvi široki prozor, desno od tirkiznog broja 1, širi od sljedeća tri pod žutom crtom...? Fatamorgana ili je to zaista tako? :S:

I još jedno laičko pitanje: :D
Neki HŽ Bl vagoni imaju 10 širih prozora, a neki 9, to nije isti tip vagona?
 

SHUCA

Poznati forumaš
Re: Goša Y vagoni

Goša je pravio DVA tipa "Y" kola....
1- dužina 24,500m razmak stožera 17.200.širina sanduka 2.893m
2 dužina 26.400m razmak stožera 18.000m širina sanduka 2.845m

Podatak iz "Vozna sredstva i vuča vozova" ( žel . uđžbenik)-1965

Zato i razlika u broju prozora unutar ISTE klase. :zvizdi:
 

maki-vu

Član foruma
Supporter 2023
Supporter 2024
Re: Goša Y vagoni

heh, "fatamorgana" definitivno, to ti je zbog kuta fotkanja, ako malo bolje pogledaš svaki sljedeći je manji od prethodnog!!!!!!
 

Ćiro_bos

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

alsbgd kaže:
SHUCA kaže:
2 dužina 26.400m razmak stožera 18.000m širina sanduka 2.845m

Da nisu to X kola :?:
Da, to su X kola, a originalna Y kola drugoga razreda su imala i još imaju 10 odjeljaka...Odjeljci prvog razreda su pravljeni širi, zbog komfora, pa ih je zato bilo 9 po vagonu, pri istoj dužini sanduka.
pozdrav...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Thommo kaže:
Nego, na ovoj slici od Vedija...
... čini se da je prvi široki prozor, desno od tirkiznog broja 1, širi od sljedeća tri pod žutom crtom...? Fatamorgana ili je to zaista tako? :S:
Fatamorgana! ;) Nema razloga prvi prozor biti širi. Svi odjeljci unutar vagona, bez obzira na razred, su istih dimenzija!
U mom prvom postu možeš vidjeti Vedijevu sliku tog istog vagona slikanog sa drugog kraja, pa se sam uvjeriti da je u pitanju optička varka....

Thommo kaže:
I još jedno laičko pitanje: :D
Neki HŽ Bl vagoni imaju 10 širih prozora, a neki 9, to nije isti tip vagona?
U oba slučaja se radi o GOŠA Y kolima (24,5m)!
Razlika je u tome što su ovi sa 10 odjeljaka zaista tvornički i rađeni kao vagoni drugog razreda (radi se o vagonima s odjeljcima manjih dimenzija), dok su ovi Bl vagoni sa 9 odjeljaka bili proizvedeni kao vagoni 1. razreda (Al vagoni, sa većim dimenzijama odjeljaka), ali su pojavom Aeelt vagona u HŽ-u (klimatizirani vagoni), neki od tih starih Al vagona deklasirani u Bl, tako da danas imamo Bl vagona sa 9 i 10 odjeljaka ;)

BTW, Aeelt vagoni su također dužine 24,5m, jer su nastali rekonstrukcijom starih Gošinih Y vagona, klimatizirani su i nemaju odjeljke.

Bl vagon sa 10 odjeljaka:

(slika skinuta sa Željeznice.net, photo by ZlayoZg)

Aeelt vagon:

(slika skinuta sa Željeznice.net, photo by ZlayoZg)
 

Attachments

  • DSC07142[1].jpg
    DSC07142[1].jpg
    115.2 KB · Pregleda: 1,102
  • DSC05116[1].jpg
    DSC05116[1].jpg
    125 KB · Pregleda: 1,102

SHUCA

Poznati forumaš
Re: Goša Y vagoni

Onda je ovo u knjizi totalni promašaj, pogotovo što je bio udžbenik s:xx:
 

Ćiro_bos

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Dva originalna Y vagona starije gradnje, drugoga razreda sa 10 odjeljaka u Zenici.
devet odjeljaka su imali vagoni A-prvoga razreda i AB-kombinovano prvi i drugi razred.



pozdrav...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Ćiro_bos kaže:
Dva originalna Y vagona starije gradnje, drugoga razreda sa 10 odjeljaka u Zenici.
devet odjeljaka su imali vagoni A-prvoga razreda i AB-kombinovano prvi i drugi razred.
Ćiro, da li su to na slici vagoni koji u kupeima iznad sjedala još uvijek imaju one originalne JŽ fotografije gradova iz ex Jugoslavije?
Ako se ne varam, na jednom forumu, pod temom putopisa, postoji fotka unutrašnjosti takvog vagona gdje se iznad sjedala mogu vidjeti te fotografije... Eh, to me vraća u djetinjstvo....


BTW, ovako izgleda probno sklopljeni Goša Y model kojeg radim za svoju dušu:





U tijeku su radovi na fremu, tako da će postojeći detalji biti malo prerađeni!
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Vjerujem, nije nikad niti bilo upitno! ;)
 

asalat

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Da li bi onda moglo, uz određene uslove (frit, frit) biti malo i za naše neupitne duše?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Rado bih ga umnožio da imam mogućnosti, trebao bih neku manufakturu otvoriti :??:
Treba prvo i ovaj završiti, pa da vidimo kako će sve to skupa na kraju ispasti...
 

Ćiro_bos

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Sky kaže:
Ćiro_bos kaže:
Dva originalna Y vagona starije gradnje, drugoga razreda sa 10 odjeljaka u Zenici.
devet odjeljaka su imali vagoni A-prvoga razreda i AB-kombinovano prvi i drugi razred.
Ćiro, da li su to na slici vagoni koji u kupeima iznad sjedala još uvijek imaju one originalne JŽ fotografije gradova iz ex Jugoslavije?
Ako se ne varam, na jednom forumu, pod temom putopisa, postoji fotka unutrašnjosti takvog vagona gdje se iznad sjedala mogu vidjeti te fotografije... Eh, to me vraća u djetinjstvo....
Da, to su ti vagoni, a ja sam i postavljao putopis...
Ja sam nešto brljao oko ovih vagona i nabavljao slične u zelenoj boji od Fl, ali su imali 11 odjeljaka. To mi nije smetalo, ali mi je smetalo što su drugačija postolja-MD.
Inače kada sam nabavljao te modele bilo mi je vrlo važno da imaju i ventilacijske otvore na krovu-odjeljcima, da bi bili sličniji vagonima koji ovde saobraćaju...
Ovako nešto...



pozdrav...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Ćiro_bos kaže:
Ja sam nešto brljao oko ovih vagona i nabavljao slične u zelenoj boji od Fl, ali su imali 11 odjeljaka. To mi nije smetalo, ali mi je smetalo što su drugačija postolja-MD.
Inače kada sam nabavljao te modele bilo mi je vrlo važno da imaju i ventilacijske otvore na krovu-odjeljcima, da bi bili sličniji vagonima koji ovde saobraćaju...
To bi bili ovi modeli:
(Photo by ModellbahnMarkt24)

Oni su i nešto kraći. Čini mi se da je u pitanju mjerilo 1:100, ali to nije niti bitno...
 

Attachments

  • 5939_2[2].jpg
    5939_2[2].jpg
    34.7 KB · Pregleda: 284

Thommo

 
Osoblje foruma
Re: Goša Y vagoni

tomo441 kaže:
asalat kaže:
...ovako izgleda probno sklopljeni Goša Y model kojeg radim za svoju dušu...

Sky, imamo i mi dušu >:)

Uhhhhhhh...... I ja imam dusu...

Super izradjen vagon
Sve puno dobrih duša! :andjel: >:D:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh