Goša cisterne JŽ,SŽ,HŽ,ŽS,ŽFBiH - Albert Modell

Koji biste model Goša-cisterne kupili ukoliko bude napravljen? Neki od:

  • JŽ Uahrrs-z iz Ep. IVa

    Votes: 22 48.9%
  • JŽ Zas-z i JŽ Zaes-z iz Ep. IVa-c

    Votes: 25 55.6%
  • SŽ Zas-z, SŽ Zaes, SLO-SŽ Zas, SLO-SŽ Zaes

    Votes: 19 42.2%
  • HŽ Zas i HŽ Zaes (samo sa merdevinama sa strane)

    Votes: 24 53.3%
  • ŽS Zas, ŽS Zaes, SRB-ŽS Zas-z, SRB-ŽS Zaes-z iz Ep. VI

    Votes: 13 28.9%
  • ŽFBH Zas-z

    Votes: 7 15.6%
  • JŽ SRJ (posle 1991) iz Ep. V

    Votes: 11 24.4%

  • Total voters
    45
  • Poll closed .

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Dodao bih da su to modeli, a ne makete!
Mislio sam na model i tako ga zvao, a makete sam mislio na makete, na kojim bi ti modeli vozili. Ako je to maketa na izložbi tada i modeli na njoj moraju "fukcionirati". Meni je na maketi delničke adeventske bajke poskakivao jedan LS models model hladnjače na skretnici, pa ima i ona stranica... na netu... gdje je niz vagona recenziran i minuciozno vagan te po potrebi dodavana težina... Prije će biti da i na"lošije" planiranoj maketi model vozi nego da ispada iz šina "na vlastitu senku".
 

Dani

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter 2022
Da li je Albert Modell objavio ista na ovu temu?
Sta se desava sa modelima koji ce doci u drugom krugu isporuke?
 

nik

Veteran foruma
Da li je Albert Modell objavio ista na ovu temu?
Sta se desava sa modelima koji ce doci u drugom krugu isporuke?
Vjerojatno će staviti mekše/dulje opruge na kinematiku. Ako imaju alat za okretno postolje bez bočnih oslonaca vjerojatno će ugraditi i jedno takvo postolje. Ako nemaju ti oslonci se jednostavno odrežu skalpelom. Ona cijev koja smeta je kompromis koji dobro izgleda ali ne podnosi male radijuse. Takvih sitnica koje smetaju okretanju postolja ima i kod drugih proizvođača a lako se uklone.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Vjerojatno će staviti mekše/dulje opruge na kinematiku. Ako imaju alat za okretno postolje bez bočnih oslonaca vjerojatno će ugraditi i jedno takvo postolje. Ako nemaju ti oslonci se jednostavno odrežu skalpelom. Ona cijev koja smeta je kompromis koji dobro izgleda ali ne podnosi male radijuse. Takvih sitnica koje smetaju okretanju postolja ima i kod drugih proizvođača a lako se uklone.
Pa evo generalno.. ako imaju alat bilo bi okej poslati svima koji su uzeli prvu seriju zamjenska postolja s meksim federom.. i to je to..

@Davor nebi reko razapinjanje.. konstruktivna kritika (jer svi smo kupili)
Barem ja.. ja sam usprkos natpisima o problemima ostao pri narucenoj kolicini 3 komada (ja sam.malo kasnio ,mozda drugi su se razocarali ja sam svjesno kupio take vagone).. dakle sve smo pokupovali..
I ja cekam.drugu seriju.. ;)
Al miskim da bi Albert Modell trebao ozbiljno razmisliti da ponudi nam korekciju opruga/postolje..
Mislim da smo ih u svim serijama podrzali MAXSIMUM :)
 

nik

Veteran foruma
Pa evo generalno.. ako imaju alat bilo bi okej poslati svima koji su uzeli prvu seriju zamjenska postolja s meksim federom.. i to je to..

@Davor nebi reko razapinjanje.. konstruktivna kritika (jer svi smo kupili)
Barem ja.. ja sam usprkos natpisima o problemima ostao pri narucenoj kolicini 3 komada (ja sam.malo kasnio ,mozda drugi su se razocarali ja sam svjesno kupio take vagone).. dakle sve smo pokupovali..
I ja cekam.drugu seriju.. ;)
Al miskim da bi Albert Modell trebao ozbiljno razmisliti da ponudi nam korekciju opruga/postolje..
Mislim da smo ih u svim serijama podrzali MAXSIMUM :)
Krivo smo se razumjeli. Mislio sam na okretna postolja.
 

Martin

Poznati forumaš
Hm, kako bi bilo da netko kupi novi auto, i ne moze s njim do Senja, jer su serpentine s Vratnika preostre? Pa, onda, netko mu sugerira da odreze dvije spone, pa ce onda to mozda moci.....
Proizvodjac je proizveo, model je falican, a kupac nek se snalazi......
Nek intervenira skalpelom, fleksom......
Kupac NOVE stvari....
Isto tako i prodavatelj; ni kriv, ni duzan.....a, u neugodnoj situaciji......
Ulozis neki trud (ovdje konkretno Gorchi), i onda jos budes u najmanju ruku suodgovoran....

A, proizvodjac nista nije kriv, i ne pokazuje (zasad) nikakvu empatiju ni interes.....
 

nik

Veteran foruma
Hm, kako bi bilo da netko kupi novi auto, i ne moze s njim do Senja, jer su serpentine s Vratnika preostre? Pa, onda, netko mu sugerira da odreze dvije spone, pa ce onda to mozda moci.....
Proizvodjac je proizveo, model je falican, a kupac nek se snalazi......
Nek intervenira skalpelom, fleksom......
Kupac NOVE stvari....
Isto tako i prodavatelj; ni kriv, ni duzan.....a, u neugodnoj situaciji......
Ulozis neki trud (ovdje konkretno Gorchi), i onda jos budes u najmanju ruku suodgovoran....

A, proizvodjac nista nije kriv, i ne pokazuje (zasad) nikakvu empatiju ni interes.....
Pa dobar dio bilo čijih proizvedenih modela ima neki ozbiljniji nedostatak i nitko se zbog toga previše ne uzrujava. Na Moko Đurici lako ispada kinematika iz ležišta, Heris Gbs i Bcm imaju razne probleme sa kotačima i osovinskim ležajima, na Goša spavaćima zapinju kotači za cijev parnog grijanja, Goša Wegmann postolja sa kočionim papučama zapinju za priključke za punjenje vodom, Goša Z2 vagoni imaju pogrešno postavljene stepenice za manevriste koje se lome u ambalaži, KMB E vagon sa kočničarskom platformom ima kostrukcijski grešku pa ista visi prema kraju vagona, LS Gas vagoni često imaju različite lijeve i desne kotače na istoj osovini, KMB Eas ima plastiku koja postane umjereno krta pa se lome trnovi kod skidanja postolja, Roco 361 su počele dobivati cinkovu kugu na zakretnim postoljima, Roco Rils ima recikliranu krtu plastiku pa lako pucaju ploče koje se na njega dodatno trebaju zalijepiti. Ovo su samo domaći modeli koji su mi prvi pali napamet a toga ima još puno.
:dada:
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Evo ovako koliko smo govorili sa AlbertModellom. Problem kod ove serije je promijeniti federe jer su nedostupni izvana. Jedna varianta je da se model otvori a to sigurno dodje do loma i niko ne bi bio sretan. Druga ideja je da se skine okretna postolja pa se napravi rupu između osi i otvora kinematike pa se tako može promijeniti feder. Ali to još treba isprobati - ako je rupa dovoljna i tačno gdje mora biti i koliko bi velika morala biti. A ko bi to pravio je opet pitanje. Moje mnenje je da je iako je to invazivna metoda najmanje oštećuje model izvana (gdje se vidi).

Za napred, okretna postolja ostaju kakva su i neće se mijenjati ali bi se trebale napraviti neke izmjene na alatu za frem da bi se dostiglo okretanje postolja ne samo oko vertikalne osi nego ono maleno oko drugih dvije osi (nagibi). Naravno federi će biti zamijenjeni tako da kinematike više ne bi smijela blokirati okretno postolje kod radija R=400. A to je i minimalni radij za kojeg je model napravljen iako barem JŽ bi morao ići i u R=360. Kod ACME ima puno upozorenja da oni prave za Rmin 420 mm recimo. Druga serija bi mogla već imati promijene na alatu a druge federe 100%. Vjerojatno će zato modeli nekoliko kasniti (no već sve kasni...)
 

Martin

Poznati forumaš
Pa dobar dio bilo čijih proizvedenih modela ima neki ozbiljniji nedostatak i nitko se zbog toga previše ne uzrujava. Na Moko Đurici lako ispada kinematika iz ležišta, Heris Gbs i Bcm imaju razne probleme sa kotačima i osovinskim ležajima, na Goša spavaćima zapinju kotači za cijev parnog grijanja, Goša Wegmann postolja sa kočionim papučama zapinju za priključke za punjenje vodom, Goša Z2 vagoni imaju pogrešno postavljene stepenice za manevriste koje se lome u ambalaži, KMB E vagon sa kočničarskom platformom ima kostrukcijski grešku pa ista visi prema kraju vagona, LS Gas vagoni često imaju različite lijeve i desne kotače na istoj osovini, KMB Eas ima plastiku koja postane umjereno krta pa se lome trnovi kod skidanja postolja, Roco 361 su počele dobivati cinkovu kugu na zakretnim postoljima. Ovo su samo domaći modeli koji su mi prvi pali napamet a toga ima još puno.
:dada:
Nik , vjerujem, ali, je li to u redu?
Ok, i Toyota i razni drugi brandovi fulaju. Zivot je prebrz, i prezahtjevan, postoje greske. Ali, postoji i isprika, i nekakva restitucija. Ima li ovdje toga?
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Moja kratka opaska o HŽ cisterni - da, opruga je puno prejaka i cijevi su smetale okretanju postolja. Cijevi sam kliještima odrezao i taj problem je riješen.

Nažalost je velik dio opruge skriven onom plastikom, pa je teško šrafcigerom ili nožićem presiliti/olabaviti oprugu. Probao sam koliko sam mogao, mekša je, ali ne puno.

Napravio sam na maketi par krugova s cisternom u vlaku, na zadnjoj poziciji, nije mi stvarala probleme. Imam R2 minimum, pa se nadam ni da neće biti problema, iako nisam (još) detaljno testirao ponašanje na svim skretnicama i slično.

Inače je izgledom cisterna super. :cool1:

20200927_213503.jpg20200927_213538.jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Moja kratka opaska o HŽ cisterni - da, opruga je puno prejaka i cijevi su smetale okretanju postolja. Cijevi sam kliještima odrezao i taj problem je riješen.

Nažalost je velik dio opruge skriven onom plastikom, pa je teško šrafcigerom ili nožićem presiliti/olabaviti oprugu. Probao sam koliko sam mogao, mekša je, ali ne puno.

Napravio sam na maketi par krugova s cisternom u vlaku, na zadnjoj poziciji, nije mi stvarala probleme. Imam R2 minimum, pa se nadam ni da neće biti problema, iako nisam (još) detaljno testirao ponašanje na svim skretnicama i slično.

Inače je izgledom cisterna super. :cool1:

View attachment 115817View attachment 115818
@Thommo , jesi možda korigirao i ovjes vagona, modifikacijom jednog od postolja?
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Ja sam skinuo postolja i izrezao plastiku da sam došao do opruge. Malo sam pobrusio frem (sa skalpelom) gdje ima okretno postolje kontakt s njim pa evo... Postolje se odlično okreče, kut zaokreta je za r=220mm :andjel: a koliko sam vidjeo ona cijev ne smeta. No nisam imao vrijema još jednom testirati cisternu na (mehano) skretnicama. Ako kome pomognu ove slike... I ako bi ko htio napraviti ovakav poduhvat i promijeniti opruge, neka mi piše da se dogovorim kod AlbertModella za zamjenske.

20200927_154654_resize.jpg20200927_162059_resize.jpg20200927_161925_resize.jpg
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Očito veliki radijus nije bio uvjet prodaje nego "dogodilo se". Stalno se govori o zaštiti potrošača a sad bi se trebali veseliti ipak (pre)skupom modelu, i za zapadno-evropsko tržište. Očito i feder čini od modela u vetrini model na šini. A baš tako visoka cijena morala bi pokrivati i reklamaciju.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh