Goša cisterne JŽ,SŽ,HŽ,ŽS,ŽFBiH - Albert Modell

Koji biste model Goša-cisterne kupili ukoliko bude napravljen? Neki od:

  • JŽ Uahrrs-z iz Ep. IVa

    Votes: 22 48.9%
  • JŽ Zas-z i JŽ Zaes-z iz Ep. IVa-c

    Votes: 25 55.6%
  • SŽ Zas-z, SŽ Zaes, SLO-SŽ Zas, SLO-SŽ Zaes

    Votes: 19 42.2%
  • HŽ Zas i HŽ Zaes (samo sa merdevinama sa strane)

    Votes: 24 53.3%
  • ŽS Zas, ŽS Zaes, SRB-ŽS Zas-z, SRB-ŽS Zaes-z iz Ep. VI

    Votes: 13 28.9%
  • ŽFBH Zas-z

    Votes: 7 15.6%
  • JŽ SRJ (posle 1991) iz Ep. V

    Votes: 11 24.4%

  • Total voters
    45
  • Poll closed .

Domagoj Vu

Aktivan član
Tih cisterni ima u Starim Mikanovcima kod Vinkovaca, ima par njih u Sl Brodu, navodno su dosta njih premjestili u Novu Kapelu Batrinu, Novska, Šoići te Osijek i Čačinci (ali mislim da u Osijeku nisu više parkirane), zadnji put sam vidio te Gošine cisterne u prometu u svibnju 2020. Nažalost ja ih ne viđam više da voze, vjerovanto će i one biti srezane u skorije vrijeme.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ove cisterne su u zadnje vrijeme bile u prometu ili su se sad samo premjestile na mjesto rezanja (pa su prije toga također negdje stajale)? Koliko još ima Goša cisterni na HŽu (izvinjavam se ako možda piše u nekoj drugi temi).
Te cisterne dovučene su iz Novske, u neaktivnom parku su barem 6 godina i više.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
uskoro bi mogle početi žuljati i one ĐĐ iz 80-tih... kad majstor ima posla, buši i sa starim borerom za silu
 

wiggum

Veteran foruma
uskoro bi mogle početi žuljati i one ĐĐ iz 80-tih... kad majstor ima posla, buši i sa starim borerom za silu
Stari ili novi, nije bitno kao sto je bitno da li je borer nabrusen ili ne. A u Cargu su bome nabruseni da rasprodaju sve.
U Varazdinu, osim vagona za prijevoz kvarcnog pijeska i rijetko blok vlakova Eamosa (koji su u najmu?) nisam vec 2 mjeseca vidio neki HŽ Cargo vagon. Prodaju se i Eaos-i s revizijama iz 2013.,ocito da nema buducnosti prijevoza tereta u Cargu
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Dečki, na žalost je tako da se prikupljaju predbilježbe neko vrijeme i ko stigne, dobit če model, možda još koji kasnije (uzimam nekoliko na zalihu) ali na žalost Feršpedove vagone sam već rasprodao. Može se dobiti još koji set SŽ Petrol (AM700003), imam ih još nekoliko više naručenih i to je to. Te predbilježbe dućani šaljemo proizvođačima i oni naruče sakupljenu količinu u Kini. Inače informacije o predbilježbama šaljem na mejling listu i objavljujem na webstranici.
AlbertModell nije jedina firma koji radi na takav način, isto važi i za ACME, B-Models i još neke firme.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Zanimljivo, kada sam detaljno pogledao obje ploče s natpisima, ustanovio sam da uopće nisu jednake, naime ploča na fotografiji iz godine 2011 pričvršćena je sa četiri vijka, ploča s sadašnje fotografije sa šest, i ploča s sadašnje fotografije ima zakrivljeni gornji i donji rub ("zapigan" rekli bi neki u Sloveniji), dok je ploča na fotografiji iz godine 2011 potpuno ravna:

Unbenannt-07.jpg

Onda sam ustanovio da su ploče s raznih strana vagona, ploča s sadašnje fotografije je sa strane s brojevima osovinskih ležišta 1, 3, 5 i 7, a ploča sa fotografije iz godine 2011 je sa strane s brojevima osovinskih ležišta 2, 4, 6 i 8. Ploča sa fotografije iz godine 2011 dakle više nije originalna, i iz nekog razloga bila je zamijenjena jednom prije godine 2011.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Čini se da je došao kraj trima od četiri SŽ Goša cisterni 7880 Zaes-z koje već dugo stoje na deponiji vagona na stanici Rače. Naime od 4. 3. 2022 na ovim vagonima nalazi se obrazac "Potrdilo o tekalni sposobnosti" (potvrda o sposobnosti za vožnju) iz kojeg je vidljivo da vagoni smiju voziti jednokratno (u rezanje?) do stanice Brežice:

Unbenannt-01.jpg

Vagoni su:

31 RIV 79 SLO-SŽ 7880 077-7 Zaes-z, REV 14. 04. 05:

Unbenannt-02.jpg

31 RIV 79 SLO 7880 078-5 Zaes-z, REV 8. 3. 05:

Unbenannt-03.jpg

31 RIV 79 SLO-SŽ 7880 076-9 Zaes-z, REV 8. 3. 05:

Unbenannt-04.jpg

Na svima su još natpisi bivšeg unajmljivača Pinus Rače:

Unbenannt-05.jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Onda sam ustanovio da su ploče s raznih strana vagona, ploča s sadašnje fotografije je sa strane s brojevima osovinskih ležišta 1, 3, 5 i 7, a ploča sa fotografije iz godine 2011 je sa strane s brojevima osovinskih ležišta 2, 4, 6 i 8. Ploča sa fotografije iz godine 2011 dakle više nije originalna, i iz nekog razloga bila je zamijenjena jednom prije godine 2011.
Ima takvih zamjenjenih ploča i kod nas.
Jedna strana vagona:
20220215_141114.jpg

Druga strana:
20220217_131100.jpg
 

Domagoj Vu

Aktivan član
Zagreb 7.5.2022
31 78 HR-HŽCAR 7880 097 - 6 Zaes-z (AM788010)
gošazaes1.jpg

31 78 HR-HŽCAR 7880 086 - 9 Zaes-z
gošazaes2.jpg

Također sam bio i u Ciosovom rezalištu na Jankomiru isti dan, da vidim onih 28 Gošinih cisterni koje su dovučene iz Novske, nažalost nema ih kao i onih Agit Uacsa. Očito su već izrezane, na kolosijeku za rezanje su bili samo Easi 'za rezanje' te Eaosi i Eanossi koji će pokupit staro željezo.
 

wiggum

Veteran foruma
Prema listi prodaje vagona od HŽ Carga, moguce da su i Eaosi i Eanossi za rezanje. Cargo prodaje trenutno oko 1000vagona.
 

Domagoj Vu

Aktivan član
Pogledao sam listicu na tim Eaosima i Eanossima, koji su bili ne daleko parkirani od Easa koji čekaju rezanje, pisalo je na listici da idu na utovar, tj utovar starog željeza. I u Vinkovcima se režu vagoni koji su bili parkirani na ranžirnom kolodvoru Vinkovci, al tamo su ostali samo Easi, par Kgsova i onaj dvoosovinski Es koji je izbombardiran (čekaju rezanje).
 

Domagoj Vu

Aktivan član
Da, to su nekadašnje Zaekks-z cisterne:
View attachment 107697
Dali je to možda ova?
Prošli petak u kolodvoru Strizivojna Vrpolje je došao jedan vlak sa mješanim cisternama koje su otišle na utovar u Ploče po gorivo za Ukrajinu, među kojima su pojavile i dvije Goše (još među živima koje još nisu izrezane).
Cisterna je 1965 godine Gošine proizvodnje.
33 54 CZ-RYKO 7854 024 - 8 Zas
1656785823715.JPG

1656785823701.JPG

1656785823686.JPG
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Dali je to možda ova?

Ne.

Citirani Zaekks-z bili su vagoni poljske proizvodnje sa spremnikom od 48.000 l, a na fotografiji su vagoni jugoslavenske proizvodnje sa spremnikom od 61.000 l. No, po vizualnoj sličnosti jasno je da su se jugoslavenski projektanti uvelike ugledali na starije poljske vagone.

Inače zbog svoje namjene svi vagoni cisterne izgledaju vrlo slično, pa je stoga potrebno posebno paziti na proporcije i detalje, te u tu svrhu "trenirati" oko da nauči tražiti sličnosti i razlike u tom pogledu.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh