Goša cisterne JŽ,SŽ,HŽ,ŽS,ŽFBiH - Albert Modell

Koji biste model Goša-cisterne kupili ukoliko bude napravljen? Neki od:

  • JŽ Uahrrs-z iz Ep. IVa

    Votes: 22 48.9%
  • JŽ Zas-z i JŽ Zaes-z iz Ep. IVa-c

    Votes: 25 55.6%
  • SŽ Zas-z, SŽ Zaes, SLO-SŽ Zas, SLO-SŽ Zaes

    Votes: 19 42.2%
  • HŽ Zas i HŽ Zaes (samo sa merdevinama sa strane)

    Votes: 24 53.3%
  • ŽS Zas, ŽS Zaes, SRB-ŽS Zas-z, SRB-ŽS Zaes-z iz Ep. VI

    Votes: 13 28.9%
  • ŽFBH Zas-z

    Votes: 7 15.6%
  • JŽ SRJ (posle 1991) iz Ep. V

    Votes: 11 24.4%

  • Total voters
    45
  • Poll closed .

Domagoj Vu

Aktivan član
No, moje pitanje je da li su te cisterne s isteklom revizijom bile u kompoziciji da idu na reviziju negdje ili su obavljale posao? Jer sudeci po sastavu kompozicije i izmijesanosti vagona, ne djeluje mi bas da su isle na reviziju.
Neke su cisterne bile u krugu RPV-a u Slavonskom Brodu, od kolovoza ili rujna je krenulo pomicanje zapuštenih cisterni iz zadnjim revizijama iz 2008.9 do 2014 u Slavonski Brod koje su godinama svugdje trunule i čekale rezanje ili prodaju, neke su već pozelenile od stajanja.
Cisterne nisu prefarbali, ja nisam vidio nikakav novi 'friški' dio, očito su na pregledu bile.
U ovoj kompoziciji Ea(o)si i Falsovi su služili kao štitni 'kočni' vagon, što je zanimljivo bude štitni i onda dvije cisterne.
U kompoziciji je bilo ukupno 37 vagona, 24 cisterne, 8 Ea(o)sa, dva GATX Falsa, dva VTL Hbisa i Hbills.
 
Last edited:

wiggum

Veteran foruma
Cisterne nisu prefarbali, ja nisam vidio nikakav novi 'friški' dio, očito su na pregledu bile.
U ovoj kompoziciji Ea(o)si i Falsovi su služili kao štitni 'kočni' vagon, što je zanimljivo bude štitni i onda dvije cisterne.
U kompoziciji je bilo ukupno 37 vagona, 24 cisterne, 8 Ea(o)sa, dva GATX Falsa, dva VTL Hbisa i Hbills.
Cisterne definitivno nisu bile na pregledu jer nemaju napisanu reviziju. Možda su tek išle nekud, da ju obave.

Prvo su ih sve odvezli van Hrvatske, da bi ih sad sve vozili natrag u Hrvatsku na reviziju? I dok su ih vozili van Hrvatske, nije bilo kočnih vagona, a sad ih ima. Zbilja nejasna situacija je ovo...
 

Domagoj Vu

Aktivan član
Cisterne definitivno nisu bile na pregledu jer nemaju napisanu reviziju. Možda su tek išle nekud, da ju obave.

Prvo su ih sve odvezli van Hrvatske, da bi ih sad sve vozili natrag u Hrvatsku na reviziju? I dok su ih vozili van Hrvatske, nije bilo kočnih vagona, a sad ih ima. Zbilja nejasna situacija je ovo...
Mislio sam u Đuri Đakoviću u Slavonskom Brodu na pregledu kočnica s obzirom da su jedno dva, tri mjeseca stajale u krugu RPVSB-a.

Al kako su godinama trunule na kolodvorima, otišle su sada novom vlasniku i kod njega bi trebale dobit novu farbu, reviziju, zadnja revizija im je bila 2014 godina za prijevoz prehrambrenih tvari, al na ovim za prijevoz nafte i mazut koje je unajmio HEP većina sam zadnje revizije uspio pročitati 2008 / 11 godina koliko sam uspio vidjeti dok su prolazile.
 

Domagoj Vu

Aktivan član
S obzirom da su oko Ciosa bile parkirane, onda su izrezane.
Evo i screenshot sa Google mapsa, nažalost samo ih devet ima na satelitskoj slici, a vidi se da su unutar kruga Cezarovog rezališta.
View attachment 123969

View attachment 123970

View attachment 123971

@denisRI Imaš možda koju sliku okinutu od nekih od cisterni, broj vagona, i u kakvom su stanju bile?
Sateliti već napravili friške satelitske slike u 2023 godini!
Ove četiri su na gorenjem uglu slike na ravnoj pruzi su netaknute, a ovih četvero u zavoju sada ima dvije manje.
Očito su izrezane navedene dvije Gošine cisterne sada od listopada pa do krajem godine.Caprag.jpeg

caprag 2.png
 

Domagoj Vu

Aktivan član
Slavonski Brod 29.1.2023.
Kolodvor krcat Gošinim cisternama 'mazutarama' čekaju novog vlasnika, osim toga, u kolodvoru su bile ex HŽ koje su sada u vlasništvu bugarskog Vagon Trans Logistika (VTL). Cisterne su bile parkirane unutar kruga RPVSB-a
Brojevi cisterni koje su u vlasništvu VTL-a.
31 78 HR-VTLBG 7880 177 - 6 Zaes-z
31 78 HR-VTLBG 7880 125 - 5 Zaes-z
31 78 HR-VTLBG 7880 130 - 5 Zaes-z
GOŠASB1.jpeg

GOŠASB2.jpeg

GOŠASB3.jpeg

GOŠASB4.jpeg
 

Domagoj Vu

Aktivan član
Tražeći nešto po imternetu slučajno naleti na dvije Gošine 'mazutare' za rezanje nedaleko od Podsuseda 15.5.2022, neznam odakle su došle ali moja predpostavka da je sa Ranžirnog kolodvora. Ne samo da se HŽ riješava 'mazutara' već i drugih serija teretnih vagona, HŽ se naveliko rješava teretnih vagona. Mislim da nitko nije tako prodavao masovno teretne vagone kao HŽ. Ja ni Hbillsove / Hbise više ne viđam u prometu, a vidim da i Habbinsa ide sve slabije. Prije će HŽ propast nego ŽS. :palac_dolje::mamurluk:

Nažalost autor ima 'banana i limun' kvalitetu' od videosnimke da sam jedva uspio pročitati brojeve. :sutim:harakiri

:spank:
S obzirom da im je i HŽ logo izbljedio, očito su godinama stajale i trunule.
Brojevi cisterni su sljedeći.
31 78 7880 079 - 4 Zaes-z
31 78 7880 172 - 7 Zaes-z
IMG_20230214_015913.jpg

U skorije vrijeme ću napravit i spisak HŽ-ovih Gošinih cisterni i njihov status.
Popis cisterni koje su prodane bugarima imam isto al čekam isto da dobijem informacije tko će im bit vlasnik.
 

Domagoj Vu

Aktivan član
Nekadašnje Inine, HEP Gošine mazutare u Bugarskoj, u međuvremenu poplavile za Pimk Rail.
Screenshot_20230430_223844_YouTube.jpg

Screenshot_20230430_223918_YouTube.jpg

Nekadašnja za prehrambene tvari, sada natpis ZA PREVOZ DERIVATA NAFTE.
Screenshot_20230430_223557_YouTube.jpg

Neke su još ostale u smeđoj, al vjerovatno će uskoro i one bit u plavoj boji.
Screenshot_20230430_224015_YouTube.jpg

 

Attachments

  • Screenshot_20230430_223926_YouTube.jpg
    Screenshot_20230430_223926_YouTube.jpg
    99.7 KB · Pregleda: 7

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
Supporter 2024
Pitanje, možda negdje ima o tome al nisam naišao na to? Ova četiri "rukohvata" su predviđeni gdje da se stave? Pokušavao sam davno pregledavajuči modele prijašnje pa nisam našao gdje se to stavlja pa sam sad na ovom novijem opet pokušavao odgonetnuti al jednostavno ne vidim gdje bi to bilo?
 

Attachments

  • IMG_20230519_112746.jpg
    IMG_20230519_112746.jpg
    33.4 KB · Pregleda: 19

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
Supporter 2024
Ispod jedino ima po jedna rupa osim ako se samo u jednu stavlja, a ako ide tu onda vjerujem da je to samo ako će model biti izložbeni jer mislim da bi kinematika zapinjala!
 

Attachments

  • IMG_20230519_120933.jpg
    IMG_20230519_120933.jpg
    419.2 KB · Pregleda: 20

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Pitanje, možda negdje ima o tome al nisam naišao na to? Ova četiri "rukohvata" su predviđeni gdje da se stave? Pokušavao sam davno pregledavajuči modele prijašnje pa nisam našao gdje se to stavlja pa sam sad na ovom novijem opet pokušavao odgonetnuti al jednostavno ne vidim gdje bi to bilo?
Idu ispod odbojnika. Ja ih nisam montirao, stavio sam ih samo provizorno radi slikanja. Ako se dobro postave, ne bi smjeli zapinjati:
20230519_215003.jpg
 

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
Supporter 2024
Nova serija HŽ je što se tiće kotrljanja gora od stare serije, kupio sam sebi jednu i ajd reko možda sam samo maler pa sam baš ugrabio lošu i to da u jednom smjeru ide osrednje a u drugom smjeru koči kao nenormalna. Na usponu jedna ta cisterna mi mijenja 5 normalnih vagona po opterećenju. Slijedeća naruđba sam si uzeo jednu JŽ Ina plus kolegi isto tu i jednu novu seriju HŽa i eto njegova HŽ verzija se kotrlja isto otežano i lošije od JŽ Ine! Jednostavno zbog raširenosti postolja osovine ne leže u centru i onda kad se stavi na prugu pakne stružu za pravo neku jače neku slabije ovisi o raširenosti postolja! Umijesto da su malo poboljšali tu plastiku postolja jer i na prvim serijama je kao razvaljena ostalo je isto u mom slučaju još gore! Prednost u vožnji isto imaju klasične kopče gdje kinematika nema posla previše, plus ako se radi zakapčanje malo jače velika šansa je da cijela ta pizdarija što ima nem utor spadne pa moraš obraćati pažnju i na to. Super model da stoji na nekom kolosjeku i čeka rezanje :D
Ima li netko bolja iskustva sa novijom serijom?
 

Mladen86

Novi član
Nova serija HŽ je što se tiće kotrljanja gora od stare serije, kupio sam sebi jednu i ajd reko možda sam samo maler pa sam baš ugrabio lošu i to da u jednom smjeru ide osrednje a u drugom smjeru koči kao nenormalna. Na usponu jedna ta cisterna mi mijenja 5 normalnih vagona po opterećenju. Slijedeća naruđba sam si uzeo jednu JŽ Ina plus kolegi isto tu i jednu novu seriju HŽa i eto njegova HŽ verzija se kotrlja isto otežano i lošije od JŽ Ine! Jednostavno zbog raširenosti postolja osovine ne leže u centru i onda kad se stavi na prugu pakne stružu za pravo neku jače neku slabije ovisi o raširenosti postolja! Umijesto da su malo poboljšali tu plastiku postolja jer i na prvim serijama je kao razvaljena ostalo je isto u mom slučaju još gore! Prednost u vožnji isto imaju klasične kopče gdje kinematika nema posla previše, plus ako se radi zakapčanje malo jače velika šansa je da cijela ta pizdarija što ima nem utor spadne pa moraš obraćati pažnju i na to. Super model da stoji na nekom kolosjeku i čeka rezanje :D
Ima li netko bolja iskustva sa novijom serijom?
Nista ekstra samo kvalitet AM.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Nova serija HŽ je što se tiće kotrljanja gora od stare serije, kupio sam sebi jednu i ajd reko možda sam samo maler pa sam baš ugrabio lošu i to da u jednom smjeru ide osrednje a u drugom smjeru koči kao nenormalna. Na usponu jedna ta cisterna mi mijenja 5 normalnih vagona po opterećenju. Slijedeća naruđba sam si uzeo jednu JŽ Ina plus kolegi isto tu i jednu novu seriju HŽa i eto njegova HŽ verzija se kotrlja isto otežano i lošije od JŽ Ine! Jednostavno zbog raširenosti postolja osovine ne leže u centru i onda kad se stavi na prugu pakne stružu za pravo neku jače neku slabije ovisi o raširenosti postolja! Umijesto da su malo poboljšali tu plastiku postolja jer i na prvim serijama je kao razvaljena ostalo je isto u mom slučaju još gore! Prednost u vožnji isto imaju klasične kopče gdje kinematika nema posla previše, plus ako se radi zakapčanje malo jače velika šansa je da cijela ta pizdarija što ima nem utor spadne pa moraš obraćati pažnju i na to. Super model da stoji na nekom kolosjeku i čeka rezanje :D
Ima li netko bolja iskustva sa novijom serijom?
20230613_151441 – kopija.jpg

Je, serija smeđih cisterni (HŽ, JŽ INA) je nešto lošija u odnosu na crne. Osovine imaju previše lufta, pa znaju zastrugati po kočionim papučama (cvilež kao kod pravih :cool_2: :hihihi:), a i čitav dio sa papučama na jednom dijelu ne prijanja dobro na okvir zbog zaostalog srha, pa te spojeve treba isturpijati, osovine podmazati. Opruge su u odnosu na prve serije nešto mekše, ali ih svejedno metodom guranja odvijača, još olabavim. Nakon tretmana, vagoni se bolje kotrljaju.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Kočnice na ovoj poslijednoj seriji vagona su čudne i zapazio sam da na braon vagonima imaju više problema kao kod crnih. Prilikom istraživanja video sam da nešto ne valja sa alatom i odmah sam javio u AlbertModell pa bi to trebali ispraviti. Isto tako javio sam i za postolja sama jer je razmak između lijeve i desne strane prevelik pa bi kotači skoro trebali imati dulje osovine, recimo 24,4mm.

Inače postolja se lako skine sa vagona samo treba paziti da prilikom skidanja ne odlomite još nešto. Povucite postolje dolje i onda skinite kotače. Kočnice su sa strane nataknute na postolje, a usredi možete lagano stisnuti pakne i onda ih možete skinuti. Sad kod onih krajnih kavljima budete vidjeli ostanke plastičnog filma. Sa nožičem očistite tu plastiku da budete kočnice lijepo nataknili natrag. Postolje lagano više puta stisnite (ne prejako) kod lagera osovine da smanjite razmak i ako je moguče malkice omekšajte plastiku u vručoj vodi ili fenom. Na kraju sve skupa sklopite natrag i nadam se da se bude vagon bolje kotrljao na tračnicama.

Kao rečeno, odmah sam javio u AlbertModell i rekli su da budu urgirali u Kini.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh