Goša cisterne JŽ,SŽ,HŽ,ŽS,ŽFBiH - Albert Modell

Koji biste model Goša-cisterne kupili ukoliko bude napravljen? Neki od:

  • JŽ Uahrrs-z iz Ep. IVa

    Votes: 22 48.9%
  • JŽ Zas-z i JŽ Zaes-z iz Ep. IVa-c

    Votes: 25 55.6%
  • SŽ Zas-z, SŽ Zaes, SLO-SŽ Zas, SLO-SŽ Zaes

    Votes: 19 42.2%
  • HŽ Zas i HŽ Zaes (samo sa merdevinama sa strane)

    Votes: 24 53.3%
  • ŽS Zas, ŽS Zaes, SRB-ŽS Zas-z, SRB-ŽS Zaes-z iz Ep. VI

    Votes: 13 28.9%
  • ŽFBH Zas-z

    Votes: 7 15.6%
  • JŽ SRJ (posle 1991) iz Ep. V

    Votes: 11 24.4%

  • Total voters
    45
  • Poll closed .

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
ako se ne varam, to je ovaj model ?
Nije, ta cisterna je ova sa strane 2.:
 

robogovi4

Poznati forumaš
1.JPG2.JPG3.JPG

Eh da, al ajmo sad malo o dojmovima.
Što se tiće estetike sve 5 ali ima jedan "ali";
Upravo isprobane na Merklin K/M gleis maketi, ne valja. Na skretnicama lete van i to je očekivano zbog geometrije DC osovina ali ima tu i drugi problem: lete one i na r360 zavojima a to sa geometrijom nema veze ali ima sa malim zakretnim kutem obrtnih postolja koja još ka tome idu dosta teško što je u kombinaciji sa malom težinom vagona ............... Isto tako, opruga koja drži nem utor za kvačila je prejaka pa još i to ubrzava "izlet". Šteta, probat ću još sutra u Vtc na DC maketi ak ni tam ne valja bit će "ispravaka".

A bilo bi najs kad bi još netko podjelio svoje "probe" :)
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Govorio sam sa AlbertModellom i nisu baš dobre volje zbog ove serije. Problem je baš u tim oprugama koje su prejake i ne dozvole lijepo kretanje kinematike. Prototipi bili su okej a Kinezi su zamjenili opruge u toj seriji no u sljedečim serijama bi trebale biti ispravne. Ako se skine opruga onda se kinematika neće vračati u neutralnu poziciju ali če postolja micati kinematiku u zavojima i skretnicama. Kod pruga sa R>= 600 bi trebalo biti okej i sa tom oprugom.
 

robogovi4

Poznati forumaš
Hm, evo malo nastavka na jučerašnju probu.
Dakle, danas isprobani u Virovitici na DC maketi ali samo na malo većim radiusima (430+) na manjima nismo stigli.
Tu čak voze donekle ok, zavoji prolaze kao i englezice i obićne skretnice no, ne voli se sa zavojitim skretnicama, tu ispadaju.
Nadalje, osim prejakih opruga na kinematici ima još jedan problem a koji utjeće na mali zakretni kut obrtnih postolja (pa onda i problema u manjim zavojima): dolje ima jedna "cijev" sa strane vagona a koja de skroz ispod postolja i onda kotači zapinju u istu (mora sam posudit sliku donje strane vagona da mogu označit na što mislim)
20200909_029.jpg

Zaključak; sve u svemu estetski lijepo napravljen model (koliko je korektan na "pravi" nemam pojma al meni nije ni bitno) no šteta da se nije doradila i funkcionalnost nego sad moram "prekopavat" po njemu da ga osposobim za normalnu vožnju. Mnogi će to isto napravit, al bojim se da bi to mnogima mogao bit i KO kriterij za ubuduće. Pogotovo kada proizvođać očigledno znade za problem i "nije dobre volje zbog toga". A kakve su tek volje kupci.

PS, "Gorchi", hvala za info sa oprugama.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
AlbertModell je saznao za problem tek kada so mu bili isporučeni primjerci i došle prve primjedbe od trgovaca odn. foruma. Na žalost. Hvala za informacije o izvorima problema, ovo je nešto novo. Nisam još uspio istraživati probleme. Za sliku nema problema ;)
 

malimiha

Član foruma
I ja se potpuno slažem sa dojmovima @robogovi4
Treba se pitat što kupac želi; funkcionalen ili statički model. I ja sam to vidio svojim očima kot kolege da su na Albert tenkovima krivine ispod 500mm problematične, isto tako i na kraćih skretnicah. Opruge na kinematiki mogu reć da su pretijerano jake.
Šteta kaj je u pogledu funkcionalnosti kod Albert Kineza, kupac zadnja kontrola.
 

nik

Veteran foruma
Hm, evo malo nastavka na jučerašnju probu.
Dakle, danas isprobani u Virovitici na DC maketi ali samo na malo većim radiusima (430+) na manjima nismo stigli.
Tu čak voze donekle ok, zavoji prolaze kao i englezice i obićne skretnice no, ne voli se sa zavojitim skretnicama, tu ispadaju.
Nadalje, osim prejakih opruga na kinematici ima još jedan problem a koji utjeće na mali zakretni kut obrtnih postolja (pa onda i problema u manjim zavojima): dolje ima jedna "cijev" sa strane vagona a koja de skroz ispod postolja i onda kotači zapinju u istu (mora sam posudit sliku donje strane vagona da mogu označit na što mislim)
View attachment 115644

Zaključak; sve u svemu estetski lijepo napravljen model (koliko je korektan na "pravi" nemam pojma al meni nije ni bitno) no šteta da se nije doradila i funkcionalnost nego sad moram "prekopavat" po njemu da ga osposobim za normalnu vožnju. Mnogi će to isto napravit, al bojim se da bi to mnogima mogao bit i KO kriterij za ubuduće. Pogotovo kada proizvođać očigledno znade za problem i "nije dobre volje zbog toga". A kakve su tek volje kupci.

PS, "Gorchi", hvala za info sa oprugama.
Ta cijev se lako ukloni skalpelom. Ni prvi ni zadnji model sa takvom vrstom problema. Hrpa američkih velikoserijskih modela ne vozi na radijusima ispod 600mm pa se nitko zbog toga ne uzrujava.
 

nik

Veteran foruma
Kada se skinu okretna postolje i prihvat kvačila gurne u krajnji bočni položaj malim odvijačem je moguće 'rastegnuti' vidljivi dio opruge čime kinematika postane 'mekana'.
Također se kod skinutih postolja lako odreže spomenuti dio cijevi koji smeta zakretanju kotača.
Greška je i što oba postolja sa gornje strane imaju oslonce koji onemogućavaju naginjanje vagona u odnosu na postolje što onemogućue praćenje neravnina pruge - kada se na jednom postolju ti oslonci odrežu skalpelom problem 'krutog ovjesa' nestaje.
Također nakon 3-4 skidanja i vraćanja okretnih postolja nestaje i 'tvrdo' okretanje istih.
Usput je preporučljivo izvaditi osovine i podmazati ležajeve - od mesinga su i potpuno suhi.
Sve navedeno je isprobano u praksi na dva HŽ primjerka i ništa tom prilikom nije puklo kod višestrukog rastavljanja i sastavljanja.
:harakiri
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
To nije proizvod za svakog. Tako nekad prije u Zagrebu mogao kupiti biciklin, koji nije bio u potpunosti sastavljen, a prodavač je upućuvao u kakti službeni servis na drugom kraju grada. To je bilo 90tih. Bicikl no name. A 80tih kad mi tata kupil Rog Maraton, odvezao sam se doma. Preinake na modelima više su opravdane kad se želi napraviti iberpreinaka a ne da se nužno osposobljava za vožnju.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh