Goša Y: AR, BR, WR i SR vagoni

nik

Veteran foruma
ok-2

Kad smo već podijelili temu o Y vagonima onda fali još i ova o 'ugostiteljskim' vagonima.

Za početak nešto što sam jučer 'otkrio'. Kod rasprave o restoranima pitali smo se od čega su nastala ona 4 HŽ restorana sa kliznim vratima koja su pregrađena u prvoj polovici 90-ih. Znamo da su građeni 1980. To piše na njima a vidi se i po nekim tehničkim karakteristikama kao što je Gošina bočna rešetka starog tipa (uglata i podijeljena na 4 kvadratna polja), krovni poklopci iznad WC-a itd. Imaju 9 prozora kao i AL i ABl vagoni ali postoji i jedna razlika; na ovim restoranima je bočna rešetka ispod srednjeg prozora a na Al i ABl vagonima između srednjeg i njemu lijevog (bez obzira da li je riječ o generaciji vagona sa uglatom ili zaobljenom rešetkom). Jedini vagoni sa 9 prozora i rešetkom u sredini su bili plavi 'INTER-CITY' ARl vagoni (pretpostavljam da je riječ o ARl vagonima jer na njima valjda piše BIFE/BUFFET ali nemaju žutu crtu ni iznad dijela prozora pa možda piše BIFE/RESTORAN i oznaka je WRl).
Mislim da se na ove dvije slike radi upravo o tom tipu vagona. Na gornjoj se vidi da je riječ o generaciji vagona sa krovnim poklopcima i 4+2 odzračnika kao i da je bočna rešetka na sredini a na donjoj da vagon ima krovne poklopce i da je JŽ logo između prozora, desno od srednjeg (što znači da je u sredini rešetka).
ar-plavi.jpg arl-plavi.jpg

HZ dining-car 51 78 88-80 003-7 WRl. IC 158 Croatia (from Zagreb). Wien Südbahnhof, 2003-07-24.
51_78_88-80_003-7_Wb1.jpg


WRl 88-80 002 in EC 314 at Villach Hbf, 10 Aug 2005
HZWR_Vb.jpg


Slike restorana sa Railfaneurope.net
.
 

nik

Veteran foruma
Da prvo citiram Vedija u vezi ova 4 restorana...

<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?p=26214#p26214" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?p=26214#p26214</a>
Ponavljam, da su ta 4 vagona isporučena 9. 7. 1980. g.
1980. g. ŽTP Zagreb nije naručivao nikakve vagone osim WL-a i ta 4 restorana, znači nema govora o Al ili Bl vagonima iz 1980. g. koji bi bili pregrađeni 1991/1992.. g., a i da jesu bili pregrađeni, pisalo bi u njihovoj arhivi, tj. pisali bi njihovi stari brojevi koji su bili prije pregradnje, a pišu samo brojevi 89-80 200-203, i njihove modernizacije 1991., 1992., 1995. odn. 1996. g.


Restorani se označavaju sa 88 a 89 je oznaka za salone i bar-dancing kola. To bi moglo značiti da je bila riječ o bife kolima ali bez putničkih odjeljaka (pa zato na slici sa početka teme uopće nema žute crte iznad prozora). Ostaje pitanje koja je onda bila slovna oznaka tih kola od gradnje do pregradnje.
 

Vedi

Član foruma
Inače, ovu prvu fotku koju si stavio imam i ja, a na slici se vide 4 plava IC vagona (a ne dva i pol kao tu, netko je vjerojatno izrezao orig. sliku), sliku sam izrezao prije jedno 15-ak godina iz jednog starog telefonskog imenika grada Zagreba (imenik je bio iz kraja osamdesetih), sa stranice gdje je bila reklama za ŽTP Zagreb.

Ko za inat nemogu naći tu fotku da je poskeniram i cijelu stavim, ali nije isparila, naći ću je kad-tad. :S:
 

nik

Veteran foruma
Našao sam slijedeću svoju zabilješku iz druge polovice 80-ih.

WRl 50 72 87-80 200-7
Wegmann sa papučama
24,50m
10 prozora
bočna vrata samo na jednom kraju
grijenje električno
'poslovno'-plavi sa tankom bijelom crtom i bijelim logom 'INTER-CITY'

Ne garantiram točnost podataka. :)
 

nik

Veteran foruma
Nakon nešto istraživanja u vezi 'ugostiteljskih' Y vagona ŽTP Zagreb sažetak bi bio slijedeći.

ARl (Aar) 84-80 200...210 (1. razred + bife)
Vagoni sa 9 prozora i papučama građeni cca '68-70. Neki su bili srebrni sa plavom crtom a neki zeleni. Pretpostavljam da su srebrni imali onaj mali 'salon' a zeleni samo 'obične' odjeljke. I jedni i drugi su imali žutu crtu iznad prozora salona i/ili odjeljaka.

WRl (SRl) 87-80 200...202 (restoran)
Vagoni sa 10 prozora i papučama građeni kao 2. razred cca '67-69. a pregrađeni u restoran cca 80-ih kada su izgubili vrata na jednom kraju. Plavi sa tankom bijelom crtom i natpisom INTER-CITY a bez žute crte iznad prozora.

xRl (???) 89-80 200...203 (samo bife)
Vagoni sa 9 prozora i diskovima građeni 1980. Neki su bili srebrni sa plavom crtom a neki plavi sa tankom bijelom crtom i natpisom INTER-CITY. Ni jedni ni drugi nisu imali žutu crtu iznad prozora. Nisam još uspio ustanoviti koja je bila slovna oznaka.

Ovo sve se odnosi samo na novograđene (-pregrađene) vagone i njihov prvobitan izgled. Kad još malo sredim 'dokumentaciju' staviti ću i slike.
 

nik

Veteran foruma
Bife 89-80, građen 1980. Slovnu oznaku neznam.

U plavoj boji, sa natpisom INTER-CITY, slikan 80-ih.
xRsrebrni.JPG

U srebrnoj boji, slikan u Zadru 80-ih; zbirka D. Staničić.
xRplavi.jpg

Na slikama se vide različite strane vagona.
.
 

Vedi

Član foruma
nik kaže:
Bife 89-80, građen 1980. Slovnu oznaku neznam.

U srebrnoj boji, slikan u Zadru 80-ih; zbirka D. Staničić.
xRsrebrni.JPG
Na slikama se vide različite strane vagona.

Ako je to jedan od 4 "ugostiteljska" vagona iz osamdesete, nameće se pitanje zakaj je naručen u starom srebrnom bojanju, kad je isto već tada bilo 'out', a aktualno i novo bojanje je bilo plavo "InterCity"?

Jel znaš možda koji je vlak na slici? Iza srebrnog je vjerojatno AB vagon.

Čudi me da nema na boku sa lijeve i desne strane od loga JŽ i broja nikakav natpis "Bife" ili "Restoran" kako bi i trebalo biti.

Te natpise nisu imali jedino prvi AR srebrni vagoni iz šezdesetih, dok su ovima kasnije stavljali obavezno te natpise, kaj vidimo i po slikama.

Vagon mi je totalna enigma. :S:
 

nik

Veteran foruma
Vedi kaže:
nik kaže:
Bife 89-80, građen 1980. Slovnu oznaku neznam.

U srebrnoj boji, slikan u Zadru 80-ih; zbirka D. Staničić.
xRsrebrni.JPG
Na slikama se vide različite strane vagona.

Ako je to jedan od 4 "ugostiteljska" vagona iz osamdesete, nameće se pitanje zakaj je naručen u starom srebrnom bojanju, kad je isto već tada bilo 'out', a aktualno i novo bojanje je bilo plavo "InterCity"?

Jel znaš možda koji je vlak na slici? Iza srebrnog je vjerojatno AB vagon.

Čudi me da nema na boku sa lijeve i desne strane od loga JŽ i broja nikakav natpis "Bife" ili "Restoran" kako bi i trebalo biti.

Te natpise nisu imali jedino prvi AR srebrni vagoni iz šezdesetih, dok su ovima kasnije stavljali obavezno te natpise, kaj vidimo i po slikama.

Vagon mi je totalna enigma. :S:

Valjda su srebrni/srebrne naručili da bi ih vozili sa srebrnim vagonima (prema Dalmaciji tada). To je sigurno ta serija iz 1980. jer se na slici plavog vidi strana sa bočnom rešetkom u sredini (=bife) a odzračnici su grupirani desno dok se na slici srebrnog vidi strana bez rešetke a odzračnici su grupirani lijevo (desno je 'kuhinjica' što se vidi po zabijeljena/zaklonjena 2 velika prozora na tom kraju). Neznam koji je vlak a iza je Goša X, čini mi se Am.
 

damir661

Veteran foruma
Ne znam kako može biti bife, a ima oznaku 89-80. bifei su obično imali oznake 84 ili 85 u zavisnosti da li je AR ili BR, druga brojka simbolizuje broj odeljaka.

Tako da bi ovaj 89-80 trebao biti ili WR :hmmm :(
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
Ne znam kako može biti bife, a ima oznaku 89-80. bifei su obično imali oznake 84 ili 85 u zavisnosti da li je AR ili BR, druga brojka simbolizuje broj odeljaka.

Tako da bi ovaj 89-80 trebao biti ili WR :hmmm :(

Ne-ne!
Sa oznakom 84 i 85 su vagoni su vagoni sa sjedalima 1. odnosno 2. razreda i odjeljkom za bife, bar ili kuhinju (dakle AR i BR vagoni).
Vagoni sa oznakom 87 su restoran, bife ili bar sa odjeljkom za prtljagu a 88 je samo restoran.
Oznaku 89 nose salonski ili 'bar-dancing' vagoni a kako naša 4 Goša vagona iz 1980. koji su samo bife bez odjeljaka/sjedala 1. ili 2. razreda nisu imali gdje drugdje 'strpati' završili su pod '89'. Naime riječ je o veeelikim bifeima...
:D

BTW slovne oznake ne razlikuju bife i restoran; u oba slučaja je drugo slovo 'R'. Najvjerojatnije da su ta 4 vagona imali oznaku WR ali je bilo riječ o bifeima. A mogli bi biti i SR (kao što je to povremeno bio i WR 87-80; koji je, sudeći prema broju 87, imao i odjeljak za prtljagu).
 

damir661

Veteran foruma
nik kaže:
damir661 kaže:
Ne znam kako može biti bife, a ima oznaku 89-80. bifei su obično imali oznake 84 ili 85 u zavisnosti da li je AR ili BR, druga brojka simbolizuje broj odeljaka.

Tako da bi ovaj 89-80 trebao biti ili WR :hmmm :(

Ne-ne!
Sa oznakom 84 i 85 su vagoni su vagoni sa sjedalima 1. odnosno 2. razreda i odjeljkom za bife, bar ili kuhinju (dakle AR i BR vagoni).
Vagoni sa oznakom 87 su restoran, bife ili bar sa odjeljkom za prtljagu a 88 je samo restoran.
Oznaku 89 nose salonski ili 'bar-dancing' vagoni a kako naša 4 Goša vagona iz 1980. koji su samo bife bez odjeljaka/sjedala 1. ili 2. razreda nisu imali gdje drugdje 'strpati' završili su pod '89'. Naime riječ je o veeelikim bifeima...
:D

Bilo bi lepo videti njihov enterijer, sad me živo zanima kako izgleda, predpostavljam da ima šank, a ostalo su moda samo oni stolovi
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
Bilo bi lepo videti njihov enterijer, sad me živo zanima kako izgleda, predpostavljam da ima šank, a ostalo su moda samo oni stolovi

I mene... Bilo ih je malo (samo 4) i vozili su kratko (10-15 godina) tako da o njima ima vrlo malo podataka. Vrlo vjerojatno da ih osim Zagreba drugi ŽTP-i nisu imali.
 

nik

Veteran foruma
Zanimljiv primjer 'R' u oznaci vagona je ovaj beogradski CAF fotkan u Malmöu 1986.
51 72 71-50 637-3 WLRllm
caf1986malmo.jpg

Fotka odnekud sa neta; možda DSO forum... :??:
 

nik

Veteran foruma
Vedi kaže:
...
Ako je to jedan od 4 "ugostiteljska" vagona iz osamdesete, nameće se pitanje zakaj je naručen u starom srebrnom bojanju, kad je isto već tada bilo 'out', a aktualno i novo bojanje je bilo plavo "InterCity"?
...

U biti je krivo razmišljanje da je dolaskom plavog nestajalo srebrno bojenje na ŽTP Zg. Srebrni vagoni su samo postali bijeli (sa plavom crtom čija je širina ovisila o parnom grijanju) a cijelo vrijeme su paralelno postojala i oba plava 'IC' bojenja (sa bijelom crtom čija je širina, opet, ovisila o grijanju). Znači neovisno o godini gradnje ('68-86.) svi vagoni za poslovne vlakove su novo HŽ bojenje (od '93.) dočekali u svojoj originalnoj shemi uz određene modifikacije (srebrno->bijelo, tanka/široka plava crta). Iznimke su bile prilično rijetke (po jedan: plavi ARl, Al u novoj shemi koja je kasnije primjenjena na modernizirane vagone sa automatskim vratima, plavo-sivi Al i WRl vagoni u sastavu IC Croatia i možda još nešto; sve ukupno 4-5 vagona u razdoblju '68-93.).

poslovni40ug-1.jpg


poslovni12sk-1.jpg


Na ove dvije slike se dobro vidi kakvu crtu ima vagon koji ispod poda ima kutiju sa Friedmann grijanjem a kakvu onaj koji ju nema a riječ je o fotkama iz '91. odnosno 14 godina nakon dolaska prvih plavih 'IC' vagona ('77.).
 

nik

Veteran foruma
Kao što sam već na prethodnoj strani napisao nisu svi ARl (Aar) 84-80 vagoni isporučeni kao srebrni već je bilo i zelenih...
arl-zeleni.JPG
Foto: zbirka D.Staničić.
 

Vedi

Član foruma
nik kaže:
Kao što sam već na prethodnoj strani napisao nisu svi ARl (Aar) 84-80 vagoni isporučeni kao srebrni već je bilo i zelenih...
Foto: zbirka D.Staničić.

Žuta crta preko svih prozora, stari njemački okviri... Super fotka. :palac_gore:
 

damir661

Veteran foruma
Žuta crta preko svih prozora, zanimljivo, a i ostali vagoni isto sa žutom crtom.
Koji je ovo voz i koje godine?
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
Žuta crta preko svih prozora, zanimljivo, a i ostali vagoni isto sa žutom crtom.
Koji je ovo voz i koje godine?

Lijevo je ABl ali neznam čiji a desno zagrebački ABl. Vjerojatno je početak 80-ih...
 

nik

Veteran foruma
nik kaže:
Bife 89-80, građen 1980. Slovnu oznaku neznam.

U plavoj boji, sa natpisom INTER-CITY, slikan 80-ih.

U srebrnoj boji, slikan u Zadru 80-ih; zbirka D. Staničić.

Na slikama se vide različite strane vagona.
Ovako je manje-više izgledao interijer ovog velikog bife-vagona ŽTP Zg. Na skici skroz lijevo je odjeljak-spremište od bifea a skroz desno službeni odjeljak od vlakopratnje. Ima li netko kakvih dopuna, primjedbi i komentara?
veliki bife.JPG
 

salona

Novi član
Ovih bilih vagaona se sjetim kad bi kroz stanicu P.DOLAC prosao VL.131 oko 12i15min.A disu dani kad je 3274 krizao 3275 redovito u DOCU.826 redovno stajanje DALMACIJA .3274 smo zvali ZEC,a ostale ZELJO,KUSAC,DJAK,koji su bili Baat vagoni ,a vukla 661 prema ukrizju BRDASCE.TO SU BILA VREMENA
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh